Doğum izninden sonra işi bırakmak mümkün mü?

Doğum izninden sonra iş bırakılabilir mi?

Doğum izni ya da analık izni; doğum yapan işçiye verilen bir izin türüdür. Bu izinde anne işçi çalışmamakta ve SGK’dan iş göremezlik ödeneği almaktadır. Doğumdan önce ve sonra verilen analık izninin bitiminde ise işçi işine döner ve çalışmaya başlar. Peki ama işçi, anne olduğu için artık çalışmak istemezse ne olur? Doğum izninden sonra işten ayrılma mümkün müdür?

Doğum izni ya da analık izni

Doğum izni olarak da bilinen analık izniyle ilgili daha önce bir yazı yazmıştım. Kısaca özetlemek gerekirse; kadın işçinin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta analık izni kullanma hakkı vardır. Çoğul gebelik varsa doğum öncesi izin süresi 10 hafta olmaktadır. Ayrıca doktor onayı varsa, doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışılabilir ve izin kullanılmayan süreler de doğum sonrasına eklenir.

Haklı nedenle fesih

İşçi elbette dilediği zaman işi bırakabilir. Bunun önünde kanuni bir engel yoktur; ancak sebepsiz yere işi bırakmak başta kıdem tazminatı olmak üzere birçok hakkın yitirilmesine neden olmaktadır. O halde burada önemli olan işten ayrılıp ayrılmamak değil, nasıl ayrılmış olunduğudur. İşçinin haklı nedenle fesih haller ise İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılmıştır. Bu maddeye baktığımızda ise analık izni sonrası ile ilgili bir hüküm görememekteyiz.

Doğum izni bitiminde kıdem tazminatı alarak işten çıkılabilir mi?

24üncü maddede buna ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır. İlk bakışta, doğum yapmış ve çocuğuna bakmak bir annenin bu isteğinin makul olduğu düşünülebilse de, İş Kanunu bakımından böyle bir haklı ayrılış gerekçesi yoktur. Doğum izni bittikten sonra işten ayrılacak olan işçi kıdem tazminatı hakkını yitireceğini bilmelidir.

Doğum izni sonrası işsizlik maaşı

İşsizlik maaşı almak için hangi şartların taşınması gerektiğini daha önce açıklamıştım. Bu şartlardan birisi de, işçinin işten ayrıldığı tarihten önceki son 120 gün boyunca kesintisi sigortalı olmasıydı. İlk bakışta, doğum nedeniyle analık izninde olan ve rapor parası alan işçinin, sigortası yatırılmadığı için bu 120 gün şartını taşımadığı düşünülebilir.

Ancak bir başka yazımda da anlattığım üzere, bazı hallerde işçinin sigorta primi yatırılmamış olsa da, son 120 gün açısından bunlar dikkate alınmamaktadır. İşte bu hallerden birisi de işçinin sağlık raporu almış olmasıdır. O halde, işsizlik maaşının aradığı diğer şartlara sahip olan ve analık izninde bulunan bir işçi işten ayrıldığında, son 120 gün sigorta primi yatırılmamış olsa da, sanki yatırılmış gibi değerlendirilecek ve bu işçiye işsizlik maaşı bağlanabilecektir.

Ama burada, işçinin analık izninin bitiminde kendi isteğiyle işten ayrılması; yani istifa etmesi halinde işsizlik maaşını hiçbir şekilde alamayacağını hatırlatmak isterim.

SONUÇ

analık izni işi bırakma

Doğum izni bittikten sonra artık işyerinde çalışmak istemeyen bir anne, başka bir gerekçe göstermeksizin işe gitmezse kıdem tazminatını kaybedecektir. Hatta ihbar sürelerine uymazsa, ihbar tazminatı ödemek zorunda bile kalacaktır. Bu anne işsizlik maaşı da alamayacaktır. (İşveren tarafından çıkarılırsa alabilir.)

Doğumdan sonra çalışmak istemeyen annelere tavsiyem ise önce 6 aya kadar ücretsiz izin almalarıdır. İşveren bu izni vermek zorundadır. Sonrasında ise yarı zamanlı çalışma talebinde bulunulabilir ki bu talebin de kabul edilmesi zorunludur. Son olarak da, bu iki hakkın kullanımının ardından, çocuk ilkokul çağına gelene kadar kısmi süreli çalışma talebinde bulunulabilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

52 Yorum

 1. iyi günler.eşim 13 aydır çalıştığı işyerinden 01.02.2018 itibari ile işten çıkartıldı ve şuanda eşim 4aylık hamile tekrar yeni bir işe başlasa 16 haftalık doğum izni ve doğum parasından faydalanabilirmi ve mevzubahis olan 16 haftadan sonra tekrar işten çıkartılırsa işsizlik maaşına başvurup bu maaşı hakedebilirmi.

  1. Merhaba. Eşiniz tekrar işe başlarsa elbette 16 haftalık rapor parasından faydalanabilir. İşsizlik maaşı ise birçok değişkene göre farklı sonuç verir. İşsizlik maaşı alma şartlarını açıkladığımız şu yazıya göz atmanızı öneririm.

 2. iyi günler. ağustos un sonu eylül başı doğumum var ve ben çalışmak istemiyorum daha sonra. iş yerim ile o durumu konuşabilirim. çıkış da sorun olmaz ama ben ne zaman çıksam daha iyi onu hesaplayamadım. izin de kullanmazsam haziran gibi çıkıp hem doğum parası hem işsizlik alabilir miyim? ya da ağustos da çıkıp mı işsizlik alsam? bu konuda nasıl hesaplamalıyım bilemedim. haklarımı kaybetmemek için.

  1. Zeynep hanım, işten siz ayrılacaksanız, nasıl işsizlik maaşı almayı düşünüyorsunuz?

 3. Doğumdan sonra 6 ay ücretsiz iznimi kullandım ise başladım yarı zamanlı çalışmadan faydalanabilirmiyim daha sonra kısmı süreli olandan da

 4. merhabalar eşim 2 aylık hamile 32. haftada doğum iznine ayrılmayı düşünüyor yaklaşık 3 yıldır çalıştığı firmada sözleşmesi 7 eylül 2018 tarihinde bitiyor fakat doğum izninde işten çıkarma gibi bir durum olabilir diyor. yukarıda verdiğiniz bilgiye istinaden doğum iznine ayrıldığı tarih ağustos ayının 2. haftasına denk gelecek sözleşmesi bitmeden ve doğum izninde iken işine son verilirse doğum raporundan dolayı doğumdan önceki 8 ve sonraki 8 haftalık iş görmezlik ödeneğini alması mümkün mü ve birde sözleşmesi bitmeden doğum izni içerisinde işten çıkarılırsa işsizlik maaşına başvurabilir mi eşim vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Eşinizin son 120 gününde, raporlu günler harici sigorta boşluğu olmazsa ve son 3 yılda da en az 600 gün primi varsa, işsizlik maaşı alması pekala mümkündür. Doğum iznindeyken işine son verilirse, SGK 10 gün daha rapor parası ödemekte ve sonrasını ise ödememektedir.

 5. Merhaba benim sorum şu ben geçen haziran ayında doğum yaptım ücretsiz izinde kullandım ve bir buçuk aydır yarı zamanlı calisiyorum ben işten çıkarılan işsizlik maaşını alabilirmiyim

  1. Sema hanım, işten ayrıldığınız tarihi itibariyle geriye dönük son 120 gün kesintisiz sigortalı olma şartını taşımanız gerekir.

 6. Selamlar,

  Eşim 8+8 hafta olan izni kullandı. Ardından da 6 ay ücretsiz iznini kullanıyor.
  Sonrasında talebimiz üzere iş yeri ile anlaşarak işten çıkarılmak istememiz halinde işsizlik maaşı alabilir miyiz.
  Yanlız ücretsiz izin aşamasında haliyle son 6 ay sigortamamız yok ama bu 6 öncesinde sigortamız 2 yıldır full var.
  işten iş yeri ile anlaşarak bizi çıkarmasını isteyerek işsizlik maaşı alabilirmiyiz.
  Teşekkürler.

 7. eşim 7 yildir ayni sirkette calisiyor evlilik akdi sebebiyle haziran 1 de isten ayrilacak ve bu donemde 30 haftalik hamile durumunda olucak 1 hafta icinde baska bir ise girse ve orada 10 gun kadar calisip dogum iznine ayrilirsa dogum parasi alabilirmiyiz(arada 1 haftalik bir bosluk olucak)

  1. Eren bey, işten ayrıldıktan sonra rapor parası alma, 10 gün ile sınırlandırılmıştır. Yani eşiniz çalışmadığı müddetçe, en çok 10 günlük daha rapor parası albilir.

 8. Ben özel bir okulda 2 yıldır öğretmenlik yapıyorum ve 1 yıllık sözleşme ile çalışıyoruz. Yarın 37. hafta çalışamaz raporunu alıp izne ayrılacağım bu hesap ile öncesinde kullanmadığım iznim sonrasına eklenince yani toplam 112 gün sonrasında ağustosun ilk haftası oluyor ve benim okul ile sözleşmem temmuzun 1inde bitiyor. Okul ben ayrılmadan önce sözleşme yapmazsa ben de istifa imzalamazsam işsizlik maaşı, kıdem tazminatı alabiliyor muyum? ya da işe geri dönme için dava acabilir miyim?

 9. Merhabalar ben şuan Doğum iznindeyim ve 3 yıldır aynı şirkette çalışmaktayım. Bebeğime bakacak kimsem olmadığı için işten ayrılmayı düşünüyorum. Bu durumda işsiZlik maaşı alabilir miyim ?

 10. Merhabalar
  Is yerimde 8 yildir calisiyorum 5 ay dogum izni kullandım. Hala aktif calısiyor gözukuyorum ise gitmememe ragmen. Kidem tazminati alabilirmiyim isten ayrilmak istesem. Yada ıssizlik maasi alabilirmiyim ? Tesekkurler

 11. Merhabalar ben Şubat 17 doğum iznine çıktım 2017 de Ekim 19 da işten cikarildim 20 sinde başka işe başladım 1200 gün sigortam var daha önce hiç işsizlik kullanmadım doğum izninden önce raporlar hariç 120 gün tamamlamiyor iş veren bu şekilde işten çıkarırsa işsizlik hakkim olurmu.tesekkur ederim

 12. Merhabalar
  Ben 2004den beri ayni yerde calismaktaydim.gebelikten dolayı doğum iznine ayrildim onrasindada bazi sebeplerden dolayi isime isverdn tarafından son verildi işsizlik maaşına başvurdum fakat 8 ay bağlandı 2 ay i doğum izinlerinden dolayı alamiyacagim söylendi dogrumudur…

 13. Merhabalar ben 2004den beri ayni işyerinde çalıyordum gebelikten dolayı ücretsiz izne ayrıldım sonra işveren beni bazı sebeplerden dolayı dogumdan sonra işten çıkardı 8aylik issizlik baglandi 10 ay olmasi gerekmiyormu

 14. Merhaba,
  Özel bir sektörde hemşire olarak çalışmaktayım.Hamileyim ve 35.haftadayım çalışma izni alarak çalışmaya devam ediyorum. Temmuz ayının 12 si son çalışma günüm. Son yapılan Kpss atamasında da atandım.Yarın evrak teslimi yapacağım. Doğum iznindeyken istifa etmem gerekecek. Nasıl istifa etmeliyim. Güvnlik soruşturması bitene kadar kuruma atandığımı söylemeyi de düşünmüyorum. Hemen istifa etmemizi istiyorlar. Ben izin süresi boyunca olan doğum paramı almak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? İstifa dilekçemi nasıl yazmalıyım?

  1. Elif hanım, ihbar süreniz kaç hafta ise, o kadar önceden bildirimde bulunmanızı öneririm. Bulunmazsanız ne olur? İhbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Buna göre kararı sizin vermeniz gerekir.

 15. İyi günler 10 Haziran 2015 tarihinden itibaren çalışmaktayım. Kasım ayında doğum yapacağım 4 aylık doğum izni raporum bittikten sonra işsizlik maaşı almak istiyorum. Bunun için işverenin işten çıkarması gerek biliyorum ve böyle bir durum olursa ve doğum iznim dönüşü işverenim beni işten çıkarması durumumda işsizlik maaşını kesin alabilir miyim?

  1. Esra hanım, buna kesin dememiz zor. Ama ücretsiz izin olarak SGK’ya günleriniz bildirildiğinde, sıkıntı olmaması gerekir. Yine de en doğru cevabı doğrudan İşkur’dan alabilirsiniz.

 16. Merhaba ben 30aralıkta doğum yaptım raporlu doğum iznimi kullandım ekstra 6ay ücretsiz iznimi de kullandım ve hemen ardından işten çıktım hemen ardından başka bi işe geçici olarak girdim 1ayım dolduğunda ordan çıkarıldım işsizlik maaşı alabilir miyim son 3yıl da 610günüm var fakat doğum izni kullandım dolayısıyla 120gün prim yatmıyor yinede alabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

 17. Slm. Ben kaımda doğum iznine ayrılıp ocakta doğum yapacağım. Çocuğuma bakacak kimse bulamazsam. İzin nitiminde. 3600 gün emeklilik şartlarına uyuyorum. Bu şartla çıkışımı isteyip ve işsizlik maaşı alabilir miyim acaba. Teşekkürler..

  1. Fazilet hanım, 3600 gün şartını taşıyorsanız evet kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Ama işsizlik maaşı almanız mümkün değildir.

 18. 3 yıldır Hastanede çalışıyorum 20 şubat 2018 de doğum yaptım doğum iznim bittikten sonra 2 ay Ücretsiz izin aldım başhekimin izin alıp alıp işe Gelmeyeceksen sonrasında bize bildir Biz de ona göre personel bakalım dedi Ben de bakıcı bulamadığım için işten ayrılmak durumundayım Bu nedenle onlar beni işten çıkarmazlar Ben çıkarsam bu nedenden dolayı tazminat alabilir miyim ya da işsizlikten yararlanabilir miyim

  1. Merhaba. Bu gerekçeyle işten ayrılırsanız tazminat alamayacağınız gibi işsizlik maaşı da alamazsınız.

 19. Merhaba.kurumsal bir sirkette 2014 yilindan beri calisiyorum.2018 martin 28de dogum iznine ayrildim.rapor suresi boyunca sirket maas yatirmaya devam etti.izin bitiminde ise sgk nin yatirdigi isgormezlik rapor ucretini sirket benden talep ediyor. Sirketin yatirdigi maas 1800 tl iken sgk nin yatirdigi brut ucreti benden talep edilmesi ne kadar dogru.

 20. Merhabalar,

  Doğum iznim 26.04.2018 tarihinde bitti 6 aylık ücretsiz izin hakkımdam 3 ay kullandım ve 26.07.2018 tarihinde bitti iş başı yapmam gerekiyordu şirketten çıkışım verileceği bildirildi bende kendilerine şartlarımı ilettim. 1 hafta önce şirketten başka bir görev için bildiri geldi eğer kabul etmezsem ihbar bile vermeden sadece kıdem verip çıkış vereceklerini bildirdiler. 1 buçuk ay boyunca ilgili kişilerle ve müdürler ile çıkış ile alakalı yazışmalar mevcut ve şimdi vazgeçtik ister kabul et ister etme diyorlar. Ben ve ailem 1 buçuk aydır düzenimizi kurduk bu konuda birşey yapamaz mıyım. Ben işe geri döneceğimi bildirmiştim izne ayrılmadan yerime geçici gelen kişiyi kaldırıp beni başka bir projeye farklı bir ülkeye göndermek istiyorlar. Küçücük çocukla ve babasından ayırarak gidemeyeceğimi bildirdim. İhbarımı da vermiyorlar ne yapmalıyım.

  1. Merhaba. Bu durumda yapabileceğiniz en mantıklı şey, sizi çıkarmalarını beklemek ve sonrasında yasal süreçle haklarınızı aramak olacaktır.

 21. Merhabalar ben doğum yaptım doğum ücretli ve ücretsiz bütün izin haklarımı kullandım 3 hafta oldu iş başı yapalı anlaşmalı işten ayrılacağım şuan benim cikisimi verseler ben işsizlik maaşını almaya hak kazanabilirmiyim yada kazanabilmek için isverenim nasıl cikisimi vermeli

  1. Şerife hanım, anlaşmalı olarak işten ayrılacaksanız işsizlik maaşı alamazsınız. Çıkışınızın da istifa olarak verilmesi gerekir.

 22. merhaba dogum iznim 21.07.2018 de sona erdi rapor bitiminde is yerinden cikisim yapilacak isveren tarafindan fesih olarak issizlik odenegi ne basvurabilirmiyim

 23. Merhabalar Doğum iznine ayrıldım Doğum iznim bitikten hemen sonra çalıştığım yer beni işten çıkartır ise işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Ayfer hanım doğum izniniz SGK’ya ücretsiz izin olarak belirtilmişse ve diğer şartları da taşıyorsanız (600 gün, çıkış kodu gibi) evet bağlanacaktır.

 24. merhaba,
  yeni evliyim 10 senedir aynı firmada çalışıyorum..doğum izninden sonra süt izinlerimi ve kalan senelik izinlerimi toplu kullanıp 1 senem dolmadan evlilik nedeniyle işten ayrılmayı düşünüyorum,
  çalıştığım firmanın süt izninde yapılan ödemeyi geri isteme hakkı varmı?
  tşk

 25. Merhabalar, özel okulda öğretmenim okul doğum iznim bittikten sonra anlaşmamı fesh ediyor, bu durumda 16 haftalık rapor ödeneğini alabiliyormuyum fesih gerçekleşince, birde işsizlik maaşına başvurabiliyormuyum?

  1. Merhaba işsizlik maaşına başvurabilirsiniz. Rapor parası ise, işten çıkarıldığınız tarihten sonra en çok 10 gün daha ödenir.

 26. İyi günler. Eşimin 13.08.2018 itibariyle doğum izni bitti. Bugün 6 ay ücretsiz izin dilekçesini verdi. Bizim asıl problememiz şu; eşim iş yeriyle geçen sene sözleşme yaptı, özel okul olduğu için sözleşmeleri bir yıllık oluyor. Geçen sene yapılan sözleşme 31.08.2018de bitiyor. Şimdi;
  1)01.09.2018 itibariyle eşimin sözleşmesi iş yeri tarafından yenilenecek mi ?
  2)Sözleşmesi bittiği 31.08.2018de biteceği için acaba 6 aylık ücretsiz izin sonunda mı bizimle sözleşme yaparlar ?
  3) Eşim anadolu yakasında(sancaktepe) çalışırken eşime biraz tehtit vari eğer ücretsiz izin kullanırsanız ihtiyaç olan okulumuzda göreve başlarsınız diye söylendi. Hatta örnek olarak bu avrupa yakası bahçeşehir bile olabilir diye söylendi. Böyle bir durumda eşimin hak talep etme şansı var mı ?

  Şimdiden teşekkür iyi çalışmalar

  1. Sezgin bey sondan başlayayım. Bu tip tehditler doğru olmasa da, varlığının kanıtlanması zordur. Hele iş sözleşmesinde, işçi diğer şubelerde çalışmayı peşinen kabul etmişse durum daha da zorlaşır.
   Eşinizin iş sözleşmesi, süre bitiminde yenilenmek zorunda değildir. Ama yıllardır süregelen bir çalışma söz konusu ise, işçinin kıdem tazminatı hakkı gündeme gelebilir: iscidunyasi.com/belirli-sureli-is-sozlesmesi-arka-arkaya-yenilenebilir-mi

 27. 2017 Aralık’ta yarım gün çalışmaya başladım bebekten dolayı haziranın 11 de bitti ağustosta işten cikarildim işsizlik maaşı alabilirmiyim geriye dönük 120 olmuyor sorun olurmu iskurdan yarım gün ödeneği aldim

 28. slm nur ben özel okulda personel olarak çalışmaktayım 37haftaya kadarçalıştım ve doğum iznine ayrıldıl 38ci haftada doğum yaptım iş başlangacı nezaman olur haziranın 27sinde izne ayrıldım tembuz 12doğum gerceklesti teşekkürler

  1. Nur hanım, size bu bilginin zaten verilmiş olması gerekir. Buradan net tarih vermemiz yanlış olur. En azından okulla görüşerek, başlamanız gereken tarihi öğrenin. Neticede, rapor aldığınıza göre, mantıken rapor bitiminde işe başlamanız gerekecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.