Denkleştirme onayı örneği

Denkleştirme uygulaması

Denkleştirme uygulamasını daha önce şu yazımızda açıklamıştık.

İş Kanununa göre yapılan denkleştirme onayı örneğini ise buradan indirebilirsiniz.

Bu onay alınmadan işçilere denkleştirme yaptırılamaz. Denkleştirme uygulamasının, fazla mesai ödemelerini ortadan kaldıran ve işverenin maliyetlerini azaltan bir uygulama olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca bu uygulamada işçi de hakkını almakta ve fazladan dinlenebilmektedir.

 

Tutanak sicile işler mi?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İndirmek için tıklayın.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yorum

 1. Merhaba;

  denkleştirme esasının uygulanması için her seferinde onay olmak iş yükünü arttıracağından, sözleşmeye madde olarak ekleyerek her seferinde onay alma zorunluluğundan kurtulabilir miyiz?

  çok teşekkürler..

 2. merhaba bir türlü açıklığa kavuşturamadığımız bir konu var cevaplarsanız çok memnun olurum. şimdiden teşekkürler. biz 4 kişi vardiyalı bir şekilde çalışıyoruz. haftalık 45 saat çalışma süresini aşmıyoruz. birimiz dahi izne ayrılsa haftalık 45 saat çalışma süresi aşılıyor. biz bu durumda işverenden fasla mesai ücreti istiyoruz. fakat işveren bu durumu denkleştirme çalışması ile halletmeye çalışıyor. biz ise denkleştirmeyi kabul etmiyoruz. doğrusu nedir?

  1. Merhaba. Denkleştirme için onayınız alınıyorsa ve gerçekten de denkleştirme yapılıyorsa işveren haklı demektir. Diğer türlü, elbette fazla mesai ücretinin ayrıca ödenmesi gerekir.

 3. Selam ben içecek firmasında çalışıyorum eylül 2 kasım 2 denkleşmeye girdik ben istemiyorum haftalık 45 saati çalışıp istirahat istiyorum şuana 6 aydır 12 saat çalışıyoruz hatta üretim bitmişse 4 gün çalışıp tatil yaptığımız da oludu çok bunaldım 45 saatten sonra ben gelmiyom diye bilir miyim ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Denkleştirme için onay vermişseniz, hayır böyle diyemezsiniz. Ama denkleştirme onayını geri alabilirsiniz. Bunun için işverene yazılı bir dilekçe verirseniz, işveren size zorla denkleştirme yaptıramaz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.