Askerlik dönüşü işe başlama

Askerden dönen işçi ne yapacak?

Zorunlu askerliğin uygulandığı ülkemizde, işçilerin bir kısmı çalışırken askere gitmek durumunda kalabiliyor. Askerlik görevi bittiğinde ise birçoğu eski işyerlerinde çalışmaya devam etmek istiyor. Bu ne kadar mümkün? İşveren, bu durumdaki bir işçiyi işe başlatmak zorunda mı?

Reklam

Bu sorunun cevabı açıkça İş Kanununda belirtilmiştir. Böyle bir durumda işverenin iki seçimlik hakkı bulunmaktadır. Askerlik görevini yapmış işçi, bu görevinin bitiminden itibaren 2 ay içinde eski iş yerine çalışmak için başvurmuşsa işveren şu iki seçenekten birine karar vermek zorundadır:

 • İşçiyi eski işlerinde veya benzer işlerde boş yer bulunması halinde derhal, yoksa boşalacak ilk işe başkalarına tercih ederek, o andaki koşullarla işe almak mecburiyetindedir.
 • Aranan koşullar mevcut olduğu halde; işveren işçiyi işe almazsa, işe alınmak istenen eski işçiye 3 aylık ücreti tutarında tazminat ödemek zorunda kalır.

SONUÇ

O halde işverenin, askerden gelen işçiyi işe alma zorunluğunun olmadığı görülmektedir. İşçi, askerlik ödevi bittikten sonra 2 ay içinde işyerine başvurmalı; işveren de ya işçiyi işe almalı ya da almıyorsa ona 3 aylık ücreti tutarında tazminat ödemelidir.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

39 Yorum

 1. 4 sezondur bir otelde mevsimlik işçi olarak çaliştim 365 gunu doldurma şarti var midir? Misal her yil sadece 1 ayligina calişan biri 365 gunu doldurmasi icin 12 yil boyunca calişmak zorunda midir? Ben 4 sezondur caliştim ve toplam çalişma günüm 365 gunden 20 gun eksik askere gidecegim şubatta tazminat alma hakkim var midir?

 2. Mustafa Bey iyi günler ben 01.05.2005 tarihinde devlet hastanesinde taşeron işçi olarak işe başladım ve 21.08.2008 tarihinde askerlik sebebiyle işten ayrıldım işten ayrılışım askerlik koduyla verildi fakat dönüşte aynı yere işe girmedim ve tazminat talep etmedim şimdi 9 yıl oldu tazminat talep edebilirmiyim.

  1. Serdar bey 10 yıllık zamanaşımı geçmemiş. Bir an önce dava açmanızı öneririm. Dilerseniz sizin için bu konuda dilekçe hazırlayabiliriz.

 3. Merhaba, şirket almak istedi fakat başka bir ilde başka bir şubeye göndererek, kabul edersen dedi. Bu durumda ben kaldığım ilden ayrılmak istemediğim için kabul edemedim. Şirket tüm yasal yükümlülüğü üzerinden atmış mı oluyor? Ben başka şehiri kabul etmediğim takdirde 3 aylık maaş tazminatından yararlanamıyormuyum? Birde başvuruyu ben şirketimde operasyon yöneticilerine telefonla ilettim ancak bir hafta bekleyip maliyet nedeniyle şu anda dışardan alım yapmadıklarını belirttiler konuyla ilgili yasal süreç için nereye nasıl başvurmam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

 4. Merhab yazinizi okuduktan sonra isverinime 31.07.2017 tarihinde askerden geldim ilgili madde 4857 sayili is kanun geregince ise baslamak istiyorum gereginin yapilmasini ve tarafima. Yazili olarak cevap verilmesini rica ederim diye ihtar cektim peki firma bu yaptigimla ilgilenmezse ne yapacagim yada bekle 1 seneye kadar seni ise alirim derse napmaliyim

  1. Merhaba. Bu konuda her hangi bir süre yoktur. Gerçekten de işverenin boş kadrosu yoksa, beklemeniz gerekir. Ama kadronuzun boş olduğunu biliyorsanız ya da yerinize birisi alınırsa, dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

   1. mustafa bey ihtar çektiğim firmanın bir insan kaynakları sitesinde birden fazla iş ilanı var ama firma ismi gizli bunu delil olarak kullanabilirmiyim yada firmanın bağlı bulundugu sigorta kurumuna giderek son bir ayda giriş yaptığı personel liste dökümü ile hak idda edebilirmiyim.

    1. Ali bey bahsettiğiniz ilan lehinize delil olabilir. Ama SGK’nın size firmanın hizmet dökümünü vereceğini zannetmiyorum.

 5. Önemli not : Askerden önce özel güvenlik kimlik kartımı yenilettim.Özel güvenlik daire başkanlığında çalışanlar gerekli bilgiyi vermedi.Ben askere gideceğimi ve Askerlik dönüşü sorun çıkmaması için ö.g.g kimlik kartımı yeniletmek istediğimi söyledim onlar ise nisan da yeniletebilirsin şimdi evraklarımı vermene gerek yok dediler bende askere gideceğimi söyledim kimliğimi yeniletip verdiler.Ylnız bana senin kursa yazılman gerekli kimliğini yeniletmen için diye söylemediler benim de bu konuda bilgim yoktu.O yüzden askerlik dönüşü kimliğimin geçerlilik süresi dolduğu ive ben o süre zarfında askerde olduğum için işveren kimlik kartım yeni olmadığığ için işe başlatamıyacaklarını söylediler.
  Merhabalar,ssk da özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktaydım.Ocak ayında kısa dönem er olarak askere gittiğimden dolayı çam özel güvenlik işveren firması işten ayrılışımı ve bana askerlik dönüşü işe başlayacağıma dair sigortalı işten ayrılış bildirgesi,Sigortalının ayrılış nedeni kodu 12 olan bir belge verdiler ben askerden sonra dönünce işe tekrar başlamak istediğimi belirttim.
  Sorum ise ; Kıdem tazminatı alsaydım.tekrar aynı işime başlayabilirmiyim.
  Askerlğimi bitirdikten sonra ö.g.g olarak başlayacağım yere başvurdum.Ve farkettim ki kimliğimi askerden önce gerekli istenilen evrakları verip yeniletmeme rağmen temmuzun 17 sinde askerden dönöp iş yerime işe başlamak için başvurduğumda özel güvenlik kimliğimin geçerlilik süresi dolduğu için beni başlatamıyacaklarını söyledi.Ben ise kursa güvenlik kimlik kartımı yeniletmek için kursa yazıldığımı güvenlik kimliğimi yenileteceğimi sınavın ise 1 ekimde olduğunu söyledim işveren ise askerlik dönüşü iki ay içerisinde iş verene başvurup işe başlamam gerektiğini söylediler.Benim sınavım 1 ekimde olduğu için 2 ay başvuru süresini geçiyor benim ise haklarımın kaybolmaması için ne yapmam gerekli iş veren bana ücretsiz izin veremiyeceğimi söyledi.
  2.sorum ise
  Ben bu konuda ne yapmamı önerirsiniz ? 2ay içerisinde işe başlamassam tüm haklarım yanar mı ? Ben tekrar işe başlamak istiyorum.Şuan zor durumdayım.

  1. Merhaba. Evet 2 ay içinde başvurmalısınız. Ama işveren size hemen cevap vermeyebilir. Bu nedenle mümkünse 2 aylık sürenin sonunda başvurun ve sınavınıza da girin. İşveren sizi normalde işe almalıdır; ancak özel güvenlik belgeniz yoksa almak zorunda olmayabilir. Açıkçası, sürecin sonunda aksilik olursa ve tekrar yazarsanız sizi o zaman yönlendirmeye çalışırım.

 6. mustafa bey merhaba 2016 kasım ayında personelimiz askere gitmek üzere işten ayrıldı herhangi bir tazminat talebinde bulunmadı geldiğinde yeniden başlaması hususunda sözlü olarak anlaştık.mayıs ayında geldi şartlarını belirtti anlaşamadık biz çalışmasını istiyoruz fakat kendisi istemiyor 1 hafta kadar önce kargo aracılığı ile tazminat talebini ileten bir yazı gönderdi,Biz çalışmasını istiyoruz bunu kendisine noter aracılığı ile işe davet yazısı olarak gönderirsek gelmek gibi bir zorunluluğu var mıdır,işe davet yazısına rağmen gelmez ise yinede tazminat almaya hakkı var mıdır. Şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa bey, işçinin askerlik nedeniyle kıdem tazminatı alması, tekrar işe başlaması şartına bağlanamaz. Zorunlu askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatını hak etmiş demektir. Sonrasında işe başlamama durumunda işçi, askerlik dönüşü işe başlatılmazsa hak edeceği 3 aylık ücreti tutarındaki tazminatı kaybeder. Bu nedenle kıdem tazminatını ödemeniz gerektiğini düşünüyorum.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.