Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alır mı?

İşçi ile işveren arasındaki iş sözleşmesi çeşitli nedenlerle sona erebilir. Ölüm dışında, bu gerekçe ya işçiden ya da işverenden gelir. İstifa da işçinin iş akdini sona erdirme yöntemlerinden biridir. Başka bir şehre taşınması gereken bir işçi de hem istifa edip hem de kıdem tazminatı almak isteyebilir. Bu mümkün müdür?

Kıdem tazminatı

İşyerinde en az bir yıllık kıdemi olan işçi, işten belirli şartlar dahilinde ayrıldığında kıdem tazminatı alabilmektedir. Kıdem tazminatı işçinin çalışmış olduğu her bir yıl karşılığında, son brüt aylık ücreti üzerinden hesaplanmakta ve damga vergisi hariç hiçbir kesintiye uğramamaktadır. Bu nedenle, özellikle uzun yıllar süren çalışmalarda önemli miktarda kıdem tazminatı alınabilmektedir.

Kıdem tazminatı alma şartlarının neler olduğunu daha önce yazmıştım. O yazıdan da görüleceği üzere; iş sözleşmesinin hangi şekilde sona erdiğine göre, işçinin kıdem tazminatı alıp alamayacağı belirlenmektedir. Bu yüzden, işçinin ayrılış ya da işten çıkarılış gerekçesi önem arz etmektedir.

Başka şehre taşınmak isteyen işçi

Bu işçiyi iki farklı senaryo ile ele alabiliriz. İlkinde işçinin gerçekten de geçerli kabul edilebilecek bir mazereti varken, ikincisinde hiçbir mazereti olmasın. Bu durum sonucu değiştirir mi? İşçinin ailesinden bir yakını ağır hasta olabilir ve işçinin ona bakması gerekmektedir. İşçi üniversiteyi kazanmış ve başka bir şehirde okumaya başlayacaktır. İşçi boşanmıştır ve kendisine yeni bir hayat kurmak istemektedir.

Yukarıdaki bütün haller ve bunların benzerleri iyi birer gerekçe gibi göründe de, İş Kanunu açısından kıdem tazminatı almaya yeterli gerekçeler değildir. Çünkü işçinin başka şehre yerleşmek için işten ayrılması durumunda, mazereti olup olmadığına bakılmaksızın, bu gerekçeyle kıdem tazminatı alınması mümkün değildir.

İşverenin, taşınmak istenen şehirde şubesi varsa!

işçinin taşınması kıdem tazminatı

İşçinin mazereti olsa da olmasa da, böyle bir gerekçeyle işten ayrılmanın kıdem tazminatının yitirilmesine sebep olacağını yukarıda yazdım. Ancak işçinin gitmek istediği şehirde, işvereni bir başka şubesi bulunuyorsa ne olacaktır? İşçi, işverenden kendisini o şehirdeki şubede/işyerinde görevlendirmesini isterse ve işçiye uygun bir pozisyon da varsa, işveren bu teklifi kabul etmek zorunda mıdır? Bu sorunun cevabı da hayır’dır. Çünkü işveren işe girerken işçiye, onu işçinin istediği bir şubede her zaman çalıştırabileceğini taahhüt etmemişse, işçinin çalışacağı yeri belirleme yetkisi işverende olacaktır.

SONUÇ

Başka şehre taşınmak, iş akdini sona erdirecek haklı nedenler arasında sayılmamıştır. İster bir mazereti olsun isterse olmasın, başka bir şehre taşınacağı için işten ayrılan işçi istifa etmiş olacak ve kıdem tazminatı alamayacaktır.

Ayrıca; işçinin gitmek istediği şehirde işverene ait başka bir işyerinin ya da şubenin olması ve işçinin o şubede görevlendirilmeyi istemesi halinde, işveren bu teklifi kabul etmek zorunda değildir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

31 Yorum

 1. Esim erken dogum yapti cocugumuz premture dogdugu icin bakima ihtiyaci var dogum izninden sonra esim kendi istegyle is akdine son verrse tazminat alanilirmi yada hukuki yola bas vursak alabilirmiyz (0zel sektor)
  Yardimci olursaniz sevinirim

 2. Başka bir şubeye geçmek isteyen çalışanı bu nedenle tazminatsız çıkarma yetkisi bulunuyormu

  1. İlker bey, buna kesin cevap vermemiz mümkün olmaz. Çünkü iş sözleşmesi ya da işyeri iç mevzuat hükümlerini buradan bilemeyiz.

 3. Merhaba özel bir şirkette 6 yıldır çalışıyorum. Eşim başka bir şehre memur olarak atandı. 6 aylık bebeğimiz var eşimin atandığı şehire taşınmak durumundayız. Kıdem tazminatı alabilir miyim?

  1. Taner bey keşke böyle bir şey olsaydı; ama ne yazık ki kıdem tazminatı alamazsınız.

 4. Merhaba ben İstanbul da bir şirket ye 9 senedir çalişiyorun ailevi sebeklerden dolaylı orduya taşiniçam şirketimin karadenizde faliyeti yok bu durun da tazminat almam mümkün mü

  1. Mustafa beyi bu nedenle kıdem tazminatı alamazsınız. Haklı fesih gerekçesi bulmanız gerekir.

 5. Merhaba güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum fazla mesai yapıyorum. Bu işi bırakmak istiyorum tazminat alabilir miyim?

  1. Mehmet bey, fazla mesai yapıyor ancak ücretini alamıyorsanız, haklı fesih yaparak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 6. Belirli süreli iş sözleşmesi imzalayan bir kimse başka bir şehire taşınması gerektiğini söylerse, bu yüzden istifa etmek isterse. İşverene tazminat öder mi ?

  1. Merve hanım, ihbar süresi kadar önce bildirimde bulunmadan işten ayrılırsa, ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.

 7. Merhaba 6 yıldır çalışıyorum patronum gitmemi istemiyor eşim yurt dışında olduğu için mecburen ayrılmak zorunda kalıyorum her hangi bir kıdem tazminatı söz konusu mu teşekkür ederim.

 8. Kolay gelsin ben Bursa’da oturuyom benim eşim uzman çavuş bu yüzden doğuda görev yapacak şehir değişikliği yapcaz tazminatı mi alabilir miyim

 9. Merhaba ben 6 yıldır bir şirkette çalışıyorum istambulda kiraciyim tekirdağ tarafından ev aldik taşınmak istiyorum tazminatimi alabilirmiyim

 10. Özel bir şirkette 9.5yıldır çalışıyorum annem farklı bir şehirde kalıyor şuan tek yaşıyor onu bakmakla yükümlü olduğum için işten bu sebepten dolayı istifa edersem tazminat alabilirmiyim

 11. Merhaba,
  Ben annem ile birlikte aynı işyerinde çalışıyorum. Kocaeli de yaşıyoruz evimiz kendimize ait değil kirada oturuyoruz ve Düzce de ev yaptırdık evimiz bitti ve taşınacağız taşınma durumumuz söz konusu iken işten ayrılma durumumuzda tazminat veya kıdem tazminatı alabilme hakkımız var mıdır bana yardımcı olmanızı rica ederim.
  Dilek YILMAZ
  Saygılarımla.

  Kocaeli gebze

 12. merhaba istanbulda yaşıyorum ikamatkahımı diyarbakıra almak zorunda kalsam istanbulda geçim sıkıntisı çekiyorum diyarbakıra ikametkahımı alsam tanzimat tüm haklarımla birlikte alabilir miyim kıdem ve ihbarımi da alabilir miyim

 13. Mrb ben Kocaeli de bir fabrikada çalışıyorum fabrikada işler iyi gitmeyince beni İstanbul daki fabrikada çalıştırıyorlar iki fabrikanın isimleri farklı ve farklı şahıslarin üzerine bu fabrikalar ben burada çalışmak istemiyorum sigorta girişimde Kocaeli’de ama İstanbul da çalışıyorum halen işten ayrılırsam tazminat hakkım olur mu bu durumda ne gibi bir yol izleye bilirim 1 yılı doldurdum teşekkür ederim

  1. İbrahim bey normalde haklı görünüyorsunuz. Ama yine de yüz yüze bir avukatla görüşerek karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.