Deneme Süresi Nedir?

İşçi ile işverenin birbirini tanıması ve işin ya da işçinin uygun olup olmadığını anlaması için süreye ihtiyaçları olabilir. İşte böyle bir durumda devreye deneme süresi girer. Peki ama deneme süresi nedir?

Deneme süresi kavramı

Deneme süresi; adından da anlaşılacağı üzere, iki tarafın da sonunda karar vermesinin gerekeceği geçici bir süredir. Bu sürenin temel özelliği, iki tarafın da, herhangi bir gerekçe göstermeye gerek olmadan iş sözleşmesini sona erdirebilmesidir.

Böyle olunca taraflar maddi bir yaptırımı olmayacağını bildiği için, işi ya da işçiyi tartarak en doğru kararı verebilmektedir.

Deneme süresinde sigorta ve ücret

Deneme süresi, işçinin bedavaya ya da daha ucuz çalıştırılabileceği bir dönem değildir. Bu sürenin tek bir nedeni vardır; o da tarafların birbirine karşı yükümlülük altına girmesi için zamana ihtiyaç duymalarıdır.

Yoksa deneme süresinde işçi tıpkı normal zamandaki gibi maaşını eksiksiz alacak ve kesinlikle sigortasız çalıştırılmayacaktır:

iscidunyasi.com/isciye-deneme-suresinde-ucret-odenir-mi

Görev Tanımı Nedir? Niçin Önemlidir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

iscidunyasi.com/deneme-suresinde-sigortasiz-calisilabilir-mi

Deneme süresi kaç ay olur?

Taraflarca iş sözleşmesine bir deneme süresi konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. Ancak deneme süresi; toplu iş sözleşmelerine hüküm konularak ve en çok 4 aya kadar uzatılabilir.

Deneme süresi içinde fesih

Deneme süresi devam ederken yapılan feshin en önemli sonucu, tarafların ihbar yükümlülüğü olmaması yani işi derhal bırakabilmesi ya da işçiyi derhal çıkarabilmesidir.

iscidunyasi.com/ihbar-sureleri-kac-haftadir

Dolayısıyla deneme süresi içinde yapılan bir feshin ihbar tazminatı, kıdem tazminatı, yıllık izin vb. herhangi bir sonucu olmayacaktır. Sadece, işçinin çalıştığı günlere dair ücretinin muhakkak ödenmesi gerekir.

Deneme süresi kime yarar?

deneme süresi kaç ay

Deneme süresi genellikle işverenler tarafından tercih edilen, işçileri ise çok sıcak bakmadıkları bir dönemdir. Amaç, aslında her iki taraf için de birbirini tanıyacak bir süreyi ortaya koymaktır.

Deneme süresi genelde işçiler açısından tercih edilmemekle birlikte bunun işçilere de faydasının olduğu unutulmamalıdır. Çünkü deneme süresi olmadan çalışan bir işçi işi beğenmez ve ayrılmak isterse, işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir. İşte deneme süresi içinde olan bir işçi, dilediği zaman işyerinden ayrılabilir ve hiçbir tazminat da ödemez.

Deneme süresinin sonucu

Deneme süreli iş sözleşmesinin temel sonucu şudur:

Deneme süresinde olmak kaydıyla hem işçi hem de işveren, iş sözleşmesini bildirim süresini beklemeksizin ve tazminatsız olarak feshedebilir. İşçinin çalıştığı günler için hak ettiği ücret ile diğer hakları saklıdır.

Deneme süresiyle ilgili diğer yazılarımıza aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

https://iscidunyasi.com/deneme-suresinde-isten-cikarilan-ya-da-ayrilan-isci-issizlik-maasi-alabilir-mi/

https://iscidunyasi.com/deneme-suresinde-feshin-sonuclari/

https://iscidunyasi.com/deneme-suresinde-istifa-dilekcesi-ornegi/


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. İşyerim uzağa taşınıyor 6 ay çalıştım tazminat alabilirmiyim ve ışsizlik maaşı bağlanırmı

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.