Bir yılı dolmadan işten çıkarılan işçi

İşçinin bir yıldan önce işten çıkarılması

İş Kanununda “1 yıl” özel bir öneme sahiptir. İşçilerin temel bazı haklarından yararlanması, bu bir yıllık çalışma süresine bağlanmıştır. Bu yazımda işçinin, bir yıllık kıdemi dolmadan işten çıkarılması durumunda hangi hakları kaybedeceğini ve ne yapabileceğini açıklamaya çalışacağım.

Reklam

İşçiler için bir yılın hesabı

Buradaki bir yıldan anlaşılması gereken, işçinin aynı işyerine ya da aynı işverene bağlı farklı işyerlerinde geçirmiş olduğu süredir. Aynı zamanda; işçinin işyerinde daha önce çalışıp ayrılmış olması halinde de, bu eski süreler de bir yılın hesabında, bazı durumlarda dikkate alınır. Örneğin işçi işyerinde daha önce çalışmış ve kıdem tazminatını hak ettiği halde almadan ayrılmışsa, önceki süreler de bir yılın hesabında dikkate alınmalıdır.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı almanın ilk şartı, işçinin o işyerindeki kıdeminin en az bir yıl olmasıdır. Bu da demektir ki; ister haklı nedenle olsun, ister 15 yıl ve 3600 günle olsun, isterse de askerlik nedeniyle olsun, işyerindeki kıdemi bir yıldan az olan işçinin kıdem tazminatı alması mümkün değildir.

Yıllık ücretli izin

İşçinin işten bir yıldan önce çıkarılmasının bir diğer sonucu da, yıllık izin hakkına sahip olamamasıdır. Öyle ki; yıllık ücretli izin hakkına sahip olmanın ilk şartı, o işyerinde en az bir yıldır çalışıyor olmaktır. Bu nedenle; bir yıllık süresi dolmadan işten ayrılan işçinin yıllık izin hakkı da olmayacaktır.

Bir yıl dolmadan işten çıkarılan işçi ne yapabilir?

bir yıl olmadan işten çıkarılan işçinin hakları

Bu sorunun cevabını ikiye ayırarak vermek durumundayım: işçinin iş güvencesi kapsamında olması ya da iş güvencesi dışında olması.

İşçinin işyerinde otuz veya daha fazla işçi çalıştırılıyor olması, işçinin en az altı aylık kıdeminin olması ve işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor olması durumunda; işçi işe iade davası açma hakkına sahiptir.

Yukarıdaki şartlara sahip olmadığı için işe iade davası açamayan işçinin ise kötü niyet tazminatı talep etme hakkı vardır. Kötüniyet tazminatı; fesih hakkını kötüye kullanan işverenin, ihbar sürelerine ait ücretin üç katı tutarında işçiye ödemek zorunda kaldığı bir tazminattır.

SONUÇ

İşyerindeki kıdemi 1 yıldan az olduğu halde işten çıkarılan işçi normal şartlar altında kıdem tazminatı ve yıllık izin ücreti alacağı hakkına sahip olamaz. Ancak; işçinin önünde izleyebileceği iki yol vardır.

İlk olarak; eğer işçi, iş güvencesi kapsamında ise, işe iade davası açabilir. Davayı kazanırsa, boşta geçirdiği süreler de artık kıdeminden sayılacağından, yeni kıdemi bir yılın üzerine çıkabilir ve böylece kıdem tazminatı ve yıllık izin ücretlerini alabilir.

İkinci olarak ise; işçi, iş güvencesi kapsamında değilse, kötüniyet tazminatı talep edebilir. İşçinin açacağı bu davada haklı bulunması halinde; kıdemi altı aydan az olan işçiye 6 haftalık ve kıdemi altı aydan çok bir yıldan az olan işçiye ise 12 haftalık ücreti tutarında kötü niyet tazminatı ödenmesine karar verilir.

Aşağıdaki yazılarımıza da göz atarak benzer konulara bilgi sahibi olabilirsiniz:

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

83 Yorum

 1. merhabalar
  ben 9 ay dır çalışıyorum ve askerlik nedeni ile işten ayırılıcam .
  Herhangi bir tazminat alma hakkı varmı varsa bunu nasıl istemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

 2. iyi akşamlar bir firmada sureklı gereksız yere savunma alıyorlar ust amırım haklı oldugum yerde benden savunma istiyor konuşmak istetigimde benle konuşmuyır gayleye almıyor sureklı pskolojik baskıya magdur kalıyorum istifaya zorlanıyorum aldıgı savunmalarda sonuna kadar haklıyım bu konuda yardımıcı olmanızı bekliyorum

 3. Merhaba. Zeynel Bey.
  Ben bir fabrikada yaklaşık 7 aydır çalışıyorum.Fabrika üretimi yavaşladığından dolayı eleman çıkarmaya başladı. Yanlız 1 yılımı doldurmadığımdan dolayı tazminat verilmeyeceğini söylediler. Ben kendi isteğimle ayrılmadığımdan fabrika tarafından çıkarıldığım için herhangi bir tazminat yada buna benzer bir hakka sahipmiyim.
  Yorumunuz için teşekkürler…

 4. Merhaba.22.02. 2017 tarihinde bir sitede danışma güvenlik olarak ise başladım halen çalışmaktayım. 1 hafta sonra 1 yıl dolacak.haftanin 6 günü 2 gündüz 2 gece 1 tatil olarak 12 saat çalışıyorum. Başladığım tarihte 1650 maaşa başladım fazla mesai verilmiyor agi verilmiyor sadece yemek ve ssk.mesai için yemek verilmiyor.bu ay 100 tl zam yaptılar 1750 oldu.ben bu haklarını almak istiyorum Ayrıca agi verilmesi gerekmezmi? Ne yapmalıyım yol gösterecek arkadaslara teşekkür ederim.saygilar

  1. Soner bey AGİ verilmediğini nereden biliyorsunuz? Maaş bordronuzu kontrol ettiniz mi? Resmiyette veriliyor görünebilir.

 5. Merhabalar ben 03.03.2017 tarihinde fabrika bünyesinde çalışmaya başladım. haberim olmadan 02.05.2017 tarihinde işten çıkarılıp 03.02.2017 tekrar girişimi yaptılar şuan sigorta günüm 323 gün ama aralık ve ocak maaşlarını yatırmalarına rağmen içeride 4 aylık maaşım var işten çıksam ihtar çekme hakkım olmuyor değil mi maaşımı alabilmek için ne yapabilirim hukuksal anlamında bir yıl dolması için 42 günü beklemek zorundamıyım cevaplarsanız sevinirim. Ayrıca sigorta meslek kodumda da yanlışlık var normalde kalite güvence departmanında biyolog olarak işe alındım ama kalite kontrol işcisi (cam) olarak kayıtlıyım işe girdiğimden beri yeni farkettim onuda.

  1. Seda hanım belirttiğiniz tarihlerde galiba bir yanlışlık var. Düzeltirseniz ona göre yol gösterebilirim.

   1. Evet yanlış yazmışım malesef mayısın 2 sinde işten çıkarılıp mayısın 3 ‘ün de tekrar işe alınmışım kendi fason firmasında çalışıyor gözüküyorduk kendi bünyesine giriş yaptı ama bizim haberimiz yok bu durumdan.

   2. işe başlama tarihim 03.03.2017 işten cıkarıldığım tarih 02.05.2017 geri alınış 03.05.2017 iki gün için ekstra sigorta yapılmıs sonrasında primlerim düzenli ödendi ödeniyorda.

    1. Bir yılı beklemenizi öneririm. Böylece kıdem tazminatı alma hakkınız da olur. Ama bekleyecek durumunuz yoksa, ihtarname çekerek haklı fesih yapabilirsiniz. Çünkü ödenmeyen maaşlarınız mevcut. Böyle bir durumda 1 yılınız dolmadığı için hem izin parası hem de kıdem tazminatı hakkınızı kazanamadan ayrılmış olursunuz.

 6. Merhabalar
  20 nisan 2015 de A firmasında işe başlamış olup 31 ocak 2017 de kağıt üzerinde çıkışımız verildi ve sadece Kıdem tazminatı aldım. ihbar tazminatı hakkımızın saklı olduğu işten çıkarılma durumunda verileceği söylendi.
  Şimdi bu firmadan 19 ocak 2018 tarihinde işten çıkarıldıĞımız ve bütün haklarımızın verileceği söylendi.
  Şimdi benim 31 ocak 2017 ile 19 ocak 2018 arasında bir senem dolmadığı için kıdem tazminatı ve yıllık izin ücreti alabilme durumumuz nedir? Vermezlerse nasıl bir yol izleyebiliriz ? Ayrıca sigorta primlerimiz gerçek maaş üzerinden yatmamaktadır.
  Teşekkürler

  1. Merhaba. Gerçek bir giriş çıkış olmadığına göre, sonraki süreniz bir yılın altında da olsa, kıdem tazminatı hesabına dahil edilmelidir. Kullanamadığınız yıllık izin ücretlerinin ise her halde ödenmesi gerekir.

   1. Bu söylediklerinizi işverenin önüne koyabileceğim yasal bir evrak bulabilir miyim? Bu pzartesi çıkış işlemlerim yapılacak ama neyle karşılaşacağımı bilmiyorum.
    Teşekkürler

 7. 18.09.2017 ise basladim askerlik den dolayi 01.09 2018 isten cikmam gerekiyor tazminat alabilirmiyim

  1. Ali bey, 1 seneniz dolmadan ayrılırsanız kıdem tazminatı hakkınız olmayacaktır.

 8. mrb mustafa bey ben sürücü kursunda direksiyon öğretmenliği yapıyorum. işe yeni girdim ve 1 yıllık sözleşme imzaladım. fakat üc ay çalıştıktan sonra işlerin düştüğünü ve işime son vermek zorunda kaldıklarını söylediler. 20 gün sonra çıkışımı vereceklerini söylediler fakat herhangi bir imza falan atmadım. ben ne tür haklara sahibin bu durumda kıdem+ihbar tazminatı, izin günleri veya daha farklı aydınlatırsanız sevinirim. birde önceden bilgi verdiler ama imza attırmadılar. imza atılması gerekmiyor muydu?

  1. Barış bey, belirli süreli iş sözleşmesi imzaladığınız için ihbar ve kıdem tazminatı talep edemezsiniz. Ama sözleşmenizin kalan sürelerinin ücretinin ödenmesini isteyebilirsiniz. Ödenmezse dava açmanızı öneririm.

 9. … projesi için çalışmış olduğum çağrı merkezi işinden ayrıldım. Sunulan teklif şuydu 100 saat konuşmayı doldurup 1600 tl maaş ve 10 satışa kadar her satış için 40 tl ydi. 60 Saat aşağısında hiç bir ödeme yapılmayacaktı. 100 saati doldurunca sigorta da ödenecekti. ilk ay 107 saat çalışmam vardı, 11 saat çalışmam kesilerek 96 saat üzerinden ödeme yapıldı. Gereksiz görüşmen var denilerek 11 saat kesinti yapıldı haydi neyse diyerek, ikinci ay 1 dk dahi boş konuşma yapmadan 101 saat görüşme yaptım. 13 saat kesinti yapıldı. işyeri temsilcisi … beyle ben ve diğer benim gibi tüm mağdur çalışanlar görüştük . Yuvarlak cevaplarla işinize gelmezse çalışmayın tavrında bir görüşme yapıldı. Ben ve tanıdığım skype üzerinden görüştüğüm tüm arkadaşalarımda 10 larca saatlik kesinti var ve düşünün 60 saate kadar para vermeyen firma 100 saatten 16-17 saat kesince çalışanına ne sigorta yapıyor ne de doğru maaş ödemesi böylece bedavaya işçi çalıştırıyorlar. Kendim tüm konuşmalarımın gün sonunda saat bilgilerinin resimlerini aldım. Bu firma 3600 kadar kişiyi bu şekilde kullanıp para vermeden veya çok cüz i vererek çalıştırıyor. Onlarca kişi bu sekilde muzdarip kişi verebilirim. bimer ve cimere . iş müfettişlerine başvuracağım ama bu firma yüzünden 3 yıllık tazminatım olan işimi bıraktım ve yine işsiz kalacağım ne yapmam lazım, Nitelikli dolandırıcılık bile sayılabilecek bu durumda zararımın tazmini için ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. Sözleşmeniz var mıydı? Ayrıca hiçbir şekilde sigorta, pazarlığa tabi tutulamaz. Bir an önce arabulucuya başvurarak hakkınızı aramanızı öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.