Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği

askerlik dönüşü işe başlama

Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alması için işyerine vermesi gereken dilekçe örneği aşağıdadır.

Bu dilekçeye, askerlik şubesinden alınan ve askerlik görevini gösterir belgenin bir suretinin de eklenmesi gerekir.

Askerlik nedeniyle işçinin işten ayrılması durumunda kıdem tazminatının ona ödenmesi gerekir. İşçinin bu dilekçeyi, makul bir süre önce işverene vermesinde fayda vardır.

Dilekçe indir.

212 Yorum

 1. Mustafa bey merhaba ben 2.5 yıldır çalıştğım bir firmadan askerlik nedeniyle ayrılacağım . askere gideceğim yer belli e devletten gözüküyor ancak mayıs celbinin 2.grubu çıktığım için sevk belgemi çıkartamıyorum sevk belgem 2 hafta sonra çıkıcak işyerinden bu hafta içinde ayrılacagım sevk belgem olmadan askerlik sebebiyle işten ayrılabilirmiyim ayrıldıktan 2 hafta sonra sülüsü vererek tazminat alabilirmiyim işten ayrılırken ne yapmak gerekiyor askerlik dilekçesi vererek ayrılıcağım sanırım

  1. Merhaba, normalde sevk belgesini işyerine vererek ayrılmanız gerekir. Ancak işveren kabul ederse, daha önce de ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. İşverenle görüşerek sorunu çözmeniz daha mantıklı olacaktır.

 2. Mustafa Bey Merhaba,

  Aynı işyerinde 1 yıldır çalışıyorum.Sözleşmeli asker olarak askere gideceğim. Tazminat almaya hakkım var mı?

  Teşekkürler

  1. Sözleşmeli askerlikten kastınız, ücret karşılığı meslek olarak askerlik ise, hayır kıdem tazminatı alamazsınız.

 3. Merhaba Mustafa Bey;
  askerlik sebebiyle işten ayrılarak kıdem tazminatımı almak istiyorum fakat çürük raporu vermeleri ve askere alınmama ihtimalim bulunuyor bu konuyla ilgili yardımcı olmanızı rica ediyorum.

  1. Merhaba,
   Mustafa bey bugün online olamadığından ben cevap vermek istedim. Askerliğe ilk adım Silüs (Askerlik şubesinden kıt’a ya sevk kağıdı- YÜSEM) almanız ile başlar. Askerlik şubenize yoklama için başvurduğunuzda ilk muayeneniz için gönderir. Tabip büyük bir kusur görmezse askerliğe elverişlidir der. O rapora istinaden de şubeniz sizi askere alır ve yukarıda bahsettiğim belgeyi verir. Artık birliğinize katılmaya hazır askersiniz. (Tüm bu işlemler esnasında işinizdesiniz de. Yani işten çıkmıyorsunuz)
   Akabinde işverene o belgeyle başvurup kıdem tazminatınızı alırsınız. Daha sonra acemi birliğinde çürük raporu verilir, eve gelirsiniz, o ayrı konu. Kıdem tazminatınızı bağlamaz… Eğer daha ilk adımda şubeden 1. seviye sağlık kuruluşunda hekim askerliğe elverişsizdir derse; işinizden ayrılmadan çalışmaya devam edebilirsiniz. Kıdem tazminatı sorunu da olmaz.

 4. Mustafa Bey Merhaba
  1)Çalıştığım iş yerinden askerlik sebebi ile ayrılacam dönüşte de aynı yerde çalışmak üzere iş yeri sahibi ile anlaştık işten ayrılırken dönüşte çalışacağım için kıdem tazminatı hakkım saklı kalmasını istiyorum,(askerlik dönüşü karar değiştirmelerine karşı tazminatımın yanmasını istemiyorum) bu durumu bir dilekçe ile bildirmem gerekir mi.
  2)çıkış bildirgesinde muhasebecim hangi kod ile bildirmeli haklarımın yanmaması için yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Fatih bey askerlik için ayrılacağınız için böyle bir yazılı evraka gerek yok. Dönüşte işe başlatılmazsanız tazminatınızı istersiniz, başlatılırsanız da zaten önceki süreleriniz yanmaz. Bunun için kullanılması gereken kod ise 12 olmalıdır.

 5. Mustafa bey, 06/07/2015 tarihinde işe başladım. Askerlik tecilimi bozdum ve Allah nasip ederse 8. ayda asker olacağım. Henüz gideceğim yer belli olmadı yani sülüs çıkmadı henüz. Fakat ben tecilimi bozdurdum ve askerlik nedeni ile işten ayrılmak istiyorum. Bu şartlar altında tazminat alabilir miyim? Yok daha askerliğine 3-4 ay var diyip yok verniyoruz diyebilir mi?

  1. 3 ay önceden vermeyebilirler. Ama iyi niyet gösterip ödemeyi de tercih edebilirler. Kanaatimce, yasal olarak ancak siz askerlik için işten ayrılmak zorunda olduğunuz gün ödemek zorundadırlar.

 6. Merhaba hocam 4 mayısta askere gidiyorum gideceğim Tarihde 14 ay çalışma sürem doluyor nisan ayının maaşını Mayıs 15 de alacağım yani askerde. Tahmini tazminatı da 15 mayısta alırım. Açıkçası is yerine güveniyorum verdiğim istifa dilekçesi ni işleme koymazlarsa ne kadar süre içerisinde tekrar dan noter vasıtasıyla gondermem gerekir isleme koymazlarsa ne yapmam lazım. Ve sadece net kıdem tazminatı mi alabiliyoruz yoksa hem kıdem hemde ihbar tazminatı mi alabiliyoruz. Yardım olursaniz sevinirim.

  1. Selim bey ihbar tazminatı alamazsınız. Diğer durum ise sizinle işveren arasındaki güven ilişkisine bağlıdır. Ama belirttiğiniz tarihte ödeme yapılmazda ihtarname çekebilirsiniz.

 7. merhaba 05.05.2016 işe başladım mayıs 4 teslim olmam gerikiyor ben nisanın 16 gibi sülüsü götürsem iş gün kalıyor biraksam kidem tazminatini alabiliyormuyum

  1. Numan bey, bu durumda bir yılınızı doldurmadığınız için kıdem tazminatı almanız mümkün olmaz.

 8. Bende 18.08.2012 de başladım 01.08.2017 de askere gidecem nekadar tazminat alırım acaba hesapliyamadim burutum 1900 mus baktım yardimci olurmusunuz

 9. benim oğlum 2012-2014 yılları arasında bir kamu şirketinde şirket elamanı olarak çalışmakta iken askere gitti fakat kıdem tazminatını almadı şimdi ise uzman çavuş olarak bingölde görev yapmaktadır çalıştığı sürelere ait kıdem tazminatını şimdide almak istiyor bu konuda yardımc olurmsunuz

  1. Bir dilekçeyle kamu kurumuna başvurmalı ve kıdem tazminatı talep etmelidir. Ödenmezse, dava açarak kıdem tazminatı alabilir.

 10. Merhaba Mustafa bey bir kamu kuruluşunda 30 aydır çalışmaktayım mayıs ayında askere gideceğim şu an işten çıksam tazminatımı alabilirmiyim.Yani işten ayrılmak için belirli bir süre varmı biraz dinlenmek istiyorum.Şimdiden teşekür ederim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir