Devamsızlık yapan işçinin işten çıkarılması

Devamsızlık yapan işçi

İşçinin işe mazeretsiz gelmemesi işveren tarafından çoğu zaman hoş karşılanmaz. Bu durumda mazereti olmadığı halde işe gelmeyen işçi açısından işverenin önemli hakları mevcuttur. Bunların başında da işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle ve tek taraflı olarak feshetmek gelir.

İşçinin mazereti olmamalıdır

Elbette ilk kural işçinin mazeretsiz olarak işe gelmemesidir. Hasta olan, işverenden izin almış olan, kendi iradesi dışında bir nedenle işe gelmeyen işçi mazeretsiz kabul edilemez. Ama bunların dışında işçi işverenin iznini almaksızın ya da geçerli bir nedeni yokken yani “durup dururken” işe gelmemişse bu durumda işverenin yeni bazı hakları doğmaktadır.

İşçi kaç gün işe gelmezse işten çıkarılabilir?

İş Kanununun 25inci maddesinde de açık şekilde yazdığı gibi işçinin işe gelmeme nedeniyle işte çıkarılabilmesi için aşağıda yazılı sürelerde işe gelmemiş olması gerekir.

 • Ardı ardına 2 iş günü
 • Bir ayda toplam 3 iş günü
 • Bir ayda tatilden sonraki günlerde olmak kaydıyla toplam 2 iş günü

İşverenin 6 iş günü süresi var!

İşçi yukarıda belirtilen sürelerde işe gelmedi. En son gelmemesiyle birlikte artık işverenin haklı nedenle işçiyi çıkarma hakkı var. İşte burada altı iş günlük süreye dikkat etmek gerekiyor. İşçinin devamsızlığının son gününden itibaren, yani işverenin işçiyi haklı nedenle derhal işten çıkarma hakkının doğduğu günden itibaren, işçiyi işten çıkarmak için 6 iş günü var. Altı iş günü geçtikten sonra bu hak kullanılamaz.

Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ne olacak?

İşveren yukarıda belirtilen sürelerde işe gelmeyen işçiyi haklı nedenle 6 iş günü içinde işten çıkarmışsa bu durumda işçi kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkını kaybedecektir. İşveren bu yükümlülüklerden kurtulacak, işçi ise yılların birikimini işverene bırakmış olacaktır.

Sonuç

Ardı ardına iki iş günü ya da bir ayda toplam üç iş günü ya da tatillerden sonraki her hangi iki iş günü işe mazeretsiz olarak gelmeyen işçiyi işveren 6 iş günü içinde İş Kanununun 25/2-g maddesine dayanarak işten çıkarabilir. Bu durumda işçiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmez.

Örnekler:

İşçi 07/09/2015 pazartesi ve 08/09/2015 salı günleri mazeretsiz olarak işe gelmemiştir. İşveren işçiyi işten çıkarabilir.

İşçi 07/09/2015 pazartesi, 15/09/2015 salı ve 02/10/2015 cuma günleri işe mazeretsiz olarak gelmemiştir. İşveren işçiyi işten çıkarabilir.

İşçi 14/10/2015 pazartesi (hafta tatilinden sonraki iş günü) ve 30/10/2015 cuma (Cumhuriyet bayramı tatilinden sonraki iş günü) işe mazeretsiz olarak gelmemiştir. İşveren işçiyi işten çıkarabilir.

Not:

İşçinin yukarıdaki durumlara uymayan mazeretsiz gelişleri (Ayda bir-iki gün ya da tek gün devamsızlık gibi) tutanağa bağlanmalıdır. Bu tip mazeretsiz gelişlerin artması halinde bu tutanaklara dayanarak iş sözleşmesi İş Kanununun 25/2-e maddesi gereğince de feshedilebilir.

İşe gelmeyen işçiye ihtarname örneğini ve işçi işe gelmeme tutanağını indirerek inceleyebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

31 Yorum

 1. Bahsi olan konuya bağlı sebepsiz işe gitmediğimde beni işten çıkardıklarında benden ihbar süremi beklemediğim için işveren ihbar ücretini talep edebilirmi

  1. Mehmet bey bu gerekçeyle işten çıkarılırsanız, 15 yıl 3600 gününüz olsa bile kıdem tazminatı alamazsınız.

 2. İşten aynı şekilde cikarildim ve hiç bir yere ise girmedim yaklaşık 2 yıl oldu hala ben iskurdan işsizlik maaşı alamaz mıyım köyü

  1. Devamsızlık yaptığınız için işten çıkarıldıysanız işsizlik maaşı alamazsınız.

 3. Ben rasim tezer 3 gun devamsizliktab isteb isten cikardilar beni giris 28.08.2014 cikis 12.01.2017 kidem tazminat is sozlesi duruyor

 4. merhaba lar ben 3 aylık hamileyim ilaç fabrikasında temizlikçi olarak çalışıyorum doktordan ağır is göremez raporu aldım buna rağmen sefim yinede bana ağır işleri yaptırmaya çalışıyor 11 aydır çalışıyorum bana işten çıkmam için baskı yapıyor napabilirim lütfen yol gösterin tskkrlr

  1. Necla hanım, böyle bir durumda işçinin önünde fazla seçenek yoktur. Ya çalışmaya devam etmelisiniz ya da bu durumu gerekçe göstererek işten ayrılmalısınız. Üçüncü bir seçenek olarak da, verilen işi yapmayı reddederek işverenin sizi işten çıkarmasını bekleyebilirsiniz.

 5. merhaba ben özelbi şirkette çalışıyorum giriş çıkışlarımız parmak iziyle oluyo sistemde ben birgün işe gelmemişim gözüküyo ama o gün işyerinde çalışıyodum müdür bana bunu söyledi bende iş yerinde olduğumu söyledim artı iş yeri kameralı sistemle gözetleniyo o gün işyerinde olduğumu söylediğim halde o günümü ve yol paramı kesti bu konuda ne yapmam lazım

  1. 1- İmza alınacağı zaman ücret bordronuza o ay, ”1 günlük eksik çalışmaya karşı itiraz hakkım saklıdır” şeklinde not yazın altına ve öyle imzanızı atın.
   2- Bilgi-İşlem / Güvenlik departmanından o gün çalıştığınızı gösterir farklı saatlerde birkaç görüntü çıktısı talep edin. (Tarih / saat kamera da gözüksün, çıktı alındığında)
   3- Tüm bunları 6 gün içinde yapıp bir dilekçe ile müdürünüze başvurun (Eksik günümün tamamlanmasını istiyorum şeklinde)
   4- Yine de yapmazlarsa önce çalışma bakanlığı şikayet hattına (170), sonra da iş mahkemesine dava açmaya hasıl olmak üzere arabulucuya başvurun (1 günlük için değer mi tabi tartışılır…)

 6. Merhaba ben 3,5 yıl sendikalı çalıştım kendim istifa edip iş yeri açacağım fakat özel birkaç durumum oldu 3hafta işe gidemedim zaten istifa edeceğim için haberde vermedim bu sürede iş veren noterden ihtar çekmiş çıkartacaz diye arada kaldım acaba bırakıyım onlar mı çıkarsın yoksa istifa etmilimiyim işsizlik maaşıda söz konusu başka bir yere müracaat ettiğimde devamsızlıktan atilmışsın lafını duymak kimse istemez

  Şimdi ben istifa etsem mi karlı çıkarım yoksa onlar çıkarırsa mı ayrıca ihbar kıdem haklarım var mı veya onlar benden maddi hak alabilir mi

  1. Cenk bey, 3 hafta mazeretsiz devamsızlık yaptıysanız ve işveren bu nedenle haklı fesih yaptıysa, haksız duruma düşmüşsünüz demektir. Hem kıdem hem de ihbar tazminatı alamazsınız.

 7. Merhaba Ben 2 yıldır fabrikada çalışmaktayım. İşten ayrılmayı düşünüyorum Sebeb ise Sorunlarımız ile ilğilenilmiyor Defalarca dile getirdiğim sorunlar malesef bir sonuca varılmıyor. boya makinası çalışıyor örneğin alarjim oldugu için duramıyorum. Ayrıca maaş konusunda anlaşamıyoruız.iyileştirme yapılacak denildi sonuç yine aynı durum. tazminat ve işsizlik maaş alabilmem için ne yapmalıyım bilginize ihtiyacım var Teşekkür ederim şimdiden.

 8. Merhaba 2 yıldır fabrikada çalışmaktayım il değiştirmeyi düşünüyorum duyumlara göre doğrumu bilmiyorum gitmek istedigim ile nufus kaydı yaptırıp fabrikaya verilince tazminat hakkı doğuyor denildi bu doğrumu?

   1. Asgari süreli iş sözleşmesi yapıldı, bu sözleşmeye tazminat maddesi eklendi örneğin 3 aylık ücret veya 10000 TL gibi. Sözleşmeyi iki tarafta haklı sebepler dışında feshederse bu tazminatı ödemekle yükümlü olacak.
    Sorum şu ki; İşçi bu tazminatı ödemeden işten ayrılmak için işe 3-5 gün gitmese, devamsızlık yapsa işveren de sözleşmeyi feshetse bu durumda işçi yine tazminat öder mi, yoksa bu şekilde tazminat ödemekten kurtulur mu? Tşk

    1. Ahmet bey, bu durumda işveren haklı nedenle fesih yapmış olacağından, cezai şartı talep etme hakkına sahip olacaktır.

 9. merhaba mazaretsiz değil raporlu bir şekilde 6 ay boyunca işe gitmezsem ve işveren beni işten çıkarırsa hangi maddeden çıkarabilir? ve çıkardığında tazminat ve işsizlik maaşı alabilir miyim ?teşekkürler

  1. Evet, işveren çıkışınızı sağlık nedeniyle verirse hem kıdem tazminatınız ödenmelidir hem de işsizlik maaşı bağlanır.

 10. ben hafta ici 14 saat calışıyorum gece vardiyesinde 4 saat mesai üstüne bide cumartesi cagırıyolar saat 3 den 10 kadar oda mesai ama ben gitmiyorum 2 haftada degişiyoruz yani gecedeyken 2 cumartesi işe gitmesem beni işten cıkartsalar tazminat alırmıyım

  1. Fatih bey, cuma işten kaçta çıkıyor ve cumartesi kaçta çağrılıyorsunuz?

 11. Haftanın 5 gunu calisiyorum birgün izin aldığım için 2 günümü kestiler izin aldığım halde kesme hakları varmi

  1. İşveren çıkışınızı SGK’ya bu gerekçeyle bildirmişse, işsizlik maaşı alamazsınız.

 12. Mrb ben bir hafta hastaydım ve bır haftalık rapor aldım daha sonra iyileşmedim ve üç gün gıtmedım gıttıgımde bana devamsız yazmışlardı iki haftadır üstünden geçiyor çalışmaya devam ediyorum akıbetım ne olacak işveren beni çıkarmaya uğraşıyor ne yapmam lazım

  1. İlhan bey 3 gün üst üste işe gitmeyen işçi tazminatsız işten çıkarılabilir. Ama bu işlemin 6 iş günü içinde yapılması gerekirdi. Bu süre geçtiğine göre, işveren sizi artık tazminat ödemeksizin işten çıkaramaz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.