Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği

askerlik dönüşü işe başlama

Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alması için işyerine vermesi gereken dilekçe örneği aşağıdadır.

Reklam

Bu dilekçeye, askerlik şubesinden alınan ve askerlik görevini gösterir belgenin bir suretinin de eklenmesi gerekir.

Askerlik nedeniyle işçinin işten ayrılması durumunda kıdem tazminatının ona ödenmesi gerekir. İşçinin bu dilekçeyi, makul bir süre önce işverene vermesinde fayda vardır.

Dilekçe indir.

İstinaf dilekçesi örneği

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

256 Yorum

 1. merhaba 4 mayıs 2018 de askere gidicem özel bir şirkette 1yıl 9 ay dır calışmaktayım istifamı nasıl yazmalıyım kıdem tazminatı+ihpar tazminatı alabilirmiyim.Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Resul bey dilekçe yazımızda mevcut. Kıdem tazminatı alabilirsiniz ama ihbar tazminatı alamazsınız.

 2. Selamlar 3 haziran 2017 de işe girdim Mayıs 2018 de askere gideceğim çalıştığım firma kurumsal bir firma bir yilimi doldurmadan bana tazminat öderler mi ve ayrıca 1 yıl dolmadan benim yıllık izin kullanma hakkım var mı yasalarla göre şimdiden teşekkür ederim

  1. Dursun bey 1 yılınız dolmadan kıdem tazminatı alamayacağınız gibi yıllık izin hakkınız da olmaz.

 3. Merhabalar.

  Ben tecilimi bozdurup askere gitmek istiyorum. Fakat mayıs celbinin başvuruları geçtiğinden en erken Ağustos ayında gidebilirim. Şimdi Askerlik şubesine gitsem, bana bu gerekli belgeyi verirler mi?

 4. merhaba ben 1 yıl 4 aydır çalıştığım kurumdan askerlik sebebi ile ayrılacağım
  fakat aynı zamanda ocak ayı sonunda yüksek lisans kazandım ve kayıt yaptırdım
  kendim lisans mezuniyetimden sonra mazeretsiz tecil ile askere gitmemiştim
  şimdi o tecili bozdurup işten çıkıp tazminatımı alıp sonra yüksek lisansım sebebiyle yeniden tecil ettirebilir miyim
  askere gitme sebebiyle iş verenim tazminatı ödedikten sonra yeniden tecil ettirip gitmezsem iş verenimin bana dava açma veya başka yasal hakları var mıdır ?

  1. Yusuf bey, böyle bir durumdan işveren haberdar olursa elbette dava açarak tazminatı geri isteyebilir.

   1. BENDE AYNI DURUMDAYIM SONUÇ NE OLUR ? BEN SONUÇTA YASAL HAKKIMI KULLANIYORUM SEVK KAGIDIMI VERIP CIKTIM ANCAK NISANLIYDIM EVLENMEM GEREKTI OKUYORDUM TECILI BOZDURDUM GITMEDIM

    1. Zafer bey, böyle bir durumda, sizin özel halinizi değerlendirecek olan mahkemedir. Net bir şey söylemem mümkün olmaz.

 5. Merhaba ;
  2017 Yılında da aynı dilekçe geçerli midir ? kanun maddesinde bir değişiklik var mıdır ?

 6. Merhaba mustafa bey bir sirkette 2 yil civari calismaktayim.ilk soeum kidem hesaplanirken 1yildan sonra ay olarak hesapmiyormu ornegin 1 yil 10 ay calistigim sure .1 yillik brut ucretmi alirim yoksa 1 yillik brut ucret arti 10 aylik mi ? Ikincisi is yeri ile ugrasmak istemiyorum direk noterden ihtar cekerek para talep edemez miyiz ? Ayrica bu kidemi vermek zorunda vermezse direk icraya gidilemez mi simdiden tskler

  1. Merhaba. Kaç gün çalışmışsanız tamamını alırsınız. Ay değil günler bile hesaba katılmalıdır. İhtarname çekebilirsiniz; ama ödenmezse dava açmaktan başka yolunuz yok.

 7. öncelikle merhaba benim ocak birde tecilim bitiyor ocak ikide askerlik şubesinden işlem yaptırmak zorundayım ve benim o an sülüs kagıdımın verilip takribi 4-5 gün içinde birliğime teslim olmam gerktiği söylendi kasım 22 de çalıştıgım yerde senem doluyor ben askeri şubeden aldıgım kagıdı firmaya verdikden sonra benden ihbar süresi talep edilirmi yada önceden firmaya haber vermem zorunlumu kagıdı getirmeden (önceden haber verirsem tazminat ödememek için işten çıkarılmam söz konusu)

  1. Kemal bey, önceden haber vermenize gerek yok. Evrakı aldığınızda verebilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 8. merhaba özel okulla bir yıllık sözleşmem var.sözleşme bitmeden okulun son gününe kadar istifaya zorladılar ben direndim. sözleşmem sona erdi. aynı zamanda tecilim sona erdi ve askerlik zamanım geldi ve ermeden önce yazılı bir irade beyanında bulunmadım . sözlü olarak sözleşme yenilemeyeceğimi söyledim. bu konuda tek kayda değer somut belge sözleşme bitmeden okuldan sözlü olarak izin alıp askerlik şubesine gidip sevk öncesi hazırlık formunu doldurmak oldu. bana o günün tarihini belirten ve muhtemel sevk tarihimin bulundu belgeleri verdiler. bu açık bir irade beyanımıdır yoksa sözleşmem kendiliğinden sona ermiş olup kıdeme hak kazanma ihtimalim yok mudur bu arada okulda bir çalışan mesaj ile sözleşmeniz yenilenmeyecektir askerlik sebebiyle sizin tarafınızdan yenilenmemiştir yazmış kendi itiraf etmiş yani 😀 ama sms delil niteliğindemidir üstüne kayıtlı olduğundan emin olduğumu söyleyebilirim. yakında ihtar çekeceğimde sizlerin değerli görüşlerini öğrenmek istedim.bu arada 14 günlük izin hakkımıda kullandırmadılar. bunun ücretinide talep edeceğim.

  1. Ali bey kaç yıldır aynı okulda çalışıyordunuz? Ayrıca öğretmen olduğunuz için 14 gün yıllık izin hakkınızı muhtemelen yaz tatilinde kullandırmışlardır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.