Deneme süresinde sigortasız çalışılabilir mi?

Deneme süresinde sigorta olur mu?

Deneme süresi denince, işçiye daha az ücret ödendiği ya da işçinin bazı haklardan mahrum edildiği bir dönemin anlaşılmaması gerekir. Bu sadece, işçi ile işverenin birbirini tanıması ve devam edip etmeme kararı alması için öngörülmüş bir süredir. O halde işçinin sigortasının da bu dönemde yapılması şarttır.

Deneme süresi kaç ay olabilir?

İş Kanunu deneme süresini bir hak olarak hem işçiye hem de işverene tanımıştır. Bu sürenin önemi ise, normal şartlar altında ödenmesi gereken ihbar tazminatının gündeme gelmemesidir. Aynı şekilde deneme süresinde işten ayrılan işçinin ya da işçisini çıkaran işverenin bildirim sürelerine uyma zorunluluğu da yoktur. İş sözleşmesini sona erdirmek isteyen taraf bunu beklemeksizin yapabilir. İşyerinde toplu iş sözleşmesi varsa ve TİS’te buna ilişkin hüküm bulunursa deneme süresi 4 aya kadar belirlenebilir. Toplu iş sözleşmesi uygulamasının olmadığı bir işyerinde ise deneme süresi en çok 2 ay olarak belirlenebilmektedir.

Deneme süresinde sigortasız çalışılır mı?

Sosyal güvenlik hakkı, dayanağını Anayasadan alan bir haktır. Hatta aynı zamanda bir sorumluluk olduğu da söylenebilir. Öyle ki mevzuatımız işçiye, sigorta girişinin yapılmaması halinde SGK’ya durumu bildirme yükümlülüğüne vermiştir. Öyleyse her işçinin sigortasının yapılması gerektiği açıktır. Bu girişlerin ne zaman yapılması gerektiğine dair daha önce yazmış olduğum şu makaleme göz atabilirsiniz.

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Her hangi bir çalışmanın sigorta kapsamı dışında olduğunu söyleyebilmemiz için, bunun dayanağının cari mevzuatımızda yer alması gerekir. Deneme süresi bakımından da böyle bir istisna öngörülmemiştir. Deneme süresi; işçiye ücret ödenmediği veya daha az ödenebildiği, işçinin işyerindeki haklardan yararlanamadığı, sigortasız çalıştırılabileceği bir süre değildir.

SONUÇ

deneme süresi sigortasız

İşçinin; deneme süresi içinde ücret ödemeden çalıştırılması mümkün olmadığı gibi sigortasız çalıştırılması da mümkün değildir. Deneme süresini, tarafların haklarının askıya alındığı bir dönem olarak değil; iş sözleşmesini devam ettirip ettirmeme kararı verecekleri bir süre olarak algılamak gerekir.

Deneme süresi içinde işçinin bir gün dahi sigortasız çalıştırılması yasaktır. Bunun tespiti halinde işverene yüksek miktarda idari para cezası kesilecektir.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Is veren 29. Kodla işten çıkardı. Öncesinde tartışmıştık. Ve onları şikâyet edeceğimi söyleyince bu yola baş vurdu öncesinde çıkışını imzalarsan seni bu şekilde çıkarmam dedi ve bende imzaladım. Ama yinede o şekilde çıkarmış. Ben şunu anlamadım ben birdaha hiç işsizlik ödeneği alamayacak mıyım

    1. Seda hanım, işyerinizde kaç aydır/yıldır çalışıyorsunuz, çıkışa sebebiyet veren konu neydi? vb. detayları bilmeden yorum yapmak zor olur. Ama şuna netlik getireyim; bir daha işsizlik ödeneği almayacaksınız diye birşey yok, her yeni iş yeni bir başlangıçtır.
      29 koduyla ilgili olarak da şu yazımızı incelemenizi şiddetle öneririm>>> https://iscidunyasi.com/29-kodu-ile-isten-cikarilan-iscinin-haklari/

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.