Doğum sonrası işe başlama dilekçesi

doğum sonrası eşit davranmama

Doğum sonrası işe başlama

Doğum yapan kadın işçinin sahip olduğu hakları şu yazımda açıklamıştım. Bunlarda birisi de doğum sonrası ücretli izindir.

Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olan bu izin; doktor raporu olması ve işçinin de talep etmesi durumunda doğum sonrasına da aktarılabilmektedir. Ancak doğum sonrasına aktarılan izin 5 haftayı geçememektedir. Ayrıca çoğul gebelik halinde de, doğum öncesi izin süresine 2 hafta daha eklenmektedir.

Doğum sonrası bu ücretli iznini tamamlayan işçi işe başlarken kurumuna bir dilekçe vermeli ve işe başlamasını resmileştirmelidir. Aşağıda yer alan dