Basın İş Kanununda ölüm, doğum ve evlenme izinleri

Basın İş Kanununda doğum, ölüm ve evlenme izinleri

Çalışma hayatında izin denince akla ilk olarak yıllık izin gelmektedir. Çünkü yıllık izin, işçinin çalışmadığı halde dinlenebildiği bir dönemi ifade eder. Benzer şekilde, çeşitli durumlarda verilebilen ücretli mazeret izinleri de çalışanlar için çok önemlidir. Bu yazımda, gazetecilerin ölüm, evlenme ve doğum izinlerinden bahsetmek istiyorum.

İş Kanununda nasıl?

Öncelikle bir kıyaslama yapabilmek adına İş Kanunundaki benzer izinleri açıklamak isterim. Bu konuda daha önce yazdığım bir makaleden de görüleceği üzere;

  • Evlenen işçiye 3 gün
  • Annesi/babası, kardeşi, eşi ya da çocuğu ölen işçiye 3 gün
  • Eşi doğum yapan işçiye 5 gün

Ücretli izin verilmesi öngörülmüştür. Bu izin sürelerinde işçiler, tıpkı yıllık izinlerinde olduğu gibi işe gelmeyecek; ancak gelmedikleri bu günlere ait ücretleri alacaklardır.

Basın İş Kanununda ölüm, evlenme ve doğum izinleri

Gazetecinin resmi tatil ücreti

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bildiğiniz üzere; ülkemizde faaliyet gösteren gazete, dergi, televizyon, süreli yayın ve benzeri işyerlerinde görev yapan ve fikir sanat işlerini içre edenler İş Kanununa değil, Basın İş Kanununa tabidir. Basın İş Kanuna tabi gazeteciler için de benzer ücretli mazeret izinleri öngörülmüştür. Buna göre;

  • Çocuğu olan gazeteciye 3 gün
  • Eşi, çocuğu, anne ya da babası ölen gazeteciye 4 gün
  • Kardeşi, büyükannesi ya da büyükbabası, torunu öldüğü zaman 2 gün
  • Çocuğu evlendiğinde 2 gün

Olağanüstü ücretli izin verilmektedir. Elbette ki iş sözleşmeleriyle ya da toplu iş sözleşmelerine hüküm koyularak bun sürelere artırılabilir.

SONUÇ

gazeteci mazeret izinleri

Basın İş Kanunu ile İş Kanununu kıyasladığımızda; eşi doğum yapan işçiye İş Kanununda 5 gün izin hakkı verilirken, Basın İş Kanununda 3 gün izin hakkı verildiğini görürüz. İş Kanunu yakınların ölümü halinde 3 günlük bir izin öngörürken, Basın İş Kanunu yakınların derecesine göre 2 ya da 4 günlük izin hakkı tanımaktadır. İlginç olan ise; İş Kanununda evlenen işçiye 3 gün mazeret izni verilirken, Basın İş Kanunun bu hususu es geçmiş olmasıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.