Devamsızlık yapan işçinin işten çıkarılması

Devamsızlık yapan işçi

İşçinin işe mazeretsiz gelmemesi işveren tarafından çoğu zaman hoş karşılanmaz. Bu durumda mazereti olmadığı halde işe gelmeyen işçi açısından işverenin önemli hakları mevcuttur. Bunların başında da işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle ve tek taraflı olarak feshetmek gelir.

İşçinin mazereti olmamalıdır

Elbette ilk kural işçinin mazeretsiz olarak işe gelmemesidir. Hasta olan, işverenden izin almış olan, kendi iradesi dışında bir nedenle işe gelmeyen işçi mazeretsiz kabul edilemez. Ama bunların dışında işçi işverenin iznini almaksızın ya da geçerli bir nedeni yokken yani “durup dururken” işe gelmemişse bu durumda işverenin yeni bazı hakları doğmaktadır.

İşçi kaç gün işe gelmezse işten çıkarılabilir?

İş Kanununun 25inci maddesinde de açık şekilde yazdığı gibi işçinin işe gelmeme nedeniyle işte çıkarılabilmesi için aşağıda yazılı sürelerde işe gelmemiş olması gerekir.

 • Ardı ardına 2 iş günü
 • Bir ayda toplam 3 iş günü
 • Bir ayda tatilden sonraki günlerde olmak kaydıyla toplam 2 iş günü

İşverenin 6 iş günü süresi var!

İşçi yukarıda belirtilen sürelerde işe gelmedi. En son gelmemesiyle birlikte artık işverenin haklı nedenle işçiyi çıkarma hakkı var. İşte burada altı iş günlük süreye dikkat etmek gerekiyor. İşçinin devamsızlığının son gününden itibaren, yani işverenin işçiyi haklı nedenle derhal işten çıkarma hakkının doğduğu günden itibaren, işçiyi işten çıkarmak için 6 iş günü var. Altı iş günü geçtikten sonra bu hak kullanılamaz.

Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ne olacak?

İşveren yukarıda belirtilen sürelerde işe gelmeyen işçiyi haklı nedenle 6 iş günü içinde işten çıkarmışsa bu durumda işçi kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkını kaybedecektir. İşveren bu yükümlülüklerden kurtulacak, işçi ise yılların birikimini işverene bırakmış olacaktır.

Sonuç

Ardı ardına iki iş günü ya da bir ayda toplam üç iş günü ya da tatillerden sonraki her hangi iki iş günü işe mazeretsiz olarak gelmeyen işçiyi işveren 6 iş günü içinde İş Kanununun 25/2-g maddesine dayanarak işten çıkarabilir. Bu durumda işçiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmez.

Örnekler:

İşçi 07/09/2015 pazartesi ve 08/09/2015 salı günleri mazeretsiz olarak işe gelmemiştir. İşveren işçiyi işten çıkarabilir.

İşçi 07/09/2015 pazartesi, 15/09/2015 salı ve 02/10/2015 cuma günleri işe mazeretsiz olarak gelmemiştir. İşveren işçiyi işten çıkarabilir.

İşçi 14/10/2015 pazartesi (hafta tatilinden sonraki iş günü) ve 30/10/2015 cuma (Cumhuriyet bayramı tatilinden sonraki iş günü) işe mazeretsiz olarak gelmemiştir. İşveren işçiyi işten çıkarabilir.

Not:

İşçinin yukarıdaki durumlara uymayan mazeretsiz gelişleri (Ayda bir-iki gün ya da tek gün devamsızlık gibi) tutanağa bağlanmalıdır. Bu tip mazeretsiz gelişlerin artması halinde bu tutanaklara dayanarak iş sözleşmesi İş Kanununun 25/2-e maddesi gereğince de feshedilebilir.

İşe gelmeyen işçiye ihtarname örneğini ve işçi işe gelmeme tutanağını indirerek inceleyebilirsiniz.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

13 Yorum

 1. merhaba ben özelbi şirkette çalışıyorum giriş çıkışlarımız parmak iziyle oluyo sistemde ben birgün işe gelmemişim gözüküyo ama o gün işyerinde çalışıyodum müdür bana bunu söyledi bende iş yerinde olduğumu söyledim artı iş yeri kameralı sistemle gözetleniyo o gün işyerinde olduğumu söylediğim halde o günümü ve yol paramı kesti bu konuda ne yapmam lazım

  1. 1- İmza alınacağı zaman ücret bordronuza o ay, ”1 günlük eksik çalışmaya karşı itiraz hakkım saklıdır” şeklinde not yazın altına ve öyle imzanızı atın.
   2- Bilgi-İşlem / Güvenlik departmanından o gün çalıştığınızı gösterir farklı saatlerde birkaç görüntü çıktısı talep edin. (Tarih / saat kamera da gözüksün, çıktı alındığında)
   3- Tüm bunları 6 gün içinde yapıp bir dilekçe ile müdürünüze başvurun (Eksik günümün tamamlanmasını istiyorum şeklinde)
   4- Yine de yapmazlarsa önce çalışma bakanlığı şikayet hattına (170), sonra da iş mahkemesine dava açmaya hasıl olmak üzere arabulucuya başvurun (1 günlük için değer mi tabi tartışılır…)

 2. merhaba lar ben 3 aylık hamileyim ilaç fabrikasında temizlikçi olarak çalışıyorum doktordan ağır is göremez raporu aldım buna rağmen sefim yinede bana ağır işleri yaptırmaya çalışıyor 11 aydır çalışıyorum bana işten çıkmam için baskı yapıyor napabilirim lütfen yol gösterin tskkrlr

  1. Necla hanım, böyle bir durumda işçinin önünde fazla seçenek yoktur. Ya çalışmaya devam etmelisiniz ya da bu durumu gerekçe göstererek işten ayrılmalısınız. Üçüncü bir seçenek olarak da, verilen işi yapmayı reddederek işverenin sizi işten çıkarmasını bekleyebilirsiniz.

 3. Ben rasim tezer 3 gun devamsizliktab isteb isten cikardilar beni giris 28.08.2014 cikis 12.01.2017 kidem tazminat is sozlesi duruyor

 4. İşten aynı şekilde cikarildim ve hiç bir yere ise girmedim yaklaşık 2 yıl oldu hala ben iskurdan işsizlik maaşı alamaz mıyım köyü

  1. Devamsızlık yaptığınız için işten çıkarıldıysanız işsizlik maaşı alamazsınız.

  1. Mehmet bey bu gerekçeyle işten çıkarılırsanız, 15 yıl 3600 gününüz olsa bile kıdem tazminatı alamazsınız.

 5. Bahsi olan konuya bağlı sebepsiz işe gitmediğimde beni işten çıkardıklarında benden ihbar süremi beklemediğim için işveren ihbar ücretini talep edebilirmi

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.