Basın kartı sahibi hangi kanuna tabidir?

Basın kartı sahibi Basın İş Kanununa mı tabidir?

Basın kartı, uygun görülen kişilere Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından verilen bir karttır. Bu kart, Basın İş Kanunu hükümlerine uygun sözleşme yapılarak çalıştırılan, gazetecilik faaliyetinde bulunan kişilere verilmektedir.

Basın İş Kanunu kapsamında kimler var?

Basın iş Kanununun kapsamını daha önce yazmıştım. Burada kısaca tekrar etmek gerekirse; Türkiye’de yayımlanan ya da yayın yapan gazete, dergi, süreli diğer yayınlar, televizyon ve radyo gibi yerlerde çalışan ve bu yerlerde fikir / sanat işleri yapanlar Basın İş Kanunu kapsamındadır.

Basın kartı sahibi gazeteci değil midir?

Basın kartının veriliş amacı düşünüldüğünde bu kartın gazetecilere verildiğini kabul etmek gerekir. Ancak Basın Kartı Yönetmeliği incelendiğinde; gazeteci tanımı yapılırken ‘fikir ve sanat işlerinde’ ücretli çalışan şeklinde bir tanım yapıldığı görülecektir. Bu durumda gazeteci tanımlamasından, fikir ve sanat işlerinde çalışanları anlamak gerektiği açıktır.

Her basın kartı sahibi Basın İş Kanununa tabi değildir

basin karti iscidunyasi

Yargıtay kararları dikkate alındığında, basın kartı sahibi olmanın direkt olarak Basın İş Kanununa tabi olmayı gerektirmediği görülmektedir. Yargıtay bunu ‘sarı basın kartına sahip olmak tek başına gazeteci sayılmayı gerektiren bir kriter değil ise de…” şeklinde ifade etmektedir. Peki sarı basın kartına sahip olanlardan hangileri Basın İş Kanununa tabi olmaktadır?

Basın İş Kanununa tabi olan sarı basın kartı sahipleri

Aşağıdaki özelliklere sahip sarı basın kartı sahipleri, Basın İş Kanununa tabi olacaktır:

  • Türkiye’de yayımlanan dergi, gazete vb. ile radyo ve televizyonlarda çalışanlar
  • Bu işyerlerinde fikir-sanat işleri yapanlar

SONUÇ

Sarı basın kartı sahibi olmak, Basın İş Kanununa tabi olmak için tek başına yeterli değildir. Basın İş Kanununun öngördüğü ve yukarıda belirtilen diğer koşulları da ayrıca taşımak gerekir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.