Çalışmaya devam eden işçi, iş mahkemesine dava açabilir mi?

İşçi, çalışırken iş mahkemesine dava açabilir mi?

İş sözleşmesi sona eren işçinin, işçilik alacakları için işveren aleyhine dava açması çok sık görülen bir durumdur. Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı başta olmak üzere; fazla çalışma ücreti ya da yıllık izin ücreti gibi çeşitli alacaklar bu davaların konusu edilebilmektedir. Peki ama çalışmakta olan işçi, işten ayrılmadan dava açabilir mi?

Bazı alacaklar iş sözleşmesinin sona ermesine bağlıdır

Burada öncelikle iş sözleşmesinin sona ermesine bağlı olan alacaklardan bahsetmemiz gerekir. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti gibi alacaklar ancak ve ancak iş sözleşmesinin sona ermesiyle gündeme gelirler. Çünkü bunların varlığı öncelikle iş ilişkisinin sona ermesine bağlanmıştır. O halde, bu tip iş akdinin sona ermesine bağlı alacaklar için çalışmaya devam edilirken dava açılamayacağı kabul edilmelidir.

İş sözleşmesinin sona ermesine bağlı olmayan alacaklar

Bunların başında fazla çalışma ücretleri gelmektedir. Aynı şekilde genel tatil ücreti, hafta tatili ücreti ve maaş gibi bazı alacaklar da iş sözleşmesinin sona ermesinden bağımsızdır. Üstelik bu gibi ücret alacaklarında 5 yıllık zamanaşımı da söz konusudur. İşçi bir işyerinde isterse 30 yıl çalışmış olsun, iş mahkemesine ücret alacağı için dava açtığında en çok geriye dönük 5 yıllık ücretlerini talep edebilmektedir.

Görev Tanımı Nedir? Niçin Önemlidir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İş mahkemelerinin görevi

işten ayrılmadan dava açmak

İş mahkemelerinin işleyişini düzenleyen 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanununun birinci maddesine göre “İş Kanununa göre işçi sayılan kimselerle … işveren veya işveren vekilleri arasında iş akdinden veya iş Kanununa dayanan her türlü hak iddialarından doğan hukuk uyuşmazlıklarının çözülmesi ile görevli olarak lüzum görülen yerlerde iş mahkemeleri kurulur”.

Madde metninden de görüleceği üzere iş mahkemesi; işçi ile işveren arasında iş sözleşmesinden ya da İş Kanunundan doğan hukuki uyuşmazlıkları çözmektedir. Açıkça görüldüğü üzere kanun, iş sözleşmesinin sona ermesi şartını getirmemiştir.

SONUÇ

Bir işçinin çalışırken dava açması sık rastlanan bir durum değildir. Bunun temel nedeni, böyle bir dava açan işçinin işini kaybedeceğine dair genel inanıştır. Ama bir taraftan da beş yıllık zamanaşımına tabi olan ücret alacakları, her geçen yıl zamanaşımına uğramaktadır.

O halde hangi gerekçeyle olursa olsun bir işçi, işyerinde çalışmaktayken işçilik alacaklarına ilişkin dava açmak isteyebilir. Eğer işçinin alacağı iş sözleşmesinin sona ermesi şartına bağlanmamışsa dava açılabileceğini düşünüyorum.

İş sözleşmesinin sona ermesine bağlı olan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ya da yıllık izin ücreti gibi alacaklar için ise iş akdi devam ederken dava açılamaz.

NOT: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

22 Yorum

 1. iş yerinde kendi bölümümde çalıştırılmadığım için birden fazla iş kazası geçirdim buna rağmen beni farklı bölümlerde çalışmaya zorluyorlar bu konuda yasal haklarım nedir bilği verirmisiniz

  1. İş sözleşmenizin içeriğine göre değişir. Sözleşmenize göre, farklı bölümlerde çalıştırılmanız mümkünse, çalışmanız gerekir. İş sözleşmesini incelemenizi tavsiye ederim.

    1. İş sözleşmenizde, size işveren tarafından verilecek diğer işleri yapıp yapmayacağınıza dair hükümler olup olmadığını araştırmanızı tavsiye ederim.

 2. İş kazası gecirdim ve iş yerini dava actım sürekli istirat alıyorum ve rapor almakta zorlanıyorum ve dava acıldı ben orda çalışmaya devam edersem dava düşer mi iş yeri beni çıkarmazsa çalışmak zorunda kalıyormuyum ve benim ozaman davama her hangi bir sorun olur mu

 3. İş mahkemelerinde mahkeme masrafını düşürmek için toplu olarak (5-10 kişi) dava açılabilir mi?

 4. 4 senelik çalıştığım şirkette bı senelik iznim duruyo sürekli bana parasini iş çıkışın verilirken alıcaksin dendi fakat öyle birşey yokmuş ve iznim verilmiyor çalışırken dava açabilir miyim dava açsam kıdem tazmanati alabilir miyim

  1. Rabia hanım, eğer geçmiş yıllardan kullanamadığınız izniniz varsa ve ısrarla verilmiyorsa, bu bir haklı fesih nedenidir. Bu gerekçeyle haklı fesih yapıp kıdem tazminatınızı işverenden talep edebilirsiniz.

 5. Çalışırken kolumdan kaynaklanan rahatsızlığım sonucu iş yerine dava acabilrmiyim ve çalışmaya devam edebilirmiyim

 6. Merhabalar avukat bey; 10.04.2014 tarihinden beri kurumsal bir şirketin şubesinde çalışıyorum.Resmi tatillerle alakalı hiç bir ödeme verilmemekte. Maaş adı altında asgari geçim indirimi de alamıyoruz.Hali hazırda çalışmaktayım.Çalışıyorken dava açmam mümkün mü? Dava açarsam şirket tarafından nasıl bir tepki alırım ? Konu hakkında bilgi ve tecrubelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

  1. Murat bey çalışırken de pekala dava açılabilir. İşverenin tepkisine gelince; açıkçası bunu kestirmek bizim için imkansızdır. Bu sorunun cevabını en iyi yine siz verebilirsiniz.

 7. Merhaba Zeynel Bey bir işyerinde 8 yıldan beri çalışmaktayım son 3 yıldır maaşlarımız süresi içerisinde verilmiyor genelde ikiye bölünerek bir kısmı önceden bir kısmı da diğer ayın başında veriliyor bu haklı fesih sebebi sayılabilir mi?Bu sebebe dayalı istifa edersem kıdem ve ihbar tazminatlarımı alabilir miyim sigorta larımız asgari ücretten gözükmekte fakat aldığımız asgari ücret değil yani eksik gözükmekte bu konu hakkında da herhangi bir yaptırım uygulayabilir miyim?

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz iki konu da haklı fesih sebebidir. Yalnız, maaş konusunda, eğer “önceden veriliyor” dediğiniz kısım, hak ettiğiniz günden önce verilme şeklindeyse, bu durum işçinin aleyhine olmadığı için, haklı fesih sebebi de olmayacaktır.

 8. Çalışırken işverenine haber vermeden dava açmak sadakat yükümlülüğüne aykırı ve ahlaksızlıktır. Böyle bir işçinin piyasada çalıştırılmaması gerekir.

  1. Merhaba. O zaman şöyle bir örnek vereyim Osman bey. İşçiye fazla mesai ücretleri ödenmiyorsa ve işçinin kıdemi de 5 yılı aşıyorsa ne olacak? İşçinin çalıştığı her gün, tam 5 yıl öncenin ve onun da öncesinin fazla mesai alacakları zamanaşımına uğrayacak. İşçi neden hakkını aramasın? İlla haklı fesih mi yapması gerekir? Neden hfesih yaparak birçok muhtemel hakkından (işe iade, ihbar vb.) vazgeçsin?

 9. Merhaba
  Çalıştığım işyerinde çaycı bayan çay bardağımı çöpe attı ve ben hiç birşey yapmadım laf sataşma olmadı ben kendim isteyerek işten çıktım bu çaycı bayana dava açabilir miyim eğer açılıyorsa ne konu olarak dava açılır

  1. Merhaba, Bu konuda bir yoruma varmak güç olur. Hangi konuda dava açacaksınız, size zararı tam olarak nedir, kanıt var mı vb. bilemiyorum ama, uğruna değecek birşeyler olması gerekir düşüncesindeyim.

 10. İyi günler benim sorunum halen çalışıyor göründüğüm iş yerine dava açmak istiyorum 2 buçuk yıldır yıllık izinlerimi ve resmi tatil ücretlerini vermiyorlar ve haftalık 45 değil 55 saat caliamiza rağmen fazla mesai ücreti ödenmiyor bu haklarimi ve tazminatımı alabilirmiyim?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.