Doğum izninden sonra işi bırakmak mümkün mü?

Doğum izninden sonra iş bırakılabilir mi?

Doğum izni ya da analık izni; doğum yapan işçiye verilen bir izin türüdür. Bu izinde anne işçi çalışmamakta ve SGK’dan iş göremezlik ödeneği almaktadır. Doğumdan önce ve sonra verilen analık izninin bitiminde ise işçi işine döner ve çalışmaya başlar. Peki ama işçi, anne olduğu için artık çalışmak istemezse ne olur? Doğum izninden sonra işten ayrılma mümkün müdür?

Reklam

Doğum izni ya da analık izni

Doğum izni olarak da bilinen analık izniyle ilgili daha önce bir yazı yazmıştım. Kısaca özetlemek gerekirse; kadın işçinin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta analık izni kullanma hakkı vardır. Çoğul gebelik varsa doğum öncesi izin süresi 10 hafta olmaktadır. Ayrıca doktor onayı varsa, doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışılabilir ve izin kullanılmayan süreler de doğum sonrasına eklenir.

Haklı nedenle fesih

İşçi elbette dilediği zaman işi bırakabilir. Bunun önünde kanuni bir engel yoktur; ancak sebepsiz yere işi bırakmak başta kıdem tazminatı olmak üzere birçok hakkın yitirilmesine neden olmaktadır. O halde burada önemli olan işten ayrılıp ayrılmamak değil, nasıl ayrılmış olunduğudur. İşçinin haklı nedenle fesih haller ise İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılmıştır. Bu maddeye baktığımızda ise analık izni sonrası ile ilgili bir hüküm görememekteyiz.

Doğum izni bitiminde kıdem tazminatı alarak işten çıkılabilir mi?

24üncü maddede buna ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır. İlk bakışta, doğum yapmış ve çocuğuna bakmak bir annenin bu isteğinin makul olduğu düşünülebilse de, İş Kanunu bakımından böyle bir haklı ayrılış gerekçesi yoktur. Doğum izni bittikten sonra işten ayrılacak olan işçi kıdem tazminatı hakkını yitireceğini bilmelidir.

Doğum izni sonrası işsizlik maaşı

İşsizlik maaşı almak için hangi şartların taşınması gerektiğini daha önce açıklamıştım. Bu şartlardan birisi de, işçinin işten ayrıldığı tarihten önceki son 120 gün boyunca kesintisi sigortalı olmasıydı. İlk bakışta, doğum nedeniyle analık izninde olan ve rapor parası alan işçinin, sigortası yatırılmadığı için bu 120 gün şartını taşımadığı düşünülebilir.

Ancak bir başka yazımda da anlattığım üzere, bazı hallerde işçinin sigorta primi yatırılmamış olsa da, son 120 gün açısından bunlar dikkate alınmamaktadır. İşte bu hallerden birisi de işçinin sağlık raporu almış olmasıdır. O halde, işsizlik maaşının aradığı diğer şartlara sahip olan ve analık izninde bulunan bir işçi işten ayrıldığında, son 120 gün sigorta primi yatırılmamış olsa da, sanki yatırılmış gibi değerlendirilecek ve bu işçiye işsizlik maaşı bağlanabilecektir.

Ama burada, işçinin analık izninin bitiminde kendi isteğiyle işten ayrılması; yani istifa etmesi halinde işsizlik maaşını hiçbir şekilde alamayacağını hatırlatmak isterim.

SONUÇ

analık izni işi bırakma

Doğum izni bittikten sonra artık işyerinde çalışmak istemeyen bir anne, başka bir gerekçe göstermeksizin işe gitmezse kıdem tazminatını kaybedecektir. Hatta ihbar sürelerine uymazsa, ihbar tazminatı ödemek zorunda bile kalacaktır. Bu anne işsizlik maaşı da alamayacaktır. (İşveren tarafından çıkarılırsa alabilir.)

Doğumdan sonra çalışmak istemeyen annelere tavsiyem ise önce 6 aya kadar ücretsiz izin almalarıdır. İşveren bu izni vermek zorundadır. Sonrasında ise yarı zamanlı çalışma talebinde bulunulabilir ki bu talebin de kabul edilmesi zorunludur. Son olarak da, bu iki hakkın kullanımının ardından, çocuk ilkokul çağına gelene kadar kısmi süreli çalışma talebinde bulunulabilir.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

12 Yorum

 1. Selamlar,

  Eşim 8+8 hafta olan izni kullandı. Ardından da 6 ay ücretsiz iznini kullanıyor.
  Sonrasında talebimiz üzere iş yeri ile anlaşarak işten çıkarılmak istememiz halinde işsizlik maaşı alabilir miyiz.
  Yanlız ücretsiz izin aşamasında haliyle son 6 ay sigortamamız yok ama bu 6 öncesinde sigortamız 2 yıldır full var.
  işten iş yeri ile anlaşarak bizi çıkarmasını isteyerek işsizlik maaşı alabilirmiyiz.
  Teşekkürler.

 2. Merhaba benim sorum şu ben geçen haziran ayında doğum yaptım ücretsiz izinde kullandım ve bir buçuk aydır yarı zamanlı calisiyorum ben işten çıkarılan işsizlik maaşını alabilirmiyim

  1. Sema hanım, işten ayrıldığınız tarihi itibariyle geriye dönük son 120 gün kesintisiz sigortalı olma şartını taşımanız gerekir.

 3. merhabalar eşim 2 aylık hamile 32. haftada doğum iznine ayrılmayı düşünüyor yaklaşık 3 yıldır çalıştığı firmada sözleşmesi 7 eylül 2018 tarihinde bitiyor fakat doğum izninde işten çıkarma gibi bir durum olabilir diyor. yukarıda verdiğiniz bilgiye istinaden doğum iznine ayrıldığı tarih ağustos ayının 2. haftasına denk gelecek sözleşmesi bitmeden ve doğum izninde iken işine son verilirse doğum raporundan dolayı doğumdan önceki 8 ve sonraki 8 haftalık iş görmezlik ödeneğini alması mümkün mü ve birde sözleşmesi bitmeden doğum izni içerisinde işten çıkarılırsa işsizlik maaşına başvurabilir mi eşim vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Eşinizin son 120 gününde, raporlu günler harici sigorta boşluğu olmazsa ve son 3 yılda da en az 600 gün primi varsa, işsizlik maaşı alması pekala mümkündür. Doğum iznindeyken işine son verilirse, SGK 10 gün daha rapor parası ödemekte ve sonrasını ise ödememektedir.

 4. Doğumdan sonra 6 ay ücretsiz iznimi kullandım ise başladım yarı zamanlı çalışmadan faydalanabilirmiyim daha sonra kısmı süreli olandan da

 5. iyi günler. ağustos un sonu eylül başı doğumum var ve ben çalışmak istemiyorum daha sonra. iş yerim ile o durumu konuşabilirim. çıkış da sorun olmaz ama ben ne zaman çıksam daha iyi onu hesaplayamadım. izin de kullanmazsam haziran gibi çıkıp hem doğum parası hem işsizlik alabilir miyim? ya da ağustos da çıkıp mı işsizlik alsam? bu konuda nasıl hesaplamalıyım bilemedim. haklarımı kaybetmemek için.

  1. Zeynep hanım, işten siz ayrılacaksanız, nasıl işsizlik maaşı almayı düşünüyorsunuz?

 6. iyi günler.eşim 13 aydır çalıştığı işyerinden 01.02.2018 itibari ile işten çıkartıldı ve şuanda eşim 4aylık hamile tekrar yeni bir işe başlasa 16 haftalık doğum izni ve doğum parasından faydalanabilirmi ve mevzubahis olan 16 haftadan sonra tekrar işten çıkartılırsa işsizlik maaşına başvurup bu maaşı hakedebilirmi.

  1. Merhaba. Eşiniz tekrar işe başlarsa elbette 16 haftalık rapor parasından faydalanabilir. İşsizlik maaşı ise birçok değişkene göre farklı sonuç verir. İşsizlik maaşı alma şartlarını açıkladığımız şu yazıya göz atmanızı öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.