Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği

askerlik dönüşü işe başlama

Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alması için işyerine vermesi gereken dilekçe örneği aşağıdadır.

Bu dilekçeye, askerlik şubesinden alınan ve askerlik görevini gösterir belgenin bir suretinin de eklenmesi gerekir.

Askerlik nedeniyle işçinin işten ayrılması durumunda kıdem tazminatının ona ödenmesi gerekir. İşçinin bu dilekçeyi, makul bir süre önce işverene vermesinde fayda vardır.

Dilekçe indir.

İşyeri çalışan memnuniyeti anketi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

232 Yorum

 1. Merhaba,
  Kasım dönemin de askere gideceğim, şuan askerlik durumumda Sınıf ve Tertibat bekleniyor yazısı yazmaktadır. Kasım döneminde askere gideceğimi gösteren belge ile işten askerlik nedeniyle ayrılmam mümkün mü ? Henüz askerlik yerim belli olmadı bu ayın 25’inden sonra belli olacak ve ben bu ay sonu işten ayrılmayı planlıyorum. Belirttiğim evrakla işten ayrılabilir miyim ?

 2. Merhaba Mustafa Bey,

  Kasım celp öneminde askere gideceğim. Gideceğim yer açıklandığı zaman(ilgili evraklara eriştiğim zaman) işyerinden ayrılmayı düşünüyorum. Yazıya eklemiş olduğunuz örnek dilekçede “kıdem tazminatımın ve 4857 sayılı İş Kanunu gereğince…” ibaresi bulunuyor. İşyerinin bana henüz ödemediği yemek ücretleri ve maaşım bulunuyor. Verilecek örnek dilekçede tüm bu alacaklarımı yazmak mı hukuksal açıdan daha iyi olur yoksa belirttiğiniz “857 sayılı İş Kanunu gereğince…” ibaresi tüm bu maddeleri kapsıyor mu? Kıdem tazminatımın yatırılmaması durumunda konuyu mahkemeye taşımayı düşünüyorum. Bunun için dilekçemde özellikle belirtmemi tavsiye ettiğiniz bir ibare var mıdır?

  1. Merhaba. Maaştan başkaca haklarınız da olabilir ve tek tek belirterek kendinizi kısıtlamak yerine dilekçedeki ibare yeterli olacaktır.

 3. Mustafa bey merhaba ben 2016 senesinin 12. Ayinda muayene oldum yerim belli oldu 2017 mayis ayinda gitmem gerekiyordu fakat ailesel problemlerden dolayi gidemedim. Şuan sigortali çalışıyorum 1 yilimin dolmasina 1 ay kaldi askerlik kidem ve ihbar tazminati alabilmem için askerlik şubesinden sülüsmü almam lazim yoksa askere direk alirlarmi.

  1. Ahmet bey, askerlik nedeniyle işten ayrıldığınızda, size kıdem tazminatınızın işveren tarafından ödenmesi gerekir. Tabi 1 yılı da doldurmuş olmalısınız. Bunun için işverene, işten ayrılırken bir dilekçe vermeniz ve dilekçeye askerlik evrakını eklemeniz yeterli olacaktır.

 4. Mustafa Bey merhaba,
  Ben 4 Kasım 2015 te ise basladim 2017 Kasım ayinda askere gidiyorum gelecek yılın izin parami almak icin 5 Kasım’a kadar calismak istiyorum. İs yerimde tutulmus tutanaklarim var bu yuzden is yerime askere gidecegimi soylemedim. Tazminat vermemek adina isten cikartma yoluna gitmek isteyebilirler endisesi ile. Ben 5 Kasım günü aynı gün isi biraktigimi soylesem herhangi bir hukuksal problemle karsilasma durumum olusurmu acaba ? Yardimci olursaniz sevinirim. İyi günler dilerim.

  1. Burak bey, 5 kasımda işten ayrılabilirsiniz ve böylece izin hakkınızı da kazanmış olursunuz. İşten ayrılmak için ihbar süresi beklemeniz gerekmez. Ama mümkünse işverene verdiğiniz dilekçeyi kayıt altına alın, böylece aksi iddia edilirse ispatlama şansınız olur.

   1. Mustafa Bey verdiğiniz cevap dolayısıyla çok teşekkür ederim. 5 Kasım günü e-mail yolu ile bölge müdürüme askerlik sebebi ile istifa ve ek-1 olarakta silüsümü yollasam ardindan kargo ile yazılı yollasam uygunmudur sizce.

    1. Elbette olabilir; ancak kargo bilgilerinde belirtmek suretiyle mutlaka evrakın içeriğini kayıt altına alın.

 5. Mustafa Bey merhabalar

  4 yıldır özel bir şirkete çalışmaktayım ve kasım celbinde askere gideceğim. Askere gideceğim yer ekim ayının ortasında açıklanacağı için simdiden istifamı versem ek olarak da askerlik durum belgesi(gideceğim celbi gösteren evrak) versem tazminat kısmında sıkıntı yaratır mı?

 6. Merhaba Mustafa bey bir sorum olucaktı şimdi ben bir işyerinde 2,5 yıldır çalışıyorum askerliğim bu yıl sonuna kadar tecilli ama ben eylül sonu gibi işten çıkmak istiyorum. Askerlik tazminatını alabilirmiyim öyle bir şansım varmı. Amacım 1 kaç ay köye gidip ailemle zaman geçirmek ondan sonra askere gitmek lütfen şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Onur bey, işverenin bu durumda ödeme yapma zorunluluğu olmadığı kanaatindeyim. Ama işveren isterse ödeme yapabilir. Konuşup durumunuzu anlatmanızı tavsiye ederim.

   1. Tecilimi bozarsam askerlikte sevk tarihimi ben seçebilirmiyim. Mesela seçebildim diyelim kasım ayını verdiler ama ben eylül gibi işten çıkmak istiyorum askerlikte verdikleri belge ile tazminatımı alıp çıkabilirmiyim peki şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 7. Hocam merhabalar 16/02/2017 tarihinde işe başladım bundan önce de 20 eylül 2016 ve 30 aralık 2016 tarihlerinde 3,5 aylık stajımı aynı şirkette yaptım okulumun bitmesiyle askerlik tecilim kalktı 6 aylık bir işçi gerekli belgeleri götürdüğü taktirde askerlik için tazminat alabilir mi ?
  Teşekkürler

  1. Caner bey, askere giden işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için, o işverenlik bünyesinde en az 1 yıllık kıdemi olması şarttır. Bu nedenle alamazsınız.

 8. merhaba mustafa bey 20.07.16 tarihinde işe başladım.25.07.17 tarihinde işi bırakıp 07.08.17 tarihinde askere gidecem işyerinde ön konuşma yapıldı kıdem tazminatı gibi bişe verilmedigi söylenildi sizce ne yapmalıyım?

 9. Mustafa bey merhaba ben 2.5 yıldır çalıştğım bir firmadan askerlik nedeniyle ayrılacağım . askere gideceğim yer belli e devletten gözüküyor ancak mayıs celbinin 2.grubu çıktığım için sevk belgemi çıkartamıyorum sevk belgem 2 hafta sonra çıkıcak işyerinden bu hafta içinde ayrılacagım sevk belgem olmadan askerlik sebebiyle işten ayrılabilirmiyim ayrıldıktan 2 hafta sonra sülüsü vererek tazminat alabilirmiyim işten ayrılırken ne yapmak gerekiyor askerlik dilekçesi vererek ayrılıcağım sanırım

  1. Merhaba, normalde sevk belgesini işyerine vererek ayrılmanız gerekir. Ancak işveren kabul ederse, daha önce de ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. İşverenle görüşerek sorunu çözmeniz daha mantıklı olacaktır.

 10. Mustafa Bey Merhaba,

  Aynı işyerinde 1 yıldır çalışıyorum.Sözleşmeli asker olarak askere gideceğim. Tazminat almaya hakkım var mı?

  Teşekkürler

  1. Sözleşmeli askerlikten kastınız, ücret karşılığı meslek olarak askerlik ise, hayır kıdem tazminatı alamazsınız.

 11. Merhaba Mustafa Bey;
  askerlik sebebiyle işten ayrılarak kıdem tazminatımı almak istiyorum fakat çürük raporu vermeleri ve askere alınmama ihtimalim bulunuyor bu konuyla ilgili yardımcı olmanızı rica ediyorum.

  1. Merhaba,
   Mustafa bey bugün online olamadığından ben cevap vermek istedim. Askerliğe ilk adım Silüs (Askerlik şubesinden kıt’a ya sevk kağıdı- YÜSEM) almanız ile başlar. Askerlik şubenize yoklama için başvurduğunuzda ilk muayeneniz için gönderir. Tabip büyük bir kusur görmezse askerliğe elverişlidir der. O rapora istinaden de şubeniz sizi askere alır ve yukarıda bahsettiğim belgeyi verir. Artık birliğinize katılmaya hazır askersiniz. (Tüm bu işlemler esnasında işinizdesiniz de. Yani işten çıkmıyorsunuz)
   Akabinde işverene o belgeyle başvurup kıdem tazminatınızı alırsınız. Daha sonra acemi birliğinde çürük raporu verilir, eve gelirsiniz, o ayrı konu. Kıdem tazminatınızı bağlamaz… Eğer daha ilk adımda şubeden 1. seviye sağlık kuruluşunda hekim askerliğe elverişsizdir derse; işinizden ayrılmadan çalışmaya devam edebilirsiniz. Kıdem tazminatı sorunu da olmaz.

 12. Mustafa Bey Merhaba
  1)Çalıştığım iş yerinden askerlik sebebi ile ayrılacam dönüşte de aynı yerde çalışmak üzere iş yeri sahibi ile anlaştık işten ayrılırken dönüşte çalışacağım için kıdem tazminatı hakkım saklı kalmasını istiyorum,(askerlik dönüşü karar değiştirmelerine karşı tazminatımın yanmasını istemiyorum) bu durumu bir dilekçe ile bildirmem gerekir mi.
  2)çıkış bildirgesinde muhasebecim hangi kod ile bildirmeli haklarımın yanmaması için yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Fatih bey askerlik için ayrılacağınız için böyle bir yazılı evraka gerek yok. Dönüşte işe başlatılmazsanız tazminatınızı istersiniz, başlatılırsanız da zaten önceki süreleriniz yanmaz. Bunun için kullanılması gereken kod ise 12 olmalıdır.

 13. Mustafa bey, 06/07/2015 tarihinde işe başladım. Askerlik tecilimi bozdum ve Allah nasip ederse 8. ayda asker olacağım. Henüz gideceğim yer belli olmadı yani sülüs çıkmadı henüz. Fakat ben tecilimi bozdurdum ve askerlik nedeni ile işten ayrılmak istiyorum. Bu şartlar altında tazminat alabilir miyim? Yok daha askerliğine 3-4 ay var diyip yok verniyoruz diyebilir mi?

  1. 3 ay önceden vermeyebilirler. Ama iyi niyet gösterip ödemeyi de tercih edebilirler. Kanaatimce, yasal olarak ancak siz askerlik için işten ayrılmak zorunda olduğunuz gün ödemek zorundadırlar.

 14. Merhaba hocam 4 mayısta askere gidiyorum gideceğim Tarihde 14 ay çalışma sürem doluyor nisan ayının maaşını Mayıs 15 de alacağım yani askerde. Tahmini tazminatı da 15 mayısta alırım. Açıkçası is yerine güveniyorum verdiğim istifa dilekçesi ni işleme koymazlarsa ne kadar süre içerisinde tekrar dan noter vasıtasıyla gondermem gerekir isleme koymazlarsa ne yapmam lazım. Ve sadece net kıdem tazminatı mi alabiliyoruz yoksa hem kıdem hemde ihbar tazminatı mi alabiliyoruz. Yardım olursaniz sevinirim.

  1. Selim bey ihbar tazminatı alamazsınız. Diğer durum ise sizinle işveren arasındaki güven ilişkisine bağlıdır. Ama belirttiğiniz tarihte ödeme yapılmazda ihtarname çekebilirsiniz.

 15. merhaba 05.05.2016 işe başladım mayıs 4 teslim olmam gerikiyor ben nisanın 16 gibi sülüsü götürsem iş gün kalıyor biraksam kidem tazminatini alabiliyormuyum

  1. Numan bey, bu durumda bir yılınızı doldurmadığınız için kıdem tazminatı almanız mümkün olmaz.

 16. Bende 18.08.2012 de başladım 01.08.2017 de askere gidecem nekadar tazminat alırım acaba hesapliyamadim burutum 1900 mus baktım yardimci olurmusunuz

 17. benim oğlum 2012-2014 yılları arasında bir kamu şirketinde şirket elamanı olarak çalışmakta iken askere gitti fakat kıdem tazminatını almadı şimdi ise uzman çavuş olarak bingölde görev yapmaktadır çalıştığı sürelere ait kıdem tazminatını şimdide almak istiyor bu konuda yardımc olurmsunuz

  1. Bir dilekçeyle kamu kurumuna başvurmalı ve kıdem tazminatı talep etmelidir. Ödenmezse, dava açarak kıdem tazminatı alabilir.

 18. Merhaba Mustafa bey bir kamu kuruluşunda 30 aydır çalışmaktayım mayıs ayında askere gideceğim şu an işten çıksam tazminatımı alabilirmiyim.Yani işten ayrılmak için belirli bir süre varmı biraz dinlenmek istiyorum.Şimdiden teşekür ederim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.