Diyarbakır İstihdam, Kariyer Ve Girişimcilik Fuarı Başladı

Dicle Üniversitesi (DÜ) İstihdam, Kariyer ve Girişimcilik Fuarının açılışı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya tarafından yapıldı.

Diyarbakır İstihdam fuarına yoğun katılım

Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen fuarın açılışına; Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Reşat Merttir, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Diyarbakır Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürümüz İsmail Koç, İl Millî Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer, işverenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Diyarbakır’da 2019’un ilk 9 ayında 16 bin 728 kişinin işe yerleştirildi

Fuarın açılışında konuşan İşkur Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, istihdam fuarlarının İŞKUR tarafından uzun yıllardır yürütüldüğünün belirterek “Diyarbakır’da gerçekleştirdiğimiz bu fuarla, bugün bu fuar alanında 70’in üzerinde işverenimizin iş arayanlarımızla bir araya gelmesine, istihdamda en önemli konu olan eşleştirme sorununun aşılması noktasında büyük önem vermekteyiz.” dedi.

İşkur Diyarbakır’da çalışıyor

İŞKUR’un geçen yıl Diyarbakır’da 9 bin 728 kişinin işe yerleştirilmesine aracılık ettiğini ifade eden Uzunkaya, 2019’da ise yılın ilk 9 ayında 16 bin 728 kişinin istihdam edildiğini, bugünkü rakamlarıyla birlikte toplam 18 binin üzerinde kişinin işe yerleştirildiğini belirtti.

İstihdam işbirliği olmadan sağlanamaz

Cafer Uzunkaya, Diyarbakır’daki istihdam yükselişinde iş birliğine dikkat çekerek “Bu başarı başta il valimiz, il müdürlüğümüz, sivil toplum kuruluşları ve bütün paydaşlarımızın birlikte hareketi sayesinde oluşmuştur. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan İstihdam Seferberliği kapsamında özel sektörde işe yerleştirme başarımızı artırarak devam ettirmekteyiz. İŞKUR olarak Aktif İşgücü Programlarımızla işgücü piyasasını desteklemeye aynı şekilde devam edeceğiz. Ayrıca 2019 yılında ilk defa Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız himayesinde İŞKUR tarafından uygulamaya başlanılan Sosyal Çalışma Programımızdan(SÇP) Türkiye genelinde 20 bin üniversite öğrencisi faydalanmıştır. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği SÇP’nin kapsamını genişleterek 2020’de de uygulamaya devam edeceğiz.” dedi.

Diyarbakır’da engelli istihdamı

İşkur tarafından engelli istihdamının da çok önemsendiğini belirten Uzunkaya, İŞKUR tarafından yapılan İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarına göre Diyarbakır’da işverenlerinin engelli işçi istihdam etme arularının Türkiye ortalamasının üstünde olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Hedef Diyarbakır’da 2 yılda 25 bin istihdam

Fuarda konuşan Vali Güzeloğlu ise gelecek 2 yıl içinde Valilik ve Büyükşehir Başkanlığı olarak yaptıkları çalışmalarda, Diyarbakır’da doğrudan 25 bin kişilik sigortalı işçi istihdamı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Gençlerin istihdamı önemli

İstihdam fuarlarının iş arayanlar, işverenler ve katılımcılar adına anlamlı kazanımlar ve buluşmalar sağlayacağını belirten Vali Güzeloğlu. “Şüphesiz Türkiye’nin büyüme sürecinde iş ve istihdam alanında büyük fırsatlar ve imkânlar var. Türkiye’nin en büyük zenginliği olan gençlerinin, yetişmiş nitelikli insan gücünün hem mutlu olacağı hem de değer ortaya koyacağı iş alanlarıyla buluşma arayışı var. Devlet olarak bizler bütün bu iş piyasasında aktörleri bir araya getirmek, beklentilerini karşılamak ve bireyden başlayarak Türkiye için en büyük yararı üretecek zemini sağlamakla mükellefiz.” şeklinde konuştu.

İşkur Türkiye’nin yüz akı

Vali Güzeloğlu ayrıca İŞKUR’a teşekkür ederek “Bugün dünya çapında başarılı bir iş piyasasını düzenleyen kurum olarak Türkiye İş Kurumu yüz akımız olmuştur. Bütün paydaşlarla ilişkileri, piyasayı düzenlemesi beklentilerini karşılaması ve 81 ilin hepsinde rasyonel ve ölçek olarak çok başarılı bir performansa ulaşması takdir edilmelidir.” dedi.

Diyarbakır Carrefour’da 30 kişiye iş

İşkur Genel Müdürü Uzunkaya, açılışın ardından Carrefour AŞ. yetkilileri tarafından gerçekleştirilen toplu iş görüşmesine katıldı. Görüşmeler sonunda Carrefour bünyesinde 30 kişilik istihdam gerçekleştirildi.

İşkur’dan OSB’ye ziyaret

İşkur Genel Müdürü Uzunkaya, Diyarbakır programında Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) hizmet veren İskur Tekstil ve Mina Galvaniz şirketlerini de ziyaret etti. İşyerlerinin ve fabrika tesislerinin gezildiği ziyarette şirketler ile İşkur iş birliğinde yürütülen çalışmalar değerlendirildi.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Merhaba ben de bir cagri merkezinde calisiyorum 9/19 arasi bizde de esnek calisma saati var ve aksam sekize bile kalabiliyoruz.ben de gecmiste fazla mesai yapilmasina dair kagit getirildi ve herkese imzalattikar.ancak suan kalmak istemiyorum.noterden mi ihtar cekmemiz gerekiyor.yoksa bunu yazili insan kaynaklarina mi vermem gerekiyor.

    1. Merhaba. Bunun için şu aşamada noterlik bir işiniz olmaz. İmzalamazsanız, başkaca bir şey yapmanıza gerek olmaz. Yine de insan kaynaklarıyla süreci görüşürseniz, böylesi daha doğru olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.