Çocuğu evlenen işçinin mazeret izni hakkı

Çocuğu evlenen işçiye izin var mı?

İş Kanununda yer alan izinleri üçlü bir ayrıma tabi tutabiliriz. Yıllık ücretli izin, ücretli mazeret izinleri ve ücretsiz izinler. Bu izinlerin kapsamı da yine kanunda açıklanmıştır. Evlenen işçiye ya da eşi doğum yapan işçiye ücretli mazeret izni verildiğini biliyoruz. Peki çocuğu evlenen işçiye ücretsiz mazeret izni verilir mi?

İş Kanununda mazeret izinleri

Bu konuda geniş bilgiyi şu yazıdan alabilirsiniz. Ama kısaca özetlemek gerekirse; evlenen ya da evlat edinen işçinin 3 gün, annesi/babası/kardeşi/çocuğu ölen işçinin 3 gün, eşi doğum yapan işçinin 5 gün ücretli mazeret izni hakkı vardır.

Ayrıca işçinin, yüzde 70 oranında engelli olan veya engelli olmasa bile süre gelen bir hastalığı olan çocuğunu tedavi ettirmesi lazım geliyorsa, bu çocuğun tedavisi için işçiye yıl içinde farklı zamanlarda da olabilecek şekilde, 10 güne kadar ücretli izin verilmektedir.

Çocuğu olan işçinin izin hakkı

İşçilerin refakat izni hakkı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Böyle bir haktan bahsedebilmemiz için, bunun açık bir şekilde İş Kanununda ifade edilmiş olması gerekir. Ancak İş Kanununda böyle bir mazeret izninden bahsedilmemiştir. O halde, çocuğu evlenen işçiye işverenin ücretli izin verme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

SONUÇ

çocuğu evlenen işçinin izin hakkı

İşçilere verilen ücretli mazeret izinlerinin kaynağı, İş Kanunudur. Bu kanunda yer almayan bir hakkın, işçilere tanındığını söylemek mümkün olmaz. Kanunu incelediğimizde ise, çocuğu evlenen işçiye tanınmış her hangi bir ücretli izin hakkı yoktur.

Ancak bu, böyle bir durumda hiçbir şekilde izin verilemeyeceği anlamına gelmez. İşçi talepte bulunur ve işveren de uygun bulursa, işçisine ücretli mazeret izni verebilir ya da onu ücretsiz izne gönderebilir.

Ayrıca şunu da söylemem gerekir ki; İş Kanununun tanımlamadığı bu hak, iş sözleşmesine peşinen koyulursa ya da toplu iş sözleşmesinde yer bulursa, bu durumda artık işçiye çocuğu evlendiği için ücretli izin verilmesi zorunlu hale gelir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. mustafa bey bizim sırket tek bir isım altında 4 5 cesıt sektorde calişması var yanı market..peynır .et.unlu mamuller son olarak da sera sektrune girmis xxx A.Ş olarak tek marka bız sımdi tarm sektoru olarak mi geciyoruz yoksa o sşirketın bunyesınde normal bi çalisan olarak mi gorunuyoruz 1500 ,2000 calşan var toplam genel olarak ıyı varsınız şimdiden teskrler cvbnz için

  2. Merhabalar kanunda yeni yer alan bir haber duydum çocuğu evlenene 5 gün izin hakkı doğmuş, aslı varmı

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.