Çalışma süresinden sayılan haller neler?

Çalışma süresinden sayılan haller

Aşağıdaki sürelerde işçi çalışmadığı halde, bu süreler günlük çalışma süresi içinde kabul edilirler.

Dolayısıyla işçinin fazla çalışma ücreti, denkleştirme vb. uygulamalarda bu  süreler de çalışılmış gibi kabul edilmelidir.

  • Taş ocaklarında, madenlerde ya da nasıl olursa olsun yer altında veya suyun altında çalışılan işlerde işçilerin dehlizlere, kuyulara veya asıl çalışacakları yere inmeleri, girmeleri ve bu yerlerden çıkmaları sırasında geçen süreler.
  • İşverenin işçilerini işyerinden başka bir yerde çalıştırmak istemesi ve oraya götürmek istemesi üzerine, bunların götürülmeleri durumunda yolda geçirdikleri süreler.
  • İşçinin işinin başında ve her daim iş görmeye hazır bir şekilde bulunmakla beraber çalıştırılmadan ve çıkacak olan işi bekleyerek boşa geçirdiği süreler.
  • İşçinin işverence başka bir yere gönderilmesi durumunda veya işverenin evinde ya da bürosunda veya işverenle alakalı herhangi bir yerde meşgul edilmesi nedeniyle asıl işini yapmadan geçirdiği süreler.

  • Çocuk emziren işçilerin çocuklarına süt verdikleri süreler. (Süt izni kapsamında)
  • Köprülerin, karayolları ve demiryollarının inşa edilmesi, korunması ya da bakım ve onarımı gibi, işçilerin yerleşim muhitlerinden uzak bir yerde bulunan işyerlerine birlikte getirilmeleri ve götürülmeleri gereken bütün işlerde bu işçilerin toplu ve düzenli olarak götürülüp getirilmeleri sırasında yolda geçen süreler. (İşverenin kendi insiyatifiyle ve sosyal amaçlı sağladığı servislerde geçen süreler ise çalışma süresinden sayılmaz. Bu konuyla ilgili şu yazımıza göz atabilirsiniz.)


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.