Askere gidecek olan işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

Askere giden işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

Askere gitmek için işten ayrılan bir işçinin kıdem tazminatı alabileceğini biliyoruz. Kanun, bu hususu açıkça düzenlemiştir. Peki bu işçi, askere gideceği için işten ayrıldığı için ihbar tazminatı almaya da hak kazanır mı?

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı

Daha önce başka bir yazımda açıkladığım üzere; istifa eden bir işçi normal şartlar altında kıdem tazminatı alamazken, bunun üç istisnası vardı. Bu istisnalardan birisi de, erkek işçinin zorunlu askerlik görevini ifa etmek üzere istifa etmesiydi. Bu nedenle işten ayrılan bir işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekmektedir. Hatta, askerden dönen işçinin bazı hakları da vardır ve bu konuda bilgi almak isterseniz şu yazıma göz atabilirsiniz.

İhbar tazminatı

Yazının konusu olan soruya cevap vermeden önce kısaca ihbar tazminatından bahsetmek gerekir. İş Kanununda iki türlü fesih vardır. Bunlardan birincisi haklı nedenle fesihtir ve İş Kanununun 24 ile 25inci maddeleri kapsamında yapılır. Bu fesih türünde taraflar, iş sözleşmesini derhal ve beklemeksizin feshedebilirler.

İhbar süresi içinde rapor alınır mı?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İkinci fesih türü ise bildirimli fesihtir. 24 ve 25inci maddelere uymayan bir feshin 17nci madde kapsamında yapılması gerekir. Bu maddeye göre iş akdini feshetmek isteyen taraf, işçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süreleri kadar önceden karşı tarafa bildirim yapmakla mükelleftir. İşte bu ihbar sürelerine uymadan iş sözleşmesini sona erdiren taraf, karşı tarafa ihbar tazminatı ödemekle yükümlü olur.

asker ihbar tazminatı

Görüldüğü üzere ihbar tazminatını hak edebilmek için, her şeyden önce karşı tarafın iş akdini sona erdirmiş olması ve sonrasında ihbar sürelerine riayet etmemiş olması gerekir. Buna göre, şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; işten kendisi ayrılan taraf hiçbir şekilde ihbar tazminatı hak edemez.

Askerlik nedeniyle işten ayrılanın ihbar tazminatı

Askerlik nedeniyle işten ayrılmanın doğasında, işçinin işten ayrılması vardır. Yani burada işçi, askere gidecek olmasından kaynaklanan bir nedenle işten ayrılmakta ve kıdem tazminatını talep etmektedir. Yukarıda söylediği temel kural gereği de, hangi gerekçeyle olursa olsun, işten kendisi ayrılan bir işçi ihbar tazminatı alamayacaktır.

SONUÇ

İhbar tazminatına hak kazanmanın bazı koşulları vardır. Ancak bunların ilki ve en önemlisi, iş sözleşmesini karşı tarafın sona erdirmiş olmasıdır. Dolayısıyla, hangi nedenle olursa olsun, işten kendisi ayrılan bir işçi ihbar tazminatı alamaz. Bu kapsamda, askere gitmek için işten ayrılan işçi de ihbar tazminatı alamayacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

46 Yorum

 1. Merhaba Şubat celbi ile askere gideceğim işyerime ise yılbaşından sonra haber verip Şubatta alacağım silüsü işyerine teslim edeceğim. 17.12.2011 tarihinde işe girdim nekadar tazminat alabilirim ? Ve dönüşte aynı işte çalışmak istemediğim için iş verenin tazminatımı ödememesi gibi bir durumu olabilir mi olursa nereye başvurabilirim teşekkürler.

 2. Hocam merhaba. Ben özel bir okulda öğretmenim. 26 eylül 2016 başlangıç,30 haziran 2018 bitiş sözleşmesi var.ağustosta askerim.ihbar ve kıdem tazminatını nasıl alabilirim.istifa yazmayacağım. Sözleşmenin bitmesini bekleyeceğim.

  1. Vedat bey ihbar tazminatı alamazsınız. Ama askerlikle ilgili belgeyi işverene sunarak işten ayrıldığınızda, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

  1. Hasan bey hangi alacaklardan bahsediyorsunuz? Bu işçinin kıdem ya da ihbar tazminatı alacağı bulunmamaktadır.

 3. Merhabalar ;

  Ben eylülün 31i 2017 de askerlik nedeniyle 11 ay çalıştığım şirketimden ayrıldım ve 1 kasım 2017 de kısa dönem askere geldim fakat şirket mart ayında o departmanı kapattı . İhbar almadan ayrılmıştım. Şu an ihbarı nasıl alabilirim

 4. benim kurumsal calistigim firmada 10.ncu ayim oldu ve askerlim durumum belli oldu askere gidiyorum bu durumda ihbar tazminat hak edisim cikiyormu

 5. Öncelikle merhaba , bir isyeerinde calismaktayim 4 ay lik bir surec sonunda askere gitmek icin vatani gorev icin silusu gostersem acaba ne kadar ve ne tazminati alirim 4 aylik bir calismaya

   1. merhaba bir işyerinde 6 yıldır çalışıyorum
    askere gitmeme 2 ay zaman var istifa etmesem direk askerlik belgemi noter kanalıyla işyerine göndersem kıdem tazminatımı ve ihbar tazminatımı alabiliyormuyum?
    beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

    1. Merhaba. İkisi de aynı kapıya çıkar. Hatta noter aracılığıyla gönderirseniz, işinizi sağlama almış olursunuz.

 6. Şöyle bir şey var 16 haziran 2016 da girdim Temmuz’un 1 indi çıkış yapıcam Ağustos’la askere gidicem ihbar alamazsınız iş yerinin çıkarması gerekiyor diyorsunuz fakat ben zaten askere gidicem mecburen beni işten çıkarması gerekmiyor mu ?

  1. Hakan bey, askere giden işçi işten kendisi ayrılıyor demektir ve ihbar tazminatı alamaz.

 7. Merhabalar ben özel bir şirkette çalışıyorum mayıs 18 2017 işe giriş yaptım ve 14 haziran 2018 de askerlik nedeniyle ayrılacam benim hangi tazminat haklarım var ihbar alamazsınız diyorsunuz sadece kıdemmi alınıyor bilgilendirilseniz sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin

  1. Evet, kıdem tazminatı alabilirsiniz. Bir de yıllık izin kullanmadıysanız ya da eksik kullandıysanız, onun ücretini de ayrıca ödenmesi gerekir.

 8. Merhaba benim bir kaç sorum olacak
  1.1 sene 10 ay oldugu zaman askerlik için işten cikacam 2. Senenin iznini hak edebiliyor muyum
  2.bizim şirket işçi hakları konusunda duyarsız tazminat vermezse nasıl bir işlem yapabilirim ve askerlik kağıdımı nasıl tebliğ etmeliyim

  1. Ali bey işveren tazminat ödemezse, ihtarname gönderebilirsiniz. İkinci senenin iznini henüz hak etmemişsinizdir.

 9. Merhaba
  01.11.2014 tarihinde girdigim işyerimden askerlik nedeniyle Temmuz ayında ayrılacağım.Anladığım kadarıyla ihbar tazminatı alamıyorum. Ama istifa dilekçesi ve sevk belgesini işverene verdikten sonra bi çalışma sürem var mı ? Yoksa direk olarak ayrılabiliyor muyum ?

  1. Ömer bey kanaatimce doğrudan ayrılabilirsiniz. Yine de evrak elinize erken geçerse, önceden bildirim yaparsanız işinizi garantiye almış olursunuz.

 10. Geçen sene 20 temmuz 2017 de ise girdim askerlik nedeniyle bu ayın sonunda ayrılmak zorundayım her hangi bi tazminat alabilirmiyim şimdiden tesekkurler. 😊

 11. BEn 25/01/2018 işe giriş smdide askerlik nedeniyle 21/06/2018 cıkısımı aldım tazminat hakkım oluyormu cevaplanırsa sevinirim smdiden tesekkürler

 12. Ben askerlik ici 15 gün ihbar vermek zorundamıyım iş yerine vermezsen 5 gün versem ne olur eşele ocak 4 2018 girisliyim temmuzun 10 u gibi çıkmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

  1. Kerim bey, normalde ihbar süresine gerek yoktur. Ama vaktiniz varsa, yine de önceden bildirimde bulunursanız, en azından kafanız rahat edecektir.

 13. Merhaba ben ulaştırma bakanlığının özel şirketinde beden işçisi olarak çalışıyorum 24.10.2017 işe başladım. Temmuz 2018 ilk haftası askerlik yerim belli olucak benim alıcak olan haklarım nelerdir öğrenebilirmiyim. Birde askerlik moral iznine çıkabilirmiyim

  1. Metehan bey kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için tazminat hakkınız yoktur. Askerlik moral izni diye bir uygulama ise iş Kanununda bulunmamaktadır.

 14. Merhaba 01.03.2012 tarihinde devlet hastanesinde hbys firmasında işe girdim son firma ile 3 sirket değiştirdik 30.10.2017 tarihinde askerlik nedeniyle işten ayrıldım. Bugün ki tarihe kadar tazminatım hala ödenmedi.
  1. Son şirket işe girdiğim tarihten itibaren mi tazminatı mı öder?
  2. Hala tazminat ödemesi yapılmadığı için ihbar tazminatı da devreye girer mi?
  3. Bu tazminatın gecikme zammı var mı?

  1. Ali bey merhaba. İhbar tazminiat hiçbir şekilde gündeme gelmez. Tazminatınızın kurum tarafından ödenmesi gerekirdi. Bu konuda kurumunuza başvuru yaptınız mı?

 15. 12.07.2016 ise girdim ve 13.07.2018 tarihinde askere gitmek için işten ayrılacağım haklarım nelerdir ve tahmini ne kadar ücret alırım.bilgi verirseniz sevinirim.simdinden teşekür ederim.

  1. Ramazan bey kıdem tazminatı alabilirsiniz. Yıllık izniniz varsa, onun ücretinin de ödenmesi gerekir. Sitemizdeki hesaplama araçlarını kullanarak tahmini rakamları kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

 16. Merhaba ben 22 haz 2014 yılından beri aynı şirkette çalışıyorum 10 09 2018 tarihinde askere gidecem önceden askerlik durum belgemi ibraz edip 55 günlük ihbar süremi çalışmak istiyorum die dilekçe verir isem ihbar tazminatımı alma hakkına sahip olurmuyum

  1. Halit bey, hangi gerekçeyle ayrılırsa ayrılsın, işten kendisi ayrılan işçi ihbar tazminatı alamaz.

 17. Merhaba ben … fabrikasında 9.14 ne ise başladım askerlik nedeniyle 7.ayın 27sine işten ayrılacağım ben bu iş yerinden kıdem tazminatı alabilirmiyim

 18. Merhaba ben 1 yıldan fazladır çalışıyorum ve bedelli askerlikten yararlanarak işten çıkıp ihbar tazminatını almayı planlıyorum. Yanlız bir sorum olacak şimdi tazminatı alabilmek için təcili bozdurmak yetiyormu yoksa askere gitmeye belli süre kala mi çıkmamız gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

 19. Merhaba;

  Kasım ayında askere gideceğim. Aklıma takılan iki konu var,

  1- kıdem tazminatı ödemesi yapılırken, son maaş tazminata eklenecek mi? Örneğin, kıdem tazminatı 10.000 TL son maaş ise 3000 TL. Bana 10.000 TL mi ödeme yapılacak yoksa 13.000 TL mi?

  2- 205 saat geçtiğimiz aylarda fazladan çalıştığım serbest zamanlı iznim mevcut. bunun da ödemesi tazminat ile mi yapılır ?

  Teşekkür ederim.

  Saygılarımla

  Uğur

  1. Merhaba. İşten ayrıldığınız tarih itibariyle giydirilmiş brüt ücretiniz ne kadarsa, kıdeminizle çarpılarak ortaya çıkan rakam kıdem tazminatınız olacaktır. Serbest zaman kullanma fırsatınız olmazsa, evet bunların ücretinin de tazminatla birlikte ödenmesi gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.