Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alır mı?

İşçi ile işveren arasındaki iş sözleşmesi çeşitli nedenlerle sona erebilir. Ölüm dışında, bu gerekçe ya işçiden ya da işverenden gelir. İstifa da işçinin iş akdini sona erdirme yöntemlerinden biridir. Başka bir şehre taşınması gereken bir işçi de hem istifa edip hem de kıdem tazminatı almak isteyebilir. Bu mümkün müdür?

Kıdem tazminatı

İşyerinde en az bir yıllık kıdemi olan işçi, işten belirli şartlar dahilinde ayrıldığında kıdem tazminatı alabilmektedir. Kıdem tazminatı işçinin çalışmış olduğu her bir yıl karşılığında, son brüt aylık ücreti üzerinden hesaplanmakta ve damga vergisi hariç hiçbir kesintiye uğramamaktadır. Bu nedenle, özellikle uzun yıllar süren çalışmalarda önemli miktarda kıdem tazminatı alınabilmektedir.

Kıdem tazminatı alma şartlarının neler olduğunu daha önce yazmıştım. O yazıdan da görüleceği üzere; iş sözleşmesinin hangi şekilde sona erdiğine göre, işçinin kıdem tazminatı alıp alamayacağı belirlenmektedir. Bu yüzden, işçinin ayrılış ya da işten çıkarılış gerekçesi önem arz etmektedir.

Başka şehre taşınmak isteyen işçi

Bu işçiyi iki farklı senaryo ile ele alabiliriz. İlkinde işçinin gerçekten de geçerli kabul edilebilecek bir mazereti varken, ikincisinde hiçbir mazereti olmasın. Bu durum sonucu değiştirir mi? İşçinin ailesinden bir yakını ağır hasta olabilir ve işçinin ona bakması gerekmektedir. İşçi üniversiteyi kazanmış ve başka bir şehirde okumaya başlayacaktır. İşçi boşanmıştır ve kendisine yeni bir hayat kurmak istemektedir.

Yukarıdaki bütün haller ve bunların benzerleri iyi birer gerekçe gibi göründe de, İş Kanunu açısından kıdem tazminatı almaya yeterli gerekçeler değildir. Çünkü işçinin başka şehre yerleşmek için işten ayrılması durumunda, mazereti olup olmadığına bakılmaksızın, bu gerekçeyle kıdem tazminatı alınması mümkün değildir.

İşverenin, taşınmak istenen şehirde şubesi varsa!

işçinin taşınması kıdem tazminatı

İşçinin mazereti olsa da olmasa da, böyle bir gerekçeyle işten ayrılmanın kıdem tazminatının yitirilmesine sebep olacağını yukarıda yazdım. Ancak işçinin gitmek istediği şehirde, işvereni bir başka şubesi bulunuyorsa ne olacaktır? İşçi, işverenden kendisini o şehirdeki şubede/işyerinde görevlendirmesini isterse ve işçiye uygun bir pozisyon da varsa, işveren bu teklifi kabul etmek zorunda mıdır? Bu sorunun cevabı da hayır’dır. Çünkü işveren işe girerken işçiye, onu işçinin istediği bir şubede her zaman çalıştırabileceğini taahhüt etmemişse, işçinin çalışacağı yeri belirleme yetkisi işverende olacaktır.

SONUÇ

Başka şehre taşınmak, iş akdini sona erdirecek haklı nedenler arasında sayılmamıştır. İster bir mazereti olsun isterse olmasın, başka bir şehre taşınacağı için işten ayrılan işçi istifa etmiş olacak ve kıdem tazminatı alamayacaktır.

Ayrıca; işçinin gitmek istediği şehirde işverene ait başka bir işyerinin ya da şubenin olması ve işçinin o şubede görevlendirilmeyi istemesi halinde, işveren bu teklifi kabul etmek zorunda değildir.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.