Devamsızlık yapan işçinin işten çıkarılması

Devamsızlık yapan işçi

İşçinin işe mazeretsiz gelmemesi işveren tarafından çoğu zaman hoş karşılanmaz. Bu durumda mazereti olmadığı halde işe gelmeyen işçi açısından işverenin önemli hakları mevcuttur. Bunların başında da işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle ve tek taraflı olarak feshetmek gelir.

İşçinin mazereti olmamalıdır

Elbette ilk kural işçinin mazeretsiz olarak işe gelmemesidir. Hasta olan, işverenden izin almış olan, kendi iradesi dışında bir nedenle işe gelmeyen işçi mazeretsiz kabul edilemez. Ama bunların dışında işçi işverenin iznini almaksızın ya da geçerli bir nedeni yokken yani “durup dururken” işe gelmemişse bu durumda işverenin yeni bazı hakları doğmaktadır.

İşçi kaç gün işe gelmezse işten çıkarılabilir?

İş Kanununun 25inci maddesinde de açık şekilde yazdığı gibi işçinin işe gelmeme nedeniyle işte çıkarılabilmesi için aşağıda yazılı sürelerde işe gelmemiş olması gerekir.

Derhal fesih nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 • Ardı ardına 2 iş günü
 • Bir ayda toplam 3 iş günü
 • Bir ayda tatilden sonraki günlerde olmak kaydıyla toplam 2 iş günü

İşverenin 6 iş günü süresi var!

İşçi yukarıda belirtilen sürelerde işe gelmedi. En son gelmemesiyle birlikte artık işverenin haklı nedenle işçiyi çıkarma hakkı var. İşte burada altı iş günlük süreye dikkat etmek gerekiyor. İşçinin devamsızlığının son gününden itibaren, yani işverenin işçiyi haklı nedenle derhal işten çıkarma hakkının doğduğu günden itibaren, işçiyi işten çıkarmak için 6 iş günü var. Altı iş günü geçtikten sonra bu hak kullanılamaz.

Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ne olacak?

İşveren yukarıda belirtilen sürelerde işe gelmeyen işçiyi haklı nedenle 6 iş günü içinde işten çıkarmışsa bu durumda işçi kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkını kaybedecektir. İşveren bu yükümlülüklerden kurtulacak, işçi ise yılların birikimini işverene bırakmış olacaktır.

Sonuç

Ardı ardına iki iş günü ya da bir ayda toplam üç iş günü ya da tatillerden sonraki her hangi iki iş günü işe mazeretsiz olarak gelmeyen işçiyi işveren 6 iş günü içinde İş Kanununun 25/2-g maddesine dayanarak işten çıkarabilir. Bu durumda işçiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmez.

Örnekler:

İşçi 07/09/2015 pazartesi ve 08/09/2015 salı günleri mazeretsiz olarak işe gelmemiştir. İşveren işçiyi işten çıkarabilir.

İşçi 07/09/2015 pazartesi, 15/09/2015 salı ve 02/10/2015 cuma günleri işe mazeretsiz olarak gelmemiştir. İşveren işçiyi işten çıkarabilir.

İşçi 14/10/2015 pazartesi (hafta tatilinden sonraki iş günü) ve 30/10/2015 cuma (Cumhuriyet bayramı tatilinden sonraki iş günü) işe mazeretsiz olarak gelmemiştir. İşveren işçiyi işten çıkarabilir.

Not:

İşçinin yukarıdaki durumlara uymayan mazeretsiz gelişleri (Ayda bir-iki gün ya da tek gün devamsızlık gibi) tutanağa bağlanmalıdır. Bu tip mazeretsiz gelişlerin artması halinde bu tutanaklara dayanarak iş sözleşmesi İş Kanununun 25/2-e maddesi gereğince de feshedilebilir.

İşe gelmeyen işçiye ihtarname örneğini ve işçi işe gelmeme tutanağını indirerek inceleyebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

75 Yorum

 1. Bahsi olan konuya bağlı sebepsiz işe gitmediğimde beni işten çıkardıklarında benden ihbar süremi beklemediğim için işveren ihbar ücretini talep edebilirmi

   1. Özel eğitim öğretmeniyim. 19 aralık 2018 tarihinde ders esnasında belimde bir ağrı oldu ve ertesi gün kurum müdürüme durumu smsle bildirerek işe gitmedim o gün öğleden sonra acile gidip iğne yaptırdım. Ayın 21 ve 22si kendi haftalık izin günlerimdi ve yine acil servise gittiğim oldu. 23 aralık pazar günü yine işe gidemeyecek durumdaydım ve kuruma smsle bildirerek yine işe gitmedim. 24 aralık günü hastaneye gidip muayene oldum bel fıtığı olduğumu ve hemen fizik tedaviye başlamam gerektiği söylendi. 25aralık 3 ocak tarihleri arası 10 günlük rapor verildi. Raporum bittiğinde tedavim ve ağrılarım bitmemişti. 4 ocak 13 ocak arası bir rapor daha aldım. 14 ocak günü işe başladım. 3 gün işe gittim ancak ağrılarım tekrar arttı. 17 ocak günü kuruma smsle bildirim yaparak gelemeyeceğimi söyledim. Aynı gün tekrar hastaneye giderek bir 10 günlük rapor daha aldım. Şimdi işverenim benim sağlığımın çalışmaya uygun olmadığımı beni rencide edecek şekilde söyleyip işten ayrılmamı istedi. Bnde onlara benim kurumdaki çalışma şartlarından dolayı böyle olduğumu ve ilk ağrının derste kucağımda bir öğrenci varken başladığını eğer ayrılmamı istiyorlarsa kendilerinin beni çıkarmasını ve tazminatımı vermelerini söyledim. Aynı kurumda 2 yılı doldurdum. Kasım 2018de tekrar sözleşme imzalayarak 3. Yılıma başladım. Aynı ay içinde 3. Gün işe gitmediğimde bir bildirimde bulunulmadı iş akdiniz fesedilecektir diye ve 6 iş günü de geçti. Şuan tazminat hakkımın olmadığı iletildi başka bir öğretmen tarafından. Yukarıdaki durumlar ışığında tazminat hakkım var mıdır

    1. Merhaba. Size kesin bir şey söyleyemem. Ama veriler belli. 1 aylık süre içinde farklı günlerde 3 devamsızlık yaparsanız, tazminatsız çıkarılabilirsiniz. Ama bu günlerde rapor aldıysanız, devamsız sayılmazsınız.
     Rapor almamış olsanız bile, üçüncü devamsızlığınızı takip eden 6 iş günü içinde çıkışınız verilmezse, bu kez tazminatlı çıkış verilmesi gerekir.
     Size tavsiyem, çalışmaya devam etmeniz ve onların sizi çıkarmasını beklemeniz olacaktır.

  1. Mehmet bey bu gerekçeyle işten çıkarılırsanız, 15 yıl 3600 gününüz olsa bile kıdem tazminatı alamazsınız.

 2. İşten aynı şekilde cikarildim ve hiç bir yere ise girmedim yaklaşık 2 yıl oldu hala ben iskurdan işsizlik maaşı alamaz mıyım köyü

  1. Devamsızlık yaptığınız için işten çıkarıldıysanız işsizlik maaşı alamazsınız.

 3. Ben rasim tezer 3 gun devamsizliktab isteb isten cikardilar beni giris 28.08.2014 cikis 12.01.2017 kidem tazminat is sozlesi duruyor

 4. merhaba lar ben 3 aylık hamileyim ilaç fabrikasında temizlikçi olarak çalışıyorum doktordan ağır is göremez raporu aldım buna rağmen sefim yinede bana ağır işleri yaptırmaya çalışıyor 11 aydır çalışıyorum bana işten çıkmam için baskı yapıyor napabilirim lütfen yol gösterin tskkrlr

  1. Necla hanım, böyle bir durumda işçinin önünde fazla seçenek yoktur. Ya çalışmaya devam etmelisiniz ya da bu durumu gerekçe göstererek işten ayrılmalısınız. Üçüncü bir seçenek olarak da, verilen işi yapmayı reddederek işverenin sizi işten çıkarmasını bekleyebilirsiniz.

 5. merhaba ben özelbi şirkette çalışıyorum giriş çıkışlarımız parmak iziyle oluyo sistemde ben birgün işe gelmemişim gözüküyo ama o gün işyerinde çalışıyodum müdür bana bunu söyledi bende iş yerinde olduğumu söyledim artı iş yeri kameralı sistemle gözetleniyo o gün işyerinde olduğumu söylediğim halde o günümü ve yol paramı kesti bu konuda ne yapmam lazım

  1. 1- İmza alınacağı zaman ücret bordronuza o ay, ”1 günlük eksik çalışmaya karşı itiraz hakkım saklıdır” şeklinde not yazın altına ve öyle imzanızı atın.
   2- Bilgi-İşlem / Güvenlik departmanından o gün çalıştığınızı gösterir farklı saatlerde birkaç görüntü çıktısı talep edin. (Tarih / saat kamera da gözüksün, çıktı alındığında)
   3- Tüm bunları 6 gün içinde yapıp bir dilekçe ile müdürünüze başvurun (Eksik günümün tamamlanmasını istiyorum şeklinde)
   4- Yine de yapmazlarsa önce çalışma bakanlığı şikayet hattına (170), sonra da iş mahkemesine dava açmaya hasıl olmak üzere arabulucuya başvurun (1 günlük için değer mi tabi tartışılır…)

 6. Merhaba ben 3,5 yıl sendikalı çalıştım kendim istifa edip iş yeri açacağım fakat özel birkaç durumum oldu 3hafta işe gidemedim zaten istifa edeceğim için haberde vermedim bu sürede iş veren noterden ihtar çekmiş çıkartacaz diye arada kaldım acaba bırakıyım onlar mı çıkarsın yoksa istifa etmilimiyim işsizlik maaşıda söz konusu başka bir yere müracaat ettiğimde devamsızlıktan atilmışsın lafını duymak kimse istemez

  Şimdi ben istifa etsem mi karlı çıkarım yoksa onlar çıkarırsa mı ayrıca ihbar kıdem haklarım var mı veya onlar benden maddi hak alabilir mi

  1. Cenk bey, 3 hafta mazeretsiz devamsızlık yaptıysanız ve işveren bu nedenle haklı fesih yaptıysa, haksız duruma düşmüşsünüz demektir. Hem kıdem hem de ihbar tazminatı alamazsınız.

 7. Merhaba Ben 2 yıldır fabrikada çalışmaktayım. İşten ayrılmayı düşünüyorum Sebeb ise Sorunlarımız ile ilğilenilmiyor Defalarca dile getirdiğim sorunlar malesef bir sonuca varılmıyor. boya makinası çalışıyor örneğin alarjim oldugu için duramıyorum. Ayrıca maaş konusunda anlaşamıyoruız.iyileştirme yapılacak denildi sonuç yine aynı durum. tazminat ve işsizlik maaş alabilmem için ne yapmalıyım bilginize ihtiyacım var Teşekkür ederim şimdiden.

 8. Merhaba 2 yıldır fabrikada çalışmaktayım il değiştirmeyi düşünüyorum duyumlara göre doğrumu bilmiyorum gitmek istedigim ile nufus kaydı yaptırıp fabrikaya verilince tazminat hakkı doğuyor denildi bu doğrumu?

   1. Asgari süreli iş sözleşmesi yapıldı, bu sözleşmeye tazminat maddesi eklendi örneğin 3 aylık ücret veya 10000 TL gibi. Sözleşmeyi iki tarafta haklı sebepler dışında feshederse bu tazminatı ödemekle yükümlü olacak.
    Sorum şu ki; İşçi bu tazminatı ödemeden işten ayrılmak için işe 3-5 gün gitmese, devamsızlık yapsa işveren de sözleşmeyi feshetse bu durumda işçi yine tazminat öder mi, yoksa bu şekilde tazminat ödemekten kurtulur mu? Tşk

    1. Ahmet bey, bu durumda işveren haklı nedenle fesih yapmış olacağından, cezai şartı talep etme hakkına sahip olacaktır.

 9. merhaba mazaretsiz değil raporlu bir şekilde 6 ay boyunca işe gitmezsem ve işveren beni işten çıkarırsa hangi maddeden çıkarabilir? ve çıkardığında tazminat ve işsizlik maaşı alabilir miyim ?teşekkürler

  1. Evet, işveren çıkışınızı sağlık nedeniyle verirse hem kıdem tazminatınız ödenmelidir hem de işsizlik maaşı bağlanır.

 10. ben hafta ici 14 saat calışıyorum gece vardiyesinde 4 saat mesai üstüne bide cumartesi cagırıyolar saat 3 den 10 kadar oda mesai ama ben gitmiyorum 2 haftada degişiyoruz yani gecedeyken 2 cumartesi işe gitmesem beni işten cıkartsalar tazminat alırmıyım

  1. Fatih bey, cuma işten kaçta çıkıyor ve cumartesi kaçta çağrılıyorsunuz?

 11. Haftanın 5 gunu calisiyorum birgün izin aldığım için 2 günümü kestiler izin aldığım halde kesme hakları varmi

  1. İşveren çıkışınızı SGK’ya bu gerekçeyle bildirmişse, işsizlik maaşı alamazsınız.

 12. Mrb ben bir hafta hastaydım ve bır haftalık rapor aldım daha sonra iyileşmedim ve üç gün gıtmedım gıttıgımde bana devamsız yazmışlardı iki haftadır üstünden geçiyor çalışmaya devam ediyorum akıbetım ne olacak işveren beni çıkarmaya uğraşıyor ne yapmam lazım

  1. İlhan bey 3 gün üst üste işe gitmeyen işçi tazminatsız işten çıkarılabilir. Ama bu işlemin 6 iş günü içinde yapılması gerekirdi. Bu süre geçtiğine göre, işveren sizi artık tazminat ödemeksizin işten çıkaramaz.

 13. Merhaba 17/08/2018 cuma günü 15 yıl 3600 günden hakketmiş oldugum tazminatımı alarak işten ayrılmak istedigimi işyeri sahibine söledim ve aynı gün kendisi hiç bir şekilde tazminat vermem diyip hemen işyerini terketmemi istedi bende kartımı okutarak akşam işten çıktım ve 20/08/2018 pazartesi arefe günü ihtar çektim şimdi patron beni iki gün işe gelmedi diye tazminatı ödememezlik yapabilir mi?

 14. Merhaba:20 günlük yıllık iznimden 15 günü kullanarak memleketime bayram tatiline giitim ama işe başlayacağım tarihe bilet bulamadım 3 gün sonrasına bulamildim yolla beraber işe başlama tarihinin 5. günü iş başı yapabilecegim bu durumu 15 günlük izninin bitimine 5 gün kala iş yerimizdeki birim şefine ve izinlerden sorumlu muhasebe şefine bildirdim telefonla içerideki 5 gün kalan iznimin verilmesi yada ücretsiz izin yazılması ve ancak bu tarihde gelebilecegimi ve nedenlerini; bana ücretsiz izin yazacaklarini 5 gün iznimin verilmeyeceğini ve 5. gün gelmem istendi bende kabul ettim çalıştığım yer tazminat vermek istemeyen güvensiz bir yer ve insanların en küçük hatasıyla işten çıkartan ve mahkemeye uğraştıran bir yer beni tazminatsız atabilirler mi elimde sadece iş yerini ve birim amirini aradığım tarihin kayıtı ve birde bu görüşmeleri telefonuna otomatik ses kayıtı var belge olarak cevaplarsaniz sevinirim teşekkürler

  1. Mehmet bey endişenizi anlıyorum; ama öncelikle beklemenizi öneririm. Eğer olumsuz bir durum yaşanırsa tekrar yazın ve ona göre değerlendirelim.

 15. Meraba iyi gunler ben ailevi sebeplerden dolayi uc gun ise gidemedim esimle bosanma asamasina geldigim icin gidemedim. Ve guvenlik amiri kil ters biri oldugu icin onu deilde arkadaslari aradim siz soyleyin biraz sikintilarim var diyr onlqrda soylemisler.ve ben is yerine gittigimde bana yapacak biseyimkz yok ust yoneticilere bildirdik denildi.daha sonra bana sirketten ise davet geldi ve bende gitmek istemedim.ve ihbar oneli diye maasimi komple kesmisler kesebiyomu maasimi alabilirmiyim yardim ederseniz sevinirim

  1. Ufuk bey işten çıkarıldınız mı? Öyleyse ve bu, 3 günlük devamsızlığınız nedeniyle olduysa, evet işveren sizden ihbar tazminatı kesebilir.

 16. Merhaba 3 yildir ozel sektorde calisiyorum fakat hergun minimum 12 saat calisiyoruz resmi ve dini bayramlarda dahi calisiyoruz hic bir mesai ucreti almiyoruz cikmayi dusunuyorum ama 3 gun devamsizlik tutanagi tutariz dediler bu durumda onceden hak etmis olduqum issizlik maasim vardi onu veya simdiki bu sekilde ciktigim zaman issizlik maasini alabilirmiyim simdiden tesekkurler

  1. Uğur bey, noterden haklı fesih ihtarnamesi gönderirseniz, onların tutacağı tutanak boşa düşecektir.

 17. Tesekkurler zeynel bey peki avukata versem gene ayni sekilde haklarimi ve issizlik maasimi alabilirmiyim şahitlerim var

 18. 11 aydır çalışıyorum 15 gün önce randevu aldım kolumdan dolayı izin kağıdı doldurdum ve müdür imzalamadan yırttı şimdi yarın hastaneye gidicem beni işten çıkartırlarsa hak sahibi oluyor muyum

  1. Merhaba, benim merak ettiğim ay içerisinde farklı günlerde tatilden sonraki güne denk gelmeyecek şekilde bir veya iki defa mazeretsiz işe gidilmemesi durumda işten çıkarılınca ihbar tazminatı ve işsizlik ödeneği hakkı var mı yok mu? İşsizlik maaşı için gereklidir şartlar oluştuğu hâlde?

   1. Merhaba. Yazıdaki şartlara uymayan hiçbir durumda, işçi tazminatsız çıkarılamaz. Ama bahsettiğiniz gibi; haklı feshe sebep olmadığı halde sürekli tekrar eden ve iyi niyet sınırlarını aşan bir devamsızlık varsa, bu da kanaatimce haklı fesih gerekçesi olur. İstisnai bir devamsızlık söz konusuysa, işçi uyarılabilir ve yine de tekrar ederse bu kez tazminat ödenerek işten çıkarılabilir.

 19. 5 yıldir ayni is yerinde çalışıyorum ve işimden ayrılmak istiyorum kovmuyorlar rapor aliyorum çıkarmıyorlar ne yapmam gerekiyor tazminatimi nasil alabilirim

 20. İş yerinde yaşanan sorunlardan dolayı bir sebep belirtmeden işi bıraktım . Ama ondan önce 10 gün kadar da bir süre çalışmıştım . İstifa vermesem de bu çalıştığım günlerin parası maaş zamanı yatar mı ?

  1. Merhaba. Bu günlere dair ücretin elbette ödenmesi gerekir. Ama deneme süresi yoksa, bu kez de işveren sizden 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı talep etme hakkına sahiptir. Ona göre değerlendirmenizi öneririm.

 21. Merhabalar iskurds çalışıyorum 7 gün boyunca hastaenede yatiyordum giriş çıkış tarihlerim var ama iş patronu bugün arkadaşlarıma gelmesin işten cikartmism onun demiş öyle bir hakkı varmı bana sormadan raporlarimi görmeden işten çıkarma is kur aracigiyla yani su an iskura bagliyiz lütfen hemen geri dönüş yapın nerelere başvurmak gerekiyor

  1. Merhaba. Başvurmanız ve haklarınızı sormanız gereken yer İşkur’dur. Bunun dışında ne bilgi alsanız, yanıltıcı olacaktır.

 22. İyi günler mazeret belirtmeden işe gitmedim fakat Çarşamba gittim cuma çalıştım cumartesi gitmedim pazartesi gittim çıkış verildi işveren bana tutanak tuttuğunu çıkış verilince beyan etti bununla ilgili çıkış verebilir mi ayrıca gittiğim günüde yani pazartesi ni gitmeme rağmen gelmedi göster misler ne yapabilirim

 23. Ayrıca 08/18/2017 de işbaşı yaptım 04nisan01de işten çıkarıldm kıdem ve ihbar tazminatı nekadar olur asgari ücretten alıyorum maaş imi

 24. İyi günler bir personel ayda 3 gün veya 2 gün ardı ardına devamsızlık yaptı mı çıkış verilebiliyor ama direkt çıkartılabilir mi yoksa noterden personelin bilgilendirilmesi gerekir mi

 25. Merhaba ben iki yıldır çalışmaktayım yıllık izin istememe rağmen işveren vermedi bende iki gün arka arkaya işe gitmedim mazeretim yok işten çıkarıldım tazminatım verilmeyeceği soyledi alabilme şansım var mı acaba

  1. Merhaba. Şansınız her zaman olabilir; net bir şey söylemek mümkün değil. Ama yıllık izin verilmemesi, işçiye mazeretsiz devamsızlık hakkı vermez. Eğer, 2 iş günü üst üste mazeretsiz devamsızlık yaptıysanız, işveren için haklı fesih hakkı doğmuş demektir. Yine de bir avukatla görüşerek kesin bilgi alabilirsiniz.

 26. Merhabalar, 14.06.2019 tarihi itibariyle çalıştığım kuruma ihtar çektim Fakat noter ihtari pzt. Günü postaya vermiş . Salı ellerine ulaşır dediler. Beni tek taraflı fesihle işten çıkarma haklarını doğurur mu bu? Teşekkürler simdiden

 27. Merhabalar 18.06.2019 itibari ile çıkışımı istediğim için çalıştığım kurum tarafından ihtar bildirimi aldim.16.07.2019 tarihi itibari ile çıkışımi yapacagim. İhtar süresince de açıklamada belirttiğiniz durumlar geçerli mi ? Mazeretsiz işe gitmeyebilir miyim ?

  1. Merhaba. İhbar süresinde devamsızlık yaparsanız, bu durumda işveren sizden ihbar tazminatı talep etme hakkına sahip olacaktır. Yani, normal çalışma döneminiz gibi çalışmaya devam etmeniz gerekir.

 28. Merhaba uzun yıllardır çalıştığım şirkete her ayın son cuma gününde özel sebeplerden dolayı izin talep ettiğim halde izin verilmiyor bende öğün işe gitmiyorum sgkya işi ogün Devamsız diye bildiriyorlar bu durumda her ay 29 gün ödeniyor.. Bu durumda işten çıkarılsam işsizlik maaşından yararlana bilirmiyim.teşekkürler

  1. Merhaba. Eskiden olsa, alamazdınız. Ama artık son 120 günde iş sözleşmeniz devam ediyorsa sorun yok demektir. Sizin de boşluğunuz olsa bile, iş akdiniz sona ermediği için son 120 gün şartı bakımından sorun yaşamazsınız.

 29. Merhaba 2 tane bebeğim var çalışıyorum kayınvalidemde bakamayacağını söyledi işyerinde kreşte yok işe girişim 7 buçuk hergün 11 de işe gidicem çocukları o saatten sonra babasına teslim edicem. Beni bu sebepten dolayı işten atarlarsa tazminat ve işsizlik alabilir miyim teşekkürler

  1. Merhaba. İşe 7 buçukta gitmeniz gerekirken 11’de gidecekseniz evet işveren bu nedenle sizi tazminatsız olarak çıkarabilir. Bakacak bebeklerinizin olması, ne yazık ki size bu hakkı vermeyecektir.

 30. Merhaba sorum şu ben iş verenim işcim işe 29 30 31 tarihlerinde işe gelmedi gelmediği günler icin tutanak tutdum iş yerimdeki işcilere tutanağa imzalatdırdım fakat bu arada 31 günü işciyi skortadan kızdım düşürtdürdüm bir gün sonra tekrar sikorta yapdırdım yalnız gün kayıbı olmadı işci gitmiş beni mahakkemeye baş vurmuş bu arada p tutduğum tutanağı 4 ağosdosda noterle işe gelmesi icin davet gönderdim bu gün ayın 19 halen gelmedi ayrıca buğün arabuluculuğa gitdim bu işci üc bucuk sene calışdı benden 20 binlira tazminat isdiyor düşünmesi icin arabulucudan bir hafda gün isdedi benden tazminat alabilirmi lütven yardımcı olurmusunuz rica etsem

 31. 3 yıl 1 ay calısma surem var özel sektordeyım ailevi. Sıkıntım olduqu ıçin isvereni aradım 3 4 gelemeyeceqimi söyledim esimle bosanma durumum vardı sonra ise ise gıttıqımde yerıme bırını alacaklarını soyledıler cıkısımı verecklermıs ben cıkmak istiyorum demedim sonra anlamak ıcın caqırdılar maasımı asgari ucret uzerınden hesaplattıralım diyolar yarısını verelım yarısını da elden aldım der ımZa atarsın dıoyolar issizlik maasımı alırsın dıoyolar benım ne yapmam gerek

  1. Merhaba. Size yardımcı olmak istesem de, böyle sorulara cevap vermemiz doğru olmaz. Bir şekilde, durumunuzu değerlendirerek kendiniz bir karara varmalısınız.

 32. 06.05.2019 işe girişi oldu, sonra iş kazası geçirdi rapor aldı , 07.08.2019 çalışanımın raporu bitti , 08.08.2019 iş başı yapacaktı , araya bayram girdi… bayramdan sonra kendisi işe gelmedi , işe gelmediği için defalarca kendisi aradık, telefonlarımızı açmadı, mesaj da attık geri dönmedi. Şantiye de işe gelmediğine dair tutanak tuttuk ama daha işten çıkış vermedim vermem gerekiyor mu ? verirsem kaç koddan çıkış vermem gerekiyor. ne yapmam gerekiyor. bana yardımcı olurmusunuz?

  1. Merhaba. Yazıda belirtilen süre şartları gerçekleşti mi? Cevabınız evetse, siz tanınan bir hakkı kullanmaktan çekinmemelisiniz. İlla ki işçiyi telefonla aramanız vs. de gerekmez. Siz, yazıdaki şartlar gerçekleştiğinde fesih yapabilirsiniz; sonra işçinin bir mazereti varsa, bunu size zaten sunacaktır.

 33. 3 yıldır çalıştığım işyerinden cumartesi günü gitmediğim için işten çıkaracaklarmış normalde cumartesi pazar tatil zaten hafta içi çalış ma saatini dolduruyoruz tazminat alabilirmiyim

  1. Merhaba. Ortada başkaca bir neden yoksa ve bu sadece 1 kez olmuşsa, işverenin haklı fesih hakkı olmaz. Ama başka hususlar varsa bilemeyiz.

 34. Ben devamsızlıktan çıkarıldım kendı maaşımı (hakettiğimi) alabilirmiyim ? Ve maaşım maaş gününü geçebilir mi? Mesele ;birinde alınıyor 5. Olabilir mi?

  1. Merhaba. Elbette, ne sebeple çıkarılmış olursanız olsun, çalışmış olduğunuz her bir günün ücretinin ödenmesi gerekir. Bunun için bir süre veremeyiz; ama makul bir sürede ödemenin yapılması gerekmektedir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.