Askere gidecek olan işçi ne zaman işi bırakabilir?

Askerlik nedeniyle işten ne zaman ayrılmalı?

İşçinin kendi isteğiyle işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alamaması durumunun istisnalarından biri de askerlik nedeniyle işten ayrılmadır. Ziyaretçilerimizden bu hususta en çok gelen soru ise, askere gidecek olan işçinin işten ne zaman ayrılması gerektiği şeklindedir.

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı

Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işten ayrılmak durumunda olan işçi kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. Bunun için aranan tek şart, işçinin o işyerindeki kıdeminin en az bir yıl olmasıdır. İşçinin bir yıl veya üstünde kıdemi varsa, işverenin kıdem tazminatını ödeyip ödememe konusunda her hangi bir takdir hakkı bulunmamaktadır.

İşçi ne zaman ayrılmalı?

Bu konuda mevzuatımızda belirlenmiş kesin bir süre bulunmamaktadır. O halde işçi ne zaman işten ayrılabilir? Bize ulaşan sorulardan, bazı işçilerin aylar öncesinde işten ayrılmak istediğini görüyoruz. Örneğin ağustos ayında askere gidecek olan bir işçi, tecil belgesini işverene sunarak birkaç ay öncesinden işten ayrılmak ve kıdem tazminatını almak istemektedir.

Böyle bir durumda işverenin takdir hakkı olduğunu düşünüyorum. Neticede işçinin resmi olarak askere sevk edilmediği bu durumda, işverenin bunu kabul etmek zorunda olduğunu söylemek mümkün olmasa gerek. Çünkü işçinin kanunen hâlâ askere gidememesi ihtimali bulunmaktadır. Yapılması gereken işverenle diyalog kurarak ondan izin istemektir. İşverence uygun görülmesi halinde elbette işçi aylar öncesinde de işten ayrılabilir ve kıdem tazminatını alabilir.

Ancak esas olanın, işçinin askerlik şubesinden alacağı askere sevk belgesinin işverene sunulması ve bunun üzerine kıdem tazminatının ödenmesidir.

SONUÇ

askerlik nedeniyle kidem tazminati

Askerlik nedeniyle işten ayrılacak işçinin ne zaman işi bırakabileceğine dair mevzuatımızda her hangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu kapsamda, işçinin askerlik şubesinden alacağı ve askere sevk edildiğini gösterir belgeyi işverene sunabildiği tarih itibariyle işten ayrılabileceğini düşünüyorum.

Yine de daha önceki bir tarihte işten ayrılmak isteyen bir işçinin bu talebinin işveren tarafından uygun görülmesi durumunda, işçi pekala daha önce de işten ayrılabilir ve kıdem tazminatını talep edebilir. Ancak bunun takdirinin işverene ait olduğu kanaatindeyim.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Editörümüzün görüşüne katılıyorum, zira burada amaç askere gitmek için işten ayrılmadır. Kanunun ön gördüğü zaruri sebepten ötürüdür. Kötüye kulanım olmaması açısından Askere Sevk Belgesini (Silüs denilir halk arasında) işverene sunan işçiye kıdemi ödenir iş yaşamımızda. Genel literatürde de bu şekilde uygulanır…

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.