Baltazar (Balthazard) formülüne göre engel oranı hesaplama örneği

Yazıyı sizin için güncelledik:

Baltazar (Balthazard) formülü hesaplama örneği

Sosyal Güvenlik Kurumundan malulen emekli olmak isteyen işçilerin önce SGK’ya başvurması ve alacağı sevk evrakı ile hastaneye gidip heyet raporu alması gerekir. Ancak bu heyet raporlarının nihai değerlendirme organı SGK Kurum Sağlık Kuruludur ve bu kurulun, sağlık raporlarındaki engelli oranını düşürme yetkisi vardır. İşte burada karşımıza baltazar (balthazard) formülü çıkmakta ve raporlarıdaki oranlar bu formüle göre yeniden değerlendirilmektedir. Peki bu baltazar formülü nedir? Sizin için bunu bir örnekle açıkladık.

Baltazar (Balthazard) formülü nedir?

Baltazar formülü; birden fazla hastalığı bulunan bir kişide, meslekte kazanma ya da çalışma gücünün ne kadar yitirildiğinin hesaplanmasında kullanılan bir formüldür. Bu formülün temel mantığı; her bir hastalığın bir sonrakine de etkisinin olması ve bunların birbirinden bağımsız değerlendirilmemesidir.

Bunun doğal sonucu ise; işçiye verilen sağlık kurulu raporundaki oranın, baltazar formülünden sonra mutlaka aşağıya çekileceğidir. Evet, yanlış duymadınız. Çünkü hastaneden alınan bir sağlık raporunun sonuç kısmında yazan rakam, rapordaki uzmanlık ana dallarının verdiği her bir oranın toplanmasından ibarettir. Oysa, baltazar formülünde bu yöntem izlenmemektedir.

Engelli işçi çalıştırmama cezası ne kadar?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Baltazar formülü

Baltazar formülünü buraya doğrudan yazsak da anlaşılmaz olacaktır. Temel olarak şöyle açıklayabiliriz:

 • Özür oranları tek tek tespit edilir.
 • Bu oranlar en üstten başlanarak aşağıya doğru sıraya koyulur.
 • En yüksek oran, % 100’den çıkarılır.
 • Bu çıkarmanın sonucu olan miktar, sıradaki ikinci özür oranı ile çarpılır. Çıkan sonuç ile en yüksek oran toplanır.
 • Böylece ilk iki oranın baltazar formülüyle yeni değeri bulunur.
 • Engel ikiden çok ise, birinci ve ikinci rahatsızlıkların özür oranı ilk sıraya ve üçüncü sıradaki özür oranı da ikinci sıraya alınarak formül tekrar uygulanır.

Baltazar (balthazard) formülü hesaplama örneği

baltazar formülü engel oranı hesaplama örneği

Yukarıdaki formülden bir şey anlamadınız değil mi? Sizi anlıyorum; çünkü ben de ilk bakışta hiçbir şey anlamamıştım. Şimdi olayı somutlaştıralım ve bir örnek yapalım. Diyelim ki hastaneden sağlık raporu aldınız ve heyet raporu %60 çıktı. Artık malulen emekliliğe hak kazandığınızı düşünüyorsunuz. Ama acele etmeyin; çünkü SGK Sağlık Kurulu raporunuzu değerlendirirken baltazar formülünü uygulayacak ve oranı düşürecektir. Nasıl mı?

Örnekteki çalışanımızın heyet raporu sonucu şöyle olsun:

 • Onkoloji: %40
 • Ortopedi: %10
 • Endokrin: %5
 • Psikiyatri: %5

Gördüğünüz üzere, hastane tarafından düzenlenen nihai sağlık raporunda işçinin çalışma gücü kaybı %60 olarak belirtilecektir. Şimdi bu oranlara baltazar formülünü uygulayalım.

 • Önce en yüksek oranı yani 40’ı, 100’den çıkarıyoruz. 100-40=60
 • Bulduğumuz rakamla, ikinci sıradaki özür oranını çarpıyoruz. 60×%10=6
 • Elimizde ilk oranımız 40 ve ikinci oranımızın yeni hali olan 6 var. Böylece ilk iki özür oranımızın toplamı 40+6=46 oluyor.
 • Şimdi bu rakamı 100’den çıkarıyoruz ve üçüncü özür oranımızla çarpıyoruz. 100-46=54 ve 54×%5=2,7
 • Artık ilk üç oranımızı bulduk. 40+6+2,7 ve bunların toplamı da 48,7 yapıyor.
 • Bu kez 100’den 48,7’yi çıkarıyoruz ve bulduğumuz rakamı dördüncü özür oranımızla çarpıyoruz. 100-48,7=51,3 ve 51,3×%5=2,57
 • Sonuç olarak elimizde dört oran oldu. 40+6+2,7+2,57 ve bunların toplamı ise 51,27 yaptı.
 • İşte böylece nihai engelli oranımızı bulduk. %60 olan heyet raporumuz, baltazar formülünden sonra %51,27’ye düştü.

SONUÇ

Eğer sağlık raporunuzda tek bir hastalık kaynaklı özür oranı verilmişse, baltazar formülü uygulanmayacaktır. Ama farklı servislerden ve birden fazla engelli oranı alarak heyet raporu almışsanız, SGK bu toplam oranı baltazar (balthazard) formülüyle yeniden değerlendirmektedir.

Yukarıda örnekle açıkladığımız üzere; baltazar formülü uygulandığında, hastane tarafından engelliye verilen engelli oranı aşağıya düşecektir. Ayrıca SGK Kurum Sağlık Kurulunun sadece baltazar formülüyle engelli oranlarını aşağı indirmekle kalmadığı; ayrıca kendi kanaatine göre de işçinin almış olduğu rapor oranını düşürebileceği de unutulmamalıdır.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

21 Yorum

 1. Selam
  Ben 18 aralıkta heyete girdim sag kol parcali kırık 12 platin takildi ortepedi 20 ×35 yazmisti
  Fizik ise 15× 25 yazmisti
  Digerleri deger yazmamisti sonucu ben bu ayin 18 nde alcagim ama suan merak ediom sizce kac olmali bu engelli raporumun orani tesekkurler

  1. Merhaba. Bunu kimse şu aşamada bilemez Erhan bey. Çünkü heyet, verilen oranları değerlendirerek düşürme ya da artırma yetkisine de sahiptir. Bu nedenle en doğrusu, beklemeniz olacaktır.

 2. Merhaba bende 2 stent var doktor %30 verdi, tansiyondan da %10 verdi. Buna gore engel oranim kac olur acaba ?

  1. Sevil hanım, başka oran yoksa, baltazar formülü uygulandıktan sonra %40 olan oran %37 olarak belirlenir.

 3. Selam ben hakem hastanessinden 07,02,2019 tarihinde aldigim rapor sudur kalp (30). Heperkarma (10) cildiye (5) toplam (45) tambarajda kaldim net bildigi alirsam sevinirim tşk simdiden

 4. Kalp krizi geçirdim 1stent takıldı tip2 şeker hastasıyım kolesterol var beyin cerrahindan daha once %7 aldığım bir oran var gözde milyonluk var bunların sonunda %kaç rapor albilirim malullük için

  1. Merhaba. Geçmiş olsun, ancak size yüzde kaç rapor alabileceğinizi buradan söylememiz mümkün olmaz. Bunu ancak rapor alarak öğrenebilirsiniz.

 5. Çapa mi devlet hastanesi daha çok veriyor oranı çapa%83 vermişti şimdi tekrar malul emekli için istiyorlar anlamadım neden istiyorlar cevaplarmisiniz

 6. Merhabalar ben açık kalp ameliyatı oldum vsd -ps kalpten iki ameliyat birden oldum 2002 de bursa devlet hastahanesi %70 rapor verdi ve hayatımı kararttı neyse şimdiye kadar çalıştım rapor neticesinde emekli olmaya kalktım ve vergi indirmi yasasına tosladım neyse oryada müracaat ettim tekrar hastahaneye sevk ettiler arnavutköy devlet hastahanesi heyet raporu aldım orda oranı %58 e düşürdüler bu oran direkt keyfi bir karar bana göre çünkü baltazar formülüne göre farklı dallardan özür oranı olunca uygulanıyor , ben kardiyolojiden iki ayrı oranla heyete girdim vsd 40 puan ps 30 puan toplam 70 tir normalde … itiraz etsem sonuç değişirmi .

  1. Merhaba. Size yol göstermek istesem de sağlık raporu itiraz süreci tamamen tıbbi bir konu olduğu için, yapacağım yorum anlamsız olacaktır. Bir şekilde itiraz edip hakkınızı aramanızı öneririm. Diğer türlü yapabileceğiniz başka bir şey de yoktur.

 7. Merhaba; ben bu hafta heyete girdim aort yetmezliğim ve ankilozan spondilit hastasiyim. Kardiyoloji %30+%10 şeklinde yazdı. Ama ankilozan için değer vermediler. Kardiyoloji nin verdiği oran nasıl rapora işlenir düşme olurmu.

 8. Mrb engelli raporu için başvurdum cildiye 20 kalp 10 göğüs 10 verdi heyete girmedim sonuç heyetten kaç çıkar acaba

  1. Merhaba. Bu sorunun cevabını bilemeyiz. Baltazar formülünden ziyade, heyet bu oranlara bağlı kalmadan oranı düşürebileceği gibi artırabilir de. Yapabileceğiniz en iyi şey, beklemek olacaktır.

   1. verdiginiz bilgi icin tesekkur ederim bi sorum daha olacakti heyet gunu olarak 3 ay sonraya gun verdiler yani heyetin karsisina 3 ay sonra cikacam uzun bi sure deyilmi normalmi bu durum

    1. Rica ederim. Hastanelerde bu süreler, yerine göre çok değişiyor. Bazı hastanelerde daha çok beklemek bile ihtimal dahilinde. Böyle olunca süre için uzun ya da kısa demek mümkün değil.

 9. son bir sorum daha olacakti ayni hasteneye yaklasik 3 ay once malulen emeklilik icin heyete girmistim sonuc olarak sgkdan red cevabi geldi benim pirimim normal emeklilik icin tamam yasi bekliyorum yuzde kac oldugunu nasil ogrenecegim sgkdan gelen evrakta 160 sin altinda kaldiginiz icin red yaziyor ne yapmam gerekiyor

 10. ben aktif mesane dogusdan tek bobrek24.hipdrtansiyon 10.tek kulak duyma kaybı 6…toplamda /40..baltazarda 35 düşürdüler..vergi indirimi için..mesaneden 2 amaliyat oldum şimdi bidaha olacam.yak kullanıyorum.amaliyattan sonra tekrar rapora başvuru yapacam

 11. Fizik tedavi 30+27 verdi
  Nöroloji ftr uygundur yazısı yazdı
  Oran kaç olur?blthazar cetvelinde inceledim 49 çıkıyor doğru mu acaba?

  1. Oranlar bunlardan ibaretse Baltazar’a göre güncellenerek elde edilen rakam 48,9 yani %49 olacaktırç

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.