“Bu işyerinde asgari ücret uygulanmaktadır” yazısı gerekli mi?

“Bu işyerinde asgari ücret uygulanmaktadır”

Bir işyerinde girdiniz ve kasada ödeme yapıyorsunuz. Kasiyerin arkasındaki duvarda, kirli bir çerçeve içine yerleştirilmiş o yazıyı gördünüz: “Bu işyerinde asgari ücret uygulanmaktadır.”. Peki ama bu yazı neden var? Duvara asılması zorunlu mu? Yoksa bir tür alışkanlık mı?

Asgari ücret yönetmeliği şart koşuyordu

Asgari ücret yönetmeliğinde 2012 yılında bir değişiklik yapıldı. Yönetmeliğin 12. maddesinin son fıkrası kaldırıldı. Yürürlükten kaldırılan bu fıkra, işyerlerinin duvarlarına asılan bu yazının kaynağıydı. Artık yürürlükte olmayan bu hükme göre, işverenler yayımlanmış olan asgari ücretleri işyerlerinde işçilerin kolayca görebilecekleri bir yerde ilan etmek zorundaydı.

07/07/2012 tarihinde yayımlanan resmi gazete ile birlikte bu hüküm ortadan kaldırıldı. Bu da demektir ki; 7 temmuz 2012 tarihinden bu yana işverenlerin duvarlarına ‘bu işyerinde asgari ücret uygulanmaktadır.’ yazmasına aslında gerek yoktu.

Asgari ücret neden ilan ediliyordu?

Asgari ücretin işyerinin görünür bir yerde asılması neden zorunluydu? Düşündüğümüzde, insanların asgari ücret değişikliklerinden neredeyse anında haberdar olduğu bir dönemde yaşadığımızı görüyoruz. Bu hükmün koyulduğu dönemde ise, anlaşılan o ki, arzulanan şey işçinin asgari ücretten hemen haberdar olmasını sağlamaktı. Günümüz iş hayatında hiçbir anlamı kalmayan bu uygulamanın kaldırılması kanaatimce oldukça iyi olmuştur.

asgari ucret ilani

Asgari ücret yine de işyerinde ilan edilemez mi?

2012 yılından bu yana asgari ücretin işyerinde ilan edilmesinin gerek olmadığını yukarıda yazmıştım. Buna rağmen işveren ilan etmek isterse ne olur? Elbette ki bu konuda bir yasak bulunmamaktadır. İşveren dilerse, asgari ücreti işyerinde ilan etmeye devam edebilir.

SONUÇ

2012 yılında Asgari Ücret Yönetmeliğinde yapılan değişiklikten sonra işyerlerinde asgari ücretin ilan edilmesi zorunluluğu ortadan kalkmıştır. O nedenle işyerinde herkesin görebileceği bir yerde “Bu işyerinde asgari ücret uygulanmaktadır.” yazısını asmanın artık hiçbir anlamı ve zorunluluğu bulunmamaktadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.