Cenaze ödeneği nedir ve kimlere verilir?

SGK tarafından hak sahiplerine tanınan haklardan birisi de cenaze ödeneğidir. Cenaze ödeneğini kimler alabilir, hangi şartlara tabidir ve 2018 yılı için miktarı nedir?

Cenaze ödeneği nedir?

Cenaze ödeneği; belirli şartları taşıyan sigortalının yakınlarına, hak sahibinin ölmesi üzerine tek seferlik yapılan bir yardımdır.

Cenaze ödeneği alma şartları neler?

Cenaze ödeneğinin ödenmesinin ilk şartı haliyle, sigortalını vefat etmesidir. Şu şartları taşıyan sigortalılar için bu ödenek ödenebilecektir:

  • En az 360 gün sigortası olan işçi
  • Yaşlılık aylığı, malullük aylığı gibi emekli aylığı almakta olanlar
  • Sigortası kaç gün olursa olsun (360 günün altında da olabilir) iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda vefat edenler

İşsizken vefat edenler için cenaze ödeneği

Yukarıdaki şartlardan birisi de, çalışanın en az 360 gün sigorta priminin olmasıydı. Bu şartı sağlayan kişi; çalışmıyorken yani işsizken vefat etse bile, yakınlarının cenaze ödeneği alma hakkı olacaktır.

Cenaze yardımı kimlere verilir?

Bu yardım, sigortalının yakınlarına ödenecektir. Bu kişiler, sırasıyla şunladır:

  • Sigortalının eşi
  • Eşi hayatta değilse çocukları
  • Çocukları yoksa, anne veya babası
  • Anne veya babası hayatta değilse kardeşleri
  • Bunların hiçbiri yoksa ve cenaze bu kişiler dışında başka bir kişi ya da kurum tarafından kaldırılmışsa, cenaze ödeneği tutarına kadar olmak üzere, bunlar tarafından yapılan masraflar SGK tarafından karşılanır.

Cenaze yardımı için nereye başvurulur?

 

Engelliler için internet indirimleri

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Cenaze ödeneği almak isteyen kişinin, sigortalının ölüm tarihini de belirten bir dilekçeyle SGK’ya başvurması gerekir. SGK, sigortalının ölün kayıtlarını sistemden inceleyecektir.

Ölüm tarihi henüz nüfus kütüğüne kaydedilmemişse; dilekçeye, sigortalının ölüm tarihini gösteren bir belgenin (ölüm tutanağı, defin ruhsatı gibi) eklenmesi gerekir.

Cenaze yardımı 2018 yılı için ne kadar?

Cenaze yardımı tutarı 2018 yılı için 595 TL olup bu rakam her yıl TÜFE oranında artmaktadır.

Cenaze ödeneği nereden alınır?

teselli için sıkışan eller

Ölen kişi işçi olarak çalışıyorsa yani 4/4 kapsamında ise ödemeler PTT aracılığıyla yapılmaktadır. 4/b kapsamında çalışanlar için cenaze yardımı ise Ziraat Bankası kanalıyla ödenmektedir.

PTT’ye gönderilen tutarlar 2 ay içinde çekilmezse, SGK’ya iade edilmektedir. 2 aydan sonra ödeneğini almak isteyen kişinin, tekrar SGK’ya başvurması gerekir.

Cenaze ödeneğinde zamanaşımı

Vefat gibi üzücü durumlarda, birçok telaş bir arada yaşandığı için, bu ödeneğin alınması unutulabilir. Ya da böyle bir hakkın varlığından sonradan haberdar olunabilir.

Cenaze yardımı 5 yıllık zamanaşımına tabidir ve bu süre ölüm tarihiyle birlikte başlar. Örneğin 25/04/2015’te vefat eden bir sigortalı için cenaze ödeneği en geç 25/04/2020 tarihine kadar talep edilmelidir.

SONUÇ

Yukarıdaki şartları sağlayan bir yakını vefat eden kişi için, sosyal devletin gereği olarak yapılan bu tür yardımlar önemlidir.

Bu yardımlar hem devletin, vatandaşın yanında olduğunu gösterir hem de ona bu zor gününde, bir nebze destek olur.

Yazının başında da belirtmiş olmamıza rağmen tekrar hatırlatmak isterim ki; 360 gün sigorta şartı, iş kazası ve meslek hastalığı durumlarında aranmamaktadır. Yani, isterse 1 günlük sigortası olsun, iş kazası geçirerek vefat eden bir işçinin yakınlarına cenaze yardımı ödenecektir.

2018 yılı için yapılan cenaze yardımı tutarı 595 TL’dir ve bu yardımı almak için bir dilekçeyle SGK’ya başvurmak yeterlidir.

Cenaze yardımı başvuru dilekçesi örneğini, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak SGK’nın resmî sitesinden indirebilirsiniz:

www.sgk.gov.tr


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.