Doğum izninde işten çıkarılan işçiye rapor parası ödenir mi?

Doğum izninde işten çıkarılan işçi

Doğum izni ya da yasal adıyla analık izni, gebe kadın işçilere tanınan önemli bir haktır. Bu hak kapsamında işçi en az 16 hafta boyunca istirahat etmekte ve bu dönem boyunca da SFK’dan rapor parası almaktadır. Peki ama analık iznine ayrılan kadın, izindeyken işten çıkarılırsa rapor parası ne olur? Bu işçiye geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeye devam edilir mi?

Doğum ya da analık izni

Hamile bir çalışanın en temel haklarından birisi de analık iznidir. Bu hak kapsamında, gebe işçiye doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta boyunca izin verilir. Hatta çoğul gebelik varsa doğum  öncesi izin süresi 10 haftaya çıkar.

Bu süreler boyunca işveren işçisine maaş ödemez. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu, bazı şartların mevcut olması durumunda sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası öder.

Analık nedeniyle rapor parası

Analık nedeniyle rapor parası alınabilmesinin şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Analık izninin başladığı tarihte kişinin halen çalışıyor olması
 • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigortasının olması
 • Doğumun gerçekleşmiş olması (Ölü ya da diri olabilir)

Yukarıdaki şartları taşıyan işçiye, doğum sonrasındaki 8 haftalık istirahat süresi bittikten sonra, tüm sürelere ait geçici iş göremezlik ödeneği SGK tarafından ödenir.

Doğum iznindeyken çıkarılan işçinin rapor parası

analık izni rapor parası işten çıkarılan

Burada şöyle bir soru gündeme gelebilir: Analık iznine ayrılan kadın, bir süre sonra işten çıkarılırsa rapor parası ne olacaktır? Öyle ya, işçinin sigortalılığı sona erdiğine göre, rapor parası da kesilecek midir?

Bu konuda kanun koyucu 10 günlük süreyi esas almıştır. İşten ayrılan işçiye, en çok 10 günlük daha rapor parası ödenecektir.

SONUÇ

Eğer doğum iznine ayrıldıktan sonra, izin süreniz içinde işten çıkarılmışsanız ve SGK tarafından ödenen rapor parasını alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Çalışırken doğum iznine ayrılan; ancak izin süresindeyken işten çıkarılan işçinin rapor parası SGK tarafından ödenmektedir. Ancak bu ödeme 10 gün ile sınırlıdır.

İşçi raporluyken işten ayrılırsa, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 40ıncı maddesine göre; sigortalılık bittikten  sonra en çok 10. güne kadar rapor parası ödenmektedir. Mesela 16 haftalık analık iznine ayrılan bir işçi henüz izninin ikinci haftasındayken işten çıkarılırsa, SGK bu işçiye 2 haftalık rapor parası haricinde, işten ayrıldıktan sonra 10 günlük rapor parası daha ödeyecektir

Hamile işçinin işten çıkarılması durumunda sahip olduğu başkaca hukuki haklar da bulunmaktadır. Bunları öğrenmek için şu yazıma göz atabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

74 Yorum

 1. Bir çalışanımız 17 mart 2017 tarihinde işe başlamış -28 ağustos 2017 tarihinde işten kendi isteğiyle ayrılmıştır. Hamile olan işçimiz 11.11 2017 tarihinde doğum yapmış 21.01.2018 tarihine kadar analık izni devam etmektedir. Bize işten ayrıldığını sözlü olarak beyan etmiş gelip dilekçe vermemiştir. Biz bunu muhasebecimize bildirsekte ihmali nedeniyle çıkış tarihi 28.11.2017 olmuştur. Doğum izni başladığında aslında çalışmıyor ancak çalışıyor göründüğü için SGK RAPOR parası alabilecek mi? 28 Ağustos sonrasında işe gelmediğine dair ekip şefi ofis çalışanları şahit edebilirler.Bu işçimizin ve bizim haklarımızı öğrenmemiz mümkün müdür?

 2. Merhaban 31.01.2017 tarihinden beri bir şirkette çalışmaktayım Su an doğum izindeyim 01.04.2014 tarihinde alalık raporum bitiyor 16.02.2018 iş yerimden kağıt geldi 02.04.2018 tarihinde işten cikaracaklarina sanır ve rapor bitim tarihim belli olduğu için ihbar odeyemeyeceklerini ilettiler ihbar tazminatı alabiliyormuyum haklarım nelerdir..

   1. Kıdemi yapıcaklar ihbarı yapmıyorlar rapor bitim tarihi belli olduğu için bildirim erken yapıyorlar ve vermiyorlarmış

    1. Bu durumda haklılar. Eğer size bildirimi önceden yaparlarsa ihbar tazminatı ödemeleri gerekmez.

     1. Raporum devam ederken bana bildiriyorlar ama raporum bittiği günde işten cikariyorlat

 3. merhaba yabancı uyrukluyum raporlu oldugum surede yanı dogumdan 2 hafta sonra çalışma iznim bitmiş olacak dolayısıyla ısten cıkartılmıs gorunecegım.Bu hususta dogum parasını eksik mi alırım.Bilgilendirrseniz sevinirim .

  1. Merhaba. İşten çıkarılırsanız, bu tarihten itibaren 10 gün içi daha rapor parası ödenir. Sonrası ise ödenmeyecektir.

   1. yazıdgınız yazıda :’İşçi isterse, izne ayrıldıktan bir gün sonra bile işten çıkarılmış olsun; yine de 16 haftalık sürenin sonunda ve bu sürelerin tamamı için geçici iş göremezlik ödeneği alacaktır.’
    bu geçerli olmazmı….izne ayrıldıktan 2 ay sonra cıkartılmıs gorunecegım

 4. Ben 2009 dan beri calisiyorum yazlari girdi cikti oluyordu bu senede tycp calisiyordum dogum raporu aldim 32 haftada calisabilir 35 haftaya kadar ancak 14 gunluk rapor hakkim oldugunu soylediler 14 gunluk rapor bitince tekrardan ssk baslasa dogum parasi alabilirmiyim

   1. Ayrilmadim hamilelikten dolayi 14 gunluk rapor kullanabilirsiniz dediler tycp iskur adinda calisiyorum kendileri cikisimi verdi

    1. Meral hanım, 14 günlük rapor hakkınız olduğunu kim söyledi? Çıkışınız verildiyse, SGK çıkış tarihinden itibaren 10 güne kadar daha rapor parası öder, sonrasını ödemez.

 5. Ilce miĺi egtigimden 14 gunluk rapor hakimiz oldugunu soylediler rapor hakkim bittiginde tekrardan ssk ise baslarsam dogum parasini alabilirmiyim

 6. Merhaba bnm sorum şu evlendikten sonra 1 yıl daha çalışıp evlilik tazminatı alıp çıkma hakkı mevcır yasada. Doğum gerçekleştikten sonra analık iznindeyken kendi isteğimle işten ayrılıp tazminatımı alabilirmiyim?yani doğum iznindeyken iş çıkışımı talep edebilirmiyim ? 32. Haftada izne ayrıldım doğum gerçekleştikten 1 ay sonra iş çıkısımı talep edeceğim rapor parası 3 aylık alabiliyormuyım

  1. Demet hanım, işten ayrılırsanız 10 gün daha rapor parası alabilirsiniz. Ayrıca, bu gerekçeyle işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı da hak edemezsiniz.

 7. merhaba ben doğum iznine çıkacagım işverenim 16 haftalık rapor bitiminde beni işten çıkış yapıcak ben bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim ?

  1. Merhaba. Doğum izni, son 120 gün hesabında eksik gün kabul edilmez. Diğer şartlara sahipseniz, işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 8. Halk eğitimde usta öğretici eğitmenliği yapıyorum doğum öncesi raporunu götürdüğümde kurslarım kapatılmış, doğum sonu raporunu götürdüğümde işten çıkış görünüyor rapor parası alabilmek için haklarım varmı?

 9. Sigortam yüksekten yatarken Doğum izni almadan hemen 1 ay önce sigortamı düşüreceklerini söylediler sonrasında sigortam devam edecektir ama 5344 den asgariye düşecek Doğum parasını etkiler mi

  1. Aysel hanım, son 4 ay prim ortalamanız esas alınır. Dolayısıyla bir miktar etkilenecektir.

 10. Merhaba doğum iznim bittikten sonra işten ayrılacağım 109 günlük rapor paramı alabilirmiyim yoksa sadece 10 günlük rapor parası mı yatar

  1. Elif hanım, doğum izniniz bittikten sonra ayrılacaksanız, tamamını almanız mümkündür.

 11. 32 haftam doldu nisanda işe başladım 20 gün mayıs 30 gün sigortam var ve halen devam ediyor 2017 10 aya kadar öncesi sigortam var arada 9 ay boşluk var toplamda 90 günü geçiyor doğum parası alabilir miyim brütlerim farklı nasıl hesaplanır acaba teşekkür ederim

 12. Merhaba,
  bir firmada Mart başı itibariyle çalışıyorum ve sigortam 1 mart itibariyle de başladı.Şu an 2,5 aylık hamileyim ve henüz firma ile gebeliği paylaşmadım. Paylaştığım zaman 1 ay sonrasında işten çıkartacaklarına eminim. doğum parasından yararlanma şansım yok mudur?

 13. Merhaba 1 mayıs 2018 tarihi itibari ile izne ayrıldım 25 mayista doğumum gerçekleşti işverenim 8 haziran itibari ile isten çıkartmış rapor paramın tamamını alabilecekmiyim?

  1. Merhaba. İşten çıkarıldığınız günden itibaren 10 güne kadar daha rapor parası alabilirsiniz. Sonrası ödenmeyecektir.

 14. Merhabalar, hamileliğimin 4 üncü ayında çalışma saati ve izin günü sebebiyle işten istifa ederek ayrıldım. 32. Hafta da Doğum izinini hakettiğim tarih öncesinde ki son bir yılda 90 gün sigortam bulunuyor. 32. haftaya denk gelen günde bir iş bulup 1 hafta çalışsam Doğum iznini ve rapor parasını hakeder miyim? Hakedersem sonrasında geri dönük problem çıkar mı? Teşekkürler.

  1. Sabiha hanım SGK artık işten ayrılan işçiye rapor parasını 10 güne kadar veriyor. Yani siz 1 hafta çalışsanız ve rapor alıp işten ayrılsanız, rapor süreniz kaç ay olursa olsun, işten ayrıldıktan sonraki 10 güne kadar rapor parası alabilirsiniz.

 15. Merhabalar, 32 haftalık gebeyim Doğum iznine ayrılacağım, normalde Doğum iznine çıkmasaydım çalıştığım okul 31 Ağustosta sözleşmemi fesh edecekti ama ben şuan 31 ağustosta Doğum izninde olacağım fesih geçerli olur mu yoksa Doğum izni bittikten sonra mı geçerlilik kazanır? Eğer okul anlaşmamı aralık gibi doğum iznim bittikten sonra fesh ederse doğum izni ücretini alabiliyormuyum? Birde doğum izni bitince okul anlaşmayı fesh ettikten sonra işsizlik maaşına başvurabiliyormuyum? Çok teşekkür ederim..

  1. Sözleşmenizin bitiş tarihinin, doğum izninize denk gelmesi, iş sözleşmenizin sona ermesi için engel değildir. Son 120 gün ve 600 gün şartlarını sağlarsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 16. Merhaba Zeynel bey bu sorumla ilgili olarak aslında ben 32.haftada rapor başlangıç tarihinden 2 gün önce sigorta başlatıp 2 gün sonra izne ayrılıp izin süresi boyunca sigortalı olarak devam edip 120 günün sonunda izin süresi dolunca işten ayrılmayı planlıyorum. Sonuçta geçmiş tarihte hamilelik döneminde ödenmiş sigortam bulunuyor, boşa gitmemesi için böyle bir şey düşünüyorum. Bir sakınca var mıdır bu durumda? Teşekkürler.

  1. Bunda SGK açısından elbette sakınca olur; çünkü çalışmadığınız halde sigortalı olarak görüneceksiniz. Yine de siz bilirsiniz.

 17. Merhaba ben özel kurumda çalışıyorum doğum iznindeyım fakat benım devlet kurumuna atamam oldu calıştıgım özel sektörden istıfa edıcem devlet kurumuna geçiş yapacagım benim rapor param kesılecek mi?

  1. Selin hanım, kanaatimce işyerinden çıkışınız verildiği tarihten itibaren 10 güne kadar daha alırsınız ve ondan sonrası ise ödenmez.

 18. Mrb. Ben ben haziranin 5 inde dogum iznine ciktim 37.haftamda ciktim izinlerimi dogumdan sonraya biraktim 37.ci haftamdda dogum yaptim zaten simdi bu ayin 25 yani eylulun 25 inde raporum bitiyor ve ben ise tekrar donemeyecegim bebegime bakan yok ciks verince ben rapor parami alabilirmyim yoksa cikis verdigim icin rapor parami alamzmyim?

  1. Kezban hanım, çıkış verilen tarihe kadar ve bu tarihten itibaren de 10 gün için daha rapor parası alabilirsiniz.

 19. Merhabalar benim 32.haftam 17 Eylül’de en son sigortam da eylül ayı olacak.o da ekimde yatıyor.Yani 27eylül de rapor almam gerekiyor Doğumum kasım ayında.Eylül ayında iş yerim işten çıkartacak.Raporluyken çıkartabilir mi?Raporlu olduğum dönemde çıkartılırsam işsizlik maaşı, rapor parası ve işten çıkartıldığım için tazminatımı alabilir miyim?Kafam çok karışık ancak işsiz kalacağım için bu paralara ihtiyacım var.

   1. Anladım oradaki şartları sağlıyorum.iş yerimde iki yıllık bir çalışanım.Yani hem İşsizlik maaşımı hem de rapor paramı aynı anda alamıyorum bu durumda.Çünkü işsiz kaldım aslında her türlü çalışamıyorum.İkisi farklı durumlar birbirini etkilemez die düşünmüştüm ….10günlük rapor parasının bir anlamı kalmıyor durum böyleyken.4.aylık çalışmayan biri olacağım çünkü hamile olduğum için.Peki tazminatımı almam için bir engel var mı?

    1. Eğer sizi işveren çıkaracaksa ve haklı bir fesih nedeni yoksa, tazminatınızı almanızın önünde bir engel yok demektir.

 20. Merhabalar ben şuan Doğum iznindeyim ancak iznim bitikten sonra işe devam edemeyeceğim kıdem tazminatımı alabilmek için eş dolayısıyla işten ayrılacağım ancak 1 yıl geçerli olduğu için 22 Eylül’de işten ayrılmam gerekiyor.Raporum bu tarihte henüz bitmemiş 15 gün sonra bitiyor. Kendim eş dolayısıyla ayrıldığım taktirde rapor bitmeden işten ayrılırsam rapor paramı alabilir miyim?

  1. Merhaba, bu durumda işten ayrıldığınız tarihten itibaren 10 gün için daha rapor parası ödenir.

   1. Peki işten çıkarılmadan önceki raporlu olduğum günlerin parasını alabilir miyim yoksa sadece 10 günlük bir ücret mi alacağım ?

 21. Merhabalar ben özel bir şirkette çalışıyorum yaklaşık altı aldır sigortalı olarak 1,5 aydır hamileyim doğum iznimi beklemeden işden çıkarsam veya çıkartılırsam doğum parasından yararlanabilirmiyim. 120 primim var

  1. Doğum öncesi izin raporun başladığında 32 yada 37. Haftanda sigortalı olarak çalışıyor olman veya primini ödüyor olman gerekli diye biliyorum

  2. Merhaba. İşten çıkarılan işçi, en çok 10 gün için daha rapor parası alabilir. Buna göre hesap yapabilirsiniz Aslı hanım.

 22. Merhabalar ben ustaöğretici olarak calışmaktayım doğum iznin içerisinde cıkışım verildi 2 sigortalı olarak calışıyorum. Diğerinde verilmedi
  Yani a firmaso fulltime calıştıgım kurum 6 eylüşde dogum yaptım ve bütün raporşarımı orası onayladı fakat 10.10.2018 de cıkışımı verdı
  B firmasında hala aktifim ödeme ve izinlerimde bir sorun teşkil edermi acaba

 23. Doğum raporumun bitmeden çıkışım verildi ; bu çıkış verildikten sonra 10 gunluk daha verilen rapor parasını nasıl alabilriim; çıkış verildiği gün direk rapor parası çıkış verilen güne göre yatmi e devlette görünüyor

 24. merhabalar.caykur da mevsimlik olarak yani 6 ay çalışıyorum.dogum raporunu 37.haftada çalışırken aldım ancak sonrasında bir 20 gün sonra kadar iş akdimiz askıya alındı.sormak istedğim mevsimlik işçiler için faklı bir düzenleme varmıdır yoksa çıkıştan sonra 10 gün parası alabilme mi geçerlidir.112 gün parası alamiyormuyuz? teşekkürler

 25. Merhaba ben ücretli öğretmenim gebelik iş göremezlik raporu alınca milli eğitim cıkış yapacağını söylüyor. Bu durumda rapor parası alamaz mıyım?

  1. Merhaba. Ne yazık ki, çıkışınızın verildiği günden itibaren 10 gün daha alabilirsiniz ama sonrasını alamazsınız.

 26. 36 haftalık gebeydim. 32.haftada doğum önü.iznine ayrıldım bu sürede devlete atandım. Atama sonucu göreve başlar iken halen sgk olduğum özel.kurumdan istifa edip mi başlıyacağım yada sistem beni otomatik mi geçiş yapicak raporlu olduğum için.

 27. Merhabalar 2015 te doğum yaptım. Gebeliğimin 37. haftasında doğum iznine ayrıldım fakat izne ayrılmadan zorunlu sebeplerden ötürü 10 gün rapor aldım 11. gün doğum iznine ayrıldım. İznim bittikten sonra 30 gün rapor aldım. Rapor param yatmayınca SGK ya başvurdum bana verdikleri cevap 9 günden fazla eksiğin var eğer 1 gün çalışmış olsaydın alabilirdin dediler. Böyle bir yasa var mı ve mahkemeye başvursam geçmişe yönelik rapor paramı alabilir miyim??

   1. Doğum iznine ayrılmadan önce 10 gün istirahat raporu aldım bu raporum bitince doğum iznine ayrıldım. SGK bana doğum raporu almadan önce 10 gün icerisinde 1 gün bile olsa çalışmış olsaydın doğum paranı alabilirdin dedi. İki rapor arasında 1 gün de olsa çalışmam gerekiyormuş o yüzden analık paramı alamadım. 1 yıl içerisinde 90 günden fazla primim var . Böyle birşey var mı?

 28. Merhaba ben 10.12.2018 unda doğum yaptım doğum raporunu iş yerine ilettim ve doğum öncesi rapor paramı aldım ama analık izindeyken 07.02.2019 işe başlamam gerekirken bana 07.02.2019 unda işten cikarildigimi söylediler boyle bir durumdayken doğum sonrası rapor parasını alabilirmiyim

  1. Merhaba. Bu durumda, işten çıkarıldığınız tarihten itibaren 10 güne kadar daha rapor parası ödenir; ancak sonrası ödenmez Cansu hanım.

 29. Merhaba 5 yıldır aynı işyerinde çalişiyorum. İşyerim tahmini Ekim ayında kapatılacağını bildirildi . Banada patronum ister o tarihte işten çıkarıldı istersen başka bir şubeye git çalış dedi. Ben gitmek istemiyorum çünkü o tarihlerde 7 veya 8 aylık hamile olacağım Allahın izniyle bu durumda ben işten çıkartabilirmi . Patron çikisimi verebilir mi başka bir şubeye gitmesem

 30. merhabalar.32. haftada doğum iznine ayrılmadan önce her hangi bir zamanda mesela 25 haftalık hamileyken alacağım 5 günlük istirahat raporu doğum parasını almama engel midir?

 31. Merhabalar , 29. Haftamda hamilelik nedeniyle işten çıkarıldım. Bu durumda 16 hafta ılık Doğum parasını alabiliyor muyum ?
  Alamıyor isem mahkeme sonra haksız yere çıkarıldığıma dair davayı kazandığımda bu parayı talep edebiliyor muyum ?

  1. Merhaba. İşten çıkarıldığınız tarihten itibaren 10 gün içinde alacağınız raporların parasını alabilirsiniz. Dava açsanız ve mahkeme haksızlıkla çıkarıldığınıza kanaat getirse bile, geriye dönük rapor parası almanız mümkün olmaz.

 32. Merhaba ben yaklaşık 7 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum 28.06.2018 de evlendim şu an 24 haftalik hamileyim işten ayrılmak istiyorum ve aynı zamanda 16 haftalik rapor parami almak istiyorum ne zaman cikmaliyim bu durumda isyerimden

  1. Merhaba. Zülfiye hanım size net bir tarih veremeyiz. Ama işten evlilikten itibaren 1 yıl içinde çıkmalısınız ve çıkışınızdan sonra 10 gün daha rapor parası alabilirsiniz. Buna göre hesabı siz de yapabilirsiniz.

 33. Şimdi 1yıl içinde çıkarsam tazminat hakediyorum onu biliyorum ama 112 günlük rapor parami alamaz miyim ben onu merak ediyorum

 34. Merhaba ben 2 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum. Hamileliğimin 32. Haftasında çalışabilir raporu aldım. 35. Haftasında 12 Nisan Cuma günü işgörmezlik raporumu aldım ve 15 Nisan Pazartesi günü çalıştığım okula raporumu götürdüm. İdare bana senin yerine öğretmen talep etmemiz için istifanı vermen gerekiyor dedi prosedür nedir bilmediğim için istifa dilekçemi yazdım verdim. Bu durumda Analık rapor ücretinden yararlanabilir miyim. Veya okula dava açma gibi bi hakkım olabilir mi sonuçta rapor aldım bana istifamı yazdırdılar.

 35. Merhaba
  Çoğul gebelik sebebiyle 30.hafta çalışabilir raporumu aldım.36.haftamda doğumum gerçekleşti.Doğum iznim 30 Kasımda bitiyor. 4 yıldır özel bir kurumda SGK li olarak çalışıyorum.dogum öncesinde 90 günlük sigortaliyim. Ancak çalıştığım kurum benim doğum izni sürecinde ekonomik sebeplerden dolayı iflas isteyebilir.Bu durumda ben doğum parasını alabiliyor muyum?

  1. Merhaba. Doğum parası dediğiniz şey rapor parasıdır ve şartlarını taşıdığınız sürece bu parayı işveren değil SGK size ödeyecektir.

 36. Ben 2 aylık hamileyim ve 2.5 yıldır sigortalı olarak çalılıyorum. Ve temmuzun 11 inde evlendim benim doğumum mayısın sonunda olacak izine martın sonunda çıkıcam ve 16 haftalık izin sürecini geçirirken evlilik tazminatım gitmesin diye temmuzda istifa verip tazminat alıcam bu sürede doğum yapmış oluyorum ve 16 haftalıkizin süremin 14 haftasında oluyorum hem doğum parası hemde tazminatımı alabiliyor muyum?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.