Bayram günü çalışan işçiye ücret yerine izin verilebilir mi?

Resmi tatillerde ya da bayramlarda çalışan bir işçi, o gün için genel tatil ücreti hak edecektir. Bu, işçinin çalışmadan hak ettiği bir ücrettir ve çalıştığı için toplamda 2 günlük ücret almış olur. Peki ama işveren, bayramda çalıştırdığı işçisine ücret ödemek yerine, bayramdan sonra izin verebilir mi?

Ulusal bayram ve genel tatil çalışması (UBGT)

İş Kanunu bazı günlerde işçinin çalışmamasını istemiştir. Bu günlerden bir kısmı ulusal bayram ve genel tatil günleridir. Halk arasında resmi tatiller olarak bilinen bu günler şunlardır:

  • 1 Ocak
  • 23 Nisan
  • 1 Mayıs
  • 19 Mayıs
  • 15 Temmuz
  • 30 Ağustos
  • 28 Ekim öğleden sonradan itibaren 29 Ekim
  • 3,5 gün Ramazan Bayramı
  • 4,5 gün Kurban Bayramı

UBGT çalışması ücreti ne kadar?

İş Kanununun 47nci maddesine göre kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen bu günlerde işçiler çalışmazsa, bir iş karşılığı olmaksızın o güne ait ücretleri tam olarak ödenirken; tatil yapmayıp da çalışırlarsa ayrıca çalıştıkları her gün için bir günlük ücretleri de ödenir.

O halde, resmi tatil çalışması ücreti her işçi için farklı olabilecek ve işçinin 1 günlük ücreti kadar ödenecektir.

Bayramda çalışan işçinin izin hakkı

İşveren işçisine istediği zaman izin verebilir. Ama bu izinlerin niteliği İş Kanununda belirtilmiştir. Söz konusu olan bir ücretsiz izin ise, bunun için işçinin de rızası gerekir.

Ya da ücretli izin söz konusuysa, bunun şartları da bellidir. İşte, bayramda çalışan işçinin, bayramda çalıştığı için hak ettiği bir izin yoktur.

Genel tatil alacağının ispatı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

“Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim. Hem bayramda çalışacaksınız hem de sonrasında izin yapamayacaksınız. Bu durum saçma görünebilir; ama değil.

Çünkü ulusal bayram ile genel tatil günü olarak kabul edilen bu günlerde çalışan işçiye, o günlük yevmiyesi dışında bir yevmiye daha ödenmesi gerektiği İş Kanununda öngörülmüş; ancak ücret ödemek yerine izin verilmesi uygulaması getirilmemiştir.

Yani işçisini bayramda çalıştıran işverenin tek alternatifi, bunun karşılığı olan ücreti ona ödemekten ibarettir.İşveren ücreti ödemeyerek, işçiye bir başka gün izin kullandırırsa; bu izinler işveren tarafından verilen mazeret izni olarak kabul edilir ve işçi çalıştığı bu bayram günlerinin ücretini ayrıca talep etme hakkına sahiptir.

SONUÇ

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışan bir işçiye, devamında başka bir günde izin verilmesi ve böylece işçiye ücret ödenmemesi mümkün değildir.

Çünkü İş Kanununa göre işçinin bayram günü ile normal günü bir tutulmamıştır. Bayram günü daha değerli kılınmış ve bu günlerde çalışan bir işçiye fazladan bir yevmiye genel tatil ücreti ödenmesi istenmiştir.

Hal böyleyken; bayramda çalışan işçisine ücret ödemek yerine serbest zaman kullandırmak mümkün değildir. Hatta bayramda bir gün çalışan işçiye bunun karşılığında 2 gün izin verilse bile, uygulama doğru olmayacaktır.

Bayramda çalışan işçiye genel tail ücreti “ama” demeden ve alternatif yollar araştırmaya gerek duyulmadan bir an önce ödenmelidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.