Bebeğiyle ilgilenmek için işten ayrılan işçi

Bebek bakımı için işten ayrılmak mümkün mü?

Doğum yapan işçiyi korumaya yönelik birçok hüküm, mevzuatımızda yer almaktadır. Bunların temel amacı anne ve bebek sağlığını korumanın yanında, doğum yapmayı da teşvik etmektir. Peki doğum yapan bir işçi, bebeğine bakmak için işten ayrılabilir mi? Çocukla ilgilenmek zorunda olmak, kıdem tazminatı alarak işten ayrılma hakkını verir mi?

Doğum yapan işçi

Doğum yapan işçinin birçok hakkı bulunmaktadır. Tek tek hepsini saymaya gerek olmasa da; analık izni, kısmi süreli çalışma izni, ücretsiz doğum izni, yarı zamanlı çalışma hakkı ve süt izni bunlarında başına gelmektedir. İş Kanunu kadın işçileri özel olarak korurken, doğum yapan ya da evlatlık edinen işçileri de ayrıca korumayı tercih etmiştir.

Anne işçinin bebeğe bakmak zorunda olması

Ziyaretçilerimizden buna benzer sorular sık sık gelmektedir. Bebeğe bakacak kimsenin olmaması, bakıcı bulunamaması ya da bakıcı ücretinin karşılanamaması gibi nedenlerle kadın işçiler işten ayrılmak istemektedir. Hatta bazen bebeğin sağlık sorunları nedeniyle, bu durum kaçınılmaz hale bile gelmektedir. Evlenen kadın işçiye, 1 yıl içinde işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı hakkı veren İş Kanunu bebeklerin bakımı için de böyle bir hak tanımış mıdır?

Hamilelikte çalışma saatleri nasıl belirlenir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bebekle ilgilenmek zorunda olmak, haklı gerekçe değil

Evet, İş Kanunu ne yazık ki, böyle bir gerekçeyi kıdem tazminatı almak için yeterli bulmamaktadır. Kıdem tazminatı alma şartlarını incelediğimizde; işçinin istifa etmesi halinde kıdem tazminatı alamayacağınız görürüz. Bunun anlamı, işçinin kendi rızasıyla işten ayrılmasının ancak haklı bir gerekçeye dayanmak zorunda olmasıdır. Bu gerekçeler de İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılmıştır. Çocuk bakımı ya da bebeğin anneye ihtiyaç duyması, bu hallerin içinde yer almamaktadır.

Bebeğin sağlık sorunlarının olması

Bu durumda bile, annenin işten ayrıldığında kıdem tazminatı alma hakkı yoktur. Acımasız gibi görünse de, tazminat alma şartları kanunda net bir şekilde belirtilmiş ve bu haller dışında kıdem tazminatı alma hakkı öngörülmemiştir.

SONUÇ

çocuk için işten ayrılma

Bebeğin bakıma ihtiyaç duyması, sağlık sorunları nedeniyle annenin çocukla ilgilenmek zorunda olması, bakıcı bulunamaması ya da benzer nedenlerle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamamaktadır.

Bütün bu haller insani ve anlaşılabilir gerekçeler de olsa, İş Kanunu bakımından haklı birer gerekçe olarak kabul edilmemektedir. Bu sebeplere dayanarak işten ayrılan bir kadın işçinin, kıdem tazminatını yakmayı göze alması gerekir. Ancak en doğrusu, işçi ile işverenin orta yolu bulması ve zor durumda olan kadın işçiye mümkün olduğunca anlayış gösterilmesidir.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. Merhaba ben 4 yıldır çağrı merkezinde çalışıyorum. 18 aylık kızım var çalıştığım yerde kadın iş gücü fazla. Kreş imkanı bebek için 2 yaştan sonra sağlanıyor ve sadece şehir merkezine. Bense köyden servise binip gidiyorum. Ve bebeğime bakacak kimse yok. Kreş sağlamadığı ve servis ayarlamadigi için tazminatımı ve ihbarımı alıp cikabiliyormuyum

 2. Merhaba benim eşim 4sene 9 ay Bir işyerinde calisyor. Bizim üçüz bebeklerimiz oldu ve bundan dolayı daha gidemiyecek işe çocuklara bakmak için işten çıkması gerekiyor tazminat alabilir mi yada nasıl bir yol izlemeliyiz çünkü iş veren tazminat veremem diyor dava açma yolumuz varmı acaba teşekkürler

 3. Eşim hamile ve evlilik yıldönümü dolmadan işten cıkmak istiyor doğum yaptıktan sonra iş ten cıkmak istiyor tazminatını alabilirmi

  1. Merhaba. Resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içinde işten çıkması gerekir. Ama eşinizin ayrıca o işyerinde, raporlu günler vs. hariç, en az 1 yıllık kıdeminin de olması gerekir.

 4. Merhaba
  İş yerim kanunen kreş açma yükümlülüğüne sahip olmasına rağmen açmıyor. 3yaşında bir çocuğum var. Bakacak kimsem yok. Ama çok uzun yıllar bu ış yerinde çalıştığım için kıdem tazminatımı bırakıp gidemiyorum da. Bu sekilde devam etmem de pek mümkün görünmüyor. İş yerim kreş açmadığı için ihtarname göndersem kıdem tazminatımı alabilir mıyım?

  1. Merhaba. İşverenin bu zorunluluğunun olduğuna eminseniz, önce bir ihtarname ile kreş açılmasını talep etmeniz ve buna rağmen açılmazsa ya da benzer bir imkan sağlanmazsa haklı fesih yapmanız daha doğru bir yöntem olur.

 5. Merhaba, 7 yıldır bir alışveriş merkezının danısmasında calısıuyorum. kurumsal bır sırketız. 15 aylık oglum var iki kulağın da da işitme kaybı var. bu neden dolayı gelişimi için özel bakıma ıhtıaycı var. engelli raporu cıkarmadık kendı ıstegımızle hayatını etkılemesın dıye ilerde. ama artık buyukce ılgı daha cok ıstıor. ısten cıkmak ısrtesem tazmınatımı alabılırmıyım ?

  1. Merhaba. Keşke böyle bir hakkınız olsa; ancak bu durum ne yazık ki işten ayrılmak için haklı bir gerekçe değildir. Umarım bebeğiniz en kısa sürede sağlığına kavuşur.

 6. Merhaba kurumsal bir kafede çalışıyorum 8 ay önce doğum yaptim 4 ay ücretsiz izin kullandim ve işe geri döndüğümde yerimi degistirdiler evime çok ters bir yere verdiler bunu dile getirdiğim halde Eylüle kadar onları idare etmemi istediler çocuğum 1 yaşına girmiş oluyor o zaman ve sözlerinde dururlar mi orasida meçhul şuan ki yerimde yol beni çok yoruyor ve annemde kalmak zorundayim bunun için işten ayrılmak istiyorum ama tazminat alip nasil çıkabilirim yardımcı olur musunuz?

 7. Merhaba
  2.5 yaşında bir çocuğum var özel bir bankada çalışıyorum kreş olmaması sebebiyle haklarımı verilerek sözleşmenin feshedilmesi yönünde istifa cekecegim eğer haklarımı alamazsam da dava yoluna gideceğim.banka su anda kreş olmamasından dolayı devlete ceza ödüyor bu durum benim dava sürecini olumsuz etkiler mi

  1. Merhaba. Ceza ödemesi sizin aleyhinize değil, lehinize olur. Ama öncesinde işverene yazılı olarak başvurup kreş talebinde bulunmanızı öneririm. Böylece işverenden bir beyan almanız da mümkün olabilir ki; bunu davada da kullanabilirsiniz. Ayrıca kreş açma yükümlülüğünden de emin olmuş olursunuz.

   1. Teşekkür ederim cevaplarınız için, noterden kreş talebiyle ihtarname çekerek işten ayrılmayı planlıyorum ama öncesinde de yazılı bir talep ileteyim mi dersiniz

    1. Evet, doğrudan fesih yapmak yerine, önce talepte bulunmanızı tavsiye ederim. Böylece, işverenin cevabı sizi yönlendirecektir.

 8. İyi günler ben 10 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum 14/11/2009 da işe girişim hala çalışıyırum 1 yaşında çocuğum var bakacak kimse olmadı için çıkmak zorundayım ama tazminatımı da bırakmak istemiyorum alma şansım var mı ? Yardımcı olurmusunuz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.