Cumhuriyet bayramında işçi çalıştırılabilir mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında yapılan çalışma

İş Kanununda ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma yasaklanmamıştır. Kanun, bu günlerde işçilerin dinlenmesini teşvik etmekle beraber; işverenin çalıştırmak istemesi ve işçinin de buna rıza göstermesi halinde çalışmaya müsaade etmiştir. Bu günlerden birisi de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıdır.

Ulusal bayram ve genel tatil günleri neler?

Şunlar ulusal bayram ve genel tatil günleridir:

  • 28 Ekim saat 13:00’den itibaren 29 Ekim Cumhuriyet bayramı
  • 1 Ocak yılbaşı günü
  • 1 Mayıs günü
  • 23 Nisan günü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  • 19 Mayıs günü, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
  • 30 Ağustos günü, Zafer Bayramıdır.
  • Ramazan Bayramı, arefe günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gün
  • Kurban Bayramı, arefe günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gün

Cumhuriyet bayramının diğerlerinden farkı

Yukarıda sayılan günlerin içinde sadece birisi için özel bir yasak getirilmiştir. Buna göre; 29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunlu tutulmuştur.

Günümüzde çok da uygulama alanı bulmayan bu hüküm, 29 Ekim gününde çalışmayı tamamen yasaklamaktadır. Peki ama buna rağmen işçiler, bu günde çalıştırılabilir mi?

İş Kanununda Cumhuriyet Bayramına ilişkin özel düzenleme yok

29 ekim isci calistirma genel tatil

İş Kanununa baktığımızda, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerinde çalışma yapılmaması durumunda, işçilere bu günlere ait ücretlerinin yine de ödeneceği ifade edilmekte ve eğer  bu günlerde çalışılırsa da ayrıca genel tatil ücreti olarak bir yevmiye daha ödenmesi gerektiği belirtilmektedir. Toplu iş sözleşmesinde ya da iş sözleşmesinde hüküm yoksa, işçilerin bu günlerde çalışması için ayrıca onaylarının alınması da şart koşulmuştur.

Görüldüğü üzere İş Kanunu Cumhuriyet Bayramını diğer günlerden farklı tutmamış ve bu gün de işçinin çalışabileceğini belirtmiştir. Cumhuriyet bayramında çalışan işçiye bir yevmiye fazladan verilmesi yeterli olacaktır.

SONUÇ

Cumhuriyet bayramında, özel işyerlerinin kapalı olması Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanuna göre zorunludur. Ancak İş Kanunu bakımında baktığımızda ise, Cumhuriyet bayramında işçi çalıştırılamayacağına dair bir hüküm bulunmamaktadır.

Bu nedenle 28 Ekim saat 13:00’den sonra ve 29 Ekim günü açık olan işyerlerinde işçi çalıştırılması durumunda, çalışan işçilere 28 Ekim sat 13:00’den sonrası için yarım yevmiye ve 29 Ekim günü için de bir yevmiye fazladan ödenmesi gerekmektedir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir