Çalışma Belgesi Örneği

Çalışma belgesi, işverenin belirli şartlar oluştuğunda işçisine düzenleyerek vermesi gereken bir belgedir. Peki ama çalışma belgesi nasıl düzenlenir?

Çalışma belgesi nedir?

4857 sayılı İş Kanununun 28 inci maddesine göre işten ayrılan işçiye, işveren tarafından işinin çeşidinin ne olduğunu ve süresini gösteren bir belge verilir. O halde çalışma belgesi; işveren tarafından işçiye verilen ve işçinin ne iş yaptığını ve ne kadar süre çalıştığını gösteren bir belgedir.

Çalışma belgesi neden önemli?

Bu belgedeki bilgilerin doğru olması önemlidir. Çünkü yanlış bilgi verilmesi ya da belgenin vaktinde verilmemesi halinde bu durumdan zarar gören yeni işveren, eski işverenden tazminat isteyebilir.

Bunun nedeni; bir tür bonservis belgesi olan bu çalışma belgesindeki bilgilere güvenerek işçiyi işe alan işverenin adeta kandırılmış olması ve işçisi hakkında yanlış bilgi veren eski işverenin, yeni işverenin zararını gidermek zorunda kalmasıdır.

Çalışma belgesi bedeli

Çalışma belgesi resimden ve harçlardan muaftır. Bunun anlamı; bu belgeyi düzenleyen işverenin, sırf çalışma belgesi düzenlediği için ödemesi gereken, damga vergisi gibi hiçbir resim ya da harç olmadığıdır. Ayrıca bu belgeyi düzenlemek için işçiden ücret talep edilemez.

Çalışma belgesi düzenlememe cezası

Ayrıca yine İş Kanununun 99 uncu maddesine göre bu belgeyi düzenlemeyen ya da bu belgeye gerçeğe aykırı bilgi yazan işveren hakkında idari para cezası uygulanır. Bu idari para cezası 2020 yılı için 268,00 TL’dir.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Çalışma belgesi kime verilir?

Bu belgenin işten ayrılan her işçiye verilmesi gerekir. Ama şu bir gerçek ki, birçok işçinin böyle bir talebi yoktur. Buna rağmen ileride idari para cezasıyla ya da tazminatla karşılaşmamak adına tedbir olarak, bu çalışma belgesi işçilere verilmelidir.

Bonservis belgesi

İş Kanununda çalışma belgesi olarak adlandırılan bu belgenin uygulamada bonservis belgesi olarak da geçtiğini hatırlatmak isteriz. Dolayısıyla bu belge bonservis belgesi olarak da kullanılabilir.

türkçe ve ingilizce çalışma belgesi örneği

Çalışma belgesi örneği

Aşağıdan çalışma belgesi örneğinin word versiyonunu görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz. Bu belgedeki tarih başta olmak üzere ilgili alanları düzenlemeyi unutmamalısınız.

drive.google.com/open?id=0B3IQOb5JnsdQdjlONktoWjJ2czg

İngilizce çalışma belgesi örneği

Bazı durumlarda bu çalışma belgesinin ingilizcesi çalışanlara gerekebiliyor. Aşağıdaki bağlantıdan ise ingilizce çalışma belgesi örneğini görüntüleyip indirebilirsiniz:

drive.google.com/open?id=1noUkbPbVNpUY3EO2y9ofldusUWgatHHa


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.