Baret takmamakta ısrar eden işçinin çıkarılması

İşçinin baret takmaması

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girdiğinden bu yana sürekli gündemde olan iş güvenliği kavramı, bana göre bundan çok daha büyük anlamlar ifade etmektedir. İş güvenliği denince akla bir kanundan önce; bir hayatın, çocukların, ailenin ya da sağlığın gelmesi gerekir. Bu kapsamda, baret kullanması gerektiği halde kullanmayan işçi hakkında hangi işlemin yapılabileceğine birlikte bakalım.

Baret neden gerekli?

Meydana gelebilecek bir kazada riskleri en aza indirgemek adına kullanılan baret, elbette ki iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında ilgili düzenlemelerde kullanılması istenen yerlerde işçilerce mutlaka kullanılması gereken bir kişisel koruyucu donanımdır. Mevzuatta açık bir şekilde öngörülmemiş olsa bile durumun zorunlu kıldığı işlerde de kullanılmalıdır.

İş sağlığı ve güvenliği hükümlerine aykırılık

İşçinin hangi hallerde tazminatsız olarak ve derhal işten çıkarılabileceği, İş Kanununun 25inci maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddenin II-ı fıkrasında açık bir biçimde; işçinin isteğiyle ya da işi savsaklaması yüzünden iş sağlığı ve güvenliğini tehlikeye düşürmesi durumunda işten çıkarılabileceği ifade edilmiştir.

Baret takmamakta ısrar eden işçi

iş sağlığı ve güvenliği baret fesih

Muhtemel bir yanlış anlamayı engellemek adına bir ayrıntıya dikkat çekmek isterim. İşçinin baret takmaması halinin tek sefer olması durumunda işçinin direkt olarak işten çıkarılabileceğini söylemek çok da mümkün olmasa gerek. Kanaatimce işçinin bu fiilinin birden fazla kez tekrarlanması ve işçinin yazılı olarak uyarılmasına rağmen baret takmamaya devam etmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda işçinin iş akdi 25inci madde kapsamında haklı nedenle feshedilebilecektir.

SONUÇ

İşyerinde baret takılması bazı işçilere zor da gelse ya da bazı işçiler bu önlemi gereksiz de bulsa, bir kişisel koruyucu donanım olarak baretin ne kadar önemli olduğu ortadadır. İş güvenliği bakımından baret takmak zorunda olan işçinin baret takmamak konusunda ısrar etmesi, birden fazla defa bu konuda yazılı olarak uyarılmasına rağmen hâlen baret takmaması durumunda, bu işçi İş Kanununun 25/II-ı maddesi kapsamında tazminatsız olarak ve derhal işten çıkarılabilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Merhaba be iki kere iş kazası geçirdim. İkisibdede müdürlerin hepsi iş kazası demememi istediler. Bende işten çıkarılırım korkusuyla demedim ve bir gün raporlu olmama rağmen akşam saati fabrikaya çalışmaya getirildim. Şimdi dirsek çıkmasından dolayı dirseğimde hala tramva ve ağrı oluşuyor . Bu konuda talep ve haklarım nedir. İşten çıktıktan ve ya çıkarıldıktan sonra talep ve haklarımo alabilirmiyim teşekkürler.

    1. Merhaba. İş kazası nedeniyle talep edilecek tazminatlarda zamanaşımı 10 yıldır. Buna göre değerlendirebilirsiniz Berat bey.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.