Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği

askerlik dönüşü işe başlama

Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alması için işyerine vermesi gereken dilekçe örneği aşağıdadır.

Bu dilekçeye, askerlik şubesinden alınan ve askerlik görevini gösterir belgenin bir suretinin de eklenmesi gerekir.

Askerlik nedeniyle işçinin işten ayrılması durumunda kıdem tazminatının ona ödenmesi gerekir. İşçinin bu dilekçeyi, makul bir süre önce işverene vermesinde fayda vardır.

Dilekçe indir.

İşyeri çalışan memnuniyeti anketi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

232 Yorum

 1. Hocam merhaba
  İşten ayrılırken işverenin hazırladığı çıkış evrağını (tüm haklarımı aldım yazılı evrağı) imzalamadan ayrılsam ne sıkıntılar olur
  Ve sonrasında birşeyler yapabilir mıyız

 2. mrh Hocam. ben üç yıldır aynı firmada çalışmaktayım. büyükşehir belediyesi bünyesinde taşeron olarak. askerlik giriş çıkışlar yapılarak ama gün kaybı olmadan calışmaytayız. askere gıtmek için başvuru yapıldıgında. işsizlik maaşı alabılır mıyız?

 3. Merhaba hocam ben 02.02.2017 askere gidecem ve iş yerinden ayrılıp tazminatını nasıl alabilirim silus belgesi mi vermem lazım?

  1. Evet, askerlik şubesinden alacağınız ve askere gideceğinizi gösterir bir belgeyi işverene vererek ve dilekçenizde kıdem tazminatı istediğinizi belirterek işten ayrılabilirsiniz.

 4. Selamun aleykum 01.02.2017 de askere gitme dururum var eğer çıkarsa smdi ben işten çıkmak istiyorum 2 sene tam dolmadı sorum şu işten şubeden aldığım kagitla çıkabilir miyim tazminatli bir şekilde gideceğim yazıyor hazır asker olarak gozukuyorumm bu silus belgesi değil muayene olduktan sonra şubeden verilen kağıt muhtemel tarihde yazıyor bu ay sonunda bırakmak istiyorum işverenime söyledim silussuz ciksam zararı olurmu çıkınca silusu verirsem

 5. Merhabalar yorumlarin hepsino okudum fakat sorumun cevabini bulamadigim icin sotmak istedim ben subat 20q7 de askere gidicem ve yaklasik 1 sene 9 aydır ayni isyerinde calisiyorum sorum su askerlik sevk kagidi ile isten cikabiliyormuyum isveren kabul etmeuebilirmi yada diyelim kabul etti ben dilekce verdikyen sonra dersrki biz dilekceyi almadik sen 3 gundur ise gelmedin sni tazminatsiz cikatiyoruz bem dilekce verdigimi nasil ispat ederim ve cikarken bisi imzalamam gerekiuormu yanlis birseye imza atip tazminatimi yakmak istemiuorum son olarak sorum ise ben tazminatimi bagli oldugum tasaton sirkettenmi yoksa bunyesinde calismis oldugum ana sirketyenmi alicam

  1. Dilekçe verildiğinin ispatı önemlidir. Ancak bu biraz da sizin işverenle aranızdaki güven ilişkisiyle ilgilidir. Aranızda bir sorun çıkarmayacaksa, dilekçenizi iadeli taahhütlü olarak da yollayabilirsiniz. (Zarfın ilgili bölümüne içeriğinin ne olduğunu yazmalısınız.) Kamu kurumunda çalışıyorsanız kamu kurumu ödeyecektir. Özel sektör ise, taşeron şirketten talep etmeniz gerekir. Diğer konular için şu yazıya göz atabilirsiniz.

 6. Selam hocam ekim 23 de askerlik nedeniyle işten ayrıldım ekim 31 de askerlik görevine başladım ve hâlâ tazminatı alamadım ne yapmam lazım bunun bi süresi var mı acaba

  1. Süresi yoktur. Ancak işten ayrıldığınız tarihten itibaren 10 yıllık zamanaşımı var. Dolayısıyla 10 yıl içinde dava açarak alabilirsiniz.

 7. Merhaba hocam şubat 2017 askere gidiyorum aralıkta işten ayrıldım askerlik sebebiyle silüsüm çıkmadı ancak iş yerimden isteniyor bu durumda nasıl bir belge götürebilirim

  1. Askerlik şubesinden hangi belgelerin alınabildiğini tam olarak bilemiyorum ama askere sevk belgesi gibi bir belgeyi işvereniniz kabul ederse, bunu verebilirsiniz.

 8. 2,5 yıldır özel bi hastanede görev yapmaktayım tecilimi bozdurdum şubat 2017de askere gideceğim 20 ocakta işten ayrılmayı düşünüyorum işten yarılmak için dilekçeyi ne zaman yazmalıyım 1 ocakta yazsam geç mi ya da erken mi mesela?
  Buraya ya da mail adresime belirttiğim bilgilerle örnek bi dilekçe gönderebilmeniz mümkün müdür?
  İşveren tazminatı kaç gün içinde ödemeli bunun yasal bi süresi var mı?

  1. Dilekçe örneği burada zaten var. Bunu kullanabilirsiniz. Kıdem tazminatınızın derhal ödenmesi gerekir. Özel bir süresi yoktur.

 9. Merhabalar Mustafa Bey;
  Askerlik tecilimi 24.11.2016 tarihinde kaldırdım aldığım sevk belgesinde 02.02.2017 askerlik sevk tarihim
  6 yıldır çalışmış olduğum iş verene mail yolu ile sevk belgemi bildirdim ocak ayındaki silüs evrakımı bekliyorum
  iş verene sevk belgemi bildirirken herhangi bir tazminattan bahsetmedim silüs belgem ile mi belirtmeliyim
  ve sevk belgem ile işten çıkış yapabiliyormuyum silüs evrakımı beklemelimiyim ..

  1. İşveren kabul ediyorsa sevk evrakınızla yoksa diğeriyle çıkabilirsiniz. Benim tavsiyem, işyerine bir dilekçe vererek ve kıdem tazminatınızı açıkça isteyerek işten ayrılmanız yönündedir.

 10. Merhaba Mustafa bey . Yazışmaları gördüm birde ben bilgi edinmek istedim.
  Hastanede görev yapmaktayım. Sözleşmeli taşeron olarak. Subat ayında askere gidicem. İşten ayrılma nedenim askerlik. Askere gitmeden önce sülüs belgesi ve bir dilekçe ile ayrılış yapıcam. Bana söylenen ; dilekçe örneği tüm haklarımın saklı kalmasına dair bir dilekçe yazıcakmısın. Geri döndüğümde tekrar işe başlamam için denildi. Geri döndüğümde baslıyabılırmıyım . Yada öneriniz varmıdır ne yapmam gerekir.

  1. Askere giderken kıdem tazminatı almayıp dönüşte devam etmeniz mümkündür. Ancak kıdem tazminatınızı aldığınıza dair bir evraka imza atmamanız faydanıza olur.

 11. Merhaba 18.03.2013 tarihinde başlamış olduğum devlet kurumunda askere gitmek sebebi ila ayrılıcağım 2017 şubat ayında gideceğimi söylediler askerlik şubesinden işyerine yazıcağım dilekçe veya kaç gün önceden bırakacağım veya tazminat alırsam geri alırlarmı beni iş yerine bana kısa ve öz bilgi verebilirmisiniz sayın bilgiç.

 12. işten çıkış ve askere gidiş tarihi arasında en fazla 90gün olmalıdır demişlerdi bu gerekçeyle işsizlik maaşı alamadım. Askerden gelince de işe başladım 5 aydır çalışıyorum işten çıkarılma durumunda işsizlik alabilir miym ne kadar alırım ? askere gitmeden önce 10yıl aynı iş yerinde çalıştım.

  1. işten çıkarılma durumunda işsizlik maaşı alıp alamayacağınız, o anki çıkış gerekçenize bağlıdır. Bir de şu yazıdan işsizlik maaşı şartlarıyla ilgili genel bilgileri edinebilirsiniz.

 13. merhaba kolay gelsin 01.06.2016 tarihinde baslamis oldugum isten isveren tarafindan 28.11.2016 tarihinde is yerine gitmekte oldugumuz servis ucretinin fazla olmasini gerekce gostererek 647 lira ihbar tazminatı ile sozlesmeyi feshetmek istedi biranda bende imzalamadım bu gerekceyle beni isten cikartabilirmi

  1. Bu gerekçeyle çıkartacaksa, işyerindeki kıdeminiz 1 yılın üstündeyse kıdem tazminatınızı da ödemesi gerekir. Hatta bunları ödese bile şartları varsa işe iade davası açma hakkınız da mevcuttur.

 14. merhaba. askerlik için işten ayrıldığım süre 90 günü geçmektedir. işsizlik maaşı hiç almadm 10yıl çalıştıktan sonra askere gittim.askerden sonra tekrar işe başladım 5aydır çalışıyorum. işten ayrılma durumunda işsizlik maaşım nasıl hesaplanır

 15. Merhaba 2017 subat ayinda askere gidiyorum fakat calistigim yerde 7-8 ay gibi bir sure oluyor tazminat alabilirmiyim yada işmi 1 ay onceden biraka bilirmiyim.

  1. Eğer işyerinde kıdeminiz 1 yıldan az oluyorsa, ne yazık ki kıdem tazminatı alamazsınız.

 16. merhaba erkek arkadaşım 7 senedir aynı firmada çalışmakta, askere gideceği için işten ayrılacak, ancak iş yeri bi kerede ödeyemeyiz demiş, parça parça öderiz demişler, bu mümkünmüdür? yasal olarak ödeme süresi nedir? imza atılmalımıdır? vekaletle başkasımı parayı almalıdır? biraz aydınlatabilirmisiniz ?

  1. İşçi rıza gösterirse taksitle ödenebilir. Ancak işçinin onayı olmazsa mümkün olmaz. Para almadan ya da banka hesabına yatırılmadan imza atılmamalıdır.

 17. merhaba kasımda askere gidicek olan kişilerden askerlik belgesi için e-devlet çıktısının örneğini atabilecek kimseler varmı fotoğrafını benim e devlet şifremde yazmıyor bilgilerim karşılaştırmam gerekiyor subeye gidemiyorum iş yerinden kaynaklı yardımcı labilecek arkadaşlar varsa sevinirim

 18. Merhaba Mustafa bey Ben im sülüs belli olmadan çıkamaz mıyım askerlik şübesinden kağıt getirip vererek 1 ay erkenden ?

 19. Mustafa bey iyi günler 01.02.2017 sevk tarihim bana verdikleri belgeyi mi iş yerine suncam yada sülüs kağıdımı mı ? 15-20 ocak arası sülüs yanı askerlik yerim bellı oluyor belli olduktan hemen sonra sı yanı ertesi gün iş yerine dilekçemi yazcam napmam gerek dilekçeyi ne zaman yazcam ?

  1. Asıl sorum şu sülüsim bellı olduktan sonra yanı 15-20 ocak arası bellı oldugu günden sonrakı gün napmam gerek

   1. İşverene dilekçe vererek, ne zaman işten ayrılacağınızı bildirin ve evrakı ekleyin. Dilekçede tazminatınızı da talep edin.

 20. Kamuda taşeron olarak calisiyorum ihalemix 3 yillik ocakta bitiyor belirli süreli olduğunda ihbar tazminat alabilirmiyim ve kıdem tazminati alabilirmiyim giriş 1.12.2013

  1. Kıdem tazminatı alabilirsiniz. Daha önce de farklı firmalar altında aynı kurumda çalışmışsanız ihbar tazminatınızın da ödenmesi gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.