Askere gidecek olan işçi ne zaman işi bırakabilir?

Askerlik nedeniyle işten ne zaman ayrılmalı?

İşçinin kendi isteğiyle işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alamaması durumunun istisnalarından biri de askerlik nedeniyle işten ayrılmadır. Ziyaretçilerimizden bu hususta en çok gelen soru ise, askere gidecek olan işçinin işten ne zaman ayrılması gerektiği şeklindedir.

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı

Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işten ayrılmak durumunda olan işçi kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. Bunun için aranan tek şart, işçinin o işyerindeki kıdeminin en az bir yıl olmasıdır. İşçinin bir yıl veya üstünde kıdemi varsa, işverenin kıdem tazminatını ödeyip ödememe konusunda her hangi bir takdir hakkı bulunmamaktadır.

İşçi ne zaman ayrılmalı?

Bu konuda mevzuatımızda belirlenmiş kesin bir süre bulunmamaktadır. O halde işçi ne zaman işten ayrılabilir? Bize ulaşan sorulardan, bazı işçilerin aylar öncesinde işten ayrılmak istediğini görüyoruz. Örneğin ağustos ayında askere gidecek olan bir işçi, tecil belgesini işverene sunarak birkaç ay öncesinden işten ayrılmak ve kıdem tazminatını almak istemektedir.

Kıdem tazminatında gelir vergisi iadesi nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Böyle bir durumda işverenin takdir hakkı olduğunu düşünüyorum. Neticede işçinin resmi olarak askere sevk edilmediği bu durumda, işverenin bunu kabul etmek zorunda olduğunu söylemek mümkün olmasa gerek. Çünkü işçinin kanunen hâlâ askere gidememesi ihtimali bulunmaktadır. Yapılması gereken işverenle diyalog kurarak ondan izin istemektir. İşverence uygun görülmesi halinde elbette işçi aylar öncesinde de işten ayrılabilir ve kıdem tazminatını alabilir.

Ancak esas olanın, işçinin askerlik şubesinden alacağı askere sevk belgesinin işverene sunulması ve bunun üzerine kıdem tazminatının ödenmesidir.

SONUÇ

askerlik nedeniyle kidem tazminati

Askerlik nedeniyle işten ayrılacak işçinin ne zaman işi bırakabileceğine dair mevzuatımızda her hangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu kapsamda, işçinin askerlik şubesinden alacağı ve askere sevk edildiğini gösterir belgeyi işverene sunabildiği tarih itibariyle işten ayrılabileceğini düşünüyorum.

Yine de daha önceki bir tarihte işten ayrılmak isteyen bir işçinin bu talebinin işveren tarafından uygun görülmesi durumunda, işçi pekala daha önce de işten ayrılabilir ve kıdem tazminatını talep edebilir. Ancak bunun takdirinin işverene ait olduğu kanaatindeyim.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

 1. Editörümüzün görüşüne katılıyorum, zira burada amaç askere gitmek için işten ayrılmadır. Kanunun ön gördüğü zaruri sebepten ötürüdür. Kötüye kulanım olmaması açısından Askere Sevk Belgesini (Silüs denilir halk arasında) işverene sunan işçiye kıdemi ödenir iş yaşamımızda. Genel literatürde de bu şekilde uygulanır…

 2. kasım da askere gidicem 2 bucuk yıldır çalışmaktayım kıdem ve ihbar tazminatı hakkımı alabilmek için askere sevk belgemin çıkmasını bekliyorum işyerine dilekçe ile bildireceğim için lakin şöyle bir sorum olacak kullanamadığım yılllık izinlerim var içeride 18 gün onun parasını ve bayramlarda resmi tatillerde çalışmama rağmen çalıştıgım günlerin parasını iş yerinden nasıl talep etmeliyim ve ikinci bir soru askerlik dönüşü şartlar uygun olursa işsizlik maaşı başvurusu için 12 .kod dan çıkışımın verilmesi halinde işsizlik maaşı hakkım var mı geriye dönük olarak 2 bucuk yıl içinde tüm resmi tatiller ve bayramlar da çalıştığım kamera kayıtlarında iş yerinde olduğuma dair sistem açılış kodlarımda mevcut ben bu hakkımı yasal yollardan avukat aracılıgı ile mi arıyacağım yada noter tastikli bir belge sunmam yeterlimi işçi bodrosu gibi cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  1. Sıtkı bey merhaba.
   – Askerlik nedeniyle işten ayrıldığınızda kıdem tazminatı alabilirsiniz ama ihbar tazminatı alamazsınız.
   – Kullanmadığınız yıllık izinlerin ücretinin ve varsa fazla mesai ücretlerinizin ödenmesi gerekir.
   – Doğru kod ile çıkış verilirse, askerlik dönüşü işsizlik maaşı alabilirsiniz.
   – İşveren haklarınızı ödemezse, örneğin askerden geldikten sonra arabulucu başvurusu yaparak tüm alacaklarınız için yasal süreci başlatabilirsiniz.

 3. Zeynel hocam merhabalar ben şirkette 2 yıl çalışıyorum asker yoklama kaçağı olarak yakalandım şubeye gittim tecil hakkım varmış tecil edildi ama şube dediki tecili bozdurur bozdurmaz sen 3 gün içersinde gideceksin askere 1. Gün muane 2. Günü sevk 3. Günü birlige teslim Ben şimdi sevk kagitını götürme fırsatım da olmucak hani gidecegin gün solemis olcam

 4. Ben Ekim 2015 te işe girdim ve sigortam başladı Ağustos 2019 da askere gideceğim ben işten Mart’ta ayrılsam tazminat Alabilirmiyim

  1. Merhaba. İşvereniniz sıkıntı çıkarmıyorsa olabilir. Ancak onun dışında, yazıda belirttiğimiz durum geçerli olacaktır.

 5. Merhaba benim askere gitmeme 14 gun kaldi ben sevk belgemi isverene kac gün kala vermek zorundayim 15 gun kala diye birsey duymustum 14 -13 gun kala versem tazminatimi Alamazmiyim ?

  1. Merhaba. 1 gün kala da verseniz, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Neticede, askere gitmek için fesih yaptığınız ortada oldukça, sorun olmayacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Sitemizin en üstünde yer alan KİRACILARA MÜJDE başlıklı REKLAMI tıklayan ve ziyaret ettikleri sitede FORM dolduran okuyucularımızın yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır.