Çalışan anne hangi haklara sahiptir?

Çalışan annenin hakları neler?

Çalışan bir anne için iş hayatı zorlaşmaktadır. Çünkü anne hem işyerinde verimli olmak hem de çocuğuyla ilgilenmek zorundadır. Bu kapsamda, İş Kanununda çalışan annelere ilişkin bir takım haklar tanınmıştır. Çalışan annenin hakları nelerdir?

Çalışan anne neden özel olarak korunmalıdır?

Çalışma hayatında bazı gruplar özel olarak korunmuştur. Hamile işçiler, kadın işçiler, engelliler, çocuk ve genç işçiler ve doğum yapmış işçiler bunların başında gelmektedir. Çalışan bir anne, özellikle yeni doğan çocuğuyla ilgilenmek ve vakit geçirmek ister.

Bu hem annenin ruhsal durumu hem de bebeğin psikolojik ve fiziksel gelişimi için önem arz eder. Her bir çocuğun tek tek değerli olduğu, ülkenin geleceğinin onlara emanet olduğu düşünüldüğünde, çalışan annelere pozitif ayrımcılık yapılmasının neden gerekli olduğu görülebilir.

Çocuğu küçük olan anne / çocuğu büyümüş anne

İş Kanununda böyle bir ayrım olduğunu söyleyebilirim. Kanundaki genel hükümlerden çıkarılan bu anlamın sonucu, çocuklar belirli bir yaşa gelene kadar annelere bazı hakların tanınmasıdır. Şimdi bu hakları kısaca sıralayalım:

işçinin anne olduktan sonraki hakları

 • Kadın işçi doğum yaptıktan sonra 8 hafta boyunca analık izni kullanır.
 • Doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren isterse 6 ay ücretsiz izin alabilir.
 • Çocuk bir yaşına gelinceye kadar, anne işçi günde 1,5 saat süt izni kullanabilir.
 • Doğumdan sonraki 1 yıl boyunca anne işçi gece çalıştırılamaz.
 • Doğumdan sonraki bir yıl içinde anne işçiye fazla çalışma yaptırılamaz.
 • İşyerindeki kadın işçi sayısı 150’nin üstünde ise, anne işçilerin çocukları için kreş açılması ya da bir kreşle anlaşılması zorunludur.
 • İşyerindeki kadın işçi sayısı 100-150 arasında ise, emzirme odası açılması zorunludur.
 • Anne işçi dilerse yarı zamanlı çalışmaya geçebilir.
 • Anne işçi dilerse, çocuğu ilkokul çağına gelene kadar kısmi süreli çalışabilir.
 • Engelli çocuğu olan anneye, bir yıl içerisinde 10 güne kadar ücretli mazeret izni verilir.

SONUÇ

İş Kanunu genel olarak kadın işçileri koruduğu gibi, anne çalışanlar için de özel hükümler getirmiştir. Yukarıda yer alan hakların kullanılmasında işverenlerin takdir hakkı yoktur. Yasalarla anne işçilere getirilen bu hakların mutlak surette kullandırılması gerekir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

 1. Vardiyali calisiyorum bu yari calismadan faydalanabilirmiyim kresimiz var cocuklarim kucuk oldugu icin goturmek istemiyorum

 2. Iyi günler ben vardiyali olarak ogrenci yurdunda özel güvenlik olarak çalışıyorum 7aylik bir bebeğim calisma saatlerim nasil olur

  1. Gülen hanım, sit izni kullanıyorsanız ve gece çalıştırılmıyorsanız bir sorun yok demektir. Haklarınızı temel olarak yazımızda bulabilirsiniz.

 3. merhaba 3.buçuk senedir tam zamanlı olarak özel bir şirketde cumartesi pazar izinli olarak çalışıyorum işyerimin kanunlar gereğini öne sürerek çalışma süremi değişdirip cumartesi pazar yerine salı günü izin kullanmamı fakat kreşe giden bi çocuğumun olduğunu cumartesi pazar çocuma bakıcak kimsemin olmadığını noter tasdikli bildirerek cumartesi pazar çalışamıyıcamı belirttiğim halde yazılı olarak belirtmiş oldukları bildirgeyi kabul etmediğimi açıkladım şirketimde bana bunun yasal olduğunu yapdını söyleyerek cumartesi pazar çalışmamın gerekdiğini aksi halde devamsızlıkdan işden hiç bir yasal hakkımı vermeden iş akdimin feshinin olucağını belirti ben çalışan ve çocuğu kreşe giden bir anne olarak iş yerinden yarı zamanlı hak talep etme şansım varmı birde bu haksız dayatmayı kabul etmessem beni tazminatsız işden çıkarabilme hakları varmı öğrenmek istiyorum şimdiden ilginiz için teşekkür ederim

  1. Merhaba. İşvereniniz size haftada 1 gün tatil verdikten sonra, çalışma günlerini belirleme hakkına sahiptir. Ama öte yandan, süre gelen bir çalışma sisteminiz var ve sistemdeki bu denli bir değişiklik çalışma koşullarında esaslı değişiklik kabul edilebilir. Yine de bu durumda kimse size kesin bir yol gösteremez. Öyle ya da böyle kararı sizin vermeniz gerekecek.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.