Devlet lens ücretini karşılıyor mu?

Lens, kimilerince gözlük yerine tercih edilen bir araç. Herkes lens kullanamasa da, özellikle uzun süredir kullananlar için vazgeçilmez olan lens ücretini SGK karşılıyor mu? Ya da bir başka deyişle devlet lens veriyor mu?

Gözlük hakkı ve süreleri

Önce geleneksel gözlük hakkından bahsetmemiz gerekir. Daha önce de bu konuyu ayrıntılı olarak açıklamıştık: iscidunyasi.com/gozluk-cercevesi-ve-cami-yenileme-suresi-ve-sorgulama

Kısaca özetlemek gerekirse; devlet, vatandaşlarına her 3 yılda bir çerçeve ve cam yenileme hakkı vermektedir ve bu sürelere uyulması kaydıyla, çerçeve ve cam başına belirli miktarlarda destek olmaktadır.

Ancak yazımızın konusu olan lens, klasik gözlükten farklı şekilde ve şartlarda desteklenmektedir. Peki lens alma şartları nelerdir?

SGK lens ödeme şartları

Lens alan vatandaşa destek olunması için, SGK bazı şartlar öngörmüştür. Bunların ilki, lens ihtiyacının bir sağlık raporuyla belgelendirilmiş olmasıdır. Bu raporda şu hususların yer alması mutlaka şarttır:

 • Rapor; eğitim ve araştırma hastanesi, özel dal eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesi gibi üçüncü basamak sağlık kuruluşundan alınmış olmalıdır. Yani örneğin devlet hastanesinden ya da özel bir hastaneden alınan rapor geçerli değildir.
 • Rapor, kurul raporu olmalıdır ve doktorlardan en az biri göz sağlığı uzmanı olmalıdır.
 • Raporda lensin çapı, derinliği, değeri ve niteliği belirtilmelidir.

Raporda yer alması gereken yukarıdaki hususlara ek olarak, ayrıca bu raporun aşağıda yazılı nedenlerden biri nedeniyle verilmiş olması da gerekir:

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 • Konjenital katarakt nedeniyle opere olunması,
 • Travma ve iatrojenik nedenlerle tek gözde veya iki gözde göz lens bağlarının kopması ve akabinde göz içine tekrar lens konulamaması sonucu gelişen olgularda,
 • Keratokonusu olan göze gözlük uygulanmış ve gözlükle görme keskinlikleri 10/10 a kadar (tama) artmayan olgularda

Göreceğiniz üzere, SGK’dan lens desteği almak “deveye hendek atlatmaktan” daha zor. Peki ama bu şartları sağladığınızı varsayalım. Peki ne kadar destek alabilirsiniz?

 

Devlet hastanesi lens yazabilir mi?

Bir önceki bölümde de açıkladığımız üzere, lens bedeli ancak eğitim ve araştırma hastaneleriyle üniversite hastaneleri tarafından yazılırsa karşılanır.

Devlet hastanesinde çalışan göz sağlığı uzmanı doktorları elbette lens yazabilir; ancak bunlar lens reçeteleri yazsa bile, buna istinaden SGK lens ödemesi yapmamaktadır.

sgk lens ödüyor mu

Lens kaç yılda bir alınabilir?

Yukarıda bahsetmiştik; gözlüklerde cam ve çerçeve yenileme süresi 3 yıldır. İşte lenslerde bu yenileme süresi 2 yıldır. Yani devletten lens desteği alan birisinin, bu desteği tekrar alabilmesi için aradan en az 2 yıl geçmesi gerekir.

Ancak aşağıdaki hallerde 2 yıllık yenileme kuralına uyulması gerekmez:

 • Konjenital katarakt nedeniyle opere olmuş 6 yaşından küçük çocuklarda 6 ayda bir yenilenmesi halinde
 • Konjenital katarakt nedeniyle opere olmuş ve afakı 6 yaşından sonra da devam eden olgularda kontakt lensin sağlık kurulu raporu/e-rapor ile “aylık sık replasmanlı” olarak kullanılacağının belirtilmesi halinde 6 ay ya da 1 yılda bir yenileme mümkündür.

 

SGK lens ödemesi ne kadar?

SGK tarafından çıkarılan Sağlık Uygulama Tebliğinin ekinde yer alan Ek-3D tablosunda, kontakt lensler için optiklere ödenecek katkı payları yer almaktadır.

Buna göre SGK tarafından ödenecek lens bedelleri şu şekildedir:

 • Tek lens için 170 TL
 • Çift lens için 340 TL
 • Aylık değişimli lenslerde tek lensi için 6 adet 50 TL
 • Aylık değişimli lenslerde çift lens için 12 adet 100 TL

SGK bu şartlar altında lens ücretlerini karşılasa da solüsyon ücretlerini hiçbir şekilde karşılamamaktadır. Ayrıca konjenital katarakt nedeniyle opere olmuş afak olgular haricinde, lens kullanan vatandaşa hiçbir şekilde gözlük cam ve çerçeve desteği verilmemektedir.

devlet lens ödemesi

Lens hakkı sorgulama nasıl yapılır?

Bunun için iki seçeneğiniz vardır. Ya bir gözlükçüye gidebilir ve sorgulama yapmasını rica edebilirsiniz ya da e-devlet’e giriş yaparak “Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama” bölümü üzerinden hakkınızın olup olmadığını görebilirsiniz.

Lens reçetesi 10 gün içinde kullanılmalı

Şu yazımızda detaylarıyla açıklamıştık: iscidunyasi.com/gozluk-recetesi-kac-gun-gecerlidir

O yazıdan gün hesabının nasıl yapıldığını örnekleriyle görebilirsiniz; yine de kısaca tekrarlamak gerekirse, doktor tarafından yazılan gözlük reçetesinin 10 iş günü süresi olduğunu ve bu süre geçirilirse reçetenin geçerliliğini yitireceğini hatırlatmak isteriz.

SONUÇ

En önemli kısmını başta söyleyelim; eğer ortada yukarıda ayrıntısıyla açıkladığımız önemli sağlık nedenleri yoksa ve siz ÖYLESİNE lens almak niyetindeyseniz ya da gözlükten sıkılıp lense geçmek istiyorsanız, devlet desteğini unutmalısınız.

SGK, çok ağır şartların sağlanması halinde ancak lens için devlet yardımı vermektedir. Bunun dışında, keyfe keder lens tercihlerinde, ne yazık ki SGK’nın hiçbir desteği olmayacaktır.

Şartlar sağlandığında ve lens alındığında ise SGK lens tutarının tamamını karşılamayacak ve yazımızda belirttiğimiz tutarlar kadar yardımda bulunacaktır.

Lens fiyatının bunun üzerinde olması halinde ki, büyük ihtimalle öyle olacaktır, aradaki farkı vatandaş kendi cebinden karşılayacaktır.

Gözlük cam ve çerçeveleri için SGK’nın ne kadar ödeme yaptığını merak ediyorsanız, şu yazımıza göz atabilirsiniz:

iscidunyasi.com/gozluk-cerceve-ve-cam-hakki-kac-liradir


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.