Bebeğiyle ilgilenmek için işten ayrılan işçi

Bebek bakımı için işten ayrılmak mümkün mü?

Doğum yapan işçiyi korumaya yönelik birçok hüküm, mevzuatımızda yer almaktadır. Bunların temel amacı anne ve bebek sağlığını korumanın yanında, doğum yapmayı da teşvik etmektir. Peki doğum yapan bir işçi, bebeğine bakmak için işten ayrılabilir mi? Çocukla ilgilenmek zorunda olmak, kıdem tazminatı alarak işten ayrılma hakkını verir mi?

Doğum yapan işçi

Doğum yapan işçinin birçok hakkı bulunmaktadır. Tek tek hepsini saymaya gerek olmasa da; analık izni, kısmi süreli çalışma izni, ücretsiz doğum izni, yarı zamanlı çalışma hakkı ve süt izni bunlarında başına gelmektedir. İş Kanunu kadın işçileri özel olarak korurken, doğum yapan ya da evlatlık edinen işçileri de ayrıca korumayı tercih etmiştir.

Anne işçinin bebeğe bakmak zorunda olması

Ziyaretçilerimizden buna benzer sorular sık sık gelmektedir. Bebeğe bakacak kimsenin olmaması, bakıcı bulunamaması ya da bakıcı ücretinin karşılanamaması gibi nedenlerle kadın işçiler işten ayrılmak istemektedir. Hatta bazen bebeğin sağlık sorunları nedeniyle, bu durum kaçınılmaz hale bile gelmektedir. Evlenen kadın işçiye, 1 yıl içinde işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı hakkı veren İş Kanunu bebeklerin bakımı için de böyle bir hak tanımış mıdır?

Bebekle ilgilenmek zorunda olmak, haklı gerekçe değil

Evet, İş Kanunu ne yazık ki, böyle bir gerekçeyi kıdem tazminatı almak için yeterli bulmamaktadır. Kıdem tazminatı alma şartlarını incelediğimizde; işçinin istifa etmesi halinde kıdem tazminatı alamayacağınız görürüz. Bunun anlamı, işçinin kendi rızasıyla işten ayrılmasının ancak haklı bir gerekçeye dayanmak zorunda olmasıdır. Bu gerekçeler de İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılmıştır. Çocuk bakımı ya da bebeğin anneye ihtiyaç duyması, bu hallerin içinde yer almamaktadır.

Bebeğin sağlık sorunlarının olması

Bu durumda bile, annenin işten ayrıldığında kıdem tazminatı alma hakkı yoktur. Acımasız gibi görünse de, tazminat alma şartları kanunda net bir şekilde belirtilmiş ve bu haller dışında kıdem tazminatı alma hakkı öngörülmemiştir.

SONUÇ

çocuk için işten ayrılma

Bebeğin bakıma ihtiyaç duyması, sağlık sorunları nedeniyle annenin çocukla ilgilenmek zorunda olması, bakıcı bulunamaması ya da benzer nedenlerle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamamaktadır.

Bütün bu haller insani ve anlaşılabilir gerekçeler de olsa, İş Kanunu bakımından haklı birer gerekçe olarak kabul edilmemektedir. Bu sebeplere dayanarak işten ayrılan bir kadın işçinin, kıdem tazminatını yakmayı göze alması gerekir. Ancak en doğrusu, işçi ile işverenin orta yolu bulması ve zor durumda olan kadın işçiye mümkün olduğunca anlayış gösterilmesidir.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Merhaba ben 4 yıldır çağrı merkezinde çalışıyorum. 18 aylık kızım var çalıştığım yerde kadın iş gücü fazla. Kreş imkanı bebek için 2 yaştan sonra sağlanıyor ve sadece şehir merkezine. Bense köyden servise binip gidiyorum. Ve bebeğime bakacak kimse yok. Kreş sağlamadığı ve servis ayarlamadigi için tazminatımı ve ihbarımı alıp cikabiliyormuyum

  2. Merhaba benim eşim 4sene 9 ay Bir işyerinde calisyor. Bizim üçüz bebeklerimiz oldu ve bundan dolayı daha gidemiyecek işe çocuklara bakmak için işten çıkması gerekiyor tazminat alabilir mi yada nasıl bir yol izlemeliyiz çünkü iş veren tazminat veremem diyor dava açma yolumuz varmı acaba teşekkürler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.