Bağkur prim borcu ödenmezse ne olur?

Eski adıyla bağkurlu olan yani 5510 sayılı kanunun 4/1-b maddesi kapsamında olan sigortalılar, bazen prim yatıramamakta ya da yatırmayı tercih etmemektedir. Bağkur borcu ödenmezse ne olur? İcra ya da haciz işlemi yapılır mı?

Bağkur prim borcu

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/1-b maddesinde belirtilen ve kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan kişiler, kendi primlerini yatırmaktadır.

Eski ismiyle bağkur primi primi olarak belirlenen tutarlar her ay SGK’ya yatırılır ve böylece gerekli şartlar sağlandığında emekli olunur.

Bağkur primi nasıl belirlenir?

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan kişi, aynı zamanda prim miktarını da belirleme hakkına sahiptir. Burada sadece alt ve üst sınır belirlenmiştir.

2019 yılı için alt sınır brüt asgari ücretin 30’da biri olan 85,28 TL ve üst sınırı da bunun 7,5 katı olan 639,60 TL’dir.

Bu kazançların %34,5’u prim olarak ödenir. Böylece aylık en az Bağkur primi 2.558,40 TL’nin %34,5’u olan 882,65 TL ve üst sınır ise bunun 7,5 katı olan 6.619,86 TL’dir.

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bağkur borcu ödenmediğinde ne olur?

Bir başka yazımızda açıklamıştık: iscidunyasi.com/bagkur-prim-borcu-olanlar-sagliktan-yararlanabilir-mi

Bağkur borcunun belirli bir süre geciktirilmesinin ilk sonucu, sağlıktan faydalanma imkanının ortadan kalkmasıdır. Borcunu 60 günden fazla geciktiren bir bağkurlu artık SGK’nın sunduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanamayacaktır.

Bağkur prim borcunun ödenmemesinin diğer önemli sonucu ise emeklilikle ilgilidir. Uzun vadede ortaya çıkan bu etki, sigortalının emekli olamaması şeklinde kendini gösterir. Prim borcu olan sigortalı; yaş ve sigortalılık süresi şartlarını taşısa da emekli olamayacaktır.

demirci dükkanı

Bağkur borcuna haciz gelir mi?

Mevzuata göre bu mümkündür. Çünkü ortada devletin bir alacağı vardır ve bu alacağın tahsili için cebri icra yoluna başvurmak her zaman mümkündür.

Ancak uygulamada şimdiye kadar bunun bir örneği yoktur. Yani bağkur borcu ne kadar birikirse biriksin, sigortalıya icra ya da haciz gibi işlemler yapılmamaktadır.

SONUÇ

Bağkur prim borcu ödenmezse ne olur? Günlük yaşamda bunun, SGK’nın sunduğu ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanamama dışında hiçbir etkisi olmaz.

Uzun vadede ise, bu borçlar ödenmeden emekli olmak mümkün değildir. Dolayısıyla prim borcu biriktikçe, ileride emekli olmak istendiğinde toplu ödenmesi gereken borç miktarı da artacaktır.

Yoksa, bağkur prim borcu için kimseye haciz ya da icra işlemi yapılmamaktadır. Prim borcu birikse de bağkurlu çalışmaya devam edebilir ya da işini sonlandırabilir.

Ama unutmamak gerekir ki; hayatı boyunca bağkurlu olarak çalışan ve prim borcu biriken sigortalı emeklilik için zorlanacaktır. Çünkü isterse yıllar boyunca prim ödememiş olsun, emeklilik zamanı geldiğinde, birikmiş bu borçları ödemeden emekli olmak mümkün olmayacaktır.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

 1. İlk işe giriş ssk tarihim 03.10.1988 ssk günüm 4670. Doğum tarihi 04.04.1971. 15.12.1992 _15.12.1999 tarihleri arasında uzman çavuş olarak görev yaptım. Öğrenmek istediğim yıpranmamın hesaplanarak 03.10.1988 ilk işe giriş tarihinin ne kadar geri çekileceğidir. Sonrasında uzun yıllar ssk lı olarak çalıştım. Şimdiden teşekkür ederim.

 2. 1.10.1993 tarihinde işe başladım 6400 gün prim ve 27 senelik sigortalı bir bayanım. Şu an primlerim dolduğu için SGK dan emekli yaşımı bekliyorum. Yeni bir dükkan açtım Bağkur dan emekli olmak istemiyorum. Dolayısı ile Bağkur ödemek istemiyorum. Ödemediğim taktirde ne olur yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Ayşe hanım bu konuya biraz vakıf olduğum için yazıyorum bu cevabı .
   Şimdi kurum sizi emekli ederken son 7 yılın ortlamasına bakıyor burada hangisi “ssk-bağkur” çoksa 7 yıl içinde ordan emekli olmanız gerekiyor . Sizin siğortadan priminiz doluysa bağkura hiç bulaşmayın çünkü 7 yılın ortalamasını bozarsanız bağkurdan emeklilik şartlarına tabi olursunuz buda 9000 bin gün prim 60 yaş olur . Ödemeseniz bile bağkuru giriş yaptığınız için bağkura tabi olursunuz.

 3. Bağkur’dan 19 aylık ödenmemiş borcumuz için celp kağıdı geldi. ödemediğimiz taktirde haciz gelecekmiş. şuan o parayı yada yapınlandırsak bile aylıkları ödeyecek durumda değiliz. haciz gönderirler mi? ne yapmalıyız

 4. Babam emekli Emekli olduktan sonra vergi mükellefi olduk personel servis işi yapıyor ancak e devlette şuan 4/b borcu ve geçikme faizi çıkıyor emekli olanlara bagkur çıkmıyor diye biliyorduk ama bu ödemeyi yapmayacağız sonuçları ne olur acaba

  1. Merhaba, lütfen en yakın SGK’ya gidin ve doğrudan bilgi alın. Diğer türlü internetten alacağınız eksik bilgiler ileride başınıza iş açabilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.