Askere gidecek olan işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

Askere giden işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

Askere gitmek için işten ayrılan bir işçinin kıdem tazminatı alabileceğini biliyoruz. Kanun, bu hususu açıkça düzenlemiştir. Peki bu işçi, askere gideceği için işten ayrıldığı için ihbar tazminatı almaya da hak kazanır mı?

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı

Daha önce başka bir yazımda açıkladığım üzere; istifa eden bir işçi normal şartlar altında kıdem tazminatı alamazken, bunun üç istisnası vardı. Bu istisnalardan birisi de, erkek işçinin zorunlu askerlik görevini ifa etmek üzere istifa etmesiydi. Bu nedenle işten ayrılan bir işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekmektedir. Hatta, askerden dönen işçinin bazı hakları da vardır ve bu konuda bilgi almak isterseniz şu yazıma göz atabilirsiniz.

İhbar tazminatı

Yazının konusu olan soruya cevap vermeden önce kısaca ihbar tazminatından bahsetmek gerekir. İş Kanununda iki türlü fesih vardır. Bunlardan birincisi haklı nedenle fesihtir ve İş Kanununun 24 ile 25inci maddeleri kapsamında yapılır. Bu fesih türünde taraflar, iş sözleşmesini derhal ve beklemeksizin feshedebilirler.

İkinci fesih türü ise bildirimli fesihtir. 24 ve 25inci maddelere uymayan bir feshin 17nci madde kapsamında yapılması gerekir. Bu maddeye göre iş akdini feshetmek isteyen taraf, işçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süreleri kadar önceden karşı tarafa bildirim yapmakla mükelleftir. İşte bu ihbar sürelerine uymadan iş sözleşmesini sona erdiren taraf, karşı tarafa ihbar tazminatı ödemekle yükümlü olur.

asker ihbar tazminatı

Görüldüğü üzere ihbar tazminatını hak edebilmek için, her şeyden önce karşı tarafın iş akdini sona erdirmiş olması ve sonrasında ihbar sürelerine riayet etmemiş olması gerekir. Buna göre, şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; işten kendisi ayrılan taraf hiçbir şekilde ihbar tazminatı hak edemez.

Askerlik nedeniyle işten ayrılanın ihbar tazminatı

Askerlik nedeniyle işten ayrılmanın doğasında, işçinin işten ayrılması vardır. Yani burada işçi, askere gidecek olmasından kaynaklanan bir nedenle işten ayrılmakta ve kıdem tazminatını talep etmektedir. Yukarıda söylediği temel kural gereği de, hangi gerekçeyle olursa olsun, işten kendisi ayrılan bir işçi ihbar tazminatı alamayacaktır.

SONUÇ

İhbar tazminatına hak kazanmanın bazı koşulları vardır. Ancak bunların ilki ve en önemlisi, iş sözleşmesini karşı tarafın sona erdirmiş olmasıdır. Dolayısıyla, hangi nedenle olursa olsun, işten kendisi ayrılan bir işçi ihbar tazminatı alamaz. Bu kapsamda, askere gitmek için işten ayrılan işçi de ihbar tazminatı alamayacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

82 Yorum

 1. Merhaba Şubat celbi ile askere gideceğim işyerime ise yılbaşından sonra haber verip Şubatta alacağım silüsü işyerine teslim edeceğim. 17.12.2011 tarihinde işe girdim nekadar tazminat alabilirim ? Ve dönüşte aynı işte çalışmak istemediğim için iş verenin tazminatımı ödememesi gibi bir durumu olabilir mi olursa nereye başvurabilirim teşekkürler.

 2. Hocam merhaba. Ben özel bir okulda öğretmenim. 26 eylül 2016 başlangıç,30 haziran 2018 bitiş sözleşmesi var.ağustosta askerim.ihbar ve kıdem tazminatını nasıl alabilirim.istifa yazmayacağım. Sözleşmenin bitmesini bekleyeceğim.

  1. Vedat bey ihbar tazminatı alamazsınız. Ama askerlikle ilgili belgeyi işverene sunarak işten ayrıldığınızda, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

  1. Hasan bey hangi alacaklardan bahsediyorsunuz? Bu işçinin kıdem ya da ihbar tazminatı alacağı bulunmamaktadır.

 3. Merhabalar ;

  Ben eylülün 31i 2017 de askerlik nedeniyle 11 ay çalıştığım şirketimden ayrıldım ve 1 kasım 2017 de kısa dönem askere geldim fakat şirket mart ayında o departmanı kapattı . İhbar almadan ayrılmıştım. Şu an ihbarı nasıl alabilirim

 4. benim kurumsal calistigim firmada 10.ncu ayim oldu ve askerlim durumum belli oldu askere gidiyorum bu durumda ihbar tazminat hak edisim cikiyormu

 5. Öncelikle merhaba , bir isyeerinde calismaktayim 4 ay lik bir surec sonunda askere gitmek icin vatani gorev icin silusu gostersem acaba ne kadar ve ne tazminati alirim 4 aylik bir calismaya

   1. merhaba bir işyerinde 6 yıldır çalışıyorum
    askere gitmeme 2 ay zaman var istifa etmesem direk askerlik belgemi noter kanalıyla işyerine göndersem kıdem tazminatımı ve ihbar tazminatımı alabiliyormuyum?
    beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

    1. Merhaba. İkisi de aynı kapıya çıkar. Hatta noter aracılığıyla gönderirseniz, işinizi sağlama almış olursunuz.

 6. Şöyle bir şey var 16 haziran 2016 da girdim Temmuz’un 1 indi çıkış yapıcam Ağustos’la askere gidicem ihbar alamazsınız iş yerinin çıkarması gerekiyor diyorsunuz fakat ben zaten askere gidicem mecburen beni işten çıkarması gerekmiyor mu ?

  1. Hakan bey, askere giden işçi işten kendisi ayrılıyor demektir ve ihbar tazminatı alamaz.

 7. Merhabalar ben özel bir şirkette çalışıyorum mayıs 18 2017 işe giriş yaptım ve 14 haziran 2018 de askerlik nedeniyle ayrılacam benim hangi tazminat haklarım var ihbar alamazsınız diyorsunuz sadece kıdemmi alınıyor bilgilendirilseniz sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin

  1. Evet, kıdem tazminatı alabilirsiniz. Bir de yıllık izin kullanmadıysanız ya da eksik kullandıysanız, onun ücretini de ayrıca ödenmesi gerekir.

 8. Merhaba benim bir kaç sorum olacak
  1.1 sene 10 ay oldugu zaman askerlik için işten cikacam 2. Senenin iznini hak edebiliyor muyum
  2.bizim şirket işçi hakları konusunda duyarsız tazminat vermezse nasıl bir işlem yapabilirim ve askerlik kağıdımı nasıl tebliğ etmeliyim

  1. Ali bey işveren tazminat ödemezse, ihtarname gönderebilirsiniz. İkinci senenin iznini henüz hak etmemişsinizdir.

 9. Merhaba
  01.11.2014 tarihinde girdigim işyerimden askerlik nedeniyle Temmuz ayında ayrılacağım.Anladığım kadarıyla ihbar tazminatı alamıyorum. Ama istifa dilekçesi ve sevk belgesini işverene verdikten sonra bi çalışma sürem var mı ? Yoksa direk olarak ayrılabiliyor muyum ?

  1. Ömer bey kanaatimce doğrudan ayrılabilirsiniz. Yine de evrak elinize erken geçerse, önceden bildirim yaparsanız işinizi garantiye almış olursunuz.

 10. Geçen sene 20 temmuz 2017 de ise girdim askerlik nedeniyle bu ayın sonunda ayrılmak zorundayım her hangi bi tazminat alabilirmiyim şimdiden tesekkurler. 😊

 11. BEn 25/01/2018 işe giriş smdide askerlik nedeniyle 21/06/2018 cıkısımı aldım tazminat hakkım oluyormu cevaplanırsa sevinirim smdiden tesekkürler

 12. Ben askerlik ici 15 gün ihbar vermek zorundamıyım iş yerine vermezsen 5 gün versem ne olur eşele ocak 4 2018 girisliyim temmuzun 10 u gibi çıkmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

  1. Kerim bey, normalde ihbar süresine gerek yoktur. Ama vaktiniz varsa, yine de önceden bildirimde bulunursanız, en azından kafanız rahat edecektir.

 13. Merhaba ben ulaştırma bakanlığının özel şirketinde beden işçisi olarak çalışıyorum 24.10.2017 işe başladım. Temmuz 2018 ilk haftası askerlik yerim belli olucak benim alıcak olan haklarım nelerdir öğrenebilirmiyim. Birde askerlik moral iznine çıkabilirmiyim

  1. Metehan bey kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için tazminat hakkınız yoktur. Askerlik moral izni diye bir uygulama ise iş Kanununda bulunmamaktadır.

