Askere gidecek olan işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

Askere giden işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

Askere gitmek için işten ayrılan bir işçinin kıdem tazminatı alabileceğini biliyoruz. Kanun, bu hususu açıkça düzenlemiştir. Peki bu işçi, askere gideceği için işten ayrıldığı için ihbar tazminatı almaya da hak kazanır mı?

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı

Daha önce başka bir yazımda açıkladığım üzere; istifa eden bir işçi normal şartlar altında kıdem tazminatı alamazken, bunun üç istisnası vardı. Bu istisnalardan birisi de, erkek işçinin zorunlu askerlik görevini ifa etmek üzere istifa etmesiydi. Bu nedenle işten ayrılan bir işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekmektedir. Hatta, askerden dönen işçinin bazı hakları da vardır ve bu konuda bilgi almak isterseniz şu yazıma göz atabilirsiniz.

İhbar tazminatı

Yazının konusu olan soruya cevap vermeden önce kısaca ihbar tazminatından bahsetmek gerekir. İş Kanununda iki türlü fesih vardır. Bunlardan birincisi haklı nedenle fesihtir ve İş Kanununun 24 ile 25inci maddeleri kapsamında yapılır. Bu fesih türünde taraflar, iş sözleşmesini derhal ve beklemeksizin feshedebilirler.

İhbar süresi içinde rapor alınır mı?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İkinci fesih türü ise bildirimli fesihtir. 24 ve 25inci maddelere uymayan bir feshin 17nci madde kapsamında yapılması gerekir. Bu maddeye göre iş akdini feshetmek isteyen taraf, işçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süreleri kadar önceden karşı tarafa bildirim yapmakla mükelleftir. İşte bu ihbar sürelerine uymadan iş sözleşmesini sona erdiren taraf, karşı tarafa ihbar tazminatı ödemekle yükümlü olur.

asker ihbar tazminatı

Görüldüğü üzere ihbar tazminatını hak edebilmek için, her şeyden önce karşı tarafın iş akdini sona erdirmiş olması ve sonrasında ihbar sürelerine riayet etmemiş olması gerekir. Buna göre, şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; işten kendisi ayrılan taraf hiçbir şekilde ihbar tazminatı hak edemez.

Askerlik nedeniyle işten ayrılanın ihbar tazminatı

Askerlik nedeniyle işten ayrılmanın doğasında, işçinin işten ayrılması vardır. Yani burada işçi, askere gidecek olmasından kaynaklanan bir nedenle işten ayrılmakta ve kıdem tazminatını talep etmektedir. Yukarıda söylediği temel kural gereği de, hangi gerekçeyle olursa olsun, işten kendisi ayrılan bir işçi ihbar tazminatı alamayacaktır.

SONUÇ

İhbar tazminatına hak kazanmanın bazı koşulları vardır. Ancak bunların ilki ve en önemlisi, iş sözleşmesini karşı tarafın sona erdirmiş olmasıdır. Dolayısıyla, hangi nedenle olursa olsun, işten kendisi ayrılan bir işçi ihbar tazminatı alamaz. Bu kapsamda, askere gitmek için işten ayrılan işçi de ihbar tazminatı alamayacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. Merhabalar ben özel bir şirkette çalışıyorum mayıs 18 2017 işe giriş yaptım ve 14 haziran 2018 de askerlik nedeniyle ayrılacam benim hangi tazminat haklarım var ihbar alamazsınız diyorsunuz sadece kıdemmi alınıyor bilgilendirilseniz sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin

  1. Evet, kıdem tazminatı alabilirsiniz. Bir de yıllık izin kullanmadıysanız ya da eksik kullandıysanız, onun ücretini de ayrıca ödenmesi gerekir.

 2. Şöyle bir şey var 16 haziran 2016 da girdim Temmuz’un 1 indi çıkış yapıcam Ağustos’la askere gidicem ihbar alamazsınız iş yerinin çıkarması gerekiyor diyorsunuz fakat ben zaten askere gidicem mecburen beni işten çıkarması gerekmiyor mu ?

  1. Hakan bey, askere giden işçi işten kendisi ayrılıyor demektir ve ihbar tazminatı alamaz.

 3. Öncelikle merhaba , bir isyeerinde calismaktayim 4 ay lik bir surec sonunda askere gitmek icin vatani gorev icin silusu gostersem acaba ne kadar ve ne tazminati alirim 4 aylik bir calismaya

   1. merhaba bir işyerinde 6 yıldır çalışıyorum
    askere gitmeme 2 ay zaman var istifa etmesem direk askerlik belgemi noter kanalıyla işyerine göndersem kıdem tazminatımı ve ihbar tazminatımı alabiliyormuyum?
    beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

    1. Merhaba. İkisi de aynı kapıya çıkar. Hatta noter aracılığıyla gönderirseniz, işinizi sağlama almış olursunuz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.