Çalışan anne hangi haklara sahiptir?

Çalışan annenin hakları neler?

Çalışan bir anne için iş hayatı zorlaşmaktadır. Çünkü anne hem işyerinde verimli olmak hem de çocuğuyla ilgilenmek zorundadır. Bu kapsamda, İş Kanununda çalışan annelere ilişkin bir takım haklar tanınmıştır. Çalışan annenin hakları nelerdir?

Çalışan anne neden özel olarak korunmalıdır?

Çalışma hayatında bazı gruplar özel olarak korunmuştur. Hamile işçiler, kadın işçiler, engelliler, çocuk ve genç işçiler ve doğum yapmış işçiler bunların başında gelmektedir. Çalışan bir anne, özellikle yeni doğan çocuğuyla ilgilenmek ve vakit geçirmek ister.

Bu hem annenin ruhsal durumu hem de bebeğin psikolojik ve fiziksel gelişimi için önem arz eder. Her bir çocuğun tek tek değerli olduğu, ülkenin geleceğinin onlara emanet olduğu düşünüldüğünde, çalışan annelere pozitif ayrımcılık yapılmasının neden gerekli olduğu görülebilir.

Çocuğu küçük olan anne / çocuğu büyümüş anne

Hamilelikte çalışma saatleri nasıl belirlenir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İş Kanununda böyle bir ayrım olduğunu söyleyebilirim. Kanundaki genel hükümlerden çıkarılan bu anlamın sonucu, çocuklar belirli bir yaşa gelene kadar annelere bazı hakların tanınmasıdır. Şimdi bu hakları kısaca sıralayalım:

işçinin anne olduktan sonraki hakları

 • Kadın işçi doğum yaptıktan sonra 8 hafta boyunca analık izni kullanır.
 • Doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren isterse 6 ay ücretsiz izin alabilir.
 • Çocuk bir yaşına gelinceye kadar, anne işçi günde 1,5 saat süt izni kullanabilir.
 • Doğumdan sonraki 1 yıl boyunca anne işçi gece çalıştırılamaz.
 • Doğumdan sonraki bir yıl içinde anne işçiye fazla çalışma yaptırılamaz.
 • İşyerindeki kadın işçi sayısı 150’nin üstünde ise, anne işçilerin çocukları için kreş açılması ya da bir kreşle anlaşılması zorunludur.
 • İşyerindeki kadın işçi sayısı 100-150 arasında ise, emzirme odası açılması zorunludur.
 • Anne işçi dilerse yarı zamanlı çalışmaya geçebilir.
 • Anne işçi dilerse, çocuğu ilkokul çağına gelene kadar kısmi süreli çalışabilir.
 • Engelli çocuğu olan anneye, bir yıl içerisinde 10 güne kadar ücretli mazeret izni verilir.

SONUÇ

İş Kanunu genel olarak kadın işçileri koruduğu gibi, anne çalışanlar için de özel hükümler getirmiştir. Yukarıda yer alan hakların kullanılmasında işverenlerin takdir hakkı yoktur. Yasalarla anne işçilere getirilen bu hakların mutlak surette kullandırılması gerekir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Vardiyali calisiyorum bu yari calismadan faydalanabilirmiyim kresimiz var cocuklarim kucuk oldugu icin goturmek istemiyorum

 2. Iyi günler ben vardiyali olarak ogrenci yurdunda özel güvenlik olarak çalışıyorum 7aylik bir bebeğim calisma saatlerim nasil olur

  1. Gülen hanım, sit izni kullanıyorsanız ve gece çalıştırılmıyorsanız bir sorun yok demektir. Haklarınızı temel olarak yazımızda bulabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.