 14. Merhaba 01.03.2012 tarihinde devlet hastanesinde hbys firmasında işe girdim son firma ile 3 sirket değiştirdik 30.10.2017 tarihinde askerlik nedeniyle işten ayrıldım. Bugün ki tarihe kadar tazminatım hala ödenmedi.
  1. Son şirket işe girdiğim tarihten itibaren mi tazminatı mı öder?
  2. Hala tazminat ödemesi yapılmadığı için ihbar tazminatı da devreye girer mi?
  3. Bu tazminatın gecikme zammı var mı?

  1. Ali bey merhaba. İhbar tazminiat hiçbir şekilde gündeme gelmez. Tazminatınızın kurum tarafından ödenmesi gerekirdi. Bu konuda kurumunuza başvuru yaptınız mı?

 15. 12.07.2016 ise girdim ve 13.07.2018 tarihinde askere gitmek için işten ayrılacağım haklarım nelerdir ve tahmini ne kadar ücret alırım.bilgi verirseniz sevinirim.simdinden teşekür ederim.

  1. Ramazan bey kıdem tazminatı alabilirsiniz. Yıllık izniniz varsa, onun ücretinin de ödenmesi gerekir. Sitemizdeki hesaplama araçlarını kullanarak tahmini rakamları kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

 16. Merhaba ben 22 haz 2014 yılından beri aynı şirkette çalışıyorum 10 09 2018 tarihinde askere gidecem önceden askerlik durum belgemi ibraz edip 55 günlük ihbar süremi çalışmak istiyorum die dilekçe verir isem ihbar tazminatımı alma hakkına sahip olurmuyum

  1. Halit bey, hangi gerekçeyle ayrılırsa ayrılsın, işten kendisi ayrılan işçi ihbar tazminatı alamaz.

 17. Merhaba ben … fabrikasında 9.14 ne ise başladım askerlik nedeniyle 7.ayın 27sine işten ayrılacağım ben bu iş yerinden kıdem tazminatı alabilirmiyim

 18. Merhaba ben 1 yıldan fazladır çalışıyorum ve bedelli askerlikten yararlanarak işten çıkıp ihbar tazminatını almayı planlıyorum. Yanlız bir sorum olacak şimdi tazminatı alabilmek için təcili bozdurmak yetiyormu yoksa askere gitmeye belli süre kala mi çıkmamız gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

 19. Merhaba;

  Kasım ayında askere gideceğim. Aklıma takılan iki konu var,

  1- kıdem tazminatı ödemesi yapılırken, son maaş tazminata eklenecek mi? Örneğin, kıdem tazminatı 10.000 TL son maaş ise 3000 TL. Bana 10.000 TL mi ödeme yapılacak yoksa 13.000 TL mi?

  2- 205 saat geçtiğimiz aylarda fazladan çalıştığım serbest zamanlı iznim mevcut. bunun da ödemesi tazminat ile mi yapılır ?

  Teşekkür ederim.

  Saygılarımla

  Uğur

  1. Merhaba. İşten ayrıldığınız tarih itibariyle giydirilmiş brüt ücretiniz ne kadarsa, kıdeminizle çarpılarak ortaya çıkan rakam kıdem tazminatınız olacaktır. Serbest zaman kullanma fırsatınız olmazsa, evet bunların ücretinin de tazminatla birlikte ödenmesi gerekir.

 20. Merhaba
  9 aydır bir şirkette çalışıyorum kasım ayında askere gideceğim ihbar tazminatı alabiliyormuyum? Kıdem tazminatı için en az 1 yıl çalışmak gerekli ihbar almam için ne yapmam gerekiyor teşekkürler

 21. Merhabalar

  Kasım celbi ile askere gitmeyi planlıyorum, firmaya ne zaman bildirirsem kıdem tazminatımı alabilirim?Eylül sonu yeterlimi?

  Son olarak bildirdikten sonra tecili bozdurduğuma dair bir evrak vermem gerekirmi?

 22. Merhaba %62 engelli raporun var ve 6 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum hastalıgımdan dolayı bu aralar iş yapamaz oldum tazminat almak icin ne tur bi hakkım var yardımcı olursanız sevinirim

 23. Merhaba,
  SSK’lı işe başlangıç : 01.10.1986 Doğum : 15.12.1963
  Yedeksubay : 1988-89 Devlet memurluğuna giriş : 21/02/1990
  Memurluktan toplam 3 defa istifa,sonuncusu 29.09.2011’de 4/1 derecede iken
  SSK’lı en son çalıştığım tarih : 01.07.2014 (240 gün çalıştım)
  Emekli Sandığı toplam : 6261 prim günü SSK toplam : 1469 prim günü
  1-Devlet okullarında sözleşmeli,ücretli veya vekil öğretmen olarak çalışma imkanım var mı?
  2-Kalan günlerimi SSK’lı çalışarak veya isteğe bağlı ödeyerek SSK’dan yada çalışmadan 61 yaşımı bekleyerek Emekli Sandığı’ndan emekli olursam ikramiye alabilir miyim? Hangisi maaş ve ikramiye açısından avantajlı olur?
  3-Temmuz sonunda süresi biten geriye dönük borçlanma imkanı ileride yeniden oluştuğunda ben de bu imkandan yararlanarak emekli olup ikramiye alabilir miyim? Borçlanmayı ister SSK,isterse Emekli Sandığı için yapabilir miyim? Eğer her ikisi için de borçlanma mümkünse, SSK’den geriye dönük borçlanmayla emekli olabilmek için son 7 yıl kuralına göre 1020 gün daha(1260-240)prim ödemem gerekirken Emekli Sandığı’ndan emeklilik için kaç gün daha prim ödemem gerekir?
  Saygılar..

 24. Merhaba,
  Şubat ayında tecilimi bozup askere gideceğim. Yaklaşık 2 yıl 1 ay gibi bir sürede kıdemim var. Anladığım kadarıyla ihbar tazminatı alamıyorum. Peki kıdem tazminatı dışında ne tür haklarım var, öğrenebileceğim bir link varmi veya siz bana açıklayabilir mısınız.

  Teşekkürler

  1. Merhaba. Kullanmadığınız yıllık izinlerinizin ücreti, henüz ödenmemiş çeşitli ücret alacaklarınız ve kıdem tazminatı dışında bir hakkınız yoktur.

 25. Merhaba ,

  Askere gideceğimi işverene bildirdiğim gün beni tazminatsız işten çıkardı. Bu durumda ihbar ve kıdem tazminatı hakkı doğuyormu ?

  1. Merhaba. İşverenin haklı bir gerekçesi yoksa ve kıdeminiz de 1 yılın üstündeyse, ihbar ve kıdem tazminatı almanız mümkün olabilir.

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı alabilirdiniz; ancak kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için bu mümkün olmayacaktır.

 26. Merhaba 4 yıldır çalışmaktayım bedelli askere gidicem temmuzda sizden öğrendiğim kadariyla ihbar tazminatı alamıyorum peki 8 hafta öncesinden bildirim yapmam gerekiyor mu yinede. Birde askere gitmeden önce haziran ayında yıllık iznim doluyor işveren yıllık iznimi kullandirmadan beni işten cikartabilir mi. Yani temmuza kadar çalıştırmak zorundami teşekkür ederim

 27. 1 sene 4 aydır çalışıyorum 3 ay sonra askerim ama çalıştığım yerde askere gidene ihbarını vermiyorlar diye söylenti duydum kıdem tazminatı ve ihbarımı alabilir miyim alamayacak olursam ne yapmam gerekir.

  1. Merhaba. Askere giden işçi zaten ihbar tazminatı alamaz. Kıdem tazminatının ise ödenmesi gerekir.

 28. İyi günler 15.10.2015 işe başlama tarihim askere gideceğim tecili bozdurdum işten ayrılma tarihi büyük ihtimalle 01.08.2019 olacaktır ihbar tazminatı alabilir miyim ?

  1. Merhaba. İhbar tazminatını soruyorsanız, hayır alamazsınız. Ama kıdem tazminatı almanız gerekir.

 29. Merhaba, ben askere gidicem diye işyerine haber verdim ve işyerim ben tecili bozdurup askere gideceğim zaman belli olmadan bana 56 günlük bir ihbar imzalattı. Ben tecili bozdurduğum zaman askeriye beni 56 günlük zaman dilimi bitmeden önceki bi zamanda askerliğe çağırırsa benim bu 56 günlük zaman dilimini dolduramadan askere gideceğim içim işyeri benden kalan günlerin ücretini alabilirmi?

  1. Merhaba. İsteyemez; çünkü normalde ihbar bildiriminde bulunmanız bile gerekmezdi. Askere doğrudan gidebilirdiniz. Yine de imzaladığınız evrakın içeriğini tam bilmeden, yukarıdaki cevabımın tahmini olduğunu da eklemek zorundayım.

 30. Merhabalar, 18 eylül 2019 da 2. Senem dolmuş olacak fakat hâlâ 1. senemden hak kazandığım 14 günlük izini alamadım. Sorum şu;
  – 2. Senem dolduğunda yıllık iznim 28 gün olur mu ?
  – Askerlik için çıktığımda kıdem tazminatının yanısıra 28 günlük yıllık izin ücretini de alabilir miyim ?
  – Brüt 2.800*2 den = 5,600 TL kıdem param mı var acaba ?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba.
   1- İkinci seneniz dolduğunda; yani 3. seneden gün aldığınızda ayrılırsanız ve izin kullanmadıysanız, ödenmesi gereken yıllık izin ücreti 28 gün olur.
   2- Kıdem tazminatınız, hemen hemen dediğiniz rakam kadar olur.

 31. Merhabalar 20.07.2018 de işe başladım ve 19.07.2019 da askerlik nedeni ile çıkış vermem gerekiyor ayriyetten son 1 ay ameliyattan dolayı raporluyum.İşverenim bana 11 aylık çalışıyor gibi gözükeceğinden kıdem tazminatı alamayacağımı söyledi. Kıdem tazminatı alma durumum var mıdır ?

 32. 2 yıl 9 aydır çalışıyorum askere gitmek istiyorum kıdem tazminatım hesaplanırken bu süredenmi hesaplanır? Yoksa 2 yıl olarakmı kabul edilir?

 33. Merhaba bir sorum olacaktı 9.09.2014 iş başlangıcım 01.01.2020 askere gidiyorum ve bizim maaşlar aylık değişkenlik gösteriyor 1 ay 3.200 1 ayda 5.150 TL yatıyor hangisine göre kıdem tazminatı alabilirim
  Şimdiden teşekkür ederim cevap için..

  1. Merhaba. Bu durumda son 1 yıl maaş ortalamanız esas alınarak ortalama maaşınız bulunabilir.

 34. Merhaba askere giderken tazmınat almak için işten ne zmn ayrılmam gerekiyor belli bir süresi var mi ?

  1. Merhaba, Sevk belgenizi (Silüs) aldıktan sonra bir dilekçe ile işverene başvurmanız yeterlidir. Belli bir süresi için silüsü aldığınız tarih diyelim.

 35. Merhaba oğlum 15.09.2018 de işe girdi ama sigorta başlangıcı 05.10.2018 askerlik nedeni ile silisünü 23.09.2019 tarihinde alıp işten ayrılacak
  Ama iş yeri sigorta başlangıcına göre bir yıl dolmadığı için kıdem tazminatı vermem diyor doğrumu acaba
  İkinci 20 günlük yapılmayan sigorta için nasıl bir işlem yapabiliriz

  1. Merhaba. Elbette fiili çalışma süresinin esas alınması gerekir. İşveren bunu kabul etmiyorsa, önce hizmet tespit davası açıp eksik sigorta günlerini saydırabilir ve sonrasında da kıdem tazminatı için dava açabilirsiniz. Ne yazık ki başka ve daha kısa bir süreç yok.

 36. Merhaba,
  haziran 2014 tarihinden itibaren çalışmaktayım.Aralık ayında askerlik sevk tarihi bulunmaktadır.ihbar tazminatını almak için ne yapmak gerekiyor? Askere gideceğim için kullanmadığım izin günlerin ücreti %100 olarak mı yatıyor?Askerlik sevk tarihinden önce işten ne zaman çıkış yapılması gerekiyor?

 37. Merhaba

  27.01.2018 işe giriş tarihim 29.01.2020 askerlik nedeni ile istifa edeceğim primlerimde olduğundan kaynaklı her ay farklı maaş alıyorum çalıştığım şirket nasıl bir iş çıkışı yapacak son ayımı baz alması lazım 24 ayın veya 12 ayın ortalamasınımı alması lazım yasa da bu ne şekilde

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.