Askerlik sonrası işe başlama dilekçesi örneği

askerlik dönüşü işe başlama

Askerlik sonrası işe başlama

Askerlik görevini tamamlayan işçinin eski işine başvurması halinde işe alınması gerektiğini daha önce yazmıştım.

Bu başvurunun yazılı olarak yapılması, ispat bakımından önem arz eder. Olası bir anlaşmazlık durumunda işçinin, eski işyerine göreve başlamak için başvurduğunu kanıtlaması gerekir.

Çünkü İş Kanununa göre; askerlik görevi sona eren işçinin en geç 2 ay içinde eski işverenine başvurması gerekir. Bu süre geçirildikten sonra bu hak yitirilecektir. Bu bakımdan başvurunun yazılı yapılması ve işverenle işçi arasında bir güven sorunu varsa, dilekçenin iadeli taahhütlü ya da noter aracılığıyla gönderilmesi gerekmektedir.

Aşağıda yer alan askerlik sonrası işe başlama dilekçesini dilediğiniz gibi düzenleyebilir ve Word formatında indirebilirsiniz.

Tutanak sicile işler mi?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İndirmek için tıklayınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Merhaba, askere giderken iş akdimi askıya alarak kısa dönem askerlik yapıp geldim. Girişim yapılacak; ama giderken aldığım ücretin çok altında bir ücret olacağı söylendi. Bu durumda yasal haklarım nelerdir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.