Doğum izninde işten çıkarılan işçiye rapor parası ödenir mi?

Doğum izninde işten çıkarılan işçi

Doğum izni ya da yasal adıyla analık izni, gebe kadın işçilere tanınan önemli bir haktır. Bu hak kapsamında işçi en az 16 hafta boyunca istirahat etmekte ve bu dönem boyunca da SFK’dan rapor parası almaktadır. Peki ama analık iznine ayrılan kadın, izindeyken işten çıkarılırsa rapor parası ne olur? Bu işçiye geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeye devam edilir mi?

Reklam

Doğum ya da analık izni

Hamile bir çalışanın en temel haklarından birisi de analık iznidir. Bu hak kapsamında, gebe işçiye doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta boyunca izin verilir. Hatta çoğul gebelik varsa doğum  öncesi izin süresi 10 haftaya çıkar.

Bu süreler boyunca işveren işçisine maaş ödemez. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu, bazı şartların mevcut olması durumunda sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası öder.

Analık nedeniyle rapor parası

Analık nedeniyle rapor parası alınabilmesinin şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Analık izninin başladığı tarihte kişinin halen çalışıyor olması
 • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigortasının olması
 • Doğumun gerçekleşmiş olması (Ölü ya da diri olabilir)

Yukarıdaki şartları taşıyan işçiye, doğum sonrasındaki 8 haftalık istirahat süresi bittikten sonra, tüm sürelere ait geçici iş göremezlik ödeneği SGK tarafından ödenir.

Doğum iznindeyken çıkarılan işçinin rapor parası

analık izni rapor parası işten çıkarılan

Burada şöyle bir soru gündeme gelebilir: Analık iznine ayrılan kadın, bir süre sonra işten çıkarılırsa rapor parası ne olacaktır? Öyle ya, işçinin sigortalılığı sona erdiğine göre, rapor parası da kesilecek midir?

Hayır, önemli olan tek husus kadın işçinin doğum iznine ayrıldığı tarihte sigortalı olmasıdır. Bu tarihten bir gün sonra bile işten çıkarılmış olsa, SGK bu sigortalıya rapor parasını ödeyecektir.

SONUÇ

Eğer doğum iznine ayrıldıktan sonra, izin süreniz içinde işten çıkarılmışsanız ve SGK tarafından ödenen rapor parasını alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Çalışırken doğum iznine ayrılan; ancak izin süresindeyken işten çıkarılan işçinin rapor parası SGK tarafından ödenmektedir. İşçi isterse, izne ayrıldıktan bir gün sonra bile işten çıkarılmış olsun; yine de 16 haftalık sürenin sonunda ve bu sürelerin tamamı için geçici iş göremezlik ödeneği alacaktır.

Hamile işçinin işten çıkarılması durumunda sahip olduğu başkaca hukuki haklar da bulunmaktadır. Bunları öğrenmek için şu yazıma göz atabilirsiniz.

Reklam
, , ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

 1. merhaba yabancı uyrukluyum raporlu oldugum surede yanı dogumdan 2 hafta sonra çalışma iznim bitmiş olacak dolayısıyla ısten cıkartılmıs gorunecegım.Bu hususta dogum parasını eksik mi alırım.Bilgilendirrseniz sevinirim .

  1. Merhaba. İşten çıkarılırsanız, bu tarihten itibaren 10 gün içi daha rapor parası ödenir. Sonrası ise ödenmeyecektir.

 2. Merhaban 31.01.2017 tarihinden beri bir şirkette çalışmaktayım Su an doğum izindeyim 01.04.2014 tarihinde alalık raporum bitiyor 16.02.2018 iş yerimden kağıt geldi 02.04.2018 tarihinde işten cikaracaklarina sanır ve rapor bitim tarihim belli olduğu için ihbar odeyemeyeceklerini ilettiler ihbar tazminatı alabiliyormuyum haklarım nelerdir..

   1. Kıdemi yapıcaklar ihbarı yapmıyorlar rapor bitim tarihi belli olduğu için bildirim erken yapıyorlar ve vermiyorlarmış

    1. Bu durumda haklılar. Eğer size bildirimi önceden yaparlarsa ihbar tazminatı ödemeleri gerekmez.

     1. Raporum devam ederken bana bildiriyorlar ama raporum bittiği günde işten cikariyorlat

 3. Bir çalışanımız 17 mart 2017 tarihinde işe başlamış -28 ağustos 2017 tarihinde işten kendi isteğiyle ayrılmıştır. Hamile olan işçimiz 11.11 2017 tarihinde doğum yapmış 21.01.2018 tarihine kadar analık izni devam etmektedir. Bize işten ayrıldığını sözlü olarak beyan etmiş gelip dilekçe vermemiştir. Biz bunu muhasebecimize bildirsekte ihmali nedeniyle çıkış tarihi 28.11.2017 olmuştur. Doğum izni başladığında aslında çalışmıyor ancak çalışıyor göründüğü için SGK RAPOR parası alabilecek mi? 28 Ağustos sonrasında işe gelmediğine dair ekip şefi ofis çalışanları şahit edebilirler.Bu işçimizin ve bizim haklarımızı öğrenmemiz mümkün müdür?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.