Çalışma Belgesi Örneği

Çalışma belgesi

4857 sayılı İş Kanununun 28 inci maddesine göre işten ayrılan işçiye, işveren tarafından işinin çeşidinin ne olduğunu ve süresini gösteren bir belge verilir.

Bu belgedeki bilgilerin doğru olması önemlidir. Çünkü yanlış bilgi verilmesi ya da belgenin vaktinde verilmemesi halinde bu durumdan zarar gören yeni işveren, eski işverenden tazminat isteyebilir.

Çalışma belgesi resimden ve harçlardan muaftır.

Ayrıca yine İş Kanununun 99 uncu maddesine göre bu belgeyi düzenlemeyen ya da bu belgeye gerçeğe aykırı bilgi yazan işveren hakkında idari para cezası uygulanır.

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Bu belgenin işten ayrılan her işçiye verilmesi gerekir. Ama şu bir gerçek ki, birçok işçinin böyle bir talebi yoktur. Buna rağmen ileride idari para cezasıyla ya da tazminatla karşılaşmamak adına tedbir olarak, bu çalışma belgesi işçilere verilmelidir. Aşağıdan çalışma belgesi örneğini indirebilirsiniz.

Çalışma belgesi indir.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.