Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alır mı?

İşçi ile işveren arasındaki iş sözleşmesi çeşitli nedenlerle sona erebilir. Ölüm dışında, bu gerekçe ya işçiden ya da işverenden gelir. İstifa da işçinin iş akdini sona erdirme yöntemlerinden biridir. Başka bir şehre taşınması gereken bir işçi de hem istifa edip hem de kıdem tazminatı almak isteyebilir. Bu mümkün müdür?

Kıdem tazminatı

İşyerinde en az bir yıllık kıdemi olan işçi, işten belirli şartlar dahilinde ayrıldığında kıdem tazminatı alabilmektedir. Kıdem tazminatı işçinin çalışmış olduğu her bir yıl karşılığında, son brüt aylık ücreti üzerinden hesaplanmakta ve damga vergisi hariç hiçbir kesintiye uğramamaktadır. Bu nedenle, özellikle uzun yıllar süren çalışmalarda önemli miktarda kıdem tazminatı alınabilmektedir.

Kıdem tazminatı alma şartlarının neler olduğunu daha önce yazmıştım. O yazıdan da görüleceği üzere; iş sözleşmesinin hangi şekilde sona erdiğine göre, işçinin kıdem tazminatı alıp alamayacağı belirlenmektedir. Bu yüzden, işçinin ayrılış ya da işten çıkarılış gerekçesi önem arz etmektedir.

Başka şehre taşınmak isteyen işçi

Bu işçiyi iki farklı senaryo ile ele alabiliriz. İlkinde işçinin gerçekten de geçerli kabul edilebilecek bir mazereti varken, ikincisinde hiçbir mazereti olmasın. Bu durum sonucu değiştirir mi? İşçinin ailesinden bir yakını ağır hasta olabilir ve işçinin ona bakması gerekmektedir. İşçi üniversiteyi kazanmış ve başka bir şehirde okumaya başlayacaktır. İşçi boşanmıştır ve kendisine yeni bir hayat kurmak istemektedir.

Yukarıdaki bütün haller ve bunların benzerleri iyi birer gerekçe gibi göründe de, İş Kanunu açısından kıdem tazminatı almaya yeterli gerekçeler değildir. Çünkü işçinin başka şehre yerleşmek için işten ayrılması durumunda, mazereti olup olmadığına bakılmaksızın, bu gerekçeyle kıdem tazminatı alınması mümkün değildir.

İşverenin, taşınmak istenen şehirde şubesi varsa!

işçinin taşınması kıdem tazminatı

İşçinin mazereti olsa da olmasa da, böyle bir gerekçeyle işten ayrılmanın kıdem tazminatının yitirilmesine sebep olacağını yukarıda yazdım. Ancak işçinin gitmek istediği şehirde, işvereni bir başka şubesi bulunuyorsa ne olacaktır? İşçi, işverenden kendisini o şehirdeki şubede/işyerinde görevlendirmesini isterse ve işçiye uygun bir pozisyon da varsa, işveren bu teklifi kabul etmek zorunda mıdır? Bu sorunun cevabı da hayır’dır. Çünkü işveren işe girerken işçiye, onu işçinin istediği bir şubede her zaman çalıştırabileceğini taahhüt etmemişse, işçinin çalışacağı yeri belirleme yetkisi işverende olacaktır.

SONUÇ

Başka şehre taşınmak, iş akdini sona erdirecek haklı nedenler arasında sayılmamıştır. İster bir mazereti olsun isterse olmasın, başka bir şehre taşınacağı için işten ayrılan işçi istifa etmiş olacak ve kıdem tazminatı alamayacaktır.

Ayrıca; işçinin gitmek istediği şehirde işverene ait başka bir işyerinin ya da şubenin olması ve işçinin o şubede görevlendirilmeyi istemesi halinde, işveren bu teklifi kabul etmek zorunda değildir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

85 Yorum

 1. Esim erken dogum yapti cocugumuz premture dogdugu icin bakima ihtiyaci var dogum izninden sonra esim kendi istegyle is akdine son verrse tazminat alanilirmi yada hukuki yola bas vursak alabilirmiyz (0zel sektor)
  Yardimci olursaniz sevinirim

 2. Başka bir şubeye geçmek isteyen çalışanı bu nedenle tazminatsız çıkarma yetkisi bulunuyormu

  1. İlker bey, buna kesin cevap vermemiz mümkün olmaz. Çünkü iş sözleşmesi ya da işyeri iç mevzuat hükümlerini buradan bilemeyiz.

 3. Merhaba özel bir şirkette 6 yıldır çalışıyorum. Eşim başka bir şehre memur olarak atandı. 6 aylık bebeğimiz var eşimin atandığı şehire taşınmak durumundayız. Kıdem tazminatı alabilir miyim?

  1. Taner bey keşke böyle bir şey olsaydı; ama ne yazık ki kıdem tazminatı alamazsınız.

 4. Merhaba ben İstanbul da bir şirket ye 9 senedir çalişiyorun ailevi sebeklerden dolaylı orduya taşiniçam şirketimin karadenizde faliyeti yok bu durun da tazminat almam mümkün mü

  1. Mustafa beyi bu nedenle kıdem tazminatı alamazsınız. Haklı fesih gerekçesi bulmanız gerekir.

 5. Merhaba güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum fazla mesai yapıyorum. Bu işi bırakmak istiyorum tazminat alabilir miyim?

  1. Mehmet bey, fazla mesai yapıyor ancak ücretini alamıyorsanız, haklı fesih yaparak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 6. Belirli süreli iş sözleşmesi imzalayan bir kimse başka bir şehire taşınması gerektiğini söylerse, bu yüzden istifa etmek isterse. İşverene tazminat öder mi ?

  1. Merve hanım, ihbar süresi kadar önce bildirimde bulunmadan işten ayrılırsa, ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.

 7. 1 buçuk senedir bir şirkette çalışıyorum. Fakat şuan adres değişikliği yapıp başka bir şehre tasinmamiz gerekiyor. Gideceğimiz yerde başka şubelerimizde var ve ben işime devam etmek istiyorum. Lakin benim transfer işimi şansa bırakılıyor tarzda bı konuşma aldım eğer transfer işi olmazsa isimden mecburen istifa mı etmem lazım yoksa bu durumda bana doğan yasal haklar varmıdır ?

 8. Merhaba yaklaşık 4 senedır çalıştığım firma da 1 ay önce den
  25.05.2018 de çıkış yapılmış haberim yokken 26.05.2018 de tekrar giriş yapılmış ve bunu ben yeni farkettim bu arada dükkan bi arka sokağa taşındı adres değişikliği oldu bununla ilgili hiç bilgi verilmedi bize 4 yıldır da hiç izin kullanmadım giriş çıkış yapıldığı için tazminat hakkımız var mı …

 9. Merhaba lar ben özel bir sektörde 3 yıldır çalışmaktayım eşimden bosandigim için cocugumuda bana verdikleri için şuan ikamet ettiğim ilde kimsem olmadığı için memlekete gideceğim acaba tazminat alabilirmiyim

 10. Merhaba 22 06 2000 de ise başladım.askerden sonra tekrar giris yaptim 01.12.2007 yılında.esimle bosandim 1 ay önce.ıstanbul da yaşıyorum.balikesire yerleşecegim orada şube var çalıştığım yerin.oraya transfer istedigim takdirde olabilir mi veya tazminat alabilir miyim ?

 11. Merhabalar iyi bayramlar benim İstanbul sancaktepede isyerim Çorlu da 2 aylık olan oğlum kalp hastası sürekli kontrol ve tedavi için hastaneye gidiyor bu ve hafta içi gitmesi gerekiyor eşimin de burada İstanbul’da hiçbir akraba ve tanıdığı olmadığından dolayı yardımcısı da yok bu nedenle işten ayrılıp İstanbul’da her akşam evde olacak şekilde bir iş bulmak ve bu iş yerinden ayrılmak zorunda yim bu durumda tazminatı hakkım olurmu

 12. Merhaba 6 yıldır çalışıyorum patronum gitmemi istemiyor eşim yurt dışında olduğu için mecburen ayrılmak zorunda kalıyorum her hangi bir kıdem tazminatı söz konusu mu teşekkür ederim.

 13. Kolay gelsin ben Bursa’da oturuyom benim eşim uzman çavuş bu yüzden doğuda görev yapacak şehir değişikliği yapcaz tazminatı mi alabilir miyim

 14. Merhaba ben İstanbul da yaşıyordum 1 hafta öncesine kadar yanlız eşim bana boşanma davası açtı ve çocuğu almamı istedi benimde İstanbul da çocuğuma bakacak kişi olmadığından memleketime gitmek zorunda kaldım 3 yıllık bir özel şirkette çalışıyordum şuan senelik izindeyim napacagim tazminat imi alabilirmiyim acaba?

 15. Merhaba ben 6 yıldır bir şirkette çalışıyorum istambulda kiraciyim tekirdağ tarafından ev aldik taşınmak istiyorum tazminatimi alabilirmiyim

 16. Özel bir şirkette 9.5yıldır çalışıyorum annem farklı bir şehirde kalıyor şuan tek yaşıyor onu bakmakla yükümlü olduğum için işten bu sebepten dolayı istifa edersem tazminat alabilirmiyim

 17. Merhaba,
  Ben annem ile birlikte aynı işyerinde çalışıyorum. Kocaeli de yaşıyoruz evimiz kendimize ait değil kirada oturuyoruz ve Düzce de ev yaptırdık evimiz bitti ve taşınacağız taşınma durumumuz söz konusu iken işten ayrılma durumumuzda tazminat veya kıdem tazminatı alabilme hakkımız var mıdır bana yardımcı olmanızı rica ederim.
  Dilek YILMAZ
  Saygılarımla.

  Kocaeli gebze

 18. merhaba istanbulda yaşıyorum ikamatkahımı diyarbakıra almak zorunda kalsam istanbulda geçim sıkıntisı çekiyorum diyarbakıra ikametkahımı alsam tanzimat tüm haklarımla birlikte alabilir miyim kıdem ve ihbarımi da alabilir miyim

 19. Merhaba istanulda kurumsal bir firmada çalışıyorum ama tekirdağ tarafına taşınıyorum çalışdıgım mağzanın orda subesi var o subeye geçmek istedim fakat açık olmadıgını söylediler bu gerekçeyle işden cıkarsam tazminat alabilirmiyim
  Saygılarımla

 20. Mrb ben Kocaeli de bir fabrikada çalışıyorum fabrikada işler iyi gitmeyince beni İstanbul daki fabrikada çalıştırıyorlar iki fabrikanın isimleri farklı ve farklı şahıslarin üzerine bu fabrikalar ben burada çalışmak istemiyorum sigorta girişimde Kocaeli’de ama İstanbul da çalışıyorum halen işten ayrılırsam tazminat hakkım olur mu bu durumda ne gibi bir yol izleye bilirim 1 yılı doldurdum teşekkür ederim

  1. İbrahim bey normalde haklı görünüyorsunuz. Ama yine de yüz yüze bir avukatla görüşerek karar vermeniz daha doğru olacaktır.

 21. Merhaba ben istanbulda özel bir hastanede 6 yıldır çalışıyorum. Eşim iş durumlarından dolayı sürekli tehdit alıyor bu sebeple memleketimiz olan Trabzon a zorunlu olarak gideceğiz tazminat alma hakkım varmı acaba

  1. İmran hanım, işten siz mi ayrılacaksınız? O halde, bu gerekçeyle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alma hakkınız olmaz.

 22. İş sözlemesinde “”personelin maaş düzenleme ve artışları her yeni yılın başında, resmi fiyat endeksleri, hayat standartları ve performans göz önüne alınarak genel müdür tarafından belirlenecektir”” denmektedir. bu cümleye göre zam alamayan personel kıdem tazminatı almak için mahkemeye başvurabilir mi??

  1. Ali Rıza bey gördüğüm kadarıyla somut zam oranları ortaya koyulmuş; ancak performans vb. subjektif kriterler de var. Dolayısıyla durumunuzu siz kıyaslamalı ve ona göre kararınızı vermelisiniz.

 23. Mrb çalışmış olduğum firmaya 2014 kasım ayında giriş yaptim ancak eşim ve cocuklarim memlekette olduğu için işi bırakmayı düşünüyorum ve iş yerinde yaşanan sorunlardan dolayı firmanın vermiş olduğu lojman atölye içinde penceresi falan hiç bir havalandırma yok bu nedenden dolayıda işi birakicam 4 senedir ev tutucam diye oyaliyorlar bu sebeplerden tazminat alma hakkım varmi

 24. Merhaba ben özel bi sektörde çalışmaktayım ve memleketimden ev aldım ev alırken iş yerimden oraya nakil oluyor mu diye sordum oluyor denildi ama şimdi naklimi istiyorum orada ihtiyaç yok göderemeyiz dediler istifa etsem tazminatımı alarbilirmiyim

  1. Davut bey, iş sözleşmenizde size böyle bir hak tanınmamışsa, büyük ihtimalle alamazsınız.

 25. Merhaba özel bir firmada çalışıyorum 12.2014 den beri fakat KPSS ye girdim eğer yeterli pakın alırsam ve bir kuruma yerleşirsem tazminat alabilir miyim? Ayrıca firmamızı başka bir firma satın aldı fakat SGK sicilde bir değişiklik Yok lakin ben bedenen bu işte fazlasıyla yoruluyorum ve bana ağır gelmekte yapabileceğimden fazlasını iş olarak verdiler sektör market sektörü mercihendaising olarak çalışıyorum çoğu markette asansör Yok elimle çıkarmak zorunda kalıyorum ve belimde artık ağrı oluştu tazminatımı alıp çıkmak istiyorum nasıl alabilirim? İşe ilk girişimde imzaladığım sözleşmede İstanbul içinde her yere gidebilirim ibaresi vardı

  1. Tuğba hanım KPSS ile bir kuruma atanırsanız, işyerinden kıdem tazminatı alamazsınız. İşten ayrılırken kıdem tazminatı almak istiyorsanız, daha somut bir haklı fesih gerekçesi bulmanızı öneririm.

 26. Merhaba ailemle farklı şehirlerde yaşıyorum ve artık onların yanına taşınmayı düşünüyorum 1 yıldır çalıştığım firmadan ikametgah değişikliği ile ayrılırsam tazminat alabilirmiyim iş yerim sendikalı ve temsilcim bu iş yerinde öyle bi kanun yok dedi ve üniversite ye gidiyorum bu şartlarda çıksam tazminat alabilirmiyim

  1. Esra hanım iki durum da tazminat almanız için yasal sebepler değildir. Haklı bir fesih gerekçesi bulmanız lazım.

 27. 4 buçuk senedir özel sektörde çalışıyorum ve çıkmak istiyorum bütün haklarımı almam için ne yapmam gerekir bilen varmı

  1. Faruk bey başka şehre taşınmada olduğu gibi, yurt dışına yerleşme de tek başına bir tazminat alma gerekçesi değildir.

 28. Merhaba
  Özel bir okulda öğretmenlik yapmaktayım, 1 yıllık sözleşme imzaladım fakat eşimin işlerinden ötürü başka bir şehre taşınmak mecburiyetindeyim sözleşmenin içeriğinde fesih halinde 3 maaş istediklerini biliyorum bunu almaya hakları varmıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba, bunu ödememeniz ancak fesih için haklı bir gerekçeniz olmasına bağlıdır. Aksi takdirde, örneğin belirttiğiniz neden söz konusu ise, işveren sizden bu ceza-i şartı talep edebilir.

 29. Merhaba! Ben 7 yıldır özel sektör de çalışıyorum annem babam 80 yaşındalar yaşlarından dolayı rahatsızlar memleketime taşınmak istiyorum tazminat almam mümkünmü birde maşımı sürekli geç alıyorum

 30. Merhaba 5.5 yıldır ozel bir sirkette yonetici olacak calismaktayim. Esimin son 1 yildir işinin olmamasi nedeni ve cocuguma bakabilecek hickimsenin olmamasi nedeni ile 5 ay once diger şehirdeki subeye gecisimi istemis bulunmaktayim fakat olumsuz sonuclandi tazminat bu durumda soz konusumudur?

 31. Merhaba eşim öğretmen başka bir il e ataması oldu işten ayrılmam gerekli 8 yıldır aynı iş yerinde(özel sektör) çalışıyorum kıdem tazminatı alma hakkım varmı?

 32. Saçmalığa bak istanbulda yaşıyorum afyona taşınacam tazminatımı alamıyorum tüm kanunlar iş verenden yana maaşallah yazıklar olsun ya Afyondan istanbula işe mi geleyim yani ?

 33. Bir isyeri baska bir sehre tasindiginda kidemkıdem tazminatı alabiliyoruz. Bilgi için teşekkürler. Peki issizlik odenegi alabiliyor muyuz?

  1. Nazan hanım, kıdem tazminatı alabileceğinizi nereden çıkardınız? Yazımızda tam tersini söylemiştik.

 34. Mrb. Calistigim kurum asilsiz is yapmaya basladi ve bende ayrilmak istiyorum bu durumda. Benim haklarim nedir 5. Senedir burda calisiyorum . Baska sehirde duzgun calisan kurum buldhm ama bana yillik iznimi dahi vermiuor sen istifa et diyor . Giden kisiye neden yillik izin verim diyor ne yapmaliyim sozlesmemde 1 ay sonra doluyor

 35. Merhaba. Ben işyeri müdürü tarafından fındık beyinli diyerek hakarete ugradim bu bana çok dokundu kendimi ise veremiyor tazminat hakkım varmı emekli çalışanın saygilar

 36. Merhaba,başka şehire tasinacagim için işden ayrılacağım 8 haftalık ihbar süren var bu süreyi beklemeden işten ayrılabilir miyim.

 37. Merhaba Zeynel bey,

  Cevabınız için teşekkür ederim.icerde kalan kullanamadigim 12 gün yıllık iznin var bu sürenin üstüne erken çıkışları toplu olarak kullanarak 8 haftayı dusermem ve kalan süre üzerinden tazminat ödemesi gibi bir işlem söz konusu olabilir mi?

  Birde 3 gün mazaretsiz devamsızlık yapmam halinde şirketin çıkış vermesi halinde bana nasıl bir yaptırımları olabilir.

  Teşekkürler

 38. Merhaba ben kahvehanede 3yildir çalışmaktayım şuanda işi bırakmayı düşünüyorm bulunduğum yerden taşınacağım bu kıdem tazminatı için yeterli değil diye yazmışsınız bunun haricinde sağlık sorunlarımda var 15 günde bir izin yapıyoruz 1yil önce iki calisandik1yildir ben tek çalışıyorum kıdem tazminatımı nasıl alabilirim teşekkür ederim

  1. Merhaba. Haftada 1 gün hafta tatili kullanamıyorsanız bu tek başına bir haklı fesih nedenidir. İhtarname çekerek haklı fesih yapabilirsiniz.

 39. Selamünaleyküm ben 4.5 yıldır çalışmaktayım şehir değiştirerek tazminat alabilirmiyim.
  Ahmet Şişmanoğlu

 40. Meraba ben fabrikada 2 buçuk yıldır çalışıyorum ama 40 gün önce eşimi kaybettim ve memelekime dönmek zorundayım çünkü calistigim yerde kimsem yok bu nedenle işten ayrılacağım tazminat albilirmiyim??

  1. Merhaba. Öncelikle başınız sağ olsun. Ne yazık ki bu durum, kıdem tazminatı almak için haklı bir gerekçe değildir.

 41. Merhabalar. Ben 6,5 yıldır çalışıyorum ve 1,5 yıl önce iş kanunu bilmediğim için haftalık izinsiz zorla calistirildim 2 kere. Alacak iznimin olacağı söylendi ve verilmedi. İstediğimde mesai olarak yatırılmıştır dendi bende takibini yapamadım. Şimdi 1,5 yıl önceki haftalık izinsiz olarak calistirildigima dair ihtarname cektirebilirmiyim ? Haklı fesih olurmu ? Kıdem tazminatını alabilirmiyim ?

 42. Merhaba 11 yıldan beri calişmaktayım eşim öğretmen oldu atanacak ve ben iş yerinden tazminat lı ayrılabilirmiyim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.