Bize sorun

 • Merhaba. Bize sorularınızı iletmek için artık yeni SORU/CEVAP bölümümüzü kullanabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:

  https://iscidunyasi.com/soru-cevap/

  Çalışma hayatına sair soracağınız sorular dışında, özel olarak iletişime geçmek isterseniz zaoiletisim@gmail.com adresine E-Posta gönderebilirsiniz. (Lütfen çalışma hayatına ilişkin sorularınızı, yukarıdaki soru/cevap bağlantısını kullanarak sorunuz.)

  45 Yorum

  1. Zeynel Bey ile görüştük, sağolsun yüreğimize su serpti ve haklarımızdan bahsetti… tekrar görüşeceğiz. Sağolsunlar

  2. Merhaba,

   Sorduğum sorulara çok hızlı, çok net ve yeterli bilgileri aldım.

   Çok teşekkür ediyorum.

   Saygılarımla
   Cenk Gündüz

   1. Gültekin bey, çok teşekkür ederim. Sorunuzla ilgili eklemek istediğiniz bir şey olursa, her zaman ulaşabilirsiniz.

  3. Bende aynı sizin gibi düşündüğümden ama siz bu işlerin uzmanı olduğunuzdan dolayı teyit etmek istedim.İlginize ve alakanıza teşekkür eder,çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  4. Hızlı bir şekilde yardım alabildim. Bilgiler çok yararlı ve açıklayıcı oldu. Desteğiniz için çok teşekkürler Zeynel Bey.

  5. Zeynel Bey – merhaba ,

   Açıklamalarınız sayesinde sorumla ilgili olarak aydınlanmayan hiç bir nokta kalmadı.

   Çok teşekkür eder , saygılarımı sunarım.

  6. Merhaba, En iyi ve anlaşılır bir şekilde beni bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.
   Ayrıca ilgi ve alakanız için de çok teşekkür ediyorum.
   Kolaylıklar dilerim.

  7. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ancak, bağlı olduğum kurumun toplu iş sözleşmesinde haftalık çalışma saati 40 saat olarak belirlenmiş, yine de fazla çalışmayı 45 saat üzerinden mi değerlendireceğiz?

   1. Nazlı hanım, sorunuzu size cevabı yolladığımız e-posta adresine yazarak bize tekrar iletebilirsiniz.

  8. Zeynel bey gayet ilgili, detayları atlamayan bir şekilde durumumun koşullarını değerlendirdi ve faydalı yardımlar sağladı. Kendisine tekrardan teşekkür ediyorum.

  9. Merhabalar.arabulucu aracılığı ile varılan anlaşmada hak kazandigim kıdem tazminatı ödemesinin son yani 3.taksidi 10 gün geçmesine rağmen ödenmedi.firma telefonlarıma cvp vermiyor.bu durumda ne yapabilirim.icra edilebilirlik belgesi almak için zamanaşımı varmıdır.

   1. Merhaba. Bu konuyu bir avukata danışmanızı öneririm, ama bu alacağı artık icra takibiyle talep etme hakkınız olsa gerek.

  10. merhaba , pastanede vardiya amiri olarak çalıştığım işyerine 2 ay önce haklı fesihle ihtarname çekip ayrıldım , şimdiyse işveren eğer davamı geri çekmezsem ellerindeki kamera kayıtlarıyla ve sahitlerle dava açacaklarını söylediler , ama çalıştığım süre içinde herhangi bir güvenle ilgili yada kötü bir şeyden dolayı bırakın cezayı uyarı bile almadım , eğer davamı geri almazsam beni ne gibi sürprizler bekleyebilir yorumunuzu rica ediyorum teşekkürler .

  11. Merhaba çalışmakta olduğum 28/07/2016 dan beri çalışmaktayım her ayın 5 ci günü maaşım yatmaktaydı ve 3 aydan beri hep geçmektedir şubat ayı maaşım yatmadı maaş bodrosuna imza attım ama mart ayı maaşım için çalıştığım şirket iza atmamı istiyor bende imza atmadım ve gecen ayın 26 sın da 170 şikayet ettim ama sonuçlanmadı iş borcumu yerine getirmeme gibi bir yetkim var mı? Mesleğim güvenlik görevlisi haklı fesih için ne yapmam gerek kıdem ve ihbar tazminatı yıllık izin ücretlerimi nasıl alabilirim ihtarname çektikten kaç gün sonra işe gitmem gerek ve çaşıtıgım firmaya gidip her han gibi bir imza atmam gerek mi?

   1. Merhaba. Ücretiniz ödenmiyorsa, bu bir haklı fesih sebebidir. Noterden ihtarname göndererek haklı fesih yaparsanız, ihtarnameyi notere verdiğiniz gün işe gitmeniz gerekmez. Bordroya imza atsanız da, maaşınız bankadan ödeniyorsa, banka kayıtlarında görünmeyeceği için sıkıntı olmayacaktır.

  12. Merhaba Zeynel Bey,

   2 yıldır özel bir üniversitede akademisyen olarak çalışıyorum. Herhangi bir devlet üniversitesine atanmam durumunda ihbar süresi kadat çalışmak ya da tazminat ödemek zorunda kalır mıyım?

   Kıdem tazminatı alma derdim yok. Sadece atanma gerçekleştiği takdirde beklemeden ve kamu kurumu tarafından belirtilen işe başlama süresini aşmadan yeni yerde başlamak isterim.

   Bu konuda kanuni bir yol var mıdır yoksa iş yeri amirinin (dekan) onayı yeterli midir?

   Daha önceki kurumumdan dekanımın izni ile ihbar süresi çalışmadan ayrılmıştım.

   Teşekkürler.

   1. Merhaba. Sözleşmeniz belirli süreli mi yokda belirsiz süreli mi? Belirsiz süreli ise, elbette işveren yazılı olur verirse ihbar süresini beklemeden ayrılabilirsiniz. Aksi takdirde, ihbar süresini beklemek zorundasınızdır ya da beklemezsiniz ve ihbar tazminatı ödersiniz.

  13. Merhaba Zeynel Bey,

   Bir devlet üniversitesinde sürekli işçi kadrosunda çalışmaktayım. Bildiğiniz üzere 2 Nisan 2018 tarihinde belirsiz süreli iş sözleşmelerimiz yapıldı. Ancak çalışmakta olduğum kurum 1 Nisan 2019 tarihinde şu şekilde bir yazı yayımladı;

   24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 696 sayılı KHK ve 01.01.2018 tarih ve 30288 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ” Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmesi Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23. Maddesinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esasları ” kapsamında çalışan sürekli işçilere ait Belirsiz Süreli İş Sözleşmeleri yazımız ekinde gönderilmiştir. Biriminizde çalışan sürekli işçilere ekteki sözleşmelerin imzalatılarak Başkanlığımıza gönderilmesi husunda gereğini rica ederim.

   Bu yazının devamında ekte bulunan sözleşmede ise şöyle bir madde bulunmaktadır;
   Madde 4- Bu iş sözleşmesi …./ 04 /2018 tarihinde başlamış olup, belirsiz sürelidir.

   Sözleşmenin sonunda ise bir ceza/disiplin tablosu bulunmaktadır, sözleşmenin diğer maddeleri ve yaptırımlar taşeron sistemini bile aratır düzeydedir. Cezaların birçoğunun nihai sonucu işten çıkarılma olarak belirtilmiştir.

   Size zahmet vereceğim ama şu sorularımı yanıtlayabilir misiniz? Kurum belirsiz iş sözleşmesini bu şekilde değiştirme hakkına sahip midir? Sözleşme tarihini 2018 olarak belirtmişler, geriye dönük olarak böyle bir şey yapılabilir mi? Bu sözleşmeyi eski tarihle imzalatıp, 2018’de yapılan sözleşmeyi imha etme hakları mevcut mudur? Ayrıca bu yazı ve üniversitenin bünyesindeki araştırma hastanesindeki işçilere gönderilmemiştir. Kurumun böyle bir ayrım yapma hakkı var mıdır?
   Okuduğunuz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

   1. Merhaba. Size cevap vermek isterim. Ama görmeden, incelemeden, süreci bilmeden ancak yorum yapabilirim ve bu da yanıltıcı olabilir. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki; işveren iş sözleşmesini her zaman değiştirebilir. Önemli olan; sözleşmenin işçi açısından esaslı değişikliğe neden olup olmadığıdır.

  14. Zeynel bey merhaba;

   Ben 2008 yılından itibaren ilçe devlet Hastanesi’nde taşeron (hbys) olarak bilgi işlem sorumlusuyum. Yaklaşık 5 firma değişti ve ben aynı hastanede devam ettim. 1 Şubat 2018 yılında 1 hafta göz altında kaldim kullanmadığım telefon hattı yüzünden neden. 9 Mart tarihinde de hakkımda mahkeme açıldı ve beni işten çıkardılar. Önce açığa aldık dediler sonra da iş kanununun 25/2 maddesiyle işten çıkardılar. Yerime eleman aradılar bulamadılar . Mahkeme devam ederken 7 ay sonra beni tekrar işe aldılar aynı şartlarla. Mahkemeden beraat ettim ve hala çalışmaya devam ediyorum.

   İşten çıkarılmadan önce kullanamadiğim (izin verilmeyen) 110 günlük yıllık iznim vardı. Bu yılki yıllık iznimle 130 gün ediyor. Geçen gün şirketi arayıp izin alacağımı söyledim. 1 yılı doldurmadigin için izin hakkın yok dediler. izin haklarım ve en önemlisi kıdem tazminatım yanar mi ? 25/2 ile çıkış verdikleri için herhangi bir olumsuzlukla karşılaşır mıyım?

   Bir de çalışmadığım işten çıkarıldığım dönemlerin parasını alabilir miyim? Beni işten çıkartırlarken tutanak tutmadilar. Savunma istemediler. Mahkeme bitince tüm haklarını vericez ve işe baslayacaksin dedikleri için işe iade davası da açmadım.

   Ben ne yapabilirim. Öneriniz nedir?

   1. Merhaba. Çalışmadığınız döneme ait para alamazsınız, çünkü ücreti hak etmenin ilk şartı çalışmış olmaktır. Yıllık izninizin, eğer size o zaman işten çıkarılırken yıllık izin ücretleriniz ödenmediyse, en başından beri kıdeme dahil edilmesi gerekir.
    Önceki dönem kıdem tazminatınızla ilgili yorum yapamam. İşveren sizi haklı nedenle çıkarmışsa, tekrar işe almışsa bile, eski dönemi ödemek zorunda olmayabilir. Siz aksini düşünüyorsanız, ileride ancak dava açarak bu hakkınızı arayabilirsiniz.

  15. Merhaba 3 Nisan 2019 günü iş yerimde işverenim ile tartıştım ve işi bıraktım 4 Nisan 2019 sabahı bağlı bulunduğum Sgk dan 3600 den yararlanarak tazminat alabilir yazısı aldım fakat 8 Nisan 2019 günü aynı iş yerinde yeniden çalışmaya başladım ( bu arada patronum sgk dan çıkışımı hiç vermemiş )
   bu durumda resmi olarak bir işlem yapılması gerekiyor mu? Tazminat yazısı aldığım için tazminatım ödenmeli mi ?
   Lütfen yardımcı olurmusunuz bu konularda…

    1. Evet Zeynel bey 4 Nisan günü teslim ettim, 8 Nisan günü tekrar aynı yerde işe başladım belirttiğim gibi çıkışım hiç yapılmamış ama…

     1. Aynı işyerinde çalışmaya devam etmeniz sonucu değiştirmez. Yani kıdem tazminatınızın normalde ödenmesi gerekir. Ama çıkışınız hiç verilmediğine göre, hukuken de bu tazminatı hak etmemişsiniz demektir. Yani bu yazıyı işverene vermiş olmanızın şu anda bir anlamı olmadığını söylemeliyim.

  Bir yorum yaz

  E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.