Cumartesi ve Pazar mesaisi ne kadar?

Ülkemiz uygulamasında Pazar günü birçok işyerinde hafta tatili olarak belirlenirken, kamu kurumlarında ve bazı işyerlerinde cumartesi de çalışma yoktur. Peki ama cumartesi veya Pazar çalışan işçinin mesai ücreti nasıl hesaplanır?

İşçinin cumartesi çalışması

Cumartesi, yasalarımız bakımından iş günü kabul edilir. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller hakkında kanuna göre hafta tatili Pazar günüdür.

Fiilen birçok işyerinde cumartesi çalışması devam ettiği gibi, bir kısmında ise yarım gün çalışma yaygındır. Cumartesi çalışmayan özel sektör işyeri ise oldukça azdır.

Pazar çalışması

Pazar günü ise, cumartesinin aksine, genel olarak işyerlerinde çalışmanın olmadığı gündür. Elbette Pazar günü de açık olan işyerleri vardır; ama bu günün pratikte işyerlerinin çoğu tarafından hafta tatili olarak belirlendiğini biliyoruz.

Hafta tatili kavramı

Hafta tatili kavramı aslında birçok işçinin beklediğinden ve bildiğinden farklıdır. Evet, 2429 sayılı Kanunun 3üncü maddesinde hafta tatilinin Pazar günü olduğu ifade edilmiştir; ancak aynı maddede “İş Kanunu hükümlerinin saklı olduğu” da belirtilmiştir.

İş Kanununa göre hafta tatili ise sabit bir gün değildir. İşveren, işçiye 7 günlük zaman diliminde en az 24 saat kesintisiz izin verilmesini istemiş ve bunu da hafta tatili olarak tanımlamıştır: https://iscidunyasi.com/isciye-kac-gun-haftalik-izin-verilmesi-gerekir/

Kısmi süreli istihdamda hafta tatili oluşur mu?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

O halde hafta tatili; işverenin herhangi bir gün olarak belirleyebildiği ve işçinin kesintisiz en az 24 saat dinlendiği zaman dilimi olarak tanımlanabilir: https://iscidunyasi.com/iscinin-hafta-tatili-pazar-gunu-olmak-zorunda-mi/

Hafta tatili ücreti

Hafta tatilini tanımlayan İş Kanunu, bu gün işçinin çalışmamasını istemiş ve buna rağmen de ücretinin ödenmesini emretmiştir. İşte işçinin, hafta tatili gününde çalışmadığı halde hak ettiği bu ücrete hafta tatili ücreti denir.

pazar mesai ücreti

Hafta tatilinde çalışma ücreti

Hafta tatili ücreti, doğal olarak 1 günlük ücret kadardır. Ama hafta tatilinde çalışılırsa ne olur? Ortada işçinin zaten çalışmadan hak ettiği 1 günlük ücreti, çalıştığı için hak ettiği ayrıca 1 günlük ücret ve bir de duruma göre alabileceği yarım günlük fazla mesai ücret olmak üzere toplam 2,5 günlük ücret söz konusu olabilir:

https://iscidunyasi.com/hafta-tatilinde-calisan-isci-kac-gunluk-ucret-alir/

Cumartesi ve Pazar mesai ücreti

Yukarıdaki bölümleri dikkatli okuduysanız, cumartesi ya da Pazar çalışması gibi kavramların yanlış olduğunu anlamış olmanız gerekir.

Çünkü özellik arz eden çalışma biçimi cumartesi ya da Pazar çalışmak değildir; özellik arz eden, hafta tatilinde çalışıyor olmaktır.

Hafta tatili ise cumartesi ya da Pazar olabileceği gibi, haftanın herhangi bir günü de olabilir. O halde, cevaplanması gereken soru, hafta tatilinde çalışılırsa ne olacağıdır.

cumartesi pazar mesai ücreti hesaplama

SONUÇ

Cumartesi mesai ücreti ne kadar? Pazar mesai ücreti ne kadar? Bu iki soru da tek başına anlamsız sorular. Esas soru şöyle olmalıdır: Bu iki gün hafta tatiliniz mi değil mi?

Örneğin Pazar günü hafta tatilinizse ve çalıştıysanız, Pazar mesai ücretinizin ne olacağını şu yazıdan rahatlıkla öğrenebilirsiniz:

https://iscidunyasi.com/hafta-tatilinde-calisan-isci-kac-gunluk-ucret-alir/

Cumartesi hafta tatili gününüzse, yukarıdaki yazı size de kesin cevabı verecektir. Çünkü burada esas olan günler değil, hafta tatilinizin hangi gün olduğudur.

Dolayısıyla özel belirlenmiş bir Pazar mesai ücreti yoktur. Diyelim ki bir işçinin hafta tatili Çarşamba günü olsun. Olamaz mı? Neden olmasın; örneğin hafta sonu oturacak yer bulunmayan bir kafede çalışan işçi, hafta tatilini Çarşamba yapıyor olabilir.

Bu işçi Pazar çalışınca ne olur? Hiçbir şey! Cumartesi çalışınca ne olur? Yine hiçbir şey! Peki Çarşamba çalışırsa ne olur? İşte o zaman, yukarıdaki bağlantıda yazanlar olur ve işçi ekstra ücrete hak kazanır.

Siz de almanız gereken ücreti hesaplamak istiyorsanız, öncelikle hafta tatilinizin hangi gün olduğunu dikkate almalı ve tüm hesaplamaları buna göre yapmalısınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.