Bir yılı dolmadan ayrılan işçi, izin parası hak eder mi?

1 yıl dolmadan izin parası olur mu?

İşçinin yıllık izne hak kazanması için işyerinde bir yılını doldurması gerektiğini biliyoruz. Ancak bazen işçi, bir yılını doldurmadan işten ayrılabilmektedir. Bu durumda işçiye, kısmi hesaplama yapılarak yıllık izin ücretinin ödenmesi gerekir mi?

Yıllık izin süreleri

Yıllık izin, işçinin en temel haklarından olup kıdeme göre süreleri belirlenmiştir. Buna göre işyerindeki kıdemi 1-5 yıl arasında olan işçinin 14, 5-15 yıl arasında kıdemi olan işçinin 20 ve 15 yıldan çok kıdemi olan işçinin 26 gün yıllık izin hakkı bulunmaktadır. Buradaki günler iş günü olup hafta tatili ve resmi tatil günleri, yıllık izin hesabında dikkate alınmaz.

İşçi, bir yıldan önce ayrılırsa ne olur?

Bir yılı dolmadan işten ayrılan işçinin haklarını daha önce yazmıştım. Bazen işçi öyle bir zamanda işten ayrılmaktadır ki, belki de bir yılının dolmasına birkaç gün kalmış bile olabilmektedir. Bu durumda dahi, işçinin yıllık izin ücreti alamayacağınız iddia edebilir miyiz? Kanunun öngördüğü kurallar esnetilemez mi?

İşçilerin refakat izni hakkı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Kısmi izin ücreti olur mu?

yıllık izin parası

Ne yazık ki İş Kanunu bu konuda her hangi bir esneklik göstermemiştir. Net bir şekilde, yıllık izne hak kazanmanın ön şartı olarak, işyerinde en az bir yıldır çalışmış olmayı aramıştır. İşçinin çalışması 364 gün bile olsa, bir yıldan eksik olacağı için yıllık izin gündeme gelmeyecektir. Dolayısıyla, işten ayrılan işçi de yıllık izin parası alamayacaktır.

SONUÇ

Bir yılını doldurmadan işten ayrılan işçinin, çalıştığı süreler kadar yıllık izin ücreti alması beklenebilse de mümkün değildir. Çünkü İş Kanunu, yıllık izne hak kazanabilmek için işyerinde en az bir yıldır çalışmış olma şartını net bir şekilde ortaya koymuştur. Bu nedenle iş yerindeki kıdemi en az 1 yıl olmayan işçi, işten ayrılırsa yıllık izin parası talep edemeyecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

60 Yorum

 1. Merhaba bir yıldan fazla calışan icindemi gecerli ben 14 yıl olmasına 2 ay var işten cıkaracaklar kapanıyor işyeri yıllık izin hakkım varmı

  1. 14 yıl derken neyi kastettiğiniz anlayamadım, biraz daha net bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

 2. Merhaba 26şubat 2003 den bu zamana kadar calışmaktayım 30 kasım 2016 da iş yeri kapanıyor bu yıl icin yıllık izin hak etmiş olabilirmiyim demek iştediğim buydu mustafa bey

  1. Yıllık izninizin başlangıcı her sene 26 şubat tarihi olacaktır. Bu durumda; 2004’ten 2008’e kadar 14 gün, 2009’dan da 2018’e kadar 20 gün izniniz var demektir.

 3. Merhaba. 01.10.1992 den beri bir işyerinde çalışıyorum. 08.01.2017 de emekli oluyorum. Size sormak istediğim şu. 2017 yılı için yılık izin hakediyor muyum. Saygılar

  1. İzninizin başlangıç tarihi her yılın ekim ayının birinci günüdür. Buna göre hesaplamanız gerekir.

 4. Merhaba 7 aydır çalıştığım iş yeri işçilerine mesai ve yıllık izin vermeyeceğini açıkça beyan ediyor bu durumda iş yeri ne gibi bi ceza alır şikayet durumunda işten çıkarılma riski mevcut buna göre habersiz işten çıkarıldığımız için ihbar tazminatı ve diğer tazminat Haklarımızı alabilirmiyiz saygılar…

  1. Fazla mesai yapılıyor da mı vermiyor? Yoksa yapılmadı da, yapılırsa vermeyeceğini mi beyan ediyor? Buna göre cevabım değişecektir.

    1. Verilmesiyse bu gerekçeyle işten ayrılıp kıdem tazminatınızı isteyebilirsiniz. Ancak ihbar tazminatı alma hakkınız yoktur.

   1. Fazla mesai ayda 3 yada 4 saat oluyo şuan ama sezonda sabah 8 gece 12 çalışıldığı oluyor buna rağmrn benden önceki arkadaşlarımın hiç biri mesai almadı işten ayrılanlar dahil

 5. yıllık iznimin dolmasına 10 gün kala isten ayrıldım yıllık iznimi kullanmam gerekecegini söledim verilmedi bu şekilde kıdem tazminatı alırmıyım

  1. Yıllık izni kullandırma zamanı işverenin yönetim hakkı kapsamındadır. Keşke bu şekilde işten ayrılmasaydınız. Kıdem tazminatı almanız zor gibi görünüyor.

 6. yıllık iznimin dolmasına 10 gün kala isten ayrıldım yıllık iznimi kullanmam gerekecegini söledim verilmedi bu şekilde kıdem tazminatı alırmıyım

  1. Yıllık izninizin kullandırılması için halen 10 günlük süre mi vardı? Öyleyse, sıkıntı yaşayabileceğinizi söylemeliyim.

 7. İYİ GÜNLER EŞİM EVLİLİKTEN DOLAYI İŞTEN AYRILDI 06/06/2010 GİRİŞLİ AYRILIŞ TARİHİ 01/05/2017 ANCAK FİRMA İZİN PARASINI VERMEDİ DAHA ÖNCEKİ YILI VERDİ AMA 2017 YILINI VERMEDİ..VE ŞUAN SGK MADRAHI 2115 E DEVLET ÜZERİNDE ONA AGİ DAHİL ONU DÜŞÜP ÖYLE HESAPLAYIN DEYOR TAZMİNATI

 8. MUSTAFA BEY EŞİM 4 YIL 11 AYLIK TAZMİNAT ALDISGK MATRAHI 2115 ARTI 320 YEMEK 156 TL YOL PARASI VAR 12,030 TL TAMİNAT ALDI BURAKAM BİZE COK DÜŞÜK GELDİ 2115+320+156=2591*4,11(4YIL 11AY)=12,739 TL BUNUN 97 LİRASI DAMGA VERGİSİ 12,642 TL OLMASI GEREKMEZMİ ŞİRKETİN MUHASEBESİNİ ARADIK BİLİGİ İÇİN KUSURA BAKMAYIN SİZE HERHANGİ BİR BİLGİ VEREMEM DEDİ BİZE SGK MATRAHINA GÖRE HESAPLAMAYIN ONDAN AGİ Yİ DÜŞÜN DEDİ YANİ 2115-133,31=1,981 TL DEDİ BU YASAL VEYA DOGRU BİRŞEYMİ SGK YATAN PRİME ZATEN AGİ DAHİL DEGİLDİR E DEVLET ÜZERİNDEN SORGULUYORUM 30 GÜNLÜK ÇALIŞMA 2115 TL
  MARIM SORUNU ANLATA BİLMİSİMDİR SON OLARAK EŞİMİN İZİN PARASI VERİLMEDİ GİRİŞİ HAZİRAN 6 CIKISI MAYIS 6 OLDUGU İÇİN TAM HAKKETMEDİ DİYE VERİLMEDİ

  1. Fatih bey kıdem tazminatı hesaplanırken AGİ’nin düşülmesi gerekir. Toplam maştan AGİ rakamı düşüldükten sonra hesaplama yapılır. Ayrıca izin konusunda da, işyerinin söylediği gibi, 1 tam yıl geçmekle birlikte izne hak kazanılır. Bu nedenle eşiniz kazanmamış olabilir.

 9. Merhaba 23.05.2017 iş girişliyim tam 1 sene dolunca iş çıkışı alsam yıllık izin parasını alabilirmiyim

  1. Mustafa bey, 24/05/2018 tarihinde ayrılırsanız, izin ücretinizin ödenmesi gerekir.

 10. Ben 11 ay çalıştığım yerden senem doldu mecbur çıkışı verdim emekli olmak için benim bu şirketten herhangi tazminat yada ihbar halkım varmı bunu öğrenmek istiyorum. Teşekkürler şimdiden.

  1. Erol bey, 11 ay kıdeminiz varsa her hangi bir tazminat alma hakkınız bulunmamaktadır.

 11. Ben bi şirkette 2016 Ağustos 18 de ise basladim 2018 Nisan 28 çıkışım verildi be mi. Şuan senelik iznim param varmı yokmu geçen senedini kullandım ama bu seneyi kullanmadan çıkardılar ama benim bütün hakları min verileceğini söyledi ama suan vermedi izin paramı alabilirmiyim

  1. Gökmen bey şu ana kadar toplam izin gününüz 14. İkinci 14 günü hak etmeden çıkarılmışsınız. Ona göre hesabınızı yapabilirsiniz.

 12. Öncelikle merhabalar

  Çalıştığım iş yerinden (12.08.2016-16.05.2018) 1 yıl 9 ay 14 gün sonra işimden kovuldum. Bana tazminat vermeyeceklerini söylediler ve ibraname imzalattılar. Dava yoluna gideceğim ancak aklıma takılan ve araştırmalar sonucu bulamadığım veya anlayamadığım bir sorum olacak vakit ayırırda cevaplarsanız çok memnun olurum.
  Şirketin bu yaptığı terbiyesizliğe karşı ben hakkımı ararken hiç bir hakkımın kalmasını istemiyorum. 1. Yılımı doldurduğumda ben 14 gün ve 5 günde evlilik iznimi kullandım ancak 2. Senem tam dolmadığından ben izin hakediyor muyum yani anlatmak istediğim ilk sene içinmi bu kural geçerli yoksa her sene yıllık izin kullanacak olursam senemi doldurmuş mu olmam gerekiyor. Kendilerinden dava sürecinde izin hakkımıda talep edicem. Bilmiyorum yazdığımın sonucundan nasıl haberdar olucam ancak mail yolu ile ulaşılırsa çok müteşekkir olurum.

  1. Merhaba. Bu durumda başkaca izin hakkınız yok demektir. 2 yılınız dolsaydı, o zaman yeni bir 14 günlük izin daha hak edecektiniz.

 13. Merhaba ben 2 ay sigortasiz devaminda is veren tarafindan 3 ay iskur araciligi gosterilerek sobrasindada 3 ay iskurdan istihdam devam edilerek ozel bir egitim kurumunda calistim ve bir gunde isten cikartildim.bana ihbarname imzalatildi ve 15 günlük ihbar tazminati yarim asgari ucret odendi.Bu surecte işkur yaptirimi nedir ve isten bu sekilde cikarilma haklari varmidir.

 14. Merhaba ben rehabilitasyon merkezinde ozel egitim öğretmeni olarak çalışıyorum okulumuz 27 temmuzda 8 gün tatile giriyor. Ben geçen yıl 7 ağustosta işe başlamıştım. 1 yılım dolmadığı için ucretimden kesilecek iznim ama sorum şu 7 ağustosta 1 yılım dolduktan sonra sonra 14 gün izin hakkina sahip oluyormuyum yoksa hem ucretimden kesilip hemde yıllık iznimden mi düşüyor 8 gün. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Hanife hanım, okulunuz tatile giriyorsa, neden size ücret ödenmiyor? Bunun gerekçesi neymiş?

 15. 11 aydır bit şirkette çalışıyorum servis sıkıntısı çekiyorum . Servis güzergahına bir başka araç ile çıkıyorum. Şimdi bu ulaşım artık bana zor gelmeye başlıyor. Kendi isteğimle ulaşım sebebiyle İstifa etsem tazminatımı alabilirmiyim.

 16. 01.11.2018 tarihinde 2 ayrı binada Tam Zamanlı Bina Görevlisi Olarak 15 Gün Bir Yerde 15 Yerde Olmak Üzere kısmi Süreli İş Sözleşmesi ile işe Başladım Şimdi Işverenim Olan Bina Yönetimim den biri iş sözleşmesini fes Etmek Istiyor Kıdem Ihbar Yıllık İzin Falza Mesai Resmi Tatliler Yani Kısaca Tüm Hakklarımı Öldürmek İstiyorlar Ne Yapmalıyım

  1. İsmail bey şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Ama işten çıkarılırsanız, yasal sürece başvurarak hakkınızı ararsınız ve haklıysanız mutlaka karşılığını alırsınız.

 17. 1 sene 9 aydır çalıştığım işten çıkarılıyorum yıllık izin sadece 14 gün mü hak ediyorum yoksa 9 ay için orantılı bir yıllık izin verilirmi teşekkürler şimdiden.

  1. Sinan bey İş Kanunu uygulamasında orantılı izin sistemi yoktur. 14 günlük yıllık izin ücretini hak edebilirsiniz.

 18. Merhabalar
  02.10.2017 tarihinde işe başladım. 2018 yılı içinde (bir sonraki seneden borçlanarak) 9 gün izin kullandım.
  İstifa dilekçemi önceden hazırlayıp teslim ederek 02.10.218 tarihinde işten ayrılmayı düşünüyorum. Bu durumda kullandığım yıllık izinlerin parası benden kesilir mi, yoksa onları mevcutta haketmiş mi olurum?

 19. merhabalar ben fabrika ya başvuru yaptım ama 22 kişi işe alındıgı için ozamansa iş kur muhabbeti varsı bizleride iş kurşu yaptılar biz 17 temmuzda iş kurlu olarak başladık ekim 16 sında kadroya girdik ama bizim fabrika toplu senelik izini kullanıyorlar bizim ellimizde olan bir şeyde yok o yüzden benim iki ayım boş benim paramı kesmek zorundalarmı ama benim ekimde izin kullanma gibi bi şansımda olmıcak lütfen bana bunu açıklarmısınız ha bir de müdür bana senin maaşından kesmeyiz senelik izninde düşeriz demişti ama şimdi caydılar..!!

 20. Iyi gunler 9 aylik calisanim ve isten cikarildim yillik izin de kullanmadim ne gibi haklar talep edebilirim simdiden tesekkurler

 21. Merhaba 2 aydır bir mermer madeninde çalışırken kaza geçirdim ve 11 ay raporum devam etti sağlık nedeni ve doktor raporu ile isten çıkışımı yaptılar kıdem tazminatı ve diğer tazminat haklarım varmıdır teşekkürler

  1. Merhaba. Evet, sağlık raporları nedeniyle çıkışınız yapıldıysa kıdem tazminatı alabilirsiniz ama ihbar tazminatı alamazsınız.

 22. Merhaba! Bn şuan çalışıyorum yılımın dolmasına 1 ay var ve yıllık iznimi vermemek için beni ay sonunda çıkartmayı düşünüyorlar Sizce napmalıyım?

  1. Merhaba. Kastettiğiniz 3. yılın izin parası ise, 2 ay kala çıkarıldığınız için henüz hal etmemişsiniz demektir. Ama önceki yıllarda kullanmadığınız yıllık izinleriniz varsa, bunların parasını elbette almanız gerekir.

 23. Hocam ben 9 sene 8 ay çalıştığım iş yerinden 15 yıl 3600 günden tazmınatımı alarak ayrıldım.8 aylık izin param ödenmedi sene tamamlanmadı diyerek.1 ay sonra aynı iş yerinde tekrar iş başı yaptım benin yıllık izin durumum nedir hocam.

 24. Hocam ben 10 aydır aynı işyerinde çalışıyorum işveren bizi 16 aralıkta ücretsiz izne çıkardı normalde ocağın 16 sında tekrar çalışacaktık ama cağırmadılar ve halen çaģırmıyorlar bn 10 aydır yol ücretini kendim veriyorum ve pazar günleri calıßıyoruz çalıßma saatleri puantajda 8/4 ama biz 8/6 çalıßıyoruz resmi tatillerdede herzaman çalışıyoruz ve benim iki aylık zararım neredeyse 7000 ben ne yapmalıyım.. kolay gelsin şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Serkan bey kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için haklarınız da kısıtlı olacaktır. Yani kıdem tazminatı ve yıllık izin hakkınız olmaz. Ama fazla mesai yapmışsanız ve ücreti ödenmemişse, bunlarla ilgili hak arayabilirsiniz.

 25. Yıllık izinler hesaplanırken kişinin gelmediği ücretsiz günler çalışılmış günlerinden düşülür mü. İzin hakları bu günler düşülerek mi değerlendirilir.

  1. Merhaba. Evet, ücretsiz izin günleri yıllık izin bakımından kıdem hesabına dahil edilmez.

 26. 3 yıldır çalıştığım yerden 31 Aralıkta ayrıldım. Yıllık izin parası alabilirmiyim.

 27. Merhaba;
  Bi firmada 11.3.2018 isbasi yaptim 29.12.2018 cikis verildi is bitti diye ve tekrar 11.3.2019 wyni firmaya giris yaptim calismaya basladim.Cikis verdiklerinde sadece o ayki maas ve ihbar odemesi yapildi.Bu durumda 21.06.2019 hala calismaya devam ediyorum ve suan 1 yilimi doldurdum.Sizce kidem tazminatimi ve yillik izin pqrami odemek zorundalar mi?
  Alabilir miyim?,

 28. Merhabalar benim çalıştığım firmada yaklaşık 7yildir çalışıyorum ama ışyerim çıkış verdi ve yilimi doldurmama 19 gün var işyerinden yıllık izin parami alabilirmiyim tsk

 29. Merhaba, 2001 yılından 2007 yılına kadar geçici işçi statüsünde devlet kurumunda çalıştım ve yazları 1 ay olmak üzere her sene bir ay süreyle işten çıkartıldım, bu süre zarfında yıllık izin hakkımız olmadığı tarafımıza sözlü olarak söylendi. Şuan aynı kurumda kadrolu olarak çalışıyorum, geriye dönük yıllık izin hakkımızı alabileceğimizi duydum kulaktan dolma bilgilerle tabi size bunu danışmak istedim. Bu bilgi şöyleydi mesela 2001 yılında 10 ay çalıştım ve çıkış aldım, 2002 yılında işe yeniden başladıktan sonra 2 ay daha çalışarak 12 ayı tamamladığımda yıllık izne hak kazandığımı ve hatta bunun yargıtay kararı olduğunu duydum fakat arama motorlarında ne kadar arasam da bu karara ulaşamıyorum, yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.