Boşanan anne ve babadan hangisi çocuk için AGİ’den faydalanır?

Boşanma durumunda asgari geçim indirimi

Asgari geçim indirimi; çalışanın medeni haline ve çocuk sayısına göre belirlenen oranda daha az gelir vergisi alınmasıdır. Dolayısıyla çalışanın eşi çalışmıyorsa ya da çocuk sayısı ne kadar artarsa, asgari geçim indirimi tutarı da o kadar artmaktadır. O halde, boşanan bir çift söz konusu olduğunda; anne ya da babadan hangisi çocukların AGİ’sinden yararlanır?

Asgari geçim indirimi

Asgari geçim indirimini daha önce açıklamıştım. Tekrar ayrıntısına girmek istemiyorum. Ama konumuz çocuklardan kaynaklanan AGİ olduğuna göre, bu husustan kısaca bahsetmek isterim.

Çalışanın ilk çocuğu için %7,5 ve diğerleri için %5 asgari geçim indirimi uygulanmaktadır. Ancak çalışanın kaç çocuğu olursa olsun, indirimden faydalanacak çocuk sayısı sınırlandırılmıştır. Çünkü indirim tutarı, hiçbir şekilde çalışanın ödemesi gereken vergi miktarını aşamamaktadır. Bunun anlamı ise; eşi çalışmayan ya da bekar bir çalışanın en çok 3 çocuk ve eşi çalışan bir çalışanın en çok 5 çocuk için AGİ’den faydalanıyor olmasıdır.

Çocuk kavramı ise; çalışanla beraber oturan ya da çalışan tarafından bakılan 18 yaşını doldurmamış kişiyi ifade etmektedir. Çocuk okula gidiyorsa (üniversite dahil) bu yaş sınırı 25 olarak uygulanmaktadır.

Boşanan işçinin ya da memurun çocuğu

boşanan işçi memur çalışan asgari geçim indirimi

Burada gündeme şöyle bir soru gelmektedir: Anne ve baba boşandığına göre, bunlardan hangisi çocuk ya da çocuklar için AGİ’den faydalanacaktır? Asgari geçim indirimine ilişkin yasal düzenlemede çocuk tanımı yapılırken; nafaka verilen, evlat edinilen, anne veya babasını kaybettiği için büyükanne/büyükbabayla oturan torun ifadesi kullanılmaktadır.

O halde sorumuzun cevabı oldukça basittir. Boşanan çiftlerden hangisi çocuk için nafaka ödemekteyse, bu çocuk için asgari geçim indiriminden faydalanacak olan taraf o olacaktır.

SONUÇ

Anne ve babanın çalıştığı bir ailede, çocukların asgari geçim indirimi oranından, anne ya da babadan her hangi biri faydalanabilir. Ancak boşanma söz konusu olmuşsa, bu durumda çocuklar için AGİ’den faydalanması gereken taraf, çocuklar için nafaka ödeyen taraf olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

13 Yorum

 1. Merhaba ben eşimden boşandım fakat bekar agi si alıyorum ama çocuğum var agi ücreti değişmesi gerekiyor mu tesekkurler

   1. Pekı nafaka odeyen taraf calışımıyorsa herhangı bır yerde sıgortası bulunmuyorsa bu durumda ne yapılıyor

 2. Merhaba : abim eşinden 2 yil once boşandi. 6 ile 10 yaşinda 2 cocugu var mahkeme karari ile abime verdi cocuklari abim caliyor ozel sirkette ,cocuklar ben eşim abim olarak evde kaliyoruz
  Bu durumda abimin devletimizden bir yardimi alabilirmi . Tesekkur ederim saygilar.

 3. NAFAKA ÖDEYEN TARAF HEM NAFAKA ÖDEMİYOR HEM CEZA EVİNDE AGİ DOLDURMAMA RAĞMEN YİNEDE NAFAKA ALAMIYORUM. NE YAPABİLİRİM

 4. Slm ben yeni boşandım eşim çalışmıyor benim 3 çocuğum var 2 çocuğum annesinde ben nafaka ödüyorum 1 si ben de şimdi ben asgari geçim indirimi 2 çocuk için almam için ne yapmam lazım nasıl bir belge vermem lazım işyerime. Teşekkürler

 5. benim birader bosandi 2 cocugu var sirketin agi orani ne es calisan 2 cocuklu nedees calismayan 2 cocukluya tutuyor bekar maasindan 10 tl yuksek dogrusu ne olmali bu konu icin nasil bir yontem bulunuyor
  2 cocuklu es calisan mi
  2 cocuklu es calisan mi
  bekar 2 cocuklu arasinda bir tutar mi

  1. Cemal bey; o zaman BEKAR ve eğer çocukları için nafaka ödüyorsa 2 çocuk olarak dikkate alınmalıdır.

 6. Merhaba adım feriha eşimden ayrıldım calışıyorum ve nafaka almıyorum aylıgım 1800 agi icindeymiş ama benim çocuklarım var diye ekstra verceklermiş ne kadar almam gerekiyor

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.