Askere giden işçi işsizlik maaşı alır mı?

Askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi işsizlik maaşı alır mı?

İşsizlik maaşı almak için hem prim şartı vardır hem de belirli şartlar altında işten ayrılmak gerekir. Temel kural olarak işçinin, haklı bir nedenle işten ayrılması ya da kusuru yokken işten çıkarılması gerekir. O halde, askerlik görevini yapmak üzere işten ayrılan bir işçinin işsizlik maaşı alma hakkı var mıdır?

İşsizlik maaşı hangi şartlarda ödenir?

İşten ayrılan işçinin her şeyden önce, son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta priminin olması gerekir. Bunun dışında, işten ayrılmadan geriye doğru son 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması da gerekir. Prime dair bu iki şart dışında; işçinin kusuru yokken çıkarılmış olması ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olması da gerekir. Bu üç şartı bir arada taşıyan işçiye işsizlik maaşı bağlanır.

Askere giden işçinin işsizlik maaşı bakımından durumu

Normal şartlar altında, askere gitmenin işçi için haklı bir fesih nedeni olmadığı düşünülebilir. Bu düşünce İş Kanununun 24üncü maddesi bakımından da doğrudur. Nitekim 24üncü maddede işçinin haklı fesih nedenleri belirtilmiş ve bunların arasında askere gidilmesi sayılmamıştır.

İşsizlik maaşı nedeniyle tazminat davası

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Ancak İşkur tarafından yayımlanan İşsizlik Sigortası Kanununun Uygulanmasına İlişkin Tebliğin 4üncü maddesine göre; muvazzaf askerlik nedeniyle hizmet akdi sona erenler için işverenler İAB düzenleyecek ve bu durumda olan sigortalı işsizlerin terhis tarihinden itibaren 30 (otuz) gün içerisinde İşkur’a başvurmaları halinde işsizlik ödeneği işlemleri başlatılacaktır.

Askere gideni işsiz, dönüşte işsizlik maaşı alır

askerlik nedeniyle işsizlik maaşı alınır mı?

Bu halde; askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi askere gidecek ve görevini tamamladıktan sonra İşkur’a başvuracaktır. Terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde İşkur’a başvurulması halinde, bu kişiye işsizlik maaşı bağlanacaktır. Başvuru esnasında askerlik terhis belgesinin de götürülmesi gerekmektedir.

Önemli bir uyarı da yapmak istiyorum. İşverenler, işçilerinin işten çıkışlarını SGK’ya bildirirken bir de çıkış kodu bildirirler. İşten askerlik nedeniyle ayrılan bir kimse, mutlaka çıkış kodunu sorgulamalı ve kodun 12 olarak girildiğinden emin olmalıdır. Aksi takdirde, askerlik dönüşünde İşkur’a başvurduğunda sıkıntı yaşaması muhtemeldir.

SONUÇ

Askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçinin çıkışı, işveren tarafından SGK’ya 12 koduyla bildirilir. İşte bu işçi askerliğini yaptıktan sonra, terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde İşkur’a başvurursa, bu kişiye işsizlik maaşı bağlanacaktır.

Bir başka deyişle; askere giden işsiz, işsizlik maaşını askerdeyken alamayacak; ancak terhis olduktan sonra alabilecektir.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

26 Yorum

 1. MERHABALAR;
  BEN askere 2017 mart ayında gittim görevimi kısa dönem olarak tamamlayıp eylül ayında geldim.
  askere gitmeden önce çalışmakta oldugum işyerinde 6 yıl hizmet ettim, işsizlik maaşı için bütün haklara sahip oldugumu düşünüyordum fakat kanun ve mevduatta haklarımın kısıtlı oldugunu ögrendim ve işsizlik maaşı almayı haketmemişim.
  çünkü; son 4 ayın sigortası düzenli ve eksiksiz yatacakmış. YATACAKMIŞ DERKEN O YILIN EKSİKSİZ VE DÜZENLİ YATACAKMIŞ YANİ( 2017 DE İŞTEN ÇIKARTMALARI YADA ASKERLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILMANIZ NEDENİYLE 2017 DE 4 AYLIK KESİNTİSİZ SİGORTANIZ YATMASI GEREKİYOR İSTERSENİZ İŞ YERİNİZDE 20 YILDIR ÇALIŞMAKTA OLUN O YIL İÇERİSİNDE 4 AY KESİNTİSİZ YATMAZSA HAK KAZANAMIYORSUNUZ.
  BEN BU YÜZDEN HAK ETMİYORMUŞUM ARTIK KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEM HAKKIMI KİMDEN ALACAM BİLMİYORUM.

  YAZIKLAR OLSUN BÖYLE YASAYA DA VE MEVDUATTA HAKKIMI HELAL ETMİYORUM…

  1. Abdullah bey ne yazık ki öyle. Ama bu durumda, dava açıp geriye dönük primlerinizi saydırıp İşkur’a tekrar başvurabilirsiniz. Böylece geriye dönük işsizlik maaşı alırsınız. Ama bu süreç en az 2-3 sene sürecektir.

 2. Aynen Zeynel bey ne yazık ki yasamız bu kadar.
  Hakkımı arıcağım 3 yılda olsa uğraşacağım bakalım sonunda kazanan kim olacak.

 3. Zeynel bey merhaba ben iki yıl bir kurumda çalıştım askerlik nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım asker den döneli dört ay oldu işsizlik maaşına başvurma imkanım var mı bide sigortam son dört ay eksik yatırılmış

 4. Zeynal bey merhaba,
  Askerlik dönüşü gecen ay issizlik maasina basvurdum.Butun sartlari karsiliyordum.Ancak isten cikis kodum yuzunden onaya girdiginde dilekcem red cevabi aldim. Istifa olarak gosterilmis isten cikisim. Ben askerdeyken teslim oldugumda cikisim yapilmis ve ben bunu bilmiyordum.Takdir edersiniz ki askeriyedeyken de buna engel olamazdim. Simdi benim bu koda itiraz etme sansim var mi? Tekrar basvuru yapip dilekceyle durumu izah etmem sonucu degistirir mi?

  1. Umut bey, İşkur’a tekrar dilekçe verin ve durumu izah edin. Askerlik belgenizi de mutlaka ekleyin. Yine de olmazsa, nasıl sonuç alabileceğinizi açıklamalarını talep edin.

 5. Merhaba. Ağustos ayında askere gideceğim. Şubeye gittim ve celp döneminde kayıt oldum. Bu sebeple de Mayıs ayından işimden ayrılmak ve iki ay ailemle zaman geçirmek istiyorum. Ancak iş yerim iki ay önceden ayrıldığım için işten ayrılış sebebimi askerlik olarak gösteremeyecegini söylüyor. Bu durumda da işsizlik maaşı alamıyorum. Diğer koşulları sağlıyorum. Bu doğru mudur? Yapabileceğim herhangi bir şey yok mu? Sülüs kağıdı askerlik başlamadan 1-2 hafta önce geliyor diye biliyorum. Daha erken askerlik sebebiyle işten ayrılamaz miyim?

 6. Merhaba 2016/10 ayda işten askere gidicem diye ayrıldım ama işsizlik maaşı alabileceğimi bilmiyordum prim günlerim 1081 gün ve son 120 gün ödenmiş ancak 2016/10 ayda ayrıldım ama celp dönemi yüzünden 2017 haziran ayında askere gittim askerlik hizmetimi tamamladım ve terhis belgem ile işkura başladım sadece işten ayrıldığım tarih ile askere gittiğim tarih arası uzun 7 ay var işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Çağdaş bey, bu soruyu doğrudan İşkur’a sormanızı öneririm. Arada uzun bir süre olmuş ve askere hemen gitmemişsiniz. Sonuçtan bize de haber verirseniz seviniriz.

 7. Merhaba Ben 15.05.2017 yilinda isten cikarildim issizlik maasina basvurdum ve onaylandi 6 aylik bir odeme cikti 3 ay aldiktan sonra askere gittigim icin diger kalan 3 ayin odemesini askerlik nedeniyle dondurdum simdi 6 aliyorum tekrar basvuru yaptigim zaman toplu sekilde odeme alabilirmiyim kalan 3 ayin yoksa her ay olarak mi baglanir tekrardan tesekkur ediyorum iyi calismalar…

 8. Zeynel Bey merhaba,

  Son 3 yıl içinde 1030 gün sigortalı iş günüm bulunmakta olup, işten ayrılmadan evvel son 4 ay içinde sigortama eksik yatan gün bulunmamaktadır. Askerlik başvurusu yaptım. 29.01.2019 tarihi için askere gideceğim belli oldu.

  Askerlik durum belgesini iş verene verdiğimde askerlik nedeniyle işten çıkışımı 31.08.2018 tarihi itibari ile yaptı. İşsizlik ödeneği almak için, e-devlet üzerinden başvurumu yaptım. Bu başvurunun sonucunda Alo 170i arayıp benden bir belge istenilip istenilmeyeceğini sordum.

  Tarafıma ise askerden evvel işsizlik ödeneği ödenilmediği bilgisi verildi. Askere gitmeden 30 gün evvel sülüs kağıdı ile işsizlik ödeneğine başvuru yapıp, askerden döndükten sonra ödeneği alırsınız denildi.

  Konu ile alakalı tarafıma detaylı bilgi paylaşımı yapabilir misiniz?

  Ben askere gidene kadar bu tarihten itibaren işsizlik ödeneği alamayacak mıyım?

  1. Merhaba. Askere giden işçiye işsizlik maaşı, askerden gelince ödenir. Terhis tarihinizden itibaren 1 ay içinde İşkur’a başvurun, çıkışınız SGK’ya askerlik koduyla bildirilmişse ve gün şartlarını da sağlıyorsanız, maaşınız o zaman bağlanacaktır.

   1. Daha henüz askere gitmedim askere gitmeme 4 ay var, işten askerlik nedeniyle ayrıldım. Bu 4 ay süre içerisinde askerlik nedeniyle ayrılıp işsizlik ödeneği alan arkadaşlarım var. Ben şuan bunu size işsizlik ödeneğinin şartları mı değişti diye soruyorum.

    1. Hayır Kenan bey, değişen bir şey yok. Bu arkadaşlarınız askerlik nedeniyle değil de, başka bir çıkış kodu sonucunda işsizlik maaşı almış olabilir.

 9. Zeynel bey merhaba iki sene dokuz ay çalıştığım işyerinden 21 nisan 2018 tarihinde askerlik sebebiyle ayrılmak zorunda kaldım. 2 Kasım 2018 tarihinde askerliğim bitti. Aynı gün, yani 2 Kasım da İnternet üzerinden işkura işsizlik maaşına başvurdum. ON Sekiz gün sonra işsizlik maaşından yararlanamayacağım diye mesaj geldi. Daha sonra işkuru arayıp çalıştığım kurumdan askerlik sebebiyle ayrıldığımı belirttim. Bana bir yalnışlık olabileceğini, işkur şubesine gitmem gerektiğini söyledi. Tezkere kağıdımla birlikte en yakın işkur şubesine gittim. İşveren, işkura baktığımda zaten ayrılma gerekçemi askerlik olarak belirtmiş. Bildirge nosu da on iki ile başlıyor Gün sayım 961 Geri dönüşü olumlu olur mu.? İşlemim düzeltilebilir mi?

  1. Merhaba. Her şey uygun görünüyor. Buna rağmen reddedilmesi ilginç olmuş. Son 120 günde sıkıntı olabilir mi?

 10. Merhaba Zeynel bey şubat ayında askere gideceğim bi fabrikada işçi olarak çalışıyorum is yerine subat ayında askere gidecegim diye bildirdim sekreterde bana dedi ki ne zaman bırakmak istersin diye bi gün belirtmemi soylediler bende dedim ki prosedür neyse onu yapalım prosedürü bilmedigim icin birsey diyemedim illa ki bi gün soylemem istendi 1 ocak diye soyledim ama sekretere dedim ki prosedürü bilmiyorum muhasebe biliyordur onlarla bi konuş prosedür neyse onu yapalım dedim ertesi gun aramis muhasebeciyi ve sekreter dedi ki 1 ocak tarihinde isten ayrilacaksin sülüs tarihimde 15 ocakta belli olacak dedim bi evrak felan vermiycekmiyim diye sordum bi evrak istemiyoruz sadece askerlik sebebiyle 1 ocak tarihinde isten ayriliyorum diye yazi yazicakmisim e dedim ki kendi istegimle ayrilirsam nasil tazminatimi alicam biz verecegiz dediler sonra duydum ki askere gidenler işsizlik maaşı aliyormus sekreterede soyledim işsizlik maasi alabiliyormusum ama kendim istifa edersem nasil iş yeri ayrilma bildirgesini alicam çıkış vermeniz gerekiyor diye soyledim dedi ki sekreter kendin birakirsan tazminatını verecegiz eger ki çıkış istersen tazminatini veremeyiz ikisinden birini sec hangisi kafana yatarsa onu yap dediler prosedürü bilmedigim icin bisey diyemedim bu konuda aydinlatirmisiniz benim icin cok onemli simdiden tesekkur ediyorum

  1. Merhaba. Durum gerçekten saçma olmuş. İşveren madem kıdem tazminatınızı verecek, neden SGK’ya çıkışınızı askerlik olarak bildirmesin ki? Bunun işyerine hiçbir zararı yoktur. Yapmaları gereken tek şey, çıkışınızı askerlik olarak vermekten ibaret.

 11. merhabalar kolay gelsin hocam.

  ben 2019 agustos ayında askere gitmeyi düşünüyorum fakat mayıs sonunda işten çıkmayı düşünüyorum işsizlik maaşı alabilmem için 12 koduyla işten çıkıp askere gitmeden işsizlik maaşı alanılır miyim. işten çıktığım tarihle askere gitme tarihi arasında 3 aydan fazla olmadıktan sonra gitmeden önce 2 ay alıp kalanını da geldikten sonra alırsın diye yazılar okumuştum doğru mu açıklama yaparsanız çok sevinirim

  1. Merhaba. Öncelikle kesin bilgiyi İşkur’a sorarak almanızı öneririm. Ama çıkışınız askerlik koduyla verildikten sonra, dönüşte işsizlik maaşı almanız gerekir. Tabi, diğer şartları da taşıdığınızı varsayıyorum.

   1. teşekkür ederim. evet şartlar uyuyor.

    Peki işverenle anlaşıp onların çıkarmasını sağlarsam ve işsizlik maaşıni 2 3 ay aldıktan sonra askere gidersem ne yapmam gerekiyor iskur a bilgi vermem gerekiyor mu ve kalan ayları askerden dönüşte alabilir miyim yoksa hakkım yanar mı.

 12. Merhabalar bir sorum olucak bi fabrikada calısıyorum askere gidicem ama daha sülüs almadım sülüsü iş yerine verdikden sonra iş-kur a bildirdigimde işsizlik maaşı alıcakmıyım ?

  1. Merhaba. Yasin bey sorunuzun cevabı tam olarak yazımızda mevcut. Dikkatli okuduğunuzda cevabı bulabilirsiniz.

 13. Zeynel bey merhaba. Ben yakında işten çıkacağım fakat son 3 yıldaki 1080 gün olayını bedelli askerlikten dolayı sağlayamıyorum. Acaba askerde olduğum dönemi saydırma şansım varmı?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.