Basın İş Kanununa göre yıllık izin süreleri

Gazetecilerin ücretli yıllık izin süreleri

Ülkemiz uygulamasında işçi kavramı; hangi sektörde olursa olsun temelde aynı anlama gelmesine rağmen, tabi oldukları kanunlar açısından farklılık göstermektedir. Basın yayın kuruluşlarında görev yapanlar Basın İş Kanununa, denizciler Deniz İş Kanununa tabi iken genel olarak işçiler de İş Kanununa tabidir.

Basın İş Kanunu kimi kapsar?

Yazımızın başlığında gazetecilerden bahsettik. Ama anlatacağımız konu sadece gazetecileri değil aynı zamanda 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun hükümlerine tabi olan bütün işçileri kapsamaktadır.

Zaten Basın İş Kanununda gazateci olarak bahsedilen kavram, bu kanun kapsamındaki tüm işçileri ifade etmek için kullanılmıştır.

Basın İş Kanunun kapsamını daha önce uzun uzadıya açıklamıştık. O yazımıza bakarak konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğum izni ne zaman başlar?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Basın İş Kanunu kapsamına kimler girer?

Gazetecilerin yıllık izin süreleri temelde ikiye ayrılır: Günlük olan bir süreli yayında (mevkutede) çalışanlar ile günlük olmayan bir süreli yayında (mevkutede) çalışanlar

Günlük süreli yayında çalışan gazetecilerin yıllık izin süreleri

İşyerinde en az bir yıl çalışmış olması kaydıyla;

 • Gazetecilikteki kıdemi 1 yıl ile 10 yıl arasında (10 yıl dahil) olan gazeteciye 4 hafta izin verilir.
 • Gazetecilikteki kıdemi 10 yıldan çok olan gazeteciye 6 hafta izin verilir.

Günlük olmayan süreli yayında çalışan gazetecilerin yıllık izin süreleri

Günlük olmayan süreli yayında çalışan gazeteciye her 6 aylık çalışma devresi için 2 hafta ücretli yıllık izin verilir.

Burada kanun koyucunun kastettiği gazetecilerin aylık çıkan dergiler vb. olduğu kanaatini taşıyorum.

basin is yillik izin iscidunyasi

Gazetecinin kıdemi nasıl belirlenir?

İş Kanununa tabi bir işçiden bahsediyor olsaydık, yıllık izin süresine esas kıdemi için işçinin o işyerinde çalıştığı süreleri esas almamız gerekirdi. Ancak bu konuda Basın İş Kanununa tabi çalışanların lehine bir düzenleme tercih edildiğini görüyoruz. Buna göre gazetecinin kıdemi, o an için çalışmakta olduğu işyerindeki süre yerine tüm gazetecilik süresi esas alınmak suretiyle belirlenir. Gazetecinin mesleki kıdemi, gazetecinin meslekte geçirdiği toplam süreleri ifade etmektedir.

O halde bir gazeteci örneğin 1,5 yıldır bir işyerinde çalışıyorsa aman toplam gazetecilik yaptığı süre 15 yılsa; bu gazeteci işyerinde 1 yılını doldurduğu anda 6 haftalık yıllık izne hak kazanacaktır.

Gazetecinin mesleki kıdeminin belirlenmesinde Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün kayıtları esas alınır. Buraya gazetecinin ilk kaydının yapıldığı tarih gazetecinin kıdeminin başlangıcı kabul edilir. Fakat, gazetecinin meslek kıdeminin bundan daha önce başladığını her türlü yazılı belgeyle kanıtlama imkanı vardır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. 18 yıldır basın sektöründe çalışıyorum bu süre içerisinde ayrı ayrı gazetelerde çalıştım en son çalıştığım gazetede halen 5 yıldır çalışıyorum
  ben ne kadar yıllık izin kullana bilirim

  1. Merhaba. Gazetecilerin yıllık izinlerinde kıdem hesabı, mesleğe başlangıçtan itibaren alınır. Bu da demektir ki, sizin kıdeminiz 18 yıl kabul edilmeli ve size 6 hafta yıllık izin verilmelidir.
   Ama unutmayın 18 yıldır basın sektöründe çalışmanızdan ziyade “gazeteci” veya benzeri unvanla çalışmış olmanız önemlidir.
   “Gazetecinin mesleki kıdeminin belirlenmesinde Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün kayıtları esas alınır. Buraya gazetecinin ilk kaydının yapıldığı tarih gazetecinin kıdeminin başlangıcı kabul edilir. Fakat, gazetecinin meslek kıdeminin bundan daha önce başladığını her türlü yazılı belgeyle kanıtlama imkanı vardır”

 2. 22.04.1971 doğumluyum 01.02.1998 yılında gazeteci olarak çalışmaya başladım ben kaç yaşında emekli olurum Teşekkürler.

 3. merhabalar. 4 haftalık yıllık izni haketmek için yılı doldurmak mı gerekıyor yoksa sigorta başlangıcın olduğu gibi hakediyor muyuz.. yani izin peşin mi veriliyor.. teşekkürler

  1. Evet, işyerinde en az bir yılı doldurmanız gerekir. Aynı zamanda da gazetecilik mesleğinde de 1 yıllık kıdeminiz olması gerekir ki; bu durumda zaten ikisi aynı kapıya çıkacaktır. İşyerinde 1 yılı doldurduktan sonra izne çıkabilirsiniz.

 4. Merhaba “Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün kayıtlarını” nereden kontrol edebiliriz? ben 01.11.2007 yılında gazeteciliğe başladım arada askere gittim geldim kıdemimin tam olarak kaç yıl olduğunu nereden görebilirim

  1. Merhaba. Bu konuda tam bilgim yok. Ancak bir dilekçeyle bilgi edinme kapsamında başvurursanız sonuç alabileceğinizi tahmin ediyorum.

 5. Merhaba
  17 yıldır … gazetesinde matbaa bölümünde baskı opr.olarak çalışmaktayım izin hakkım nedir cevaplarsanız sevinirim.Kolay gelsin

  1. Turgay bey yaptığınız iş itibariyle, basın iş kanunu kapsamında olmayabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.