Brüt ücret ve net ücret ne anlama gelir?

Brüt ücret ve net ücret

İşten ayrılan işçinin sahip olduğu haklardan bahsederken, bunların bazen brüt olduğunu bazen de net olduğunu söylüyoruz. Bu iki kavram arasında, hesaplanması ve sonuçları bakımından önemli farklar bulunmaktadır. Bunların ne anlama geldiğini basitçe açıklamaya çalışayım.

Brüt ve net ücretler

Bunların arasındaki farkın bilinmesi önemlidir. Örneğin kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatının hesabında dikkate alınması gereken ücret türü brüt ücretken, yıllık izin ücretinin hesabında net ücret dikkate alınmalıdır. Peki bunlar ne anlama gelir?

Brüt ücret nedir?

Brüt ücret kısaca, işçinin ücret bordrosunda görünen ve kesintiler öncesi tutarı ifade eden ücrettir. Brüt ücretinin miktarını öğrenmek isteyen işçi, ücret bordrosunu eline almalı ve vergi, sgk ve diğer kesintilerden önceki tutarı bulmalıdır.

İşçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Net ücret nedir?

Net ücret ise, işçinin brüt ücretinden vergi, sgk primi ve diğer kesintiler düşüldükten sonra ortaya çıkan ücrettir. Bu ücret aslında temel olarak, işçinin banka hesabına yatırılan ya da ona elden ödenen ücrettir.

SONUÇ

giydirilmis-ciplak-ucret-nasil-hesaplanir

Brüt ücret; ücret bordrosunda görünen ve vergi, sgk primi ve benzeri kesintilere uğramamış ücret olup ham ücret olarak da nitelendirilebilir. Net ücret ise; brüt ücretten vergi, sgk primi ve diğer kesintiler düşüldükten sonra işçinin eline geçen tutarı ifade etmektedir.

Bu iki ücretin belirlenmesi için bakılması gereken yer ise ücret bordrosudur. Brüt ücret genelde bordronun üst tarafında yer alırken, net ücret ise ödenecek tutar olarak bordronun alt kısmında bulunabilecektir.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.