Askerlik sonrası işe başlama dilekçesi örneği

askerlik dönüşü işe başlama

Askerlik sonrası işe başlama

Askerlik görevini tamamlayan işçinin eski işine başvurması halinde işe alınması gerektiğini daha önce yazmıştım.

Bu başvurunun yazılı olarak yapılması, ispat bakımından önem arz eder. Olası bir anlaşmazlık durumunda işçinin, eski işyerine göreve başlamak için başvurduğunu kanıtlaması gerekir.

Çünkü İş Kanununa göre; askerlik görevi sona eren işçinin en geç 2 ay içinde eski işverenine başvurması gerekir. Bu süre geçirildikten sonra bu hak yitirilecektir. Bu bakımdan başvurunun yazılı yapılması ve işverenle işçi arasında bir güven sorunu varsa, dilekçenin iadeli taahhütlü ya da noter aracılığıyla gönderilmesi gerekmektedir.

Aşağıda yer alan askerlik sonrası işe başlama dilekçesini dilediğiniz gibi düzenleyebilir ve Word formatında indirebilirsiniz.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İndirmek için tıklayınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Merhaba, askere giderken iş akdimi askıya alarak kısa dönem askerlik yapıp geldim. Girişim yapılacak; ama giderken aldığım ücretin çok altında bir ücret olacağı söylendi. Bu durumda yasal haklarım nelerdir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. Öncelikle Merhaba ,Dilekçeyi işverene resmî mail adresinden göndermemizde herhangi bir sakınca söz konusumudur. Saygılarımla teşekkürler

  1. Merhaba, bunun yerine hem mail atmanızı ama hem de PTT’den iadeli taahhütlü göndermenizi öneririm.

 3. Merhaba,dilekçeyi noter aracılığıyla nasıl gönderiyoruz.Nötere gidip ne dememiz gerekiyor.Konu hakkında detaylı bilgi vermenizi mümkün müdür?

  1. Merhaba, dilekçenin bir çıktısını alıp notere götürebilir ya da dilekçedeki ifadeleri telefonunuzdan notere okuyabilirsiniz.

 4. Merhaba,dilekçeyi kuruma verdikten sonra kaç gün içerisinde bize işe almaları gerekiyor,işe alım olmazsa tazminatın tarafıma kaç gün içerisinde ödenmesi gerekiyor.Onunla ilgili bir bilgi mevcut mudur?
  Teşekkürler

  1. Merhaba, bunun ilgili bir süre yok. Ancak yasaya göre, boş yer varsa derhal alınması gerekiyor. Makul bir süre beklemek yeterli olacaktır. Boş yer yoksa da işveren boşalacak ilk işe başkalarına tercih ederek, o andaki koşullarla işe almak mecburiyetindedir. O halde, işyerinde gerçekten de boş yer yoksa işçi işyerini takip etmeli ve onun görevine uygun bir pozisyon boşalmasına rağmen çağrılmazsa da hakkını aramaya başlamalıdır.
   Burada işçinin asıl dikkat etmesi gereken, askerden döndükten sonra mutlaka 2 ay içinde işverene yazılı olarak başvurmaktır. Boşta iş yok vs. diyerek bu süre kaçırılmamalı, yani başvuru mutlaka yapılmalıdır.

 5. Merhaba Ben dilekçeyi iadeli taahhütlü gönderdim ama bir cevap gelmedi nasıl bir yol izlemem gerekiyor

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.