Cuma günü izin alan işçiden 2 gün yıllık izin düşülür mü?

Cuma izin alan işçiden cumartesi kesilir mi?

Yıllık izin kullanımıyla ilgili bu kadar spesifik bir yazı yazmak istemezdim. Ancak gelen sorulardan görüyorum ki; cuma günü yıllık izne ayrılan işçilerden 1 yerine 2 gün yıllık izin düşülmektedir. Peki, Cuma günü izne ayrılan işçinin 2 günlük izninin kesilmesi doğru mudur?

İş Kanununda yıllık izin süreleri

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçinin yıllık izin sürelerinin ne kadar olduğunu daha önce yazmıştık: iscidunyasi.com/isci-yillik-izin-sureleri

Kısaca özetlemek gerekirse; işçi kıdemine göre 14, 20 ya da 26 günlük yıllık izin hakkına sahiptir. Bu günler iş günü olup hafta tatili ya da resmi tatiller, yıllık izinden düşülmemektedir.

Yıllık izin hesabında hafta tatilleri

Doğum sonrası izin hakları neler?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Cuma gününe gelmeden önce, şunu belirtmeliyim ki; işçinin hafta tatili günleri yıllık izinden düşmemektedir. Örneğin haftada 1 gün hafta tatili hakkı olan işçi, 14 gün izne ayrıldığında, toplam 16 gün izinde olmaktadır.

İşçinin hafta tatilinin bir değil de iki gün olması durumunda işler biraz karışmaktadır. Yani işçi örneğin cumartesi ve Pazar iki gün hafta tatiline sahipse, cumartesi günleri yıllık izinden düşülür mü? Bu sorunun cevabını da daha önce vermiştik:

Cuma günü izinleri neden 2 gün olarak sayılır?

cuma günü yıllık izin iki gün düşülmesi

Günümüz uygulamasında birçok işverenin aynı şeyi yaptığını görüyoruz. Bunu bir örnekle somutlaştıralım.

İşçi haftanın 5 günü çalışıp cumartesi ve pazar günü tatil yapıyor olsun. Bu işçi Cuma günü yıllık izin almak istediğinde, bazı işverenler işçinin bir değil de iki gün düşmektedir.

Bunun sebebi olarak da, işçinin sadece bir gün izin alıp art arda 3 iş günü işe gelmemesi gösterilmektedir. Bu ne kadar doğru?

İşçinin yıllık izne ayrılması halinde hafta tatili ücreti

Öncelikle bu konunun açıklığa kavuşturulması gerekir. Çünkü zannımca, bu sorunun temel çıkış nedeni hafta tatili hak edilip edilmediği mevzuudur.

Daha önce de açıklamıştık (iscidunyasi.com/ise-bir-gun-gelmeyen-iscinin-2-yevmiyesi-kesilebilir-mi); hafta tatiline hak kazanmak için, her şeyden önce, tatilden önceki iş günlerinin TAMAMINDA çalışılmış olması gerekir.

Oysa, örneğin cuma günü yıllık izne ayrılan bir işçi, hafta tatilinden önceki iş günlerinin tamamında çalışmamıştır. Bu durumda ne olur?

Bunun için İş Kanununun 46ncı maddesine bakmamız gerekir. Bu maddenin c bendine göre; işveren tarafından işçiye verilen izin süreleri, çalışılmış gibi kabul edilmelidir. O halde, işçi Cuma günü yıllık izne ayrılsa bile, hafta tatili bakımından çalışılmış kabul edilecek ve hafta tatili ücretine hak kazanacaktır.

SONUÇ

Cuma güne izne ayrılan işçinin yıllık izin süresinden 2 gün düşülmesi yanlıştır. Bunun yasal bir dayanağı da yoktur.

Eğer bunu yapan işveren, işçisinin hafta içi bir gün yıllık izne ayrılarak hafta tatili ücretini hak etmediğini düşünüyorsa, o zaman yapması gereken şey yıllık izinden düşmek değil, işçinin bir günlük ücretini kesmek olmalıdır.

Kaldı ki bu tamamen yanlış olacaktır; çünkü hafta içi raporlu ya da izinli olan işçi, İş Kanununun 46ncı maddesine göre hafta tatiline zaten hak kazanmaktadır.

Eğer sorun, işçinin Cuma günü izne ayrılıp cumartesi de gelmemesi ise; işyerinde haftanın altı günü çalışan ve pazar günü tatil yapan işçi, cuma günü için izin almışsa, cumartesi zaten gelmek zorundadır.

Ancak işçinin hafta tatili cumartesi ve pazar şeklinde iki gün ise ve işçi cuma günü yıllık izin almışsa, pekala cumartesi ve pazar da işe gelmeyecek, hem de yıllık izninden sadece 1 gün düşülecektir.

Cuma günü yıllık izin alan işçinin yıllık izninden 2 gün düşülmesi hem yasal değildir ve tespiti halinde idari para cezası uygulanır, hem de bu durum işçi açısından bir haklı fesih sebebidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Merhaba,

    öncelikle konuyla ilgili bilgileriniz için teşekkürler.

    örnek bir yargıtay kararı var mıdır konuyla ilgili?

    1. Merhaba, rica ederim. Buna ilişkin bir Yargıtay kararı bulmak mümkün olmaz. Bu kadar spesifik bir konunun Yargıtay’a taşınması muhtemel değildir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Sitemizin en üstünde yer alan KİRACILARA MÜJDE başlıklı REKLAMI tıklayan ve ziyaret ettikleri sitede FORM dolduran okuyucularımızın yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır.