Doğum izninden sonra işi bırakmak mümkün mü?

Doğum izninden sonra iş bırakılabilir mi?

Doğum izni ya da analık izni; doğum yapan işçiye verilen bir izin türüdür. Bu izinde anne işçi çalışmamakta ve SGK’dan iş göremezlik ödeneği almaktadır. Doğumdan önce ve sonra verilen analık izninin bitiminde ise işçi işine döner ve çalışmaya başlar. Peki ama işçi, anne olduğu için artık çalışmak istemezse ne olur? Doğum izninden sonra işten ayrılma mümkün müdür?

Doğum izni ya da analık izni

Doğum izni olarak da bilinen analık izniyle ilgili daha önce bir yazı yazmıştım. Kısaca özetlemek gerekirse; kadın işçinin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta analık izni kullanma hakkı vardır. Çoğul gebelik varsa doğum öncesi izin süresi 10 hafta olmaktadır. Ayrıca doktor onayı varsa, doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışılabilir ve izin kullanılmayan süreler de doğum sonrasına eklenir.

Haklı nedenle fesih

İşçi elbette dilediği zaman işi bırakabilir. Bunun önünde kanuni bir engel yoktur; ancak sebepsiz yere işi bırakmak başta kıdem tazminatı olmak üzere birçok hakkın yitirilmesine neden olmaktadır. O halde burada önemli olan işten ayrılıp ayrılmamak değil, nasıl ayrılmış olunduğudur. İşçinin haklı nedenle fesih haller ise İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılmıştır. Bu maddeye baktığımızda ise analık izni sonrası ile ilgili bir hüküm görememekteyiz.

Doğum izni bitiminde kıdem tazminatı alarak işten çıkılabilir mi?

24üncü maddede buna ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır. İlk bakışta, doğum yapmış ve çocuğuna bakmak bir annenin bu isteğinin makul olduğu düşünülebilse de, İş Kanunu bakımından böyle bir haklı ayrılış gerekçesi yoktur. Doğum izni bittikten sonra işten ayrılacak olan işçi kıdem tazminatı hakkını yitireceğini bilmelidir.

Doğum izni sonrası işsizlik maaşı

İşsizlik maaşı almak için hangi şartların taşınması gerektiğini daha önce açıklamıştım. Bu şartlardan birisi de, işçinin işten ayrıldığı tarihten önceki son 120 gün boyunca kesintisi sigortalı olmasıydı. İlk bakışta, doğum nedeniyle analık izninde olan ve rapor parası alan işçinin, sigortası yatırılmadığı için bu 120 gün şartını taşımadığı düşünülebilir.

Ancak bir başka yazımda da anlattığım üzere, bazı hallerde işçinin sigorta primi yatırılmamış olsa da, son 120 gün açısından bunlar dikkate alınmamaktadır. İşte bu hallerden birisi de işçinin sağlık raporu almış olmasıdır. O halde, işsizlik maaşının aradığı diğer şartlara sahip olan ve analık izninde bulunan bir işçi işten ayrıldığında, son 120 gün sigorta primi yatırılmamış olsa da, sanki yatırılmış gibi değerlendirilecek ve bu işçiye işsizlik maaşı bağlanabilecektir.

Ama burada, işçinin analık izninin bitiminde kendi isteğiyle işten ayrılması; yani istifa etmesi halinde işsizlik maaşını hiçbir şekilde alamayacağını hatırlatmak isterim.

SONUÇ

analık izni işi bırakma

Doğum izni bittikten sonra artık işyerinde çalışmak istemeyen bir anne, başka bir gerekçe göstermeksizin işe gitmezse kıdem tazminatını kaybedecektir. Hatta ihbar sürelerine uymazsa, ihbar tazminatı ödemek zorunda bile kalacaktır. Bu anne işsizlik maaşı da alamayacaktır. (İşveren tarafından çıkarılırsa alabilir.)

Doğumdan sonra çalışmak istemeyen annelere tavsiyem ise önce 6 aya kadar ücretsiz izin almalarıdır. İşveren bu izni vermek zorundadır. Sonrasında ise yarı zamanlı çalışma talebinde bulunulabilir ki bu talebin de kabul edilmesi zorunludur. Son olarak da, bu iki hakkın kullanımının ardından, çocuk ilkokul çağına gelene kadar kısmi süreli çalışma talebinde bulunulabilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

358 Yorum

 1. iyi günler.eşim 13 aydır çalıştığı işyerinden 01.02.2018 itibari ile işten çıkartıldı ve şuanda eşim 4aylık hamile tekrar yeni bir işe başlasa 16 haftalık doğum izni ve doğum parasından faydalanabilirmi ve mevzubahis olan 16 haftadan sonra tekrar işten çıkartılırsa işsizlik maaşına başvurup bu maaşı hakedebilirmi.

  1. Merhaba. Eşiniz tekrar işe başlarsa elbette 16 haftalık rapor parasından faydalanabilir. İşsizlik maaşı ise birçok değişkene göre farklı sonuç verir. İşsizlik maaşı alma şartlarını açıkladığımız şu yazıya göz atmanızı öneririm.

 2. iyi günler. ağustos un sonu eylül başı doğumum var ve ben çalışmak istemiyorum daha sonra. iş yerim ile o durumu konuşabilirim. çıkış da sorun olmaz ama ben ne zaman çıksam daha iyi onu hesaplayamadım. izin de kullanmazsam haziran gibi çıkıp hem doğum parası hem işsizlik alabilir miyim? ya da ağustos da çıkıp mı işsizlik alsam? bu konuda nasıl hesaplamalıyım bilemedim. haklarımı kaybetmemek için.

  1. Zeynep hanım, işten siz ayrılacaksanız, nasıl işsizlik maaşı almayı düşünüyorsunuz?

 3. Doğumdan sonra 6 ay ücretsiz iznimi kullandım ise başladım yarı zamanlı çalışmadan faydalanabilirmiyim daha sonra kısmı süreli olandan da

 4. merhabalar eşim 2 aylık hamile 32. haftada doğum iznine ayrılmayı düşünüyor yaklaşık 3 yıldır çalıştığı firmada sözleşmesi 7 eylül 2018 tarihinde bitiyor fakat doğum izninde işten çıkarma gibi bir durum olabilir diyor. yukarıda verdiğiniz bilgiye istinaden doğum iznine ayrıldığı tarih ağustos ayının 2. haftasına denk gelecek sözleşmesi bitmeden ve doğum izninde iken işine son verilirse doğum raporundan dolayı doğumdan önceki 8 ve sonraki 8 haftalık iş görmezlik ödeneğini alması mümkün mü ve birde sözleşmesi bitmeden doğum izni içerisinde işten çıkarılırsa işsizlik maaşına başvurabilir mi eşim vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Eşinizin son 120 gününde, raporlu günler harici sigorta boşluğu olmazsa ve son 3 yılda da en az 600 gün primi varsa, işsizlik maaşı alması pekala mümkündür. Doğum iznindeyken işine son verilirse, SGK 10 gün daha rapor parası ödemekte ve sonrasını ise ödememektedir.

 5. Merhaba benim sorum şu ben geçen haziran ayında doğum yaptım ücretsiz izinde kullandım ve bir buçuk aydır yarı zamanlı calisiyorum ben işten çıkarılan işsizlik maaşını alabilirmiyim

  1. Sema hanım, işten ayrıldığınız tarihi itibariyle geriye dönük son 120 gün kesintisiz sigortalı olma şartını taşımanız gerekir.

   1. Merhabalar

    Bir osgb şirketinde başka bir firma ya görevlendirerek C Sınıfı isg uzmanı olarak çalışmaktaydım.osgb bütün haklarımız la bizi şirkete devretti. Devir işlemlerinde C Sınıfı ünvanı ile anlaştığım maaşa imza attım ve kabul ettim. Gecen ay ünvanım değişti B Sınıfı isg uzmanı oldum ve bu durumu birim amirine paylaştım aynı maaşa B Sınıfı olarak çalışaksın dedi ve atamamı B Sınıfı olarak yaptım şuan bu durumdan pişmanım nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim.

    1. Merhaba. Net bir cevap vermek zor. İş sözleşmenizin ve işyeri uygulamasının incelenmesi gerekir. Bir avukat belki yüz yüze daha yardımcı olabilir.

    2. Anladım iş sözleşmesinde C Sınıfı olarak yapmışım. Demek istediğim ünvan değişikliği olarak eski ünvanım a göre çalıştırılabilir iyim kendi rızam olmadan önceki msjımdada belirttiğim gibi sınıf atlamada önceki sınıfın maaşıyla çalıştırabilirlermi benim rızam olmadan

 6. Selamlar,

  Eşim 8+8 hafta olan izni kullandı. Ardından da 6 ay ücretsiz iznini kullanıyor.
  Sonrasında talebimiz üzere iş yeri ile anlaşarak işten çıkarılmak istememiz halinde işsizlik maaşı alabilir miyiz.
  Yanlız ücretsiz izin aşamasında haliyle son 6 ay sigortamamız yok ama bu 6 öncesinde sigortamız 2 yıldır full var.
  işten iş yeri ile anlaşarak bizi çıkarmasını isteyerek işsizlik maaşı alabilirmiyiz.
  Teşekkürler.

 7. eşim 7 yildir ayni sirkette calisiyor evlilik akdi sebebiyle haziran 1 de isten ayrilacak ve bu donemde 30 haftalik hamile durumunda olucak 1 hafta icinde baska bir ise girse ve orada 10 gun kadar calisip dogum iznine ayrilirsa dogum parasi alabilirmiyiz(arada 1 haftalik bir bosluk olucak)

  1. Eren bey, işten ayrıldıktan sonra rapor parası alma, 10 gün ile sınırlandırılmıştır. Yani eşiniz çalışmadığı müddetçe, en çok 10 günlük daha rapor parası albilir.

 8. Ben özel bir okulda 2 yıldır öğretmenlik yapıyorum ve 1 yıllık sözleşme ile çalışıyoruz. Yarın 37. hafta çalışamaz raporunu alıp izne ayrılacağım bu hesap ile öncesinde kullanmadığım iznim sonrasına eklenince yani toplam 112 gün sonrasında ağustosun ilk haftası oluyor ve benim okul ile sözleşmem temmuzun 1inde bitiyor. Okul ben ayrılmadan önce sözleşme yapmazsa ben de istifa imzalamazsam işsizlik maaşı, kıdem tazminatı alabiliyor muyum? ya da işe geri dönme için dava acabilir miyim?

 9. Merhabalar ben şuan Doğum iznindeyim ve 3 yıldır aynı şirkette çalışmaktayım. Bebeğime bakacak kimsem olmadığı için işten ayrılmayı düşünüyorum. Bu durumda işsiZlik maaşı alabilir miyim ?

 10. Merhabalar
  Is yerimde 8 yildir calisiyorum 5 ay dogum izni kullandım. Hala aktif calısiyor gözukuyorum ise gitmememe ragmen. Kidem tazminati alabilirmiyim isten ayrilmak istesem. Yada ıssizlik maasi alabilirmiyim ? Tesekkurler

 11. Merhabalar ben Şubat 17 doğum iznine çıktım 2017 de Ekim 19 da işten cikarildim 20 sinde başka işe başladım 1200 gün sigortam var daha önce hiç işsizlik kullanmadım doğum izninden önce raporlar hariç 120 gün tamamlamiyor iş veren bu şekilde işten çıkarırsa işsizlik hakkim olurmu.tesekkur ederim

 12. Merhabalar
  Ben 2004den beri ayni yerde calismaktaydim.gebelikten dolayı doğum iznine ayrildim onrasindada bazi sebeplerden dolayi isime isverdn tarafından son verildi işsizlik maaşına başvurdum fakat 8 ay bağlandı 2 ay i doğum izinlerinden dolayı alamiyacagim söylendi dogrumudur…

 13. Merhabalar ben 2004den beri ayni işyerinde çalıyordum gebelikten dolayı ücretsiz izne ayrıldım sonra işveren beni bazı sebeplerden dolayı dogumdan sonra işten çıkardı 8aylik issizlik baglandi 10 ay olmasi gerekmiyormu

 14. Merhaba,
  Özel bir sektörde hemşire olarak çalışmaktayım.Hamileyim ve 35.haftadayım çalışma izni alarak çalışmaya devam ediyorum. Temmuz ayının 12 si son çalışma günüm. Son yapılan Kpss atamasında da atandım.Yarın evrak teslimi yapacağım. Doğum iznindeyken istifa etmem gerekecek. Nasıl istifa etmeliyim. Güvnlik soruşturması bitene kadar kuruma atandığımı söylemeyi de düşünmüyorum. Hemen istifa etmemizi istiyorlar. Ben izin süresi boyunca olan doğum paramı almak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? İstifa dilekçemi nasıl yazmalıyım?

  1. Elif hanım, ihbar süreniz kaç hafta ise, o kadar önceden bildirimde bulunmanızı öneririm. Bulunmazsanız ne olur? İhbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Buna göre kararı sizin vermeniz gerekir.

 15. İyi günler 10 Haziran 2015 tarihinden itibaren çalışmaktayım. Kasım ayında doğum yapacağım 4 aylık doğum izni raporum bittikten sonra işsizlik maaşı almak istiyorum. Bunun için işverenin işten çıkarması gerek biliyorum ve böyle bir durum olursa ve doğum iznim dönüşü işverenim beni işten çıkarması durumumda işsizlik maaşını kesin alabilir miyim?

  1. Esra hanım, buna kesin dememiz zor. Ama ücretsiz izin olarak SGK’ya günleriniz bildirildiğinde, sıkıntı olmaması gerekir. Yine de en doğru cevabı doğrudan İşkur’dan alabilirsiniz.

 16. Merhaba ben 30aralıkta doğum yaptım raporlu doğum iznimi kullandım ekstra 6ay ücretsiz iznimi de kullandım ve hemen ardından işten çıktım hemen ardından başka bi işe geçici olarak girdim 1ayım dolduğunda ordan çıkarıldım işsizlik maaşı alabilir miyim son 3yıl da 610günüm var fakat doğum izni kullandım dolayısıyla 120gün prim yatmıyor yinede alabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

 17. Slm. Ben kaımda doğum iznine ayrılıp ocakta doğum yapacağım. Çocuğuma bakacak kimse bulamazsam. İzin nitiminde. 3600 gün emeklilik şartlarına uyuyorum. Bu şartla çıkışımı isteyip ve işsizlik maaşı alabilir miyim acaba. Teşekkürler..

  1. Fazilet hanım, 3600 gün şartını taşıyorsanız evet kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Ama işsizlik maaşı almanız mümkün değildir.

 18. 3 yıldır Hastanede çalışıyorum 20 şubat 2018 de doğum yaptım doğum iznim bittikten sonra 2 ay Ücretsiz izin aldım başhekimin izin alıp alıp işe Gelmeyeceksen sonrasında bize bildir Biz de ona göre personel bakalım dedi Ben de bakıcı bulamadığım için işten ayrılmak durumundayım Bu nedenle onlar beni işten çıkarmazlar Ben çıkarsam bu nedenden dolayı tazminat alabilir miyim ya da işsizlikten yararlanabilir miyim

  1. Merhaba. Bu gerekçeyle işten ayrılırsanız tazminat alamayacağınız gibi işsizlik maaşı da alamazsınız.

 19. Merhaba.kurumsal bir sirkette 2014 yilindan beri calisiyorum.2018 martin 28de dogum iznine ayrildim.rapor suresi boyunca sirket maas yatirmaya devam etti.izin bitiminde ise sgk nin yatirdigi isgormezlik rapor ucretini sirket benden talep ediyor. Sirketin yatirdigi maas 1800 tl iken sgk nin yatirdigi brut ucreti benden talep edilmesi ne kadar dogru.

 20. Merhabalar,

  Doğum iznim 26.04.2018 tarihinde bitti 6 aylık ücretsiz izin hakkımdam 3 ay kullandım ve 26.07.2018 tarihinde bitti iş başı yapmam gerekiyordu şirketten çıkışım verileceği bildirildi bende kendilerine şartlarımı ilettim. 1 hafta önce şirketten başka bir görev için bildiri geldi eğer kabul etmezsem ihbar bile vermeden sadece kıdem verip çıkış vereceklerini bildirdiler. 1 buçuk ay boyunca ilgili kişilerle ve müdürler ile çıkış ile alakalı yazışmalar mevcut ve şimdi vazgeçtik ister kabul et ister etme diyorlar. Ben ve ailem 1 buçuk aydır düzenimizi kurduk bu konuda birşey yapamaz mıyım. Ben işe geri döneceğimi bildirmiştim izne ayrılmadan yerime geçici gelen kişiyi kaldırıp beni başka bir projeye farklı bir ülkeye göndermek istiyorlar. Küçücük çocukla ve babasından ayırarak gidemeyeceğimi bildirdim. İhbarımı da vermiyorlar ne yapmalıyım.

  1. Merhaba. Bu durumda yapabileceğiniz en mantıklı şey, sizi çıkarmalarını beklemek ve sonrasında yasal süreçle haklarınızı aramak olacaktır.

 21. Merhabalar ben doğum yaptım doğum ücretli ve ücretsiz bütün izin haklarımı kullandım 3 hafta oldu iş başı yapalı anlaşmalı işten ayrılacağım şuan benim cikisimi verseler ben işsizlik maaşını almaya hak kazanabilirmiyim yada kazanabilmek için isverenim nasıl cikisimi vermeli

  1. Şerife hanım, anlaşmalı olarak işten ayrılacaksanız işsizlik maaşı alamazsınız. Çıkışınızın da istifa olarak verilmesi gerekir.

 22. merhaba dogum iznim 21.07.2018 de sona erdi rapor bitiminde is yerinden cikisim yapilacak isveren tarafindan fesih olarak issizlik odenegi ne basvurabilirmiyim

 23. Merhabalar Doğum iznine ayrıldım Doğum iznim bitikten hemen sonra çalıştığım yer beni işten çıkartır ise işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Ayfer hanım doğum izniniz SGK’ya ücretsiz izin olarak belirtilmişse ve diğer şartları da taşıyorsanız (600 gün, çıkış kodu gibi) evet bağlanacaktır.

 24. merhaba,
  yeni evliyim 10 senedir aynı firmada çalışıyorum..doğum izninden sonra süt izinlerimi ve kalan senelik izinlerimi toplu kullanıp 1 senem dolmadan evlilik nedeniyle işten ayrılmayı düşünüyorum,
  çalıştığım firmanın süt izninde yapılan ödemeyi geri isteme hakkı varmı?
  tşk

 25. Merhabalar, özel okulda öğretmenim okul doğum iznim bittikten sonra anlaşmamı fesh ediyor, bu durumda 16 haftalık rapor ödeneğini alabiliyormuyum fesih gerçekleşince, birde işsizlik maaşına başvurabiliyormuyum?

  1. Merhaba işsizlik maaşına başvurabilirsiniz. Rapor parası ise, işten çıkarıldığınız tarihten sonra en çok 10 gün daha ödenir.

 26. İyi günler. Eşimin 13.08.2018 itibariyle doğum izni bitti. Bugün 6 ay ücretsiz izin dilekçesini verdi. Bizim asıl problememiz şu; eşim iş yeriyle geçen sene sözleşme yaptı, özel okul olduğu için sözleşmeleri bir yıllık oluyor. Geçen sene yapılan sözleşme 31.08.2018de bitiyor. Şimdi;
  1)01.09.2018 itibariyle eşimin sözleşmesi iş yeri tarafından yenilenecek mi ?
  2)Sözleşmesi bittiği 31.08.2018de biteceği için acaba 6 aylık ücretsiz izin sonunda mı bizimle sözleşme yaparlar ?
  3) Eşim anadolu yakasında(sancaktepe) çalışırken eşime biraz tehtit vari eğer ücretsiz izin kullanırsanız ihtiyaç olan okulumuzda göreve başlarsınız diye söylendi. Hatta örnek olarak bu avrupa yakası bahçeşehir bile olabilir diye söylendi. Böyle bir durumda eşimin hak talep etme şansı var mı ?

  Şimdiden teşekkür iyi çalışmalar

  1. Sezgin bey sondan başlayayım. Bu tip tehditler doğru olmasa da, varlığının kanıtlanması zordur. Hele iş sözleşmesinde, işçi diğer şubelerde çalışmayı peşinen kabul etmişse durum daha da zorlaşır.
   Eşinizin iş sözleşmesi, süre bitiminde yenilenmek zorunda değildir. Ama yıllardır süregelen bir çalışma söz konusu ise, işçinin kıdem tazminatı hakkı gündeme gelebilir: iscidunyasi.com/belirli-sureli-is-sozlesmesi-arka-arkaya-yenilenebilir-mi

 27. 2017 Aralık’ta yarım gün çalışmaya başladım bebekten dolayı haziranın 11 de bitti ağustosta işten cikarildim işsizlik maaşı alabilirmiyim geriye dönük 120 olmuyor sorun olurmu iskurdan yarım gün ödeneği aldim

 28. slm nur ben özel okulda personel olarak çalışmaktayım 37haftaya kadarçalıştım ve doğum iznine ayrıldıl 38ci haftada doğum yaptım iş başlangacı nezaman olur haziranın 27sinde izne ayrıldım tembuz 12doğum gerceklesti teşekkürler

  1. Nur hanım, size bu bilginin zaten verilmiş olması gerekir. Buradan net tarih vermemiz yanlış olur. En azından okulla görüşerek, başlamanız gereken tarihi öğrenin. Neticede, rapor aldığınıza göre, mantıken rapor bitiminde işe başlamanız gerekecektir.

   1. Teşekkürler peki üçretsiz izin kullanmak istesem iş yeri sorun yaparlar personel eksikliği var devletin verdiği doğum baklarımı kullanmak istiyorum işime son verillerse tazminat ve iissizlik ması alabilirmiyim şimdiki iş yerimde bir bucuk senedir çalışıyorum daha önce 3 senelik çalışmışlığım var netice olarak isime son verirlerse haklarlml alabilirmiyim teşekkürler

    1. Siz ücretsiz izin kullanmak isterseniz, bu konuda işverenin takdir hakkı yoktur. Yani ücretsiz izin vermek zorundadır. Vermezlerse haklı nedenle fesih yapıp haklarınızı talep edebilirsiniz.

 29. Doğum öncesi 10 günlük 2 günlük var Doğum sonrası işten çıkarılacam yerime personel alınmış işsizlik maaşı alabilirmiyim

 30. Eşim doğum sonrası iznine ek 6 ay ücretsiz izin aldı. İşe başladıktan sonra yaklaşık 3 ay çalışacak sonra proje bittiği için tazminatlar verilip işten çıkarılcaklar. Acaba işsizlik maaşı hakedebiliyormu.

   1. Merhaba 7 ağustos 2018 de doğum ysptım analık iznim bitiminde 7 ay ücretsiz izin aldım bu süre sonunda işyerim beni isten çikardı 6 yıllık calismişliğım var isyerimde işsizlik ödeneği alabilirmiyim acaba?

 31. Merhaba
  Esim 2017 kasim ayinda dogum yapti v dogum sonrasindaki ucretli izniji kullandi. Sonrasinda ise 6 ay ucretsiz izin aldi. Ucretsiz izni bitmek uzere, yani toplamda 8 9 ay izinli oldu. Isbasi yaptiginda sirketle anlasmali olarak istrn ayrilacak ve tazminatini alacak. Issizlik maasi da alabilir mi? Yardiminuz icin tesekkur ederim.

 32. Merhabalar benim bir sorum olacaktı ben doğum raporundan sonra işten çıkarildim ve son 100 gündür sigortalayım buna rağmen 16 haftalık sgkdan doğum parası alabilir miyim? Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba. İşten çıkarıldığınız tarihten sonra en çok 10 güne kadar raporunuz ödenir. Sonrası ödenmeyecektir.

 33. Merhaba,ben ozel bir okulda yaklaşık 5 yıldır çalışmaktaydım.Bu sene mart ayında doğum yaptım.Bu nedenle de okul beni işten çıkarıyor.Ayni sebeple 5 bayan öğretmeni de yine bu yil doğum yapan mağdur ettiler.Benim size sorum su;
  1.Belirli süreli sözleşme olduğu için sözleşme bitince bize kıdem tazminatımızı ödeyecekler ve isten cikaracaklar tek neden dogum;fakat ben devam etmek istiyorum.Bu noktada kullanabilecegim yasal bir hakkım var mi?
  2.Açıklama yaparken genel kurulumuz böyle karar aldı.Bu durumdaki herkese aynı muamele yapılacak dendi;fakat aynı durumda ocak ayında doğum yapan ogretmen haziranda çağırılıp kendisiyle 2019 yılı için sözleşme imzalanmış yani haksızlık durumu da söz konusu.Genel kurul karar aldı hamile öğretmenlerle gelecek yıl sözleşme imzalamayacağız deme hakları var mı?
  3.Son olarak işten ayrilirken özel okul öğretmenlerine imzalatılan belgeler nelerdir dikkat etmek gereken hususlar var mıdır
  Cevabınız için şimdiden tskler

 34. Merhabalar benim 610 gün sigorta primim var doğum raporu aldm vr raporun bitmek üzere işveren beni işten çıkardı gösterecek farklı bir ile taşınacağım bebeğime bakacak kimse yok çalışamıcam işsizlik maaşı alabılırmıyım.ve eşimde 2000 gün primi var oda işten ayrılacak farklı ile taşınacagz o da iş bulana kadar işsizlik maaaşı alabilir mı.

  1. Sultan hanım işveren sizi ücretsiz izinli olarak SGK’ya bildirmişse ve son 120 günde başka türlü boşluk yoksa, evet alabilirsiniz. Ama bunun için işverenin doğru çıkış koduyla SGK’ya bildirimde bulunması gerekir. Eşiniz için de aynı şey geçerlidir.

 35. Merhabalar. esim 4 yıldır çalıştığı işyerinde son 3 yılda 2 doğum gerçekleştirdi.işsizlik maaşı alabilmesi için 120 gün sağlıyor fakat 600 günü sglayamiyor.çünkü 2 doğum sonrası kullandığı kullandığı 10 ay ücretsiz izinizinlerinden dolayı. eşimi tazminatını vererek işten çıkardılar ücretsiz izni bittiği gün. sebebi 04 olarak gözüküyor.işsizlik maaşı alabikirmiyiz ne yapmamız lazım.

  1. Celil bey, eğer son 3 yılda en az 600 gün prim yoksa ne yazık ki hiçbir şekilde alamazsınız.

   1. Evet İşkur bununla ilgili bilgilendirdi.fakat çok saçma çocuk doğumu var sonuçta keyfi bir durum yok.bimere gerekli şikayeti yazdık. gerekirse mahkeme de davacı da olacağız.3 yılda 2 çocuk dünya ya getiren anneye sen 600 gün doldurmadin denilecek hem işsizlik alamayacak hemde işsiz kalacak.

    1. Evet, bu durum için özel bir yasal düzenleme yapılması gerek. Aksi takdirde alınması hiçbir zaman mümkün olmayacaktır.

 36. Merhaba. Son 3 yılda kesintisiz 930 iş günüm var. Doğum için rapor aldım ve sonrasında rapor sürem bitince iş verenim beni işten çıkarırsa işsizlik maaşına başvurup maaş alabilir miyim? Raporum olacağı için sigortam son 120 gün yatmayacak ama yine de işsizlik maaşı hakediyor muyum acaba?

  1. Merhaba. Eğer işvereniniz bu günler SGK’ya ücretsiz izin olarak bildirirse, evet işsizlik maaşı almanız mümkün olur.

 37. Merhabalar bir sorum olacak 24 temmuz 2017 de doğum yaptım rapor bittikten sonra 6 ay ücretsiz kullandım ve sonrasında iki ay kadar hasta olduğum için rapor aldım 25 temmuz 2018 de ise başladım ve ihbar çalışıyorum işveren kıdem tazminatimi ödeyip işten cikariyor 18 Eylül son çalışma günüm ve ben işsizlik ödeneği alabilir miyim.teşekkürler

  1. Merhaba. Eğer işveren eksik günlerinizi ücretsiz izin ve raporlu olarak bildirmişse, 120 gün açısından bir sıkıntı meydana getirmeyecektir.

 38. Merhabalar, 3 senedir çalışıyorum.Yakında doğum iznine ayrılıcam doğum iznim bittikten sonra çocuğumu bırakacak kimsem olmadığı için istifamı vericem.Evliliğimin 1. Yılı doğumdan 4 ay sonra doluyor.1 yıl dolmadan önce istifamı verirsem evlilik kıdem tazminatımı alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Gül hanım, resmi nikah tarihinizden itibaren 1 yıl geçmedikçe, 1 gün bile kalmış olsa, kıdem tazminatınızı almanız mümkündür.

 39. Merhaba.hocam yillik sozlesme yapan bir kurumda calisiyoruz.esim hamile ve dogum iznine cikacak.dogum izni bitmeden sozlesmesi bitiyor.bu durumda tazminatlarini ve issizlik maasi alabilir mi.calisma suresi 1000 gunu dolduruyor doğuma kadar.

  1. Hakan bey, işten çıkış kodu doğru verilirse ve son 120 günde, ücretsiz izin hariç, noksan gün olmazsa elbette işsizlik maaşı alabilir. Kıdem tazminatı ise, sözleşmenin türüne, süresine ve çıkış nedenine göre değişir.

 40. Merhaba temmuz 1 de dogum yaptim eylul 17 de raporum bitti fakat bebegime suan bakicak kimse yok . 18 eylulde is basi yapmam gerekiyor. 1 ay daha Ücretsiz izin olarak uzatmak istiyorum. Fakat isyerimin ana odenegimi onaylamamasindan cekiniyorum. Raporu onaylamama gibi haklari varmi?

    1. Eğer hastaneden alacağınız ya da aldığınız rapordan bahsediyorsanız, bunu onaylamak ya da onaylamamak işverenin elinde değildir. Raporlar otomatik olarak SGK sistemine düşer ve buna onay verecek olan da SGK memurlarıdır.

 41. Benim bugün doğum raporum bitiyor ayın 11 inde iş yerimle görüştüm benimle çalışmak istemediklerini sözlü olarak ilettiler yalnız bugün kendilerini arıyorum cevap vermiyorlar yerime eleman alımı yaptılar beni işe geri çağırmıyorlar telefonlarımı açmıyorlar mesajlarıma geri dönmüyorlar beni 2 gün işe gitmedi gösterip tazminatsız çıkarmayı düşünüyorlar sanırım yarın gidip noterden ihtar çekmeyi düşünüyorum haklarımı alabilir miyim?

  1. Pınar hanım, cevabımız geç oldu ama bu durumda mutlaka ihtarname çekerek durumu kayıt altına almanız gerekirdi.

 42. Merhaba dogum iznim 20ekimde bitiyor bebeğime bakacak biri olmadığı için ise devam edemiycem işverenle konuştum işsizlik maaşı için çıkış vermelerini söyledim böyle bişeyin olmayacağını söylediler nasıl yapabilirim

    1. İşveren kabul ederse olabilir. Ama bu durumda da işveren sahte çıkış kodu bildirmekten sıkıntı yaşayabilir.

 43. Merhaba
  Esim Hamilelik suresince erken dogum riski sebebiyle heyet raporluydu
  7.ayin sonunda dogum iznine cikti ve erken dogum yasadik.Suan aralığa kadar izinde
  izin bitince 6ay ücretsiz izin kullanmayı düşünüyoruz ama
  hamilelikten önce şefi ile işle ilgili bazı konularda anlaşamadıklarından şefini müdürlere şikayet etmişti.Hamilelikte raporlu iken yatması hak ettiği primi yatmamıstı ve zam döneminde zam yapılmamıstı.Mail atıp neden prim yatmadığı konusunda bilgi almak istedi yazılı bir cevap verilmedi
  Suan ücretsiz izin alırsak işten uygunsuz bir maddeyle işten çıkarabilirler mi endişesindeyiz
  ücretsiz izinden sonra istifa edicez fakat kaygılıyız çıkarırlarsa uygunsuz bir madde yazıp başımıza iş açılır mı diye korkuyoruz
  2.nci olarak istifa edip baska bir yerde sigorta devam etse ayrıldaktan itibaren geçtiğimiz iş yeri bizi çıkarırsa işsizlik maaşına başvurabilir miyiz
  işssizlik maaşı son 120gün kuralı hamilelikteki rapor ve ücretsiz izini içine alıyor mu bunları cıkarıp mı düşünememiz gerekiyor??

  1. Merhaba, eşiniz yanlış bir fiil yapmadıkça tazminatsız çıkarılamaz. İşsizlik maaşında 120 gün hesabında, ücretsiz izin günleri ve raporlu günler kabul edilir. Ama bunun için, işverenin ilgili aylardaki sigorta bildirimlerini doğru şekilde “ücretsiz izin” ya da “raporlu” olarak bildirmesi gerekir.

 44. Merhaba, hamileyim doğum izninden sonra çalışmaya devam edeceğim.İşverenim işten kısa bir süre sonra işten çıkaracağını söyledi.İşsizlik maaşı için gerekli şartları taşımaktayım yalnız sonra 120 gün sigortalı olmayacağım.Raporlu olduğum süreden önce 2555 gün aralıksız prim gün sayım var işsizlik maaşı almaya hak kazanır mıyım?

  1. Neslihan hanım, son 120 günde hangi nedenle boşluklar var? Analık izni nedeniyle ise, bunlar boşluk olarak kabul edilmemektedir.

 45. Merhaba iyi günler eşim Doğum yaptı öncesi ve sonrası Doğum izinlerini kullandı yakında işe başlayacak ama çocuklara bir bakıcı bulma şansımız şu an yok maddi açıdan sıkıntılı bir dönem deyiz 6 ay ücretsiz izin talebinde bulunduysak ve iş yeri bunu kabul etmese eşim bu gerekceyle istifa etse tazminat haklarını alabilirmi

  1. Merhaba. Evet, işveren bu talebi kabul etmek zorundadır. Yazılı olarak başvurursanız ve kabul edilmezse, bu bir haklı fesih sebebidir.

 46. Merhaba eşim doğum izninden sonra yarım çalışma hakkını kullandı ama işveren 15 gün sonra çıkışını verdi.İşsizlik maaşı alabilirmi?

 47. Merhabalar ben doğum izninde idim yalnız iznim bitti bebeğime bakacak Kimse olmadığı için işten çıkmak zorunda kalıyorum işsiz lik maaşından yararlanabiliyor muyum? 1607 gün sgk günüm var.

 48. Merhabalar ben nisan mayıs haziran ve temmuz aylarında ücretli ağustos eylül ekim aylarında ücretsiz iznimi kullandım doğum nedeni ile sigortaya da bu sekilde bildirildi.issizlik maaşı için son 120 günü toplamda aşıyorum. Alabilir miyim lütfen cevap bekliyorum

 49. İyi günler ben 8 yıldır calışıyorum şuanda doğum iznindeyim bitince bide içerde 26 gün ücretli izin günüm var acaba işyerinden onu kullanmak istesem vermek zorundalarmı yada vermezlerse ne yapmam gerekiyor

  1. Sinem hanım, içeride eski yıllardan kalma izniniz yoksa, işveren izin verip vermeme konusunda takdir yetkisine sahiptir.

 50. Merhaba. 1 Aralıktan itibaren toplamda 16 haftalık olan doğum iznime çıkıyorum. İş yerim bana şimdiden doğum izninden sonra işten çıkarılacağımı haber verdi. Kıdem tazminatımı vereceklerini fakat ihbar tazminatımı vermeyeceklerini söylediler. Ben hiç bir şekilde devam edeceğim ya da devam edemeyeceğim beyanında bulunmadım. İhbarımı neden vermediklerini sorduğumda doğum izni süremdeyken 42 günlük ihbar süremi başlatacaklarını, doğum iznine çıkmadan da imzamı alacaklarını söylediler. Ben ihbarımı da kıdemimi de almak istiyorum, sonuçta onlar beni çıkarıyorlar. Ben imza atmayacağımı da belirttim doğum iznimden önce. Bu şekilde beni ihbarımı vermeden çıkarabilirler mi? Doğum iznindeyken ihbar süremi imzamı almadan başlatabilirler mi?

  1. Merhaba. İhbar süreleri ile izin sürelerinin birbirine girmesi mümkün değildir. Yargıtay 9 hukuk Dairesi de bir kararında (2013 75 E.) şöyle demiştir: “İhbar öneli bütünlük arz eder. Bu nedenle ihbar önelleri bölünmek suretiyle uygulanamaz. İhbar önelinin bölünmezliği ilkesi uyarınca, önel içinde izin, rapor kullandırılamaz. Kısaca önel izin süresi iç içe geçemez. İznin ücretli veya ücretsiz olması sonuca ETKİLİ DEĞİLDİR. Bu durumda önel verilmemiş sayılır.” Bu nedenle, ihbar süresinin, ücretsiz izinden sonra başlatılması gerektiğini düşünüyorum.

 51. Merhabalar.. ben 31 Temmuz’dan bu yana Doğum iznimdeyim ve çalıştığım iş yerim bu sürede başka bir şirket ile devam edeceğini bildirerek çalışanlardan tüm haklarıyla birlikte çalışanları diğer şirkete geçişini sağladı.. ancak ben henüz bu geçişi kabul edip imzalamadım.. 4 aylık ücretli iznim bittiğinde işe geri döndüğümde Yen’i şirkete geçişimi istemediğimi söylersek reddetmem durumun da tazminatımla çıkışımı vermek zorundalar mı? Ve bu durumda işsizlik maaşı da alabilir miyim? Vereceğiz bilgi için şimdiden teşekkürler..

 52. 7 yıldır bir işyerinde çalışıyorum yıllık izin kullandirmiyor ve ücretini de vermiyor resmi tatillerde çalışıyoruz ve onunda ücretini vermiyor sadece bayramlarda çalışmıyoruz şimdi doğum iznine ayrılacağım aslında ise dönmek istemiyorum ama sırf tazminatim yanar diye de korkuyorum doğumdan sonra bu durumlardan dolayı haklı fesih yoluna gidebilir miyim ise dönmeden once

  1. Merhaba. Hem genel tatil ücreti ödenmemesi hem de yıllık izin kullandırılmaması başlı başına haklı fesih sebepleridir.

 53. iyi çalışmalar Zeynel Bey;benim 4 aylık doğum iznim bitti. 1 ayda ücretsiz izin kullandım. krizden dolayı işeme son verilecek. aynı şirkette 3 yıldır çalışmaktayım. fakat çalıştığım süre zarfında geriye dönük 120 gün içerisinde 3 günlük raporum var yani 1 ayım 27 gün yatmış gözüküyor. issizlik maaşı alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Raporlu günler, son 120 gün bakımından eksik kabul edilmemektedir Kıymet hanım.

 54. merhaba yasal doğum iznim bittikten bir gün sonra 06.09.2018 de işten çıkarıldım 120 gün sigorta şartını sağlıyorum fakat 600 gün işsizlik ödeneği pirimim raporlu günümden dolayı eksik işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Merhaba. Ne yazık ki bu mümkün değil. Son 120 gün hesabında raporlu günler dikkate alınsa da, 600 gün hesabında dikkate alınmamaktadır.

 55. Merhabalar ben 6 yıldır bi şirkette çalışıyorum şuanda da doğum. İzjindeyim merak ediyorum.iş yerini çıkarırsa işsizlik maasindan faydalanabilir miyim son 10 gün sigorta primi doğum iznimiz olan sürecimı kapsıyor yoksa doğum. İzinden önceki günleri mi kapsıyor

  1. Merhaba. Ayşe hanım, diğer tüm şartları sağlamanız durumunda ve işveren sigorta bildiriminizi analık izni olarak yaparsa, sıkıntı olmadan alabilirsiniz.

   1. İşvereninin sigorta bildirimini analık izni olarak.yapıp yapmadığını nerden öğrenebiliriz zaten analik izninde değilmiyiz başka bi şekilde girebilme gibi lüksü var mı iş verenin

    1. Bazen yanlış kodlar girilebiliyor. Bunu ancak, takip eden ayın 23’ünden sonra görebilirsiniz. Ama İşkur’a işsizlik maaşı için başvuru yaptığınızda, zaten sonuca göre anlamanız da mümkün olacaktır.

  1. Rica ederim. Evet görebilirsiniz ama bu ancak bir sonraki ayın 23’ünden sonra sisteme yansır.

 56. İyi günler bi kaç tane sorum olacak doğum izni sonrası kısmı süreli yani yarı zamanlı çalışma sonrasında işten çıkarılırken yine issizlik den faydalanabilir miyim….

  Doğum izni sonrası 6 ay ücretsiz izin sonrası çıkarılırsam yine işsizlikten faydalanabilir miyim

  Bide yarım. Zamanlı çalısmamizin sonrasında ücretsiz 6 izne ayrılabilir miyiz peş peşe

  1. Ayşe hanım, önce 6 aylık ücretsiz izin kullanılmalı ve bunun ardından yarı zamanlı çalışma talep edilmelidir. Yarı zamanlı çalışırken işten çıkarılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız; çünkü sigortanız eksik yatırılır ve son 120 gününüzde eksik günleriniz meydana gelir. Ama ücretsiz izindeyken olabilir; çünkü ücretsiz izin günleri son 120 gün hesabında çalışılmış gibi kabul edilir.

   1. Zeynel Abidin bey size daha önce sormuştum analik izni sonrası 6 ay ücretsiz izin ve yarı zamanlı çalışma olarak kullanabileceğimi söylemiştiniz bende öyle biliyordum yine size sormak istedim kafam çok karıştı analik izni 6 ucretsiz izin ardına yarım zamanlı çalışma hakkım var mı yok mu bugün kısmı süreli çalışabilcegimi öğrendim alo 170 den lütfen yardımcı olun

    1. Bu yazının içinde hem kısmi süreli çalışma hem de yarı zamanlı çalışmaya ilişkin yazılara bağlantılar var. Lütfen yazıyı dikkatlice okuyun.

 57. İYİ GÜNLER ZEYNEL BEY; SİZE BİR SORUM OLACAKTI EŞİMİN 4 AYLIK DOĞUM İZNİ BİTTİ ŞUANDA 2 HAFTALIK ÜCRETLİ SENELİK İZNİNİ KULLANIYOR. İZNİ BİTTİKTEN SONRA İŞİNE İŞVEREN TARAFINDAN SON VERİLECEK. İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİRMİ.

 58. Merhaba mevcut isyerimde 2 yildir calisiyorum . 4 aylik hamileyim 32 ile 37 hafta arasında isveren tarafından cikarildigim da dogum parami ve issizlik maaşımı alabilecekmiyim ?

  1. Esra hanım, işveren tarafından çıkarılmaktan kastınız nedir? İşten çıkarılmak mı yoksa analık iznine çıkarılmak mı?

 59. Meraba bir sorum olcaktı doğumdan sonra ücretsiz izine ayrıldım 6 ay ondan sonrada yarım çalışma iznine ayrılmak istiyorum

 60. 3buçuk yıldır çalışıyorum 6aylık evliyim eşim çalışmama izin vermezse işten çıkarsam kendi istegimle tazminat alabilir miyim
  birde hamile kalsam doğum parasıyla tazminat arasında ne kadar fark olabilir acaba

  1. Merhaba, bu nedenle çıkarsanız, kıdem tazminatı alma hakkınız olmayacaktır. İkinci sorunuzu ise açıkçası anlayamadım.

   1. nasıl hakkım olmayacak anlayamadim yeni evlenen bayanlara 1yıl içinde işten çıkma hakkı olmuyor mu

    1. Kusura bakmayın, 6 aylık evlilik kısmını görmemişim. Evet, evlilik tarihi üzerinden 1 yıl geçmeden işten ayrılırsanız kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 61. Merhabalar Zeynel bey eşim Doğum sonrası işten çıkmayı düşünüyor.İşveren firmanın mobing uyguladığı ve fazla çalışmalarını ödemediğini gerekçe göstererek ihtar çekebilir miyiz acaba Doğum izni devam ederken.Ayrıca kenera kayıtları delil olur mu

  1. Merhaba. Elbette, ikisi de haklı fesih nedenleridir. Kamera kayıtları delil olsa da, ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir.

 62. Merhabalar bişey sorcakdim son 3 yolda 600 gün primim var son 3 ay da 120gun kesintisiz prim gününde sıkıntı yok ama ben 9 aydır iş kurla çalışıyorum işime son verilecek işsizlik maaşı alabilir miyim

 63. Merhabalar dogum sonrası raporumu iş yerine verdikten sonra iş veren çıkışımı verse dogum sonrası rapor paramı alabilirmiyim?

 64. Cevabınız için çok teşekkürler Zeynel Bey ihtar çekerken Doğum izninde olmak (çalışmıyor) olmak sorun olmaz değil mi?

  1. Rica ederim. Hayır sorun olmayacaktır; ama eşiniz rapor parası alıyorsa, işveren çıkış verdikten sonra 10 güne kadar olan rapor paraları ödenir, sonrası ise ödenmez. Buna göre karar vermelisiniz.

 65. Merhabalar,
  4 ay doğum izni kullandım, sonrasında 6 ay ücretsiz izin kullandım. İşveren ücretsiz izinden sonra çıkarttı. Haklarımı aldım işsizlik maaşı için başvurdum fakat doğum iznimden önce 1057 gündür SSK lı günüm var fakat son 3 yılı baz aldıkları için ücretsiz izinlerim ve doğum iznimi de saymışlar ve bana 6 ay işsizlik ödeneği veriyorlar. Normal de 10 ay olması gerekmez mi?

  1. Merhaba. Ücretsiz izinler ve doğum izinleri yani raporlu günler, hesaba katılmamaktadır. Bu nedenle, sigorta prim gününüz, tahmin ettiğinizden az çıkmış olabilir.

 66. Sorumun cevapsız kalmayacağını umuyorum bunun için şimdiden teşekkür ederim.
  Doğum parası için sartlarina uyuyorum. Doğum raporu bittiği gün iş yeri beni işden çıkaracak. Ücretsiz izin kullanmayacağım. Bu durumda işsizlik parası da alabilirmiyim?

 67. dogum yaptiktan snra 1 ay ucretsiz izin kullandm suan kizim 13 aylik kalan 5 ay hakkimi ne kadar surede kullanabilirim kismi zamanli calisma hakki nedir onu kullanabiliomuyuz

  1. birde dogumdan sonraki surecte dogum iznim de sigortam yatirildi bu surec isten ayrilinca issizlik maasi almak icin basvuru yapinca eksik olarak mi degerlendirilecek yatirilmis gorunsede

 68. merhaba dogumdan snraki 2ay raporumu kullanip raporumn bittigi gun isyerimin beni isten cikarmasini istiycem bu durumda issizlk maasi alablirmiyim??? birde dogum parasi denilen odeme ne zman yapiliyor bilgilendirrseniz sevinirim…

 69. Meehaba ; eşim dört ay doğum izni sonrası şu an 6 ay ücretsiz doğum iznini kullanıyor ocak 23 te iş başı yapması gerekmektedir fakat işveren 17 aralık ta iş yerini kapatacağı için tazminatlarını ödeyip çıkışını verecek eşim işsizlik maaşı alabilir mi? (Sigortada eksik gün 19 kodu ile belirtilmiş yani ücretsiz, doğum izni yazıyor bu işsizlik maaşı almasına engelmidir?)

  1. Merhaba. SGK’ya yapılan bildirimde doğum izni kodu belirtilmişse, son 120 gün bakımından sıkıntı olmayacaktır.

 70. Merhaba. Doğum izninin ardından 6 ay ücretsiz iznim 24.11 de bitiyor. 20 yıl 4731 günüm var. 3600 günden kıdem tazminatını alıp ayrılabiliyormuyum

 71. Merhaba ben rapor tarihini 24 kasımda dolduruyorum ve işe dönmeyecegim. işsizlik maaşına engel olmayacağını yazmışsınız. Peki 6 aylık ücretsiz izni de kullandığımda yılbaşından sonra 2019 a denk gelecek asgari ücrete zam gelmiş olacak zamlı olan brüt maaş üzerinden mi işsizlik parası alırım?

  1. Merhaba. Hayır, fiilen yatan son 4 aylık priminiz üzerinden hesaplama yapılacağı için, zam sizi etkilemez.

 72. Merhaba ben doğum iznindeyken çalışmakta olduğum proje bittiği için beraber çalıştığım arkadaşıma tüm haklarını vererek işten çıkardılar, benim iznim nisan da bitti ve beni o dönem cikarmadilar 6 aylik iznimi kullandırdilar. Pazartesi iznim bitti ve beni bölümüm dışında bir birimde calismaya zorladilar, kabul etmediğim için 25.maddeden işten çıkardılar ve herhangi bir ödeme yapmicaklarini söylediler. Sistemde beni 29.maddeden çıkardıklarını belirtmişler bu durumda dava açsam kazanirmiyim, işsizlik maaşı alabilir miyim?

 73. Merhaba doğum iznim 16 aralık ‘ta bitiyor ve çalıştığım işyeri benim yerime bi başkasını aldı,doğum iznine çıkarken küçük bir meblağ hsb kıdem tazminatına mahsuben diye para yatırdılar. Sorum şu raporum bittikten sonra çıkışımı verdiklerinde hukuki yolla kıdem ve ihbarımı alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Bunun önünde bir engel yoktur. Burada önemli olan, işverenin sizi hangi gerekçeyle çıkardığı e haklı olup olmadığıdır. Yasal yollarla hakkınızı her zaman arayabilirsiniz.

 74. Merhaba 5 aylık hamileyim ve işe gireceğim. Doğum sonrası haklarından hesapaldigim kadarı ile yararlaniyorum. Fakat doğum sonrası haklarının bitiminde işten çıkartıldım diyelim.işsizlik maaşı alabilirm miyim? 120 gün inşallah doğumdan önce dolmuş olacak ama son 3 yıldır hiç çalışmadım. Iş veren yakınımda bir yer ara ara yardım edeceğim için bu durumda oda bana yardımcı olacak. Bu nedenle ne gibi bir yol izlemem lazım tam olarak anlatırsanız çok sevinirim.

  1. Merhaba. Son 3 yılda 600 gün prim şartını sağlamadıkça, işsizlik maaşı almanız mümkün olmayacaktır.

 75. Merhaba ben daha 2 aylık hamileyim . Doğum sonrası çıkmayı düşünüyorum.. 5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum. Işten çıkınca tazminat ve işsizlik parası alabilir miyim?

  1. Merhaba. Doğum sonrası, haklı bir gerekçe olmaksızın işten ayrılacaksanız, hem kıdem tazminatı hem de işsizlik maaşı alamazsınız.

 76. Merhaba ben suan ucretsiz dogum iznindeyim iznim bittikten sonra calismayi dusunmuyorum isveren tarafindan cikarildigim taktirde issizlik maasi alabilirmiyim

 77. Merhaba ben suan dogum iznindeyim 6 ay ucretsiz izin alip daha sonra calismayi dusunmuyorum. İsverenin beni işten cikartmasi icin ucretsiz izinden sonra aylik olarak surekli rapor alsam işveren beni çikartirmi?

  1. Merhaba. Bunu bilmemiz mümkün değil. İşveren, rapor aldığınız dönemde size ücret ödemekle yükümlü değildir. Bu durumda sizi çıkarmak isteyebileceği gibi, çıkarmama yoluna da gidebilir.

 78. Merhaba ben 2017 11 ayinda dogum yaptim dogum iznim bittikten sonra isyeri yerime başka birini almışlar ve işe gidemedim işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Bunun için İşkur’a başvurmadınız mı? Öyleyse, vakit kaybetmeden başvurun ve sonucu öğrenin.

 79. Merhabalar, doğum izni için işten ayrıldım. Doğum iznim bitince iş veren kabul ederse işsizlik alabilir miyim. 600 gün şartına uyuyorum.

  1. Merhaba. Bu, tamamen işverenin çıkışınızı göstereceği koda bağlıdır. Son 120 gün bakımından, ücretsiz izinli olarak gösterildiyseniz, sıkıntı olmayacaktır.

 80. Merhabalar eşim doğum nedeniyle ücretsiz izin kullanmaktadır. ücretsiz izini bitiminde ise firması kapanış yapıcağı bildirildi bu durumda eşim işsizlik alabilir mi?

  1. Merhaba. Eğer işveren eşinizin devamsızlığını analık izni olarak bildirmişse, son 120 gün bakımından bir sorun yaşamazsınız.

 81. Merhabalar eşim şu an 13 haftalık hamile ve düşük riski var doktorlar sürekli rapor veriyor yatsın diyor işveren ne gibi bir iş çıkışı verirse işsizlik maaşı alabilir

 82. Merhaba.6 aylık doğum sonrası ücretsiz iznimi başlattım fakat işe geri dönmeyi düşünmüyorum.İşe başlama yapmadan istifa dilekçemi verebilme imkanım var mı?Yani işyerime gidip sadece istifa dilekçemi versem hukuki sorun yaratır mı?Kıdem tazminatı da bir sıkıntı değil.

  1. Merhaba. Sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, kıdeminize göre belirlenen ihbar süresi kadar önceden işverene bildirimde bulunmanız yararınıza olacaktır. Böylece ihbar tazminatı ödemek zorunda kalmazsınız.

 83. Merhabalar benim doğum iznim ocak 18 de bitiyor ise devam etmek istemiyorum dilekçe yazıp tazminatli çıkış talebinde bulunacağım bu benim işsizlik maaşı almama engel olur mu şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Haklı bir fesih gerekçeniz yoksa, hem kıdem tazminatı hem de işsizlik maaşı almanız mümkün olmaz.

 84. Merhaba. Şuan hamile değilim ama birşey öğrenmek istedim. Çalıştığım kurumda 2018 yılı içinde servis ile ulaşım imkanım vardı ancak 2019 yılı içinde servis ile ulaşım imkanımızı kaldırlar. Artık yol parası verilecek. 2019 yılı içinde hamilelik durumunda, yol ve ulaşım şartlarında zorluk sebebiyle istifa etsem tazminat alamayacağım sanırım anca daha sonra tazminat davası ile haklarımı kazanabilir miyim? İşçi için haklı bir sebep var mı?
  Teşekkür ederim.

 85. Merhaba. 5 aralık 2018 de doğum iznim bitti. 7 aralılda da işveren tarafından ablaşmalı çıkışım yapıldı. İşkura işsizlik maaşı için başvuru yaptım ama bu gün red mesajı geldi. Nedeni ne olabilir?

 86. Merhaba, 27 mayista dogum yaptim 3 ay ucretli izin kullandim. 28 agustosta iznim bitti ve 6 ay ücretsiz izin aldim. Is yerim ile görüştüğümde kizima bakacak kimsem olmadığından beni isten çıkartmalarını istedim. Sorum su ki 6 ay ucretsiz iznim bitmeden izni iptal edip ise başlayıp sonra geri cikacagim issizlik maasi alabilir miyim isten cikinca? Almak icin ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Başka işe başlar ve burada kesintisiz 120 gün çalışırsanız, 600 gün ve diğer şartları da sağlamak kaydıyla hak kazanabilirsiniz.

 87. Merhaba; şuan doğum raporluyum raporun Ocak 7 de bitecek Ocak 11 de de iş cikisim verilecek benim sormak istediğim son 3 yıl hesaplaması doğum izninden öncesi mi hesaplanıyor yoksa doğum izni dahil ediliyormu eğer dahil ediliyorsa 527 prim gününde kalıyorum dahil edilmezse 2015in son 3 ayı dahil edileceği için 600 prim gününü geçiyorum kafam çok karıştı.

  1. Merhaba. Kafanızın karışmasına gerek yok. Son 3 yılda kasıt, son 3 yıldır. Yani doğum izin süreleri ayrıca düşülmez. Son 3 yılda kaç gün priminiz görünüyorsa, o rakamı esas almanız gerekir.

 88. İyi günler 1 ocakta doğum iznim bitecek ben ücretsiz izne ayrılmak istiyorum fakat nasıl ayrılmam gerektiğini bilmiyorum netten araştırdigim kadarıyla ücretsiz izin dilekçesini gördüm dlekce yazdırıp iş yerine mi vermem gerekiyor lütfen yardımcı olun nasıl bi yol izliycem açıkça yazar mısınız

  1. Merhaba. İşverene basit bir dilekçe vererek, doğum sonrası ücretsiz izin talep ettiğinizi iletmeniz yeterli olacaktır.

 89. Doğum iznimin bitisinse isyerimden issizlik maasi icin beni isten cikarmalarini isteyecegim. Isverene bunun kabul etmemelerini gerektirecek bir yuku oluyor mu ? Eger kabul etmezlerse yari zamanli calisma talebinde bulunacagim bunuda kabul etmezlerse ne yapabilirim ?

  1. Merhaba. İşveren bunu kabul etmek zorunda değildir. Yarı zamanlı çalışma şartlarına sahipseniz, bunu kabul etmek zorundadır.

 90. Merhaba
  Ben dogumdan dolayi isimi biraktim toplamda 3 yil calismisligimvar dogumdan sonra istifa ederek isten ayrildim issizlik maasi alabilirmiyim ? Tesekkurler

  1. Merhaba. Çıkışınız bu nedenle ve istifa olarak SGK’ya bildirilmişse alamazsınız. Yine de şansınızı deneyin ve işsizlik maaşına başvurun. Böylece kesin sonucu görmüş olursunuz.

 91. Merhaba
  Suan ucretsiz 6 aylik dogum iznimin sonlarina gelmis bulunmaktayim 98 sigorta girisim ve 4400 primim ile emeklilik gerekcesiyle kidem tazminatimi sgk dan aldigim belgeyi iznimin son gunu isyerine verip ayrilmamda kanunen bir sakinca varmidir tazminatim odenirmi

  1. Merhaba. Hayır, hiçbir sakınca olmaz. SGK’dan alacağınız yazıyı işverene vererek işten ayrılabilirsiniz.

 92. Merhaba 27 mayista dogum yaptim 27 agustosta dogum iznim bitti ve ucretsiz izine basvurdum. Daha sonrasinda çalışmak istedim ama sirkette yeterli pozisyon olmadigindan isten cikarildim. 20 aralik cikis tarihim . Iskura basvurdum issizlik maasi alamiyorum. Neden sizce? Dogum zamani olan 120 gun kaileye alinmiyordu ucretesiz iznimin de 115. Gununde isten cikarildim yani 120 gun olmadi.

  1. Merhaba. Size yardımcı olmak isterim ama neden doğrudan İşkur’a sormuyorsunuz? Çıkış kodu ile ya da başka bir şeyle ilgili bir sorun olabilir.

     1. Ulaştım teşekkür ederim is yerinin girdigi kod ile alakali biseymis

 93. Merhaba 01 08 2017 den itibaren özel bi şirkette çalışmaktayım 02 10 2018 de doğum yaptım ve 04 01 2019 doğum sonrası raporum onaylanıp o gün içinde işten çıkartılcağım söylendi doğum sonrası parasını ve tazminat parasını almakta sorun yaşarmıyım bilgilendirirseniz sevinirim

 94. Merhaba benim doğum raporunun bittiği gün iş yeri kod:4 ten cikisimi verdi sizce işsizlik maaşı alabilir miyim. Rapor esas alınıyor mu 120 gün de sonuçta mecburi bir rapor bu. Lütfen yardımcı olur musunuz. İş kura başvurdum ama halen cevap yok.

  1. Merhaba. Zaten bir süre beklemeniz gerek ve sonucu göreceksiniz. Ama normal şartlar altında raporlu günlerin sıkıntı olmaması gerekir.

 95. Dogum iznim bitti ve bebegime bakcak kisi olmadgi icin isten ayrilmak zorunda kaldim issizlik alabilirmiyim

 96. Eşim iki ay önce dogum yaptı analık izni bitti şu an yarim çalışma hakkını kullanıyor bu hakkı bittikten sonra dogum u neden gösterip işten ayrılırsa işsizlik maaşı alabilir mi

  1. Merhaba. Bu nedenle ayrılırsa hem kıdem tazminatı hem de işsizlik maaşı alamaz Yusuf bey.

 97. Merhabalar

  devletten doğum parası almak için * doğumdan iki ay snra mı siğortadan cıkarmalı işyeri ve bu çıkarış ile işsizlik maaşı alınamaz mış o halde nasıl çıkış yapılmalı kendileri çıkarmış gibi yapar iseler yinede devletten doğum parası alabilir miyim ayrıntılı bilgi rica edebilir miyim

  1. Merhaba. Doğum parasından kastınız, analık izni ise, buna ait rapor parasının ödenmesi için işverenin çıkışınızı vermemesi gerekir. Çıkış verirse, bu tarihten itibaren ancak 10 güne kadar rapor parası ödenir.

 98. Merhaba, Ben 2016 da dogum yaptim raporum bittikten sonra 6 aylik ücretsiz izin hakkımın sadece 2.5 ayını kullandim ve işbaşı yaptim. 08 ocak 2019 da isten cıkarıldım. Issizlik maaşı icin basvuru yaptım.dogumdan dolayı son 3 yilda 883 gun odenmis primim var. Dogum onceside araliksiz odenmis günüm var. 10 ay maas almayı hakediyormuyum.

  1. Merhaba. Son 3 yıl hesaplanırken,sağlık raporu ve ücretsiz izin gibi günler dikkate alınmamaktadır. Bu nedenle yapabileceğiniz bir şey olmadığını söylemeliyim.

 99. Merhaba,2012 de basladigim isyerinde 2015 ve 2017 de iki dogum yaptım her iki dogumda da ücretli izin disinda 6 ay ilk dogum 6 ikinci dogumda ücretsiz izin kullandim simdi isyerinde 2018 de ücretsiz iznim bittiginde cikisim verildi tazminat icin mahkeme actim kazandim ancak issizlik ödeneginde son üc yil 600 gün degilde 508 gunde kaldi yil hesaplamasinda ücretsiz izinleri düsürmek icin ne yapabilirim sonucta yasal izinlerim sonucu bu haktan yararlanamiyorum(2 dogum 600 gün olmasi yasal izinler cikinca mumkün degil son 3 yilhesabinda dava yolu acik mi)tesekurler.

  1. Merhaba. Ne yazık ki bir şey yapamazsınız. Bu konuda yasal bir düzenleme olmadıkça, ücretsiz izinler sayılmayacaktır ve sizin durumunuzda da yapılabilecek bir şey yok. Ancak yeniden çalışmaya başlayabilir, son 120 gün ve 600 gün şartlarını sağlayarak şansınızı deneyebilirsiniz.

   1. Umudun fakirin ekmegi olmadigi donemde issizlik+yasalar…:(
    Site ve yorumcu olarak cok faydali acik bilgiler veriyirsunuz bilginize saglik tesekurlerr

 100. merhaba ben 32 haftalık hamileyim dogumdan sonra çocuguma bakacak kimsem olmadıgı için işe geri dönemiyorum ama işsizlik maaşınada ihtiyacım var bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor şimdiden teşekkürler .

  1. Merhaba. Bu gerekçeyle ayrılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız. Sadece işveren sizi çıkarmaya karar verir ve buna göre bir SGK çıkış kodu bildirirse, ancak o şekilde almanız mümkün olabilir.

 101. Merhaba ben 24 haftalık hamileyim 28 29 haftaya kadar çalışıp daha sonrasında 23 gün senelik iznim var onu devreye sokucam ve 32 haftama gelmiş olucam iş verenden ücretsiz izin Alicam ve iznim bittiğinde ise başlamadan iş veren kendisi işten çıkarmış olsa işsizlik maaşı alabiliyor muyum acaba

 102. Merhaba doğum iznim sonrası ücretsiz izin hakkımı kullanmaktayım. Bitmesine daha 3 ay var. Sonrasında kısmi süreli çalışma hakkımı yada aynısı mı bilmiyorum ama yarım gün çalışma hakkımı ya da hangisini kullanabiliyorum? Kanunda doğum sonrası raporun bitiminden sonra diye bir ifade olduğu için sgk bu konuda net bir bilgi veremiyor. Bu yüzden emin olamıyorum.

  1. Seninle tamamıyla aynı durumdayız benim de bildiğim kadarıyla doğum sonrası rapor bütünü ifadesi ücretli iznikız yani analik rapor bitiminden hemen sonra yarın zamanlı calismadan faydalanıyoruz yarı zamanlı çalışma ile kısmı shrwli çalışma farklı şeyler bende her ikisi aynı şey sanıyordum ama değilmiş siz ne yaptınız acaba bilgi verirseniz sevinirim

 103. Merhaba 16 haftalık analik iznim sonrası şuan 6 aylık ücretsiz izin kullanmaktayım iznin bitmesine daha 5 ay var ama rmin olmak istiyorum kısmı süreli çalışmak için eşin çalışması gerekiyor bildiğim. Kadarıyla şuan eşim işsiz ozaman kadar ise girdiği taktirde ben yine yarı zamanlı çalışmadan faydalanabiliyormuyum ayrıca iş yerimde haftada 6 gün 9 saat çalışıyoruz fakat resmiyette daha kısa çalışıyor gözükmektedir ben yarı zamanlı calismam durumunda resmi saatler üzerinden ayrılmam gerekiyor dimi lütfen ysrdimci olun

  1. Merhaba. Eşiniz o zamana kadar işe girmiş olursa, evet kısmi süreli çalışmaya başvurabilirsiniz. Yarı zamanlı çalışmada ise, böyle bir durumda haftalık 45 saat esas alınır.

   1. Kısmı süreli çalışma ile yarı zamanlı çalışma aynı şeyler değil mi bide eşimin ise nekadar süre içerisinde olması gerekiyor ki ben faydalanabileyim acaba aylık badro mu isteyor yoksa sigortasinin aktif olması yeterli oluyor mu

    1. İkisi aynı şey değildir. Eşinizin, kısmi süreli çalışmaya başvurduğunuz anda çalışıyor olması yeterli olur. Bordroya gerek olmamalı, sigorta kaydı yeterlidir.

 104. Merhaba ben şuan ücretsiz doğum iznindeyim 4 ay var daha çocuğuma bakicak kimsem yok suan iş yeri beni cikartsa işsizlik maaşı alabilir miyim

 105. Merhabalar 13.08.2018 tarihinde evlendim ve şu anda hamileyim 2019 nisan ayı ilk haftası 32.ci haftam doluyor bu tarihten itibaren izine ayrılsam ve doğum iznim bitince iş yerine çıkışımı istesem evlilik senem 1 yıl doldurmadığı için tazminatımı ve doğum izin ücretimi alabilirmiyim

  1. Merhaba. Evlilikten itibaren 1 yıl geçmemişse kıdem tazminatı alabilirsiniz; ama işyerindeki kıdeminizin en az 1 yıl olması gerektiğini unutmayın.

 106. Merhaba son üç yılda raporlar harici tam çalıştım on ay işsizlik alabilmem için 1080 gün olması gerekiyor raporlar bu güne katılıyor mu ?teşekkürler.

 107. Merhaba şuanda bir özel şirkette 3 yıldır çalışıyorum ve Mayıs ayında doğum iznine çıkacağım. 4 ay ücretli 6 ay ücretsiz iznimin tamamını kullanicam. Döndükten sonra ortalama tam 4 yılım bitmiş olacak yarım çalışmak istediğimi bildirecegim ancak daha onceki kişilerden duyduğum kurum bunu kabul etmeyip tazminat ile çıkışı veriyormus. Bu durumda ben işsizlik maaşı alabilrmiyim alırsam izne çıkmadan önceki primimdenmi hesaplanacak yoksa ücretsiz izin süresindeki yatan sgk primindenmi hesaplanacak bilgi rica ederim.

  1. Merhaba. İşveren sizi çıkarırsa işsizlik maaşı almanız mümkün olabilir. Maaş ise, yatan son 120 günlük priminiz neyse, ona göre belirlenir. Ücretsiz izindeyken size prim yatırılmayacağı için, en son hangi 4 ay sigorta priminiz varsa, bunun esas alınması gerekir.

 108. Merhaba eşim iş yerinde 2 yılı aşkın süre çalıştı 1 doğum yaptı ve 580 gün sigorta günü var…Eşimi işten 2. Kez gebe kaldığı için çıkaracaklar Soru 1- 600 gün şartı sağlanmadığı için işsizlik maaşı alabilir mi 2 işvereni mahkemeye verirsem ne gibi kazancı olur ?

 109. Merhaba , esim 21.12.2018 de dogum yapti isgormezlik odeneginin bir kismini aldi 26.02.2019 da is basi yapmasi gerekiyordu fakat is yeri subat ayinda kapandi. Geri kalan isgormezlik odenegini alabilir mi ? Tesekkurler.

  1. Merhaba. Eşinize, işten çıkışı verildiyse, bu tarihten itibaren 10 güne kadar daha rapor parası ödenir ve sonrası ise ödenmez.

   1. Ilginiz icin tesekkur ederim. Anladigim kadari ile ornegin 04.02.2019 da cikisiyalilmis olsa 21.12.2019 – 14.02.209 a kadar olan rapor parasini alabilecek. Dogru mu anladim acaba ?

 110. Merhaba 3 yıldır aralıksız çalışmaktayım. Haziran ayında ( bu süreçte hamileyken) iş değişikliğim oldu Hizmet dökümümde haziran 25 gün eski işyerimden 5 günüm yeni iş yerimden. Daha sonra kasım ayında doğum yaptım öncesinde ve sonrasında doğum iznimi kulllandım. Ve şubat sonu işten çıkrıldım. İşsizlik maaşı başvurdum başvurum red bekleyen de şu an. Son iş yerimde hizmet dökümümden baktığımda 139 gün ödenen primim var doğum izinlerimi çıkarınca kalan . Niçin başvurum red bekleyene düşmüş olabilir.

 111. merhaba,
  haftaya doğum iznine çıkacağım ve geri dönmeyebilirim. nette işe geri döndüğümü işveren onayladıktan sonra işgörmezlik ödeneğimi alabileceğim yazıyor fakat izin bitimimde istifa edersem de ödeneğimi alabileceğim değil mi ? Birde çalışamaz raporumu muhasebecilere iletmem yeterli oluyor sanırım ? ayrıca sgkyı aramama gerek var mı ?

  1. Merhaba. SGK’ya ayrıca bilgi vermeniz gerekmez. Analık iznindeyken çıkışınız verilmezse sorun olmaz; ama verilirse bu tarihten itibaren 10 güne kadar daha rapor parası alırsınız ve sonrasını ise alamazsınız.

 112. 23 Kasım 2018 tarihinde doğum iznime çıktım 15 martta iznim bitecek fakat işveren 4 mart tarihinde iznim bittikten sonra işten çıkaracağını söyledi ihbar ve kıdem tazminatı alma hakkına sahibim fakat 2 ay yarım gün çalışma hakkım ve çocuk yaşına gelene kadar günlük 1,5 saat süt iznim vardı bunlar için herhangi bir hak talep edebiliyor muyum bir cezası var mı

  1. Merhaba. Hayır, geleceğe dönük haklar için talepte bulunamazsınız. Ama işverenin sizi haksız yere çıkardığını düşünüyorsanız, işe iade vb. yollara başvurma hakkınız elbette olur.

 113. Merhabalar Efendim eşim 3aylık hamile işyeri çok uzak olduğu ıcın günlük 1saat gıdış 1saat geliş tutuyor onun ıcın işi bırakıp yakın biryerde çalışmayı düşünüyor bu ıs degısıklıgı esımın 16haftalık doğum parası alma hakkını etkılermı acaba

 114. Merhaba ben hamile iken iş değişikliği yaptım aralık 25 te yeni yerde SGK girişim oldu. 2 nisan da doğum görünüyor ve doğum sonrası işten çıkarılma durumum var acaba işsizlik maaşı almam da sorun oluşur mu alabilirmiyim.

 115. merhaba ben 29 temuzda doğum yaptm raporun bitti ama 6 aylık ucretsiz iznimide kulandım kulandim . 3 senedir calişyorum bu durumda işveren beni şiten cikarsa işsizlik alabilirmym

 116. Merhabalar;
  eşim dogum ücreti sgkdan alıcak şuan raporu mevcut degil 6 ay kaldı fakat ne zaman yatar ödemesi tahmini

 117. İyi aksamlar 4 ocakta doğum yaptım. 25 mart itibari ile doğum iznim bitti. Bana işsizlik maaşı için başvurabileceğim kurumum tarafından söylendi. Bir belge ile işkura başvurmam söylendi. İstifa etmedim bu şartlarda alabiliyor muyum. İşsizlik maaşını. Eylül itibari ile yeniden döneceğim işime.

 118. Merhaba,
  Öncelikle insanlara karşılıksız iyilik yaptiginiz icin cok tesekkurler. Benim sorum şu; eşim doğum izni raporunu aldıktan sonra iş yerinden istifa eder ve geri dönmezse doğum parasini alabilir mi? Tazmizat ve issizlik maasi vs talebimiz yok. Yani doğum raporunu alacak ve is yeriyle iliskisi kesilecek.

  1. Merhaba. Böyle düşündüğünüz için biz teşekkür ederiz. Doğum parası dediğimiz, aslında rapor parasıdır. Eğer işveren sigortadan çıkışınızı verirse, o andan itibaren en çok 10 güne kadar daha rapor parası alabilirsiniz. Yani, rapor aldıktan sonra işyerinden eşiniz istifa etmemeli. İstifa edecekse de, doğum raporu bittikten sonra istifa etmesi doğru olur.

 119. Merhaba doğum iznim yarın bitiyor ücretsiz izin talep ettim eğer kabul etmeyip işten çıkarılırsam doğum öncesi 249 gün aynı yerde çalışmışlığım birde 4 ay doğum iznim var işten çıkarılmam sebebiyle işsizlik maaşı alabilirmiyim?

  1. Merhaba. Buna ezbere cevap veremeyiz. Şu yazımıza göz atın, şartları taşırsanız alabilirsiniz, taşımıyorsanız alamazsınız.

 120. Mrb eişim doğum sonrası raporu bitince işten kendi isteği ile ayrılacak. Muhasebecim doğum sonrası raporu onaylamadan çıkış yapabilşrmi. Ödeneği hak etmek önce onayı verip çıkşmı yapması gerekiyor . Yoksa çıkıştnnsonrada onay verilebilrmi

  1. Merhaba. Doğum raporunu muhasebecinin onaylamasına gerek yoktur. SGK onaylamışsa, ödemesi yapılır.

 121. Iyi aksamlar.suan hamileyim ve dogum yaptıktan sonra raporumu kullanıp iş yeri beni işten çıkarsa ve isteğe göre cikartiyorda çıkardıktan sonra issizligimi alabilirmiyim 4 buçuk yıllık çalışma yerim .tesekurler

 122. 22 aralık 2018 dogum raporum başladı 22 nisan bitti geçmişe donuk 210 gün prim var ondan once 2017 haziran ayi is cikisim var…. 2017 ye kadar full sgk var dogum parasi ne kadar alirim ve isten cikisim verilirse issizlik maasi alabilirmiyim

 123. İyi gunler 18.10.2016 ve 06.10.2018 tarihlerinde iki ayri dogum yaptim.Sadece her ikisinde de ucretli izin kullandim.31 mart 2019 da 15 yildir calistigim yerden cikarildim.issizlik basvurusu yaptim kabul edildi ama sadece 6 ay alacagim gorunuyor.İs goremezlik raporum var.is goremezlik raporu sgk suresi olarak sayilip 10 ay issizlik alamazmiyim

  1. Merhaba. Raporlu sürelerde sigorta bildirilmemişse, yapılacak bir şey yok demektir. İşkur haliyle, son 3 yılda bildirilen SGK prim gün sayısını esas alır ve bu konuda bir şey yapamazsınız.

 124. 8 ocak 2019 benim dogum rapor baslamasi 28 nisan 2019 raporum bitiş tarihi ‘ne zaman içinde işsizlik maaşına başvuru yapabilirim

 125. Merhaba, ucretli doğum iznim bitti ve şuan ücretsiz izindeyim. Bu iznim sonrası işten çıkarılirsam işsizlik maaşı alabilir miyim ?

  1. Merhaba. İşsizlik maaşı birden çok şarta bağlıdır. Son 120 gün bakımından soruyorsanız, ücretsiz izinler bu açıdan sorun çıkarmayacaktır.

 126. Merhabalar. İşveren doğum raporu bitiminde işten çıkışımı bildirecek.İşsizlik maaşına başvurabilmek ve rapor parasini alabilmek için rapor bitiminde belirli bi süre daha çalışmam gerekiyor mu acaba?

 127. Merhabalar. İşveren doğum raporu bitiminde işten çıkışımı bildirecek.İşsizlik maaşına başvurabilmek ve rapor parasini alabilmek için rapor bitiminde belirli bi süre daha çalışmam gerekiyor mu acaba?

 128. Merhaba, özel okulda 3 yıldır öğretmenim. İs verenim hamileliğim sebebiyle 2019-20 eğitim öğretim yılında ücretsiz izne ayrılmamı. 2020-21 eğitim yılında tekrar başlamamı istiyor. Ben ücretsiz izne çıkmayı kabul edip sonraki dönem işveren kaynaklı ise geri alınmazsam tazminat vs haklarım olur mu diye merak ediyorum? Teşekkürler

  1. Merhaba. Ücretsiz izin, bir tür fesih değildir ki, sonradan geri dönmeniz sorun olsun. Yani, ücretsiz izin sonrasında işverenin sizi işe alması ya da almaması gibi bir durum yoktur. Ücretsiz izin süreniz biter ve işe başlarsınız. Peki işveren sizi yine de almayabilir mi? Elbette almayabilir, bu durumda da fesih sonrası hak arama süreci işlemeye başlar.

 129. İyi günler suan 28 haftalık hamileyim 2017 11 aydan beri sgklı çalışıyorum 32 haftam doldugunda doğum iznine ayrılacagım doğum iznine başlarken işveren cıkışımı verirse doğum paramı alabilirmiyim ve işsizliğe başvurup işsizliktrn yararlanabilirmiyim

   1. Temmuz sonu 32 haftamı dolduruyorum ve doğum iznine cıkıyorum doğum iznim bittiği zaman cıkış verilirse işsizliktrn faydanabilşrmiyim 600 gün primim var ama doğum izninde sigorta yatmayacagı için sıkıntı olurmu yoksa izin raporum oldugu için alabilirmiyim

    1. Hayır, son 120 gün bakımından bir sıkıntı yaşamazsınız. Burada önemli olan, işten çıkışınızın verildiği andan geriye doğru kesintisiz 120 gündür iş sözleşmesiyle bir işyerine bağlı olmanızdır. Ücretsiz izin vb. haller bu süreyi bozmaz. Ama hem çıkış kodu hem de son 3 yılda 600 gün şartını da ayrıca taşımanız gerekir.

 130. Iyi günler doğum.sonrasi ücretsiz izindeyim is verenim işten cikisimi verdi. 9 ay gibi bir süredir izinliyim ve sigorta ödemem yok bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Çıkışınız verildiyse, internette cevap aramaktansa İşkur’a başvurmanızı öneririm. Bu başvuru online olarak da yapabilirsiniz. Böylece kesin sonucu da almış olursunuz.

 131. Eşim Doğum iznine çıktı ve oda bitikten sonra ücretsiz izninide kullandı ve iş yerinden istifa ederek çıktı işsizlik ödemesi alınabilirim acaba

  1. Merhaba. İstifa ettiyse alamaz. Ama yine de en kesin yolu neden kullanmıyorsunuz? İnternet üzerinden işsizlik maaşı başvurun ve kesin cevabı kısa sürede alın.

 132. İyi günler eşim doğum izninde iken iş yerinden sözleşmesi bittiği için çıkarıldı bizde işsizlik maaşı na başvurduk acaba rapor parasını kesintiye uğratır mi çünkü hiç bir ödeneği almadan başvuru yaptık lütfen yardımcı olun

 133. Merhaba doğum raporum bitti işe başladım fakat rapor paramı alamadım işten çıkarılırsam rapor paramı alabilirim?

  1. Merhaba. Raporunuz zaten bittiğine göre, rapor paranızı almanız gerekir. Bundan sonra işten ayrılmanız, önceki rapor paranızı etkilemeyecektir.

 134. Merhabalar şuan özel Bi hastanede 32 buçuk yıldır çalışıyorum. 31.03.2019 tarihinde doğum yaptım doğum raporum bittikten sonra 1 aylık daha rapor aldım ve 16.07.2019 tarihinde raporum sona eriyor. İş yerinden 6ay ücretsiz izin hakkımı kullanmak istediğimi söyledim ve dilekçe verdim ama bugün müdürümüz aradı ve bunu kabul etmediklerini iş çıkışımı vereceklerini söyledi. Hakkım neler öğrenmek istiyorum lütfen cevap verebilir misiniz

 135. Merhabalar eşim doğum sebebi ile doğum iznine ayrıldı 1 nci aydan 4 üncü aya kadar izin hakkı yani raporu vardı bu doğum öncesi izne ayrılmadı 16 haftalık izni doğumdan sonra tek seferde kullandı ve izin roporları bile varken iş yerinde sigortası yatırılmadı bunun yatırılması gerekmiyomuydu

  1. Merhaba. Eşiniz doğum mu yaptı? Öyleyse, rapor aldığı müddetçe işyerinde de çalışmadıysa, işverenin sigorta bildirimi yapmasına da gerek yoktur.

    1. Eşiniz işten hangi gerekçeyle ayrılacak? Bu sorunun cevabı hem tazminat hem de işsizlik maaşı hakkını etkileyecektir.

     1. Çoçuğuma benden başka bakacak kimsem yok ailem ile görüşemiyoruz uzaktalar mecbur benim bakmam gerekiyo

     2. Bu gerekçe ne yazık ki haklı bir fesih nedeni değildir. İşyerinsde mevzuata aykırı bir durum bulup bu nedenle haklı fesih yapmadıkça, kıdem tazminatı da işsizlik maaşı da alamazsınız.

 136. Merhaba ben 5 senedir askeri ücretle bir taşeron firmada çalışıyorum doğumdan sonra işten Ayrılmam gerekiyor fakat firma haklarımı vermiyor çünkü oda iş alamadı istifa etmemi bekliyor BN haklarımı almak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 137. merhabalar, esim yeni dogum yapti. 3 yila yakindir ayni isyerinde calismakta. dogum sonrasi rapor bittikten sonra isyerinden ayrilmak istiyor.
  kidem tazminatini nasil alabilir.
  isten ayrildiktan sonra kidem tazminatini aldigini farz edersek işsizlik maasi alabilirmi mumkunmu bu acaba
  tesekkuler…

 138. Merhaba benim eşim 7 aydır sigortalı 8 aylık hamile doğum öncesi raporu aldı dogum sonrası rapor bittikten sonra rapor parası aldıktan sonra işten cikarilsa issizlik maaşı alabilirmi

 139. Merhaba ben 2016 ekimden beri iş yerimde çalışıyorum 4 ay ücretli iznimi ve 6 ay ücretsiz izin kullandım. Bu altı ayın sonunda işten çıkarılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim?

 140. merhabalar
  22.03.19 tarihinde doğum yaptım
  doğum raporum 25.05.19 da bitti.
  rahatsızlığımdan dolayı dr 10gün daha rapor verdi
  04.06.19 işbaşı görünüyordu.
  gittim işverenden ücretsiz izin hakkımı kullanmak istediğimi söyledim
  haziran ayı için ücretsiz izin kullandım
  temmuz ayında ise 9gün yıllık izin kalanında da çalışıp 1ağustos ta çıkaracak beni
  sorularım
  1-işsizlik maaşı alabilirmiyim
  2-süt izni hakkım kayıp mı oluyor bunun ücretini talep edebilir miyim.

  1. Merhaba. İşveren sizi işten çıkardı diye, ileriye dönük süt iznine dair bir ücret talep edemezsiniz. İşsizlik maaşını son 120 gün açısından soruyorsanız, kesintisiz çalışmanız varsa sorun teşkil etmeyecektir. Şartları varsa, işe iade başvurusunu düşünmenizi öneririm: iscidunyasi.com/ise-iade-arabulucu-basvurusu

 141. Mrb, benim eşim özel bi hastanede çalışmakta doğum izninde raporu 20.08.2019 tarihinde bitiyor çalışmak istemiyor.
  evlilik tarihide 13.08.2018 1 yıl olacak ama raporlu istifa edip tazminat alabilir mi.

  iyi günler

  1. Merhaba. Elbette olabilir. Ama dilekçesini mutlaka noterden göndersin ki, evlilik nedeniyle işten ayrıldığın tarihi kayıt altına almış olsun.

 142. Merhabalar bende özel okulda görev yapıyorum. Doğumdan dolayı 1 yıl calısmıcam. Okul B5 koduyla cıkısımı yapacagına söz verdi. Ama bana bir kağıda doğum izninden dolayı sözleşmemin yenilenmesini istemiyorum şeklinde bir yazı yazdırıp imzalattılar. Bu sıkıntı yaratabilir mi? Tesekkürler

  1. Merhaba. Dilek hanım, yorum yapmak istesem de, varsayımlar üzerine konuşmanın faydası olmayacaktır. Okulun niyetini okumaya çalışmanın bir faydası olmaz.

 143. Merhabalar .Benim kiz m 29 temmuz gece erken doğum yaptı bende gece İstanbul’dan İzmir’e acil geldim 17 gün kanuni iznim vardı kullandım Patronumdan 2 ay ücretsiz izin istedim bana bunu kabul edemem dilekçe yaz bahanen neyse bildir dedi bende işsizlik naasi almak istediğimi cikisimi kendisinin vermesi gerektiğini söyledim bu durumda kızımın acil doğum yapması ve benim yanına gittmem işsizlik maaşını hakediyormuyum pirimlerim tam 363 gun

  1. Merhaba. Yasalar bakımından soruyorsanız, ne yazık ki hayır demem gerekir. Bu gerekçeyle işten ayrılan ve bu şekilde de ilgili kodla çıkışı SGK’ya bildirilen işçi işsizlik maaşı alamaz. Kaldı ki, sigorta prim sayınızın da son 3 yılda en az 600 gün olması ayrıca gerekir.

 144. Merhaba ben doğum izninde idim 6 ağustos da iş başı yapmam gerekiyordu ama ben yapmadım issizlik maaşı almak için iş yerimle anlaştım iş yeri beni kendi çıkardı gösterdi iş başı yapmam gereken günde issizlik maaşı alabilir miyim

 145. Merhaba benım toplam 548günüm var doğum iznine cıkacam dogum izinlerini kullandıktan sonra çalışmayacam işsizlik maaşından yararlanmam için 600 gun olması gerek ama gunum eksık acaba yararlanırmıyım işsizlik maasından

  1. Merhaba. Son 3 yıldaki prim gün sayınız 599 gün ile olsa yararlanamazsınız Güneş hanım.

   1. Merhaba. Benim de bi sorum var. Martta doğum yaptım doğum paramida aldım ve 6 ay ücretsiz izin kullanıyorum şuan. 11. Ayda iznim bitiyor ama çocuğa bakcak biri olmadığı için işten çıkmam gerekiyo. Bu halde herhangi bi hakkım var mı?

 146. Merhabalar ben ucretsiz izne ayrildim sonrasinda is veren isden cikarirsa issizluk maasi alabilir miyim yani 6 ay ucretsiz izin issizlik maasi almaya engelmi

  1. Merhaba. Eğer SGK’ya ücretsiz izin olarak bildirilirse, son 120 gün bakımından engel teşkil etmez.

 147. Merhabalar ben suan 29 haftalik gebeyim yaklasik 10 aydir bir kuaforde calisiyorum we ssk 4/A olarak 614 günüm war. Ben dogum raporu alamadan isyerim kapanicak we banada cikis wereceklerini soylediler fakat yinede dogum oarasi alabilecegimi soylediler bu durumda hem dogum parasi hemde isyerinden kendileri cikisimi werecekleri icin issizlik maasi alabilme hakkim warmi acaba lutfen yardimci olun bana kandirilmak istemiyorum acil cewaplarsaniz cok sewinirim

 148. Merhabalar
  Eşim 8+8 doğum iznine ayrılmıştır. İzni bitmek üzere fakat izin bittikten sonra çocuga yaşı gereği gerek benim gerek eşimin ailesi olmadığı için işten ayrılmak zorunda kalıcak. Çocuğa bakacak kimse olmadığını gerek göstererek istifa versek haklı nedenle fesih e girer mi cevap verirseniz sevinirim teşekkür ederim

 149. Merhaba benim son üç yılıda yaklaşık 900 iş günüm var. Bir kaç hafta sonra Doğum iznine ayrılacağım. Doğum sonrasında işe geri dönemeyeceğim için işyerimden benim çıkışımı vermelerini işsizlik maaşı almak istediğimi söyledim ama yapmayacaklarını söylediler. Şimdi ben Doğum iznim bitince hakkım olan yıllık iznimi kullanacağım ve işyerimden kendi isteğimle ayrılacağım. İş çıkışımın verildiği gün eşimin iş yerine sigorta girişi yaptırsam (kesintisiz 90 gün şartından dolayı aynı gün yapılasa) ve bir ay sigortamı yatırsam ve oradan “4” kodu ile çıkışım verilse işsizlik maaşı alabilir miyim?

 150. Merhaba issizlik maas aliminda son 3 yil sarti var ama bu son 3 yil icinde bulundugumuz yılıdami sayiyor yoksa geriye dönuk son 3 yil mi olarak hesaplaniyor.yani 2016 2017 2018 olarakmi yoksa 2017 2018 2019 olarakmi hesaplaniyor cevap verirseniz cok sevinirim tesekkurler

 151. Mrhb efendim ben 18.09.2019 işten cikarildim bunun daha öncesinden bir yıl önce doğum izni 4 ay kullandım 3 ayda rapor aldım ve şuan issizlik.maasi sadece 6 ay alcağım söyleniyor bu rapor ve doğum izni sayılmadığı icin mi kesinti olup 8 ve 10 ayi.alamiyorm yoksa 3 yıl dediği bu yılıda tamamlamadigim içinmi 8 ay alamıyorum doğum izni ve rapor kesintiyemi uğratıyor yani pirimden bir açıklama bekliyorum acil lutfen

 152. Merhabalar 2 sene 3 aysir bir firmada calisiyorum maasim asgari ucretten gosteriliyor ancak elden para aliyorum. Su an hamileyim 3ay sonra dogum yapacagim calistigim yer dogum paramin eksik kismini vermeyi ya da sigortami tam yatirmayi kabul etmiyor. Dogum izninden sonra hakli fesihle istifa edebilir miyim ve ihbar surem ne olur. Haklarim nelerdir simdiden tesekkurler.

  1. Merhaba. Sigortanız eksik gösteriliyorsa, her zaman haklı fesih yapabilirsiniz. Burada önemli olan, olası bir mahkeme aşamasında bu durumun varlığına hakimi ikna edebilmenizdir.

 153. Merhaba
  12 yıldır aynı firmada kesintisiz çalıştım 2018 martta doğum yaptım ve 4 ay ücretli izin dışında 5 ay ücretsiz izin kullandım.23 eylül 2019 da part time çalışma talebim olduğundan içten çıkarıldım.İşsizilik maaşı için başvurdum ancak 12 yıldır aynı girmada çalışmama rağmen 10 ay değil 8 ay işsizlik bağlanmış.Bir yazıda ücretsiz izin kullanmış birinin son 3 yılı sırf ücretsizden dolayı 120 günü doldurmuyorsa izindeyken yatmayan günler yatmış gibi sayılıp 6 ay işsizlik alınıyormuş.Benim de bu durumda 10 ay almam gerekmezmi.Cevabınızı rica ediyorum.

  1. Merhaba. Son 3 yıl hesabında, doğum izinleri dahil ücretsiz izinler dikkate alınmaz. Dolayısıyla 10 ay yerine 8 ya da 6 ay alınması da mümkün olabilir.

 154. Merhaba 5 aydır ücretsiz doğum iznindeyim. Işten çıkışım yapılırsa işsizlik maaşı alabiliyor muyum cevaplarsanız cok sevinirim

 155. Merhaba
  Dogum raporu almadan 1 ay once is yeri her sene oldugu gibi 1 ay ucretsiz izine ayiriyor bizi ve bu beni dogum raporu alirken etkiler mi 1 ay ucretsiz izine cikmam cnku bi 90 gunluk prim sayisi zorunlulugu var bildigim kadaryla nasil olur yardimci olur musunuz

 156. Merhaba 6 yıldır aynı iş yerinde calisiyorum doğum yaptım doğum iznim bitti iş yeri 4. maddeden beni işten çıkardı tazminatımı ödedi işsizlik maaşı alabilir miyim.

  1. Merhaba Fatma hanım, yazımızdan da anlaşılacağı üzere işsizlik maaşı alabilirsiniz. İşkur’a başvurup detayları öğrenmenizde fayda var.

 157. Merhaba 2 yıl 6 aydır aynı iş yerinde sözleşmeli olarak çalışıyorum ağustos ayının sonunda sözleşme sürem doldu Ama hamile olduğum için eylül başından ocak 5 kdr hamilelik raporumu kullanarak istifamı vermedim. Ağustos ayında sözleşme sürem bitmişti ama doğum izninine ayrıldım sözleşmemi yenilemedim bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim son 120 gün içinde doğum izninde olunsa bile kendimiz istifa etmediğimz sürece alabiliyormuşuz sanırım doğrumu

  1. Merhaba. An itibariyle işten çıkmış durumda mısınız yoksa halen çalışıyor mu görünüyorsunuz?

 158. Merhaba
  27 Haziran 2019 yılında doğum iznine ayrıldım – 14 ekim 2019 da rapor sürem bitti ve 31 Aralık 2019 tarihine kadar ücretsiz izin kullandım. 2 Ocak ta işe başladım iş yerinden şuan çıkışımı verseler işsizlik mAaşı alabilir miyim? Bu Arada 2015 devin itibaren aynı şirkette çalışıyorum. Bu izinli olduğum sürelerde SGK primim ödenmedi.

 159. Merhaba
  27 Haziran 2019 yılında doğum iznine ayrıldım – 14 ekim 2019 da rapor sürem bitti ve 31 Aralık 2019 tarihine kadar ücretsiz izin kullandım. 2 Ocak ta işe başladım iş yerinden şuan çıkışımı verseler işsizlik mAaşı alabilir miyim? Bu Arada 2015 devin itibaren aynı şirkette çalışıyorum. Bu izinli olduğum sürelerde SGK primim ödenmedi.

   1. Ebru hanım,
    iş kanunundan doğan analık haklarınızı kullanmışsınız. Ücretsiz izinde bulunduğunuz sürece Sgk primi ödenmemesi de gayet normaldir. Ortada bir olumsuzluk görünmüyor.
    İşten çıkış konusunun tarafı ve sebebi önem arz ediyor sorunuzda. Yani eğer sizi işveren kendi çıkarırsa, yazımızdan da anlaşılacağı üzere tazminatınız+işsizlik maaşınızı alabilirsiniz. Belki, örneğin 10 ay değil de 8 ay bağlanır bazı izinli süreleriniz sayılmazsa da. Ama siz istifa edip giderseniz hiç birisini alamazsınız. Özetle, şuan 2015 yılında işverenle sizin aranızda kurulmuş olan iş akdi bağlantınız halen devam etmekte.

    Sizlere daha nacizhane tavsiyem; Sgk’ya bilgi edinme başvurusunda bulunun konuyla ilgili olarak, elinizdeki belge tarihlerini de belirterek. En azından yetkili bir makamdan net bir cevabınız olmuş olur. (Malum, bizler burada sadece tavsiye ve yönlendirme niteliğinde yorumlarda bulunabiliyoruz)
    Umarım bir cevap olabilmişizdir sorunuza, iyi günler dileriz.

    Allah analı babalı büyütsün bu arada…

 160. Merhaba 24.05.2016dan beri ayni işyerinde çalışıyorum işverenim tarafından 05.02.2020 tarihinde çıkışım yapılacak bu süre zarfında 2 Doğum yapmış bulunuyorum. Ve çıkış tarihinden 6 gün önce raporum bitmiş oluyor yani işsizlik maaşı için istenen 120 gün çalışma şartını sağlamıyorum bu sebeple son 3 ay için istenen brüt maaş nasıl hesaplanıyor işsizlik ödeneğinin ne kadar olabileceği konusunda bir bilginiz var mıdır? Çıkış yaptıkları gün itibari ile de son 3 yıl için prim gün sayım 621 olacaktır. Prim gün sayısı ile ödeneğin bir bağlantısı var mı yardımcı olursanız çok sevinirim

 161. Merhabalar. Şu an hamileyim temmuz ayında doğumum olacak. Tam 32. Haftada başlayıp 8+8 doğum izni kullandığım zaman izin bitişim 9 Eylül 2020ye geliyor. 14 Eylül 2019da evlendim. İzin dönüşümde evlilik üzerinden 1 yıl geçmeden istifa etsem hem doğum iznimi sonuna kadar kullanıp hem de tazminatımı alma şansım var mı? Bununla ilgili net bir bilgiye ulaşamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 162. merhabalar 4 yildir ozel sektorde calisiyorum dozum izninden sonra 10*10*¹aylik raporlar aldim son rapor bitiminde isveren tarafindan cikisim yapilmis haber verilmeden 1bucuk ay sonunda bilgi veriliyor bana 10gun sonrada ise cagiriliyorum haberim bilgi verilmeden isten cikis yapilmam ve 1bucuk ay sonra haber vermeleri durumunda napabilirim nereye basvurabilirim

 163. Merhaba,
  Doğumdan 8 hafta önce doğum iznine ayrılmıştım
  Doğumdan sonraki 8 haftam bitecek ve biter bitmez işe dönebilecek durumdayım.
  Ancak İşverenim beni iznim biter bitmez işten çıkaracağını bildirdi.
  Son 3 yılda sağlık raporlu olduğum 3 gün vardı o ay sgk pirimimi işverenin eksik yatırmıştı. Bunun haricinde bu 16 haftalık doğum izninde çalışmadım. Geri kalan süreyi kesintisiz çalışmıştım.
  İşsizlik ücreti alabilir miyim ve alabilirsem kaç ay maaş alabilirim.

  1. Merhaba. Raporlu olduğunuz ya da ücretsiz izinli olduğunuz günler bile işsizlik maaşı almanız engel olmaz. Önemli olan, kanunun öngördüğü süre kadar kesintisiz işverenle iş akdinizin devam etmiş olmasıdır.

 164. Merhabalar ben 1 ay sonra doğum iznine cikacam bebeğim doğduktan sonra ise gitmesem bana doğum parası verirlermi teşekkür ederim

 165. Merhaba eşim özel bir kurumda öğretmen şu an 29 haftalık hamile, 32.haftada çalışabilir raporu almayı düşünüyoruz kurumu ile sözleşmesi 1 Ekim 2020 tarihinde bitiyor. Ongorulen doğum 16 Ağustos,Doğum izni bitişi sözleşme bitiş tarihininden sonraki tarihe sarktiginda iş veren eşimi işten çıkarırsa işsizlik maaşından faydalanabilir mi cevaplarsanız sevinirim.

 166. Merhaba ben yeni doğum yaptım ama çocuğuma bakacak kimse olmadığı için işden çıkartılmatı talep etti bu durumda işsizlik ödeneğinden yararlanabiliyormuyum

 167. Merhabalar. Ben eylül 16 2019 da doğum yaptım 6 ay da ücretsiz iznimi kullanıyorum ve normalde annem kızıma bakicakti ama çalışıyor ve yerine kimseyi bulamıyorlar kızıma bakıcam kimse olmadığı için işten çıkmak zorundayim bu gerekçeyle işsizlik maaşı alabilirmiyim acaba cevabınız için simdiden teşekkürler

  1. Merhaba, keşke size olumlu cevap verebilseydim; ancak bu gerekçeyle ayrılan bir işçi kıdem tazminatı hak edemeyeceği gibi işsizlik maaşı da alamayacaktır.

 168. Merhaba ben 1 yıllık sözleşmeli çalışıyorum isverenim beni iskur üzerinden ise aldı 3 aylik sigortami İşkur genel sağlık sigortası üzerinden yatırdı. Sonra sigortami başlattı 3 ay sigorta primi odedikten sonra koronadan dolayı işsizlik odeneginden yararlandirdi ve primlerimi yatirmadi sozlesmem eylülde bitiyor dogumum agustosta ve doğum öncesi raporumu aldım doğumdan sonra da 8 haftalik raporumu alacağım peki işsizlik maasimi nasıl alabilirim bellirli sürekli hizmet akdinin sonlanmasiyla işsizlik maaşı alabilirmiyim

 169. Merhaba, 20 haftalık hamileyim işten çıkarıldım. Tekrardan bir işe başladım. (İşten çıkarıldığım ve işe başladığım tarih arasında 20 gün var.) İşverenim doğum iznimden sonra işten çıkartacağını söyledi. Doğum sonrası 120 günü tamamlamıyorum fakat son 3 yıl içerisinde 800 gün primim bulunmakta. Ben doğum sonrası işsizlik maaşından yararlanabilir miyim?

 170. MERHABALAR BEN DOĞUM YAPTIKTAN SONRA TAM 1 AY KADAR DAHA ÇALIŞTIM FAKAT BEBEĞIME BAKAN OLMADIGI IÇIN İŞİ BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM İSTIFA DILEKÇESI YAZIP İMZALADIM İŞSİZLIK MAAŞI ALABILIR MIYIM SANIRIM İŞVERENE BAĞLIYMIŞ ÇIKIŞLA ALAKALI BI KOD GIREBILIRMIS MUHASEBECI ÖYLE SOYLEMIŞTI DAHA 1 GÜN OLDU ISİ BIRAKALI ALABILIR MIYIM ISSIZLIK MAASINI

  1. Maalesef istifa yazan işçi işsizlik maaşı alamaz.
   Kendisinden bu konuda kesilmiş olan primler de elektrik/yol/su/köprü olarak devlete kalır…

 171. Merhaba ben hicran yetim 16.09.2020 tarihinde dogum yaptim ve 25.11.2020 tarihinde rapor bittisdir ..cocuguma bakacak kimsem yok bu durumda iscilik maas almam icin isyerine nasil bi gerekce gostermem gerekiyor yardimici olabilirmisiniz…

 172. Ben 2015 mart ayında hamileyidim fakat sigortada girdi çıktı olmuş hamileyken dogum iznim bitince anlaşmalı Bi şekilde işten çıktım fakat ihbar tazminatı almadım şimdi firma talep etsem alabilirmiyim çünkü ben sigorta giriş çıktı olduugnu bilmiyordm bunun için ne yapmalıyım

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.