Çağrı Üzerine Çalışma Nedir?

Çağrı üzerine çalışma

Yazılı sözleşmeyle işçinin yapmayı üstlendiği iş ile ilgili kendisine ihtiyaç duyulduğunda iş görme ediminin yerine getirileceğinin kararlaştırılmış olduğu iş ilişkisine çağrı üzerine çalışma, bu tür iş sözleşmesine ise çağrı üzerine çalışmaya dayalı iş sözleşmesi denir.Bir çeşit kısmi süreli iş sözleşmesi olarak kabul edilir.

Yıl, ay veya hafta gibi bir zaman dilimi içerisinde işçinin ne kadar süre çalışacağını taraflar belirlememişlerse, haftalık çalışma süresi 20 saat olarak belirlenmiş kabul edilir.

Belirlenen sürede işçi çalıştırılsa da veya çalıştırılmasa da ücrete hak kazanır.
İşçiden iş görme edimin yerine getirmesini çağrı yoluyla isteme hakkına sahip olan işveren, bu çağrıyı, aksi belirlenmemiş ise, işçinin çalışacağı zamandan en az 4 gün önceden yapmak zorundadır.

Süreye uygun olan çağrı üzerine işçi iş görme edimini yerine getirmek zorundadır. Sözleşmede günlük çalışma süresi belirlenmemiş ise, işveren her çağrıda işçiyi günlük en az 4 saat ard arda çalıştırmak zorundadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.