Çocuğu hasta olan işçiye izin var mı?

Çocuğu hasta olan işçiye izin verilir mi?

Çocuğu hasta olan bir annenin ya da babanın izin almak istemesinden daha doğal bir şey olmasa gerek. Böyle durumlarda işçi ile işveren arasında karşılıklı anlayış ilişkisine dayanılarak sorunların çözüleceğine inanıyorum. Ama ya anlaşılamazsa ne olacak? Bu yazıda İş Kanunu bakımından bu konuda işçiye tanınan hakları sizlere aktarmaya çalışacağım.

İş Kanununda izinler

İş Kanunundaki izinleri temelde ikiye ayırabiliriz: Ücretli izinler ve ücretsiz izinler. İş Kanununda ücretli izinleri ise yıllık ücretli izinler ve mazeret izinleri olarak ikiye ayırabiliriz. Ücretli yıllık izni daha önce anlatmıştık. Mazeret izinleriyle ilgili de bilgi vermiştik. Aynı şekilde İş Kanunundaki ücretsiz izinleri de yazı konusu yapmıştık.

Çocuğun hasta olması durumunda izin

İş Kanununun sistematiği gereğince böyle bir durumda izin kullandırılıp kullandırılmayacağını anlamak için kanun metnini incelememiz gerekecektir. Kanunu incelediğimizde ise karşımıza Ek 22 inci madde çıkmaktadır.

İşçilerin refakat izni hakkı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Mazeret izinleri

Mazeret izni başlıklı bu maddede açık bir şekilde, hangi hallerde işçiye ücretli mazeret izni verilebileceği belirtilmektedir. Bu hallerden birisi de çocuğun hasta olmasıdır. Peki ama nasıl bir hastalık?

Çocuğun hastalığından kaynaklı mazeret izninin şartları

Kanuna göre, işçiye çocuğunun hastalığı için izin verilebilmesinin şartları şunlardır:

 • Çocuğun az % 75 oranında engelli olması
 • Çocuğun engellilik hali yoksa süreğen (müzmin, kronik) hastalığının olması
 • Yukarıdaki durumların hangisi mevcutsa, bunun sağlık raporuyla belgelendirilmesi

Çocuğun hastalığı nedeniyle verilen iznin kullanımı

çocuğu hasta işçi

Yine İş Kanununa göre, yukarıdaki şartları taşıyan işçiye çocuğu için ücretli mazeret izni verilmesi zorunludur. Ancak bu izin, bir yıl içinde en çok 10 gün için verilir. İşçi bu 10 günü ister toptan kullanır, isterse de parçalı olarak kullanabilir. Ayrıca bu izin; çocuğun anne ya da babasının sadece biri tarafından kullanılabilir.

Şartları uymayan çocuklar için mazeret izni

İşçinin çocuğu hasta olmasına rağmen hastalığı kronik bir hastalık değilse ya da engelli bile olsa engel oranı % 75’in altındaysa işçi bu mazeret iznini hak edemeyecektir. Bu durumda işçinin yıllık ücretli iznini kullanmaktan ya da işveren uygun görürse ücretsiz izin almaktan başka yapacak bir şeyi bulunmamaktadır.

SONUÇ

Çocuğu hasta olan işçiye, çocuğunun hastalığı ya da engellilik durumu yukarıda belirtilen şartlar dahilindeyse 10 güne kadar ücretli izin verilmesi zorunludur. Bunun dışında yukarıdaki şartları taşımayan hastalıklar söz konusu olduğunda, çocuğu hasta olduğu için işçiye ücretli mazeret izni verilmesi zorunluluğu yoktur.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

20 Yorum

 1. Merhabalar, Oğlum doğumdan kalp hastası ve ameliyat olacak. Mazeret izni veya refakatçi izni kabulu gerçekleşebilir mi? Teşekkürler

  1. Merhaba, çok geçmiş olsun. Bu duruma özel bir izin ne yazık ki bulunmamaktadır. Ücretsiz izin vermek ya da vermemek işverenin takdirindedir.

 2. Merhaba, bu son zamanda çoğu işçi arkadaş kadroya geçmişti. Kadroya geçen işçi kadınlara çocuğunun ameliyat olması durumunda ücretli ya da ücretsiz izin verilebilir mi acaba? Bir bilginiz var mı?

 3. Mrb. Brn bir kamu kurumunda taseron olarak calusmaktayim. Benim cocugum kalp hastası bulundugum sehirde mudahale edilemedigi icin sevkli olarak bir ust hastaneye sevki uygundur raporu ile sevk verildi bende cocugumun tedavisi icin sevk belgesi ile il dışına götürdüm dönüşte sevk ile hst çıkış tarihli sevki kurum daki firma gorevlisine verdim fakat bana bu sizin icin gecerli degil kamu personeli icin denildi ve yıllık iznimden düşüldü bu dogrumu.

  1. Harun bey, öncelikle geçmiş olsun. İşçiye tanınan böyle bir izin hakkı ne yazık ki yoktur.

 4. Merhaba.çocuğum kronik böbrek hastası. Bakımıyla ilgilenebilmem için herhangi bir izin hakkım varmı. Devlet memuruyum

 5. Merhaba ben özel bir şirkette SSK olarak
  Çalışmaktayım oğlum apandisit ameliyatı oldu bir hafta refakatçi ben yanı babası olarak kaldım iş verin benden ücret kesintisi yaptı tarih 12/01/2018 geriye dönük rapor alabilir mıyım . teşekkürler

  1. Hüseyin bey geriye dönük rapor alamazsınız. Ne yazık ki yapabileceğiniz bir şey yok.

 6. Merhaba
  Oğluma kanser teşhisi kondu ve 1 yıl sürecek tedavi raporu verildi. Özel sektörde çalışıyorum. Nasıl bir izin kullanabiliyorum acaba?

  1. Eda hanım öncelikle çok geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur. Ne yazık ki İş Kanununda böyle bir durumda öngörülen bir izin yoktur.

   1. Refakatçi izni veriyormuş doktorumuz 3 aylık. Devlette kabul görüyormuş bu. Ancak özelde işverene mi bağlı? Ücretsiz izin hakkım var mı? Ne kadar?

    1. İşçiler bakımından hiçbir ücretsiz izin hakkınız yok. Ama işveren kendi takdir ederse ücretsiz izin verebilir.

 7. Merhaba çocuğumun süreğen bir hastalığı var ve bunu hekim raporu ile belgeledim fakat iş yerim bunu kabul etmeyip heyet raporu istediğini belirtti fakat heyet e gittiğimde heyet de sadece engel raporuna heyet verilir diyor nasıl bir yol izlemeliyim

 8. merhaba iyi akşamlar kızım 0/95 raporlu muane için randevusu var ona götürebilmem için ne tür bir izin alabilirim iş yerinden teşekurler

 9. yani illaki çocugumuz engellimi olucak tövbe yarabbim böyle bir saçmalık yok ya anne ve baba olarak yapmamız gereken sorumluluklar var biz hem çocugumuz bizden sağlık anlamında faydalansın diye çalışmıyor muyuz?çocugum allah göstermesin engelli ya da kronik hastalıgı olduktan sonra yere batsın 22.maddesi.ameliyat olucak izinden mi düşülecek ya da doktora anca kalıtsal ya da engelli durumundamı gitmeli nerde kaldı çalışanın yanındadır hükmü

 10. Okudugum yorumlara bakılırsa iscinin vay haline hersey isverenin elinde hep biz magdur yazik benimde kızım 19 aylık menenjit tedavisi alıyor nasıl bir yol izlicem bilmiyorum ☹

 11. benim çocuğum lösemi hastası her ay il dışına sevk ile gidip geliyorum.Sevk yaptırdığım gün izinli mi sayılıyorum birde sevki örneğin bugün kapatıp yarın uçak ile dönüyorum dönüş saati mesai bitimine yakın oluyor işe gitmiyorum o gün için yıllık izin mi almalıyım kurumum sevk yaptırdığım gün ve dönüş yolunda geçirdiğim gün için yıllık izin almamı söylüyor.
  ama ben sevki kapattığım gün uçağa yetişemiyorum ertesi gün ise dönüşüm mesai çıkışına geliyor ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Öncelikle çocuğunuza acil şifalar dilerim. Eğer işyerinde ya da sözleşmenizde özel düzenlemeler yoksa, sevk aldığınız gün ya da başka bir gün kendiliğinden izinli sayılmazsınız. İş Kanunu, bu durumda işçiye herhangi bir izin hakkı öngörmemiştir. Bu durumda, işyerinden kaç gün ayrı kalacaksanız yıllık izin almanız gerekir. Ama elbette işyeri inisiyatif kullanıp size ücretli izin de verebilir. Bu, tamamen işverenin takdirinde olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.