Askerlik dönüşü işe başlama

Askerlik zorunlu bir ödevdir ve işçilerin de zorunlu askerlik görevi yapması gerektiğinde, işten ayrılmaları normal bir durumdur. Bunu öngören İş Kanunu, işçilerin askere gitmeden önce ve askerden döndükten sonraki haklarını düzenlemiştir. O halde askerden gelen işçi hangi haklara sahiptir?

Askere gitmeden önce işçinin hakları

Bunların başında, işçinin kıdem tazminatı alma hakkı gelir. İşyerinde en az 1 yıl kıdemi olan işçi, askere gitmek için işten ayrılıyorsa kıdem tazminatını hak etmiş demektir.

Ayrıca bu işçi özel şartlarını da taşıyorsa, işsizlik sigortasından da yararlanabilir. Şu yazımızda, askere giden işçinin nasıl ve ne zaman işsizlik maaşı alabileceğini açıklamıştık: iscidunyasi.com/askere-giden-isci-issizlik-maasi-alir-mi

Askerlik sonrası işe başlama

Zorunlu askerliğin uygulandığı ülkemizde, işçilerin bir kısmı çalışırken askere gitmek durumunda kalabiliyor. Askerlik görevi bittiğinde ise birçoğu eski işyerlerinde çalışmaya devam etmek istiyor. Bu ne kadar mümkün? İşveren, bu durumdaki bir işçiyi işe başlatmak zorunda mı?

Bu sorunun cevabı açıkça İş Kanununda belirtilmiştir. Böyle bir durumda işverenin iki seçimlik hakkı bulunmaktadır. Askerlik görevini yapmış işçi, bu görevinin bitiminden itibaren 2 ay içinde eski iş yerine çalışmak için başvurmuşsa işveren şu iki seçenekten birine karar vermek zorundadır:

 • İşçiyi eski işlerinde veya benzer işlerde boş yer bulunması halinde derhal, yoksa boşalacak ilk işe başkalarına tercih ederek, o andaki koşullarla işe almak mecburiyetindedir.
 • Aranan koşullar mevcut olduğu halde; işveren işçiyi işe almazsa, işe alınmak istenen eski işçiye 3 aylık ücreti tutarında tazminat ödemek zorunda kalır.

Burada “boş yer bulunması” kavramı tartışmalı olabilir; fakat Yargıtay buna ilişkin araştırmanın mahkemece nasıl yapılması gerektiğini aşağıdaki kararlarında şöyle izah etmiştir:

Görev Tanımı Nedir? Niçin Önemlidir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

“… Mahkemece, davacının işe başlamak için talepte bulunduğu tarihte, yaptığı işe benzer işlerde boş kadro bulunup bulunmadığı, işyerindeki kadro durumunu gösterir tüm kayıtlar celp edilerek ve tanıkların bu husustaki beyanları tespit edilerek belirlenmeli ve sonucuna göre hüküm kurulmalıdır…” (22 Hukuk, 2012/6252 E. ve 2012/25880 K.)

“… Mahkemece yapılması gereken iş, işveren tarafından davacının yerine alındığı bildirilen işçinin davacının işini yapıp yapmadığının tespiti ile davacının talepte bulunduğu tarihte davacının yaptığı iş yada benzeri işlerde boş kadro olup, olmadığını saptamak, talepte bulunulduğu tarihte davacının yaptığı iş yada benzer işlerde boş kadro yoksa talepte bulunduğu tarihten sonra işyerine davacının yaptığı iş yada benzeri işlere yeni işçi alınıp, alınmadığı araştırılarak sonuca gitmektir…” (9 Hukuk, 2008/24783 E. ve 2010/12023 K.)

askerlik sonrası tazminat

Askerlik tazminatı

Aslında İş Kanununda “askerlik tazminatı” diye bir kavram olmasa da askerlik sonrası kendisine başvuran işçiyi işe başlatmayan işverenin ödemekle yükümlü olduğu tazminata uygulamada askerlik tazminatı adı verilmektedir. İşçinin 3 aylık ücret tutarında olan bu tazminatın işveren tarafından işçiye ödenmesi gerekir.

Askerlik dönüşü işe alınmayan işçinin dava açması

Bu durumda akla şöyle bir soru gelebilir: İşçi askerlikten terhis olduktan sonra süresinde işveren başvurmuş ve işveren, hiçbir haklı gerekçesi yokken onu işe almamışsa; bu işçi askerlik tazminatı talep etmek yerine işe başlatılmasını mahkemeden isteyebilir mi?

Açıkçası bu mümkün değildir; çünkü kanun işverene seçimlik iki hak tanımıştır ve işveren bunlardan istediğini seçmekte serbesttir. Nitekim bir Yargıtay kararında bu durum şöyle ifade edilmiştir:

“… Bu şekilde taraflar arasındaki iş sözleşmesinin sona ermesinden sonra muvazzaf askerlik hizmetini tamamlayan davacı işçi 01.02.2013 tarihinde terhis edilmiş; 21.01.2013 tarihli olup 23.01.2013 tarihinde işveren kayıtlarına giren dilekçesinde 31.01.2013 tarihi itibari ile askerlik hizmetini tamamlayacak olması nedeni ile görevine geri dönmesi konusunda gereğinin yapılmasını talep etmiştir. Davacının sözü edilen dilekçesi üzerine “uygun değildir” şerhi yazılmak sureti ile davalı işverence işe alınmamıştır.

Şu hâlde 4857 sayılı İş Kanunu’nun 31/4’üncü maddesi askeri veya kanuni bir ödev nedeni ile işten ayrılan işçiyi Kanunda öngörülen süre içinde başvurması hâlinde tekrar işe alması konusunda işverene bir yükümlülük getirmiş ise de, bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi hâlinde işçiye işe alınması konusunda bir dava açma imkânı tanımayıp işverenin Kanunla getirilen yükümlülüğe uymamasının yaptırımı tazminat olarak belirlendiğine göre davacının işe iade istemi ile dava açması mümkün değildir…” (Hukuk Genel Kurulu, 2015/1608 E. ve 2018/448 K.)

askerlik dönüşü işe başlama

 

SONUÇ

O halde işverenin, askerden gelen işçiyi işe alma zorunluğunun olmadığı görülmektedir. İşçi, askerlik ödevi bittikten sonra 2 ay içinde işyerine başvurmalı; işveren de ya işçiyi işe almalı ya da almıyorsa ona 3 aylık ücreti tutarında tazminat ödemelidir.

İşverenin bu konudaki kararı kesin olup askerlik sonrası işe alınmayan işçinin tazminatını talep etmekten başka yolu yoktur. Bu işçinin işe alınması için işe iade vb. bir dava açması mümkün değildir.

Askerlik dönüşü işe başlama dilekçesinin bir örneğini şu yazımızda bulabilirsiniz: iscidunyasi.com/askerlik-sonrasi-ise-baslama-dilekcesi-ornegi


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

81 Yorum

 1. Mustafa Bey Merhaba,
  Benim öğrenmek istediğim bir konu var 4 senedir çalıştığım işimden askerlik dolayısıyla kasım ayında ayrılacağım ve kısa dönem askere gideceğim kıdem tazminatımı alarak. Askerden geldiğimde yukarıda sizinde bahsettiğiniz
  “İşçiyi eski işlerinde veya benzer işlerde boş yer bulunması halinde derhal, yoksa boşalacak ilk işe başkalarına tercih ederek, o andaki koşullarla işe almak mecburiyetindedir.” maddesi bana biraz ucu açık gibi geldi. Ben askerden geldiğimde ve 2 ay içerisinde aynı iş yerine başvurduğumda o an için uygun kadro yoksa ne kadar süre içerisinde beni işe almakla yükümlü veya 3 aylık tazminatı vermekle yükümlü. İş yeri şunu diyebilir mi şu an sana uygun yada boş kadro yok olunca alacaz seni diyip 1 sene bekletme gibi birşey yapabilir mi?

  1. Aslında sorunuzun cevabı madde metninde var. Burada kriter, siz işe alınmadığınız takdirde, boşalan bir işin olması ve işvereninizin sizi işe almamasıdır. Bu durumda artık tazminat hakkınız doğacaktır. Diyebilirsiniz ki, hiç boşalma olmayabilir. Bu durumda işvereninizin sizi işe alma yükümlülüğü de doğmayacaktır ve örneğin siz başvurduktan sonraki 3 yıl ya da 5 yıl boyunca hiç kadro boşalmazsa (ya da size uygun kadro boşalmazsa) sizin hâlâ bekliyor olmanız gerekecektir. Ancak unutmayın, bir işyerinin yıllarca sizin eski işinizle ilgili bir alım yapmaması çok da beklenen bir durum değildir.

   1. Mustafa Bey cevabınız için teşekkür ederim. Sizin söylediğinizden anladığım kadarıyla çalıştığım iş yerinde herhangi bir kadronun boşalması (herhangi bir departman) ve o kadroya eleman alımı yapılacağı esnada ilk aşamada şirketin beni tercih etmesi gerekmekte. Eğer benim yerime başka bir kişi işe alınırsa direk tazminat hakkı doğmaktadır.
    not: Ben teknik departmanda çalışıyorum. Çalıştığım şirkette satış, pazarlama, finans,lojistik gibi 7-8 departman mevcut.

 2. Merhaba Mustafa Bey askerlik nedeniyle ayrıldığım iş yerime 2 ay içerisinde geri işe alım talebinde bulunmama rağmen çalıştığım süre içerisinde fazla rapor kullanım nedeniyle işe alım talebim reddedilmiş sizce nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Zaten gerekli açıklamalar yazıda bulunmaktadır. Noter kanalıyla göndereceğiniz bir ihtarname ile bu hususu açıklayıp ödeme isteyin, ödeme yapılmazsa dava açarsınız.

 3. Merhaba Mustafa bey kasim ayinda askerlik gorevimi yerine getirmek amaciyla isimden ayrilacagim yanliz ögrenmek istedigim sudur ihbar tazminatimi askerlik durumunda hak ediyormuyum ve bunun icin nabmam gerek 3yildir calisiyorum. Kidem tazminatimi alacagimi biliyorum ama bu konuda bazi arkadaslar ihbar tazminatimi almam icin askerlik dolasiyla bi ihbar dilekcesi yazmami onerdiler yani ihbarimi almak icin ogrenmek istedigim ihbar tazminatimi askerlik hallerinde hak ediyormuyum. Ve bunun icin nabmam lazim yardimci olursaniz sewinirim iyi günler..

  1. Yani dilekce vermeksizin de hak edermiyim ihbar tazminatimi bu konuda bigilendirmenize
   Saygilarimla arz edrm

 4. Askerden dönen çalışan eski işyerine başvuru yaptı, aynı veya benzer pozisyonun boş olması halinde askerden gelen işçisini almak zorunda ancak bunun süresi nedir?
  örneğin 01.01.2016 da askerden dönerek işletmeye noterden yazılı olarak iş başvurusunda bulundum, eski çalıştığım pozisyonun boşalmasının bekleme süresi nedir? o pozisyon uzun süre boşalmaz ise işveren işçiyi alma zorunluluğu ortadan kalkmış olur diye mi anlamalıyız?
  teşekkürler.

  1. Evet, bunun bir süresi yok. Makul bir süre beklemelisiniz. Eğer gerçekten de hiçbir kadro boşalması olmazsa (aynı ya da benzer işte) bu boşalma olana kadar beklemek gerekir. Ama bir tek kadro dahi boşalsa ve işçi çağrılmazsa artık tazminat hakkı doğmuş demektir.

 5. devlet hastanesinde çalısıyorum askerlik nedeniyle subat ayıbda askere gideceğim. bn gidip gelene kadr idare çalıstığım pozisyona kimseyi almayacağını sözlü olarak ibraz etti fakat kıdem tazminatı alacağım takdirde işe tekrardan geri dönmemin sıkıltılı ve zor olabileceği idare tarafından söylendi sizce iş konuna göre kıdem tazminatımı almış olduğum takdirde hastanenin beni tekrardan işe alması zorunlumudur.

 6. BEN TÜRKİYE TAŞ KÖMÜRÜ KURUMUNDA MADEN İŞÇİSİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM 2014 VE 2016 TARİHLERİNDE GAZİ ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE AMELİYAT OLDUM HASTANE BANA HEYET RAPORU OLARAK “HASTANIN AĞIR İŞLERDE ÇALIŞMASI UYGUN DEĞİLDİR YER ALTINDA HAFİF İŞLERDE ÇALIŞABİLİR” DİYE HEYET RAPORU VERDİ İŞ KAZASI DEĞİL BENİM RAHATSIZLIĞIM NORMAL HASTALIK İŞ VERENE HASTANENİN VERMİŞ OLDUĞU RAPORLARI SUNDUM BENİ YER ALTINA VERMİYOR BEDEN GÜCÜ YÖNETMELİĞİ VAR DİYORLAR BİR KAÇ AVUKATLA GÖRÜŞTÜM DAVA AÇAMAYIZ DİYORLAR AÇSAKTA BİR ŞEY ÇIKMAZ DEDİLER NERELERE BAŞVURA BİLİRİM YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜRLER.

 7. Merhabalar Mustafa Bey. Fizyoterapistim. Kasim ayında tazminatimi almadan askerlik görevimi yapmak amacıyla ayrildim. 2014 haziranda başladığım isyerimde 15 nisan 2015te giriş çıkış yaptirildi. Daha sonra 15nisan 2015ten 27ekim 2016ya kadar çalıştım. Halihazırda askerim ve bu konu beni oldukça rahatsız ediyor. Şimdi size sorum 2015 nisandan bu yana yaklaşık 6500 Tl lik bir tazminat hakkım vardı ve almadım. Iş kanununu inceledim ve tazminatını almamış eski çalışanlar yazmıyor yani bu konuda ayrım yapılmıyor. Eski isimde açık pozisyon var yani almak mecburiyetinde. Dolayısıyla ben tazminatını keşke alsaydım diye üzülürken bu davanın sonucunu okuyorum ve kafam daha da karışıyor. Şimdi beni ise almazlarsa ben 6500 kıdem + 3 maaş tazminat hakkına sahip olur muyum. Ya da beni almak istediler “o anki şArtlar maddesine göre” fakat eski maaşımin çok altında teklif ettiler (fizyoterapist olduğum için aynı pozisyonda çalışmak zorundayım) bu durumda çalışmayı ben reddettim kidemim ve +3 aylık tazminat hakkım doğar mi? Ya da bana eski maasimin çok çok altında bir rakam teklif edebilirler mi ?

  1. Merhaba. Askerden dönünce başvuru yaparsanız sizi işe almaları gerekir. Size teklif edecekleri maaş eski maaşınıza denk ve posizyon da eski pozisyonunuza denk olmak zorundadır. Eğer size düşük maaş ya da düşük pozisyon teklif ederlerse ya da sizi işe alma istemezlerse bu durumda size 3 aylık maaşınız tutarında tazminat ödemeleri gerekir. Dolayısıyla hem kıdem tazminatınızı hem de 3 aylık tazminatınızı alırsınız. Düşük maaş ya da pozisyonu kabul etmek zorunda değilsiniz.

   1. Çok coz teşekkür ederim Mustafa Bey iyi ki varsiniz 🙂 Allah işinizi rast getirsin 🙂

 8. ben devlet su işlerinde kadrolu daimi işçi olarak çalısıyorum askere gıdecem donuste benı almak zorunda lar nı

 9. Merhaba Mustafa BAYSAL bey ben kamu kurumunda taşeron firmaya bağlı sekreter pozisyonunda hizmet vermekteyim. önümüzde ki kasım ayında askere gitmeyi planlıyorum ama çalıştığım kurumda daha öncesinde askerlik için ayrılan arkadaşları dönüşte almadılar yada aynı pozisyonda başlatmadılar ben lisans mezunuyum beni mavi yaka olarak başlatabilirler mi ? Birde bana söylenen tazminatımı alırsam iş iadesi yapılmazmış tazminatımı alsam geri dönüşümde işe başlıyabilir miyim? Teşekkürler

  1. Furkan bey doğru uygulama, işçiye tazminatını vermek ve geri dönüp başvurduğunda uygun pozisyon varsa işe almaktan ibarettir. Buna göre değerlendirmelisiniz.

 10. merhaba,
  ben 2 yıldır aynı şirkette çalışıyorum kısa dönem askere gideceğimden dolayı işten çıkacağım geldikten sonra da aynı şirkette devam edeceğim için şirketle;
  kıdem tazminatı hakkımı almayıp askerden döndükten sonra haklarımın devam etmesini istiyorum. diye yazılı anlaşma yapsam asker dönüşü haklarım devam eder mi. yoksa kesinlikle çıkarken tazminat alınmalı mı?

  1. Uğur bey, çıkarken kıdem tazminatı alınması yasal bir zorunluluk değildir. İşçi isterse, işverenin ödemesi yasal zorunluluktur. Dolayısıyla kıdem tazminatınızı almadan askere gidebilirsiniz. Olur da dönüşte çalışmak istemezseniz, bu defa tazminatınızı istemeniz mümkündür.

 11. mustafa bey merhaba 2016 kasım ayında personelimiz askere gitmek üzere işten ayrıldı herhangi bir tazminat talebinde bulunmadı geldiğinde yeniden başlaması hususunda sözlü olarak anlaştık.mayıs ayında geldi şartlarını belirtti anlaşamadık biz çalışmasını istiyoruz fakat kendisi istemiyor 1 hafta kadar önce kargo aracılığı ile tazminat talebini ileten bir yazı gönderdi,Biz çalışmasını istiyoruz bunu kendisine noter aracılığı ile işe davet yazısı olarak gönderirsek gelmek gibi bir zorunluluğu var mıdır,işe davet yazısına rağmen gelmez ise yinede tazminat almaya hakkı var mıdır. Şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa bey, işçinin askerlik nedeniyle kıdem tazminatı alması, tekrar işe başlaması şartına bağlanamaz. Zorunlu askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatını hak etmiş demektir. Sonrasında işe başlamama durumunda işçi, askerlik dönüşü işe başlatılmazsa hak edeceği 3 aylık ücreti tutarındaki tazminatı kaybeder. Bu nedenle kıdem tazminatını ödemeniz gerektiğini düşünüyorum.

 12. Önemli not : Askerden önce özel güvenlik kimlik kartımı yenilettim.Özel güvenlik daire başkanlığında çalışanlar gerekli bilgiyi vermedi.Ben askere gideceğimi ve Askerlik dönüşü sorun çıkmaması için ö.g.g kimlik kartımı yeniletmek istediğimi söyledim onlar ise nisan da yeniletebilirsin şimdi evraklarımı vermene gerek yok dediler bende askere gideceğimi söyledim kimliğimi yeniletip verdiler.Ylnız bana senin kursa yazılman gerekli kimliğini yeniletmen için diye söylemediler benim de bu konuda bilgim yoktu.O yüzden askerlik dönüşü kimliğimin geçerlilik süresi dolduğu ive ben o süre zarfında askerde olduğum için işveren kimlik kartım yeni olmadığığ için işe başlatamıyacaklarını söylediler.
  Merhabalar,ssk da özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktaydım.Ocak ayında kısa dönem er olarak askere gittiğimden dolayı çam özel güvenlik işveren firması işten ayrılışımı ve bana askerlik dönüşü işe başlayacağıma dair sigortalı işten ayrılış bildirgesi,Sigortalının ayrılış nedeni kodu 12 olan bir belge verdiler ben askerden sonra dönünce işe tekrar başlamak istediğimi belirttim.
  Sorum ise ; Kıdem tazminatı alsaydım.tekrar aynı işime başlayabilirmiyim.
  Askerlğimi bitirdikten sonra ö.g.g olarak başlayacağım yere başvurdum.Ve farkettim ki kimliğimi askerden önce gerekli istenilen evrakları verip yeniletmeme rağmen temmuzun 17 sinde askerden dönöp iş yerime işe başlamak için başvurduğumda özel güvenlik kimliğimin geçerlilik süresi dolduğu için beni başlatamıyacaklarını söyledi.Ben ise kursa güvenlik kimlik kartımı yeniletmek için kursa yazıldığımı güvenlik kimliğimi yenileteceğimi sınavın ise 1 ekimde olduğunu söyledim işveren ise askerlik dönüşü iki ay içerisinde iş verene başvurup işe başlamam gerektiğini söylediler.Benim sınavım 1 ekimde olduğu için 2 ay başvuru süresini geçiyor benim ise haklarımın kaybolmaması için ne yapmam gerekli iş veren bana ücretsiz izin veremiyeceğimi söyledi.
  2.sorum ise
  Ben bu konuda ne yapmamı önerirsiniz ? 2ay içerisinde işe başlamassam tüm haklarım yanar mı ? Ben tekrar işe başlamak istiyorum.Şuan zor durumdayım.

  1. Merhaba. Evet 2 ay içinde başvurmalısınız. Ama işveren size hemen cevap vermeyebilir. Bu nedenle mümkünse 2 aylık sürenin sonunda başvurun ve sınavınıza da girin. İşveren sizi normalde işe almalıdır; ancak özel güvenlik belgeniz yoksa almak zorunda olmayabilir. Açıkçası, sürecin sonunda aksilik olursa ve tekrar yazarsanız sizi o zaman yönlendirmeye çalışırım.

 13. Merhab yazinizi okuduktan sonra isverinime 31.07.2017 tarihinde askerden geldim ilgili madde 4857 sayili is kanun geregince ise baslamak istiyorum gereginin yapilmasini ve tarafima. Yazili olarak cevap verilmesini rica ederim diye ihtar cektim peki firma bu yaptigimla ilgilenmezse ne yapacagim yada bekle 1 seneye kadar seni ise alirim derse napmaliyim

  1. Merhaba. Bu konuda her hangi bir süre yoktur. Gerçekten de işverenin boş kadrosu yoksa, beklemeniz gerekir. Ama kadronuzun boş olduğunu biliyorsanız ya da yerinize birisi alınırsa, dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

   1. mustafa bey ihtar çektiğim firmanın bir insan kaynakları sitesinde birden fazla iş ilanı var ama firma ismi gizli bunu delil olarak kullanabilirmiyim yada firmanın bağlı bulundugu sigorta kurumuna giderek son bir ayda giriş yaptığı personel liste dökümü ile hak idda edebilirmiyim.

    1. Ali bey bahsettiğiniz ilan lehinize delil olabilir. Ama SGK’nın size firmanın hizmet dökümünü vereceğini zannetmiyorum.

 14. Merhaba, şirket almak istedi fakat başka bir ilde başka bir şubeye göndererek, kabul edersen dedi. Bu durumda ben kaldığım ilden ayrılmak istemediğim için kabul edemedim. Şirket tüm yasal yükümlülüğü üzerinden atmış mı oluyor? Ben başka şehiri kabul etmediğim takdirde 3 aylık maaş tazminatından yararlanamıyormuyum? Birde başvuruyu ben şirketimde operasyon yöneticilerine telefonla ilettim ancak bir hafta bekleyip maliyet nedeniyle şu anda dışardan alım yapmadıklarını belirttiler konuyla ilgili yasal süreç için nereye nasıl başvurmam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

 15. Mustafa Bey iyi günler ben 01.05.2005 tarihinde devlet hastanesinde taşeron işçi olarak işe başladım ve 21.08.2008 tarihinde askerlik sebebiyle işten ayrıldım işten ayrılışım askerlik koduyla verildi fakat dönüşte aynı yere işe girmedim ve tazminat talep etmedim şimdi 9 yıl oldu tazminat talep edebilirmiyim.

  1. Serdar bey 10 yıllık zamanaşımı geçmemiş. Bir an önce dava açmanızı öneririm. Dilerseniz sizin için bu konuda dilekçe hazırlayabiliriz.

 16. 4 sezondur bir otelde mevsimlik işçi olarak çaliştim 365 gunu doldurma şarti var midir? Misal her yil sadece 1 ayligina calişan biri 365 gunu doldurmasi icin 12 yil boyunca calişmak zorunda midir? Ben 4 sezondur caliştim ve toplam çalişma günüm 365 gunden 20 gun eksik askere gidecegim şubatta tazminat alma hakkim var midir?

 17. Çalıştığım işyerine 2014 kasım tarihinde ilk girişimi yaptım. 27 mart 2017 tarihinde işten kendi isteğimle istifa edip ayrıldım, 6 Nisan 2017 tarihinde başka işyerine başlamadan tekrar işe geri başladım. Şuanda askere gideceğim 5 mayıs ta askere giderken alıcağım tazminat tutarı hangi girişimden hesaplanıcak yardımcı olur musunuz benim haklarım devam ediyor mu

 18. Merhaba ;

  Askere giden kişiye tazminat verileceğini ve askerlik dönüşünde iş verenin iki ay içerisinde işe almasi gerektiğini ; almadiği takdirde 3 aylik tazminat vermesi gerektiğini belirtmişsiniz .Peki iş veren tazminat vermemek adina işçiyi 2 ay içerisinde işe alıp,sonra kisa bir süre icersinde çıkarmak istese ne gibi bir önlem alinabilir.

  Teşekkürler

  1. Orhan bey, bu durumda yapılabilecek bir şey olmaz. Ama işe iade ya da kötü niyet tazminatı gibi başkaca haklar gündeme gelir.

   1. Calisan is verenle bir is sozlesmesi imzalamissa askerlik donusu ise kabul sonrasi ayni sozlesme gecerliligini korur mu? Bir diger soru askerlik donusu ise geri alim icin is veren bu sozlesmeyi veya baska bir sozlesmeyi imzalama sarti kosarsa calisanin itiraz hakki olur mu?

    1. Merhaba. Aynı sözleşmenin devam edeceğini söylemek çok zor. Yani, her şey aynı şekilde olsa bile, bunu kesin bir dille söyleyemeyiz. İşveren yeni bir sözleşme imzalanmasını da isteyebilir; ama bu yeni sözleşme işçinin eski haklarını geriye götüremez.

     1. Tesekkurler.

      “yeni sözleşme işçinin eski haklarını geriye götüremez” dedigimizde “eski haklar” iscinin herhangi bir sozlesme haricinde sahip oldugu haklar midir yoksa sozlesme cercevesinde sahip olduklari midir? Belki de soyle sormaliyim, isveren eski sozlesme sayesinde sahip oldugu isten cikarma haklarini askerlik sonrasi ise donuste kullanarak isciyi magdur edebilir mi? Magduriyet eski sozlesmenin gecerliliginin devam etmesi ile gerceklesemese bile ayni veya benzer bir sozlesmenin kabulunu zorlama yolu ile gerceklesebilir mi?

     2. Sizi anlıyorum; ancak olaya şöyle bakmanız gerekir: Askerlik dönüşü işe başlamak için işverene başvurdunuz. İşveren sizden sözleşme imzalamanızı istedi. Sözleşmeyi incelediniz. Bu sözleşme sizin askerlik öncesi maaşınızı/posizyonunuzu vb. geri götürmüyorsa, kanaatimce kabule etmeniz gerekir.

 19. İyi günler ; Askerlik dönüşü iş yerine terhis tarihi olan 13.06.2018 tarihi itibariyle tekrar başlamak için dilekçe verdim hala dönüş olmadı. İlk işe başlama tarihi 10.06.2011 Askerlik Nedeniyle çıkış tarihi 15.12.2017 iş yerinden çıkarken tazminat almadım. İş yeri kaç gün içinde işe almak zorunda bunun bir süresi varmı yasal olarak ? Ve olası bir red cevabı geldiği taktirde 3 aylık maaş +tazminatımı alabilirmiyim ?

  1. Bunun için makul süre beklenmesi yeterlidir. Örneğin 1 ayın sonunda artık hem 3 aylık tazminatınızı hem de kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 20. MERHABA,

  Ben bedelli askerlikten yaralanmak istiyorum.Tazminatımı alıp çıkarsam dönüşte işe geri alınmam söz konusu mudur?Farklı pozisyonda çalıştırıp düşük maaş verebilir mi işveren. Tazminatı alıp 21 gün askerlik görevinden sonra işsizlik maaaşına başvurabilir miyim ?

 21. İş veren işe almayı kabul etmiyorsa veya 2 ay içinde bir cevap vermesse 3 aylık tazminatı nasıl ve kimden talep edebilirim en geç ne zaman ödemek zorundalar? Teşekkürler

  1. Uğur bey bir dilekçeyle işverenden talep edersiniz ve örneğin 7 günlük ödeme süresi verirsiniz. Buna rağmen ödenmezse avukat aracılığıyla dava açabilir (arabulucu) ya da doğrudan icra takibi yapabilirsiniz.

 22. Merhaba,

  4857 İş Kanunu’na tâbi bir kamu kurumunda çalışıyorum. Kıdem tazminatı almış olan bir çalışanımız askerden döndükten sonra işe başlama dilekçesi verdi. Fakat sıkıntı şu ki arkadaş terfi alarak işe başlamak istiyor. İK hukukî duruma bakıyor. Askerlik dönüşü işe başlamanın yeni bir işe girmekten bir farkı var mıdır hukuken? “Askerlik dönüşü işe başlama” öncekinin devamı sayılırsa çalışanımız terfi alamayacak ama yeni işe başlama gibi değerlendirilirse terfi alarak başlayacak. Çünkü bizim İK yönetmeliğimiz kurum içindeki çalışanla, yeni başlayan çalışana farklı hükümler uyguluyor.

  Bizim kurumun mevzuatında “askerlik dönüşü işe başlayana” iş devamı mı yoksa yeni başlangıç mı yaptırılacağına dair hüküm göremedim. Kamu kurumları için bu meselede genel bir hüküm var mıdır başkaca? Ya da bizim mevzuatta askerlik dönüşünün iş devamı sayılacağı şeklinde hüküm olsa bile çalışanımız hükmü dava açarak iptal ettirebilir mi?

  Teşekkürler.

  1. Ahmet bey askerlik dönüşü işe başlamanın yeni bir başlama mı yoksa eskisinin devamı mı olduğuna karar vermesi gereken sizsiniz. Takdir edersiniz ki; böyle bir tanımlama iş mevzuatında bulunmamaktadır.

 23. Merhaba Mustafa Bey. 3 sene calıştığım şirketten askerlik nedeniyle ayrıldığıma dair dilekçemi şirkete sunup askere gittim şimdi askerim.dilekçenin herhangi bir.örneğini almadım. İşleme koyup koymadiklarini bilmiyorum.tazminatimi da almış değilim. İşveren tarafından tazminatimi alamama gibi problemlerle karsilsaboliiyim nedir prosudur.teşekkür ederim şimdiden vereceğiniz cevap icin

  1. Evet, böyle bir sorun yaşayabilirsiniz. Ancak sizin açınızdan aksini kanıtlamak çok zor olmaz. Neticede işten ayrıldığınız tarih ile askere gitmeniz arasına çok zaman yoksa, olası bir dava aşamasında avantajlı olursunuz.

 24. merhaba ..
  ben askere gitmeden önce 18 ay kadar büyük bir fabrika da çalıştım
  fakat tazminatımıda aldim
  asker dönüşü tekrar işe dönmek istedim ama işçi alımı olmadığını söyleyerek beklememi hatta işçi alımı 1 yıl kadar olmucakmis denildi …
  benim suan ne yapmam gerekiyor bu 3aylik maaş tazminatdan yaralana bilirmiyim suan askerden geleli 1ay oldu

  1. Fatih bey, işverenin art niyetli olduğunu düşünüyorsanız, hakkınızı yasal yollarla aramanız gerekir. Özellikle, siz başvurduktan sonra, sizin pozisyonunuza benzer bir işçi alımı yapıldığını öğrenirseniz, sizin için en büyük delil bu olacaktır.

 25. Merhaba 2016 senesinde girdigim işyerinden 2018 nisa ayında askerlik sebebiyle tazminatımi alarak ayrıldım. Ekim 2018 tarihinde askerlik dönüşü geldiğimde tekrar işyerine başvuru yaptım ancak geri dönüş olumlu olmadı ve bana 3 aylık gibi bir ücret odeyeceklerinden bahsettiler. Bu 3 aylık parayı nasıl hesaplıyorlar son brüt ücret 2800 tl.

  1. Ahmet bey, ne yazık ki bu konuda bir Yargıtay kararına ulaşamadım. Dolayısıyla brüt ücret üzerinden mi yoksa net ücretten mi ödenmesi gerektiği konusunda bir bilgim yok.

 26. Merhaba,
  Ben 29 Ağustos 2018 yılında askerden geldim. Beş yıl çalıştığım eski iş yerime iki ay içerisinde iş başvurusu yaptım. Beni yeni eleman gibi değerlendirdiler. İş görüşmesi olumsuz oldu. Askerlik sebebiyle kıdem tazminatı alarak işten ayrılmıştım. Üç aylık maaşı alabilir miyim? Dava açmak için herhangi bir süre var mı? Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. 5 yıllık zamanaşımı süresi içinde arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı arayabilirsiniz Erdem bey.

   1. Zeynel bey merhaba
    Dilekçe için ne yapmam gerekir nasıl bi yol izlemem gerekir desteğiniz için teşekkürler

 27. Merhaba, 8 yıldır çalıştığım iş yerimden askerlik nedeniyle tazminatımı alarak ayrıldım. Geçen hafta yöneticime işe geri dönmek istediğimi sözlü olarak beyan ettim. Bugün IK tarafından olumsuz dönüş aldım. Bu durumda nasıl ilerlemeliyim. Teşekkürler

  1. Burak bey, süresi içinde başvurunuzu yaptıysanız ve işveren, boş pozisyon olmasına rağmen sizi işe almıyorsa, bir dilekçe vererek 3 aylık ücretiniz tutarındaki tazminatı talep edin. Ödenmezse arabulucuya başvurmanız gerekir.

 28. 10 Eylülde askerlik görevine başlayacağım için is yerimden 3 Eylul 2009 da ayrildim. şirket istifa ettirip askerlik olarak yazdirmayarak normal istifa yazısı ile işten çıkardı herhangi bir tazminat almadım. Askerlik dönüşü aynı şirkette farklı bir pozisyonda 6 ay sonra tekrar çalışmaya başladım suan aralıksız 8 yıldır calismaktayim. isten cikarilmam halinde tazminat sureme askerlik öncesi dönem dahil olur mu , olmaz ise itiraz etme hakkim varmidir.Teşekkürler

  1. Merhaba. Kağıt üstünde dahil olmaz; çünkü istifa etmişsiniz. Ama anlattığınıza göre dahil edilmesi gerekir. Dahil edilmezse, hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz. Aradaki boşluk askerde geçmişse, davayı kazanma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

   1. Ilginize tesekkurler Doğrudur banka dokumleri elimde mevcut ayrıca askerlik terhis belgeleri de 15 ay süresince askerdim. Askerlik bitiminden 5 ay sonra başvurmak olumsuz bir durum oluşturur mu yazınızda anladığım kadariyla 2 ay icerisinde tekrar basvurulabiliyordu teşekkürler

    1. Bunlara şimdiden cevap vermek doğru olmaz. Eğer olumsuz bir durum yaşanır ve mahkemelik olursanız, bu durumu hakim değerlendirecek ve kanaatine göre bir karar verecektir.

 29. Merhaba işimden kıdem tazminatı alarak ayrıldım bedelli askerlik gorevimi yerine getirip 2 ay icinde iş yerine basvuru yaptım yerime kimsenin alınmamasına ragmen iş veren ekonomik kriz var baska personelde işten cıkardık deip su an bos yer olmadıgını ihtiyac olmadıgını yazılı olarak bildirdi 3 maası soruncada bizim ihtiyacımız yok olursa alırız 3 maas haketmiyorsun dediler ama benim yerimede kimse alınmadı bu Durumda 3 maası haketmiş oluyormuyum oluyorsam nasıl alabilirim

 30. Ben 2018 de askere gittim geldim 2019 işe başladım 3 haftadır çalişiyorum geri çıkarma ihtimalleri var bu durumda neler olur çıkarırlarsa ne gibi hakka sahibim

 31. Askerden önce 3 yıl çaliştim askerden geldim 3 ay sonra aldılar eski isimi vermediler üretim e aldılar ve suan çıkarma ihtimalleri var ve eski işimde boşluk olursa çalışırken beni alma zorunlulukları var mı

 32. Merhaba,

  Ben 2018 yılında askere gittim ve 2019 yılında geri geldim 2 ay içerisinde eski çalıştığım yere başuru yaptım. verilen cevapta boş pozisyon bulunmadığı için işe alım yapamıyoruz. Bundan sonraki alışma hayatınızda başarılar dileriz diyerek kestirip atıldı ve 3 aylık tazminat ödemesi yapılmadı. Ben şirketin samimiyetine inanmadığım için şuan arabulucudayız ve görüşmede kendimi nasıl savunacağım bilmiyorum yardımcı olursanızçok mutlu olurum.

 33. Merhabalar, 06.11.2016-27.11.2018 tarihinde çalıştığım şirkette 1 kasım 2018 tarihinde kısa dönem askerliğe teslim oldum Dönüşte, işkur’a gittiğim de iş verenin senin istifa olarak çıkarmış dedi. Fakat ben çıkarken askerlik durumunu ve silüsümü yollarayak işimden ayrıldım. Ben bu durumu düzeltmek için ne yapmalıyım_?

  1. Merhaba. İşkur’a askerlik belgelerinizi götürmeniz yeterli olmalıdır. Böylece İşkur, askerlik belgelerinizle işten ayrılma tarihini karşılaştırmalı ve askerlik nedeniyle işten ayrıldığınız belli oluyorsa, size işsizlik maaşı bağlamalıdır. (Tabi diğer şartları da sağlıyorsanız.)

 34. Merhabalar , askerden geldikten sonra is yerim 3 aylik tazminati odememek icin ise baslatip 1 ay yada 1 hafta sonra isten cikarabilirmi?

  1. Merhaba. Evet, böyle bir yöntem izleyebilir. Ama bu durumda, öncelikle işverenin kötü niyetine dayanarak 3 aylık tazminatı istemeniz yine de mümkün olabilir. Ayrıca kıdeminiz müsait olduğu müddetçe, diğer haklarınızı da talep edebilirsiniz.

 35. askerlik dönüşü işime başladım lakin özlük haklarım verilmedi ve 6 ay sonra işten personel pazlası gerecesiyle cıkarılmak isteniyorum ne yapmam gerekiyor

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.