Boşanan anne ve babadan hangisi çocuk için AGİ’den faydalanır?

Boşanma durumunda asgari geçim indirimi

Asgari geçim indirimi; çalışanın medeni haline ve çocuk sayısına göre belirlenen oranda daha az gelir vergisi alınmasıdır. Dolayısıyla çalışanın eşi çalışmıyorsa ya da çocuk sayısı ne kadar artarsa, asgari geçim indirimi tutarı da o kadar artmaktadır. O halde, boşanan bir çift söz konusu olduğunda; anne ya da babadan hangisi çocukların AGİ’sinden yararlanır?

Reklam

Asgari geçim indirimi

Asgari geçim indirimini daha önce açıklamıştım. Tekrar ayrıntısına girmek istemiyorum. Ama konumuz çocuklardan kaynaklanan AGİ olduğuna göre, bu husustan kısaca bahsetmek isterim.

Çalışanın ilk çocuğu için %7,5 ve diğerleri için %5 asgari geçim indirimi uygulanmaktadır. Ancak çalışanın kaç çocuğu olursa olsun, indirimden faydalanacak çocuk sayısı sınırlandırılmıştır. Çünkü indirim tutarı, hiçbir şekilde çalışanın ödemesi gereken vergi miktarını aşamamaktadır. Bunun anlamı ise; eşi çalışmayan ya da bekar bir çalışanın en çok 3 çocuk ve eşi çalışan bir çalışanın en çok 5 çocuk için AGİ’den faydalanıyor olmasıdır.

Çocuk kavramı ise; çalışanla beraber oturan ya da çalışan tarafından bakılan 18 yaşını doldurmamış kişiyi ifade etmektedir. Çocuk okula gidiyorsa (üniversite dahil) bu yaş sınırı 25 olarak uygulanmaktadır.

Boşanan işçinin ya da memurun çocuğu

boşanan işçi memur çalışan asgari geçim indirimi

Burada gündeme şöyle bir soru gelmektedir: Anne ve baba boşandığına göre, bunlardan hangisi çocuk ya da çocuklar için AGİ’den faydalanacaktır? Asgari geçim indirimine ilişkin yasal düzenlemede çocuk tanımı yapılırken; nafaka verilen, evlat edinilen, anne veya babasını kaybettiği için büyükanne/büyükbabayla oturan torun ifadesi kullanılmaktadır.

O halde sorumuzun cevabı oldukça basittir. Boşanan çiftlerden hangisi çocuk için nafaka ödemekteyse, bu çocuk için asgari geçim indiriminden faydalanacak olan taraf o olacaktır.

SONUÇ

Anne ve babanın çalıştığı bir ailede, çocukların asgari geçim indirimi oranından, anne ya da babadan her hangi biri faydalanabilir. Ancak boşanma söz konusu olmuşsa, bu durumda çocuklar için AGİ’den faydalanması gereken taraf, çocuklar için nafaka ödeyen taraf olacaktır.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.