Belirli süreli iş sözleşmesinde ihbar tazminatı

Belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışan ihbar tazminatı alır mı?

İhbar süreleri İş Kanununun 17 nci maddesiyle belirlenmiş ve hem işçilere hem de işverene tanınmış bir haktır. Birçok işçi bu hakkın sadece kendilerine tanındığını zannetmekte ve birçok işveren ise kendilerinin de böyle bir hakkı olduğunu bilmemektedir. İhbar tazminatının ne olduğuyla ilgili daha önce yazdığım yazıma göz atarak konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İş Kanununun 17 nci maddesi ne diyor?

Bu maddeye göre; belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan bir işçinin iş sözleşmesi feshedilmek istendiğinde ya da işçi işten ayrılmak istediğinde, bu durumu belirli bir süre önce karşı tarafa bildirmekle yükümlüdür. Bu süreler şu şekildedir:

  • Hizmeti 6 aydan az olan işçiler için 2 hafta
  • Hizmeti 6 aydan 1,5 yıla kadar olan işçiler için 4 hafta
  • Hizmeti 1,5 yıldan 3 yıla kadar olan işçilerde 6 hafta
  • Hizmeti 3 yıldan çok olan işçilerde 8 hafta

Ön şart: Belirsiz süreli iş sözleşmesi

Kanun metni açık bir şekilde, ihbar süreleri için belirsiz süreli iş sözleşmesinin varlığını şart koşmuştur. Kanunun bu açık hükmü nedeniyle belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçilerin ihbar önellerinden ve ihbar tazminatından faydalanması mümkün değildir.

Belirli süreli iş sözleşmesi ne demek?

ihbar tazminati belirli sureli sozlesme iscidunyasi

İşçinin imzaladığı iş sözleşmesi belirli bir süreyi ihtiva ediyorsa sözleşme belirli süreli iş sözleşmesidir. Bunu anlamanın en iyi yolu ise sözleşmenin bir sona erme tarihine sahip olup olmadığına bakmaktır. İş sözleşmesinde işin başlangıç tarihinin yanında bitiş tarihi de yer alıyorsa, bu sözleşme belirli sürelidir.

SONUÇ

Belirli süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan işçi açısından ihbar süreleri ve ihbar tazminatı söz konusu değildir. Bu şekilde çalıştırılan bir işçinin iş sözleşmesi ihbar süreleri kullanmasına gerek olmaksızın sözleşme bitiş tarihinde kendiliğinden sona erecektir. Dolayısıyla ihbar tazminatı da söz konusu olmayacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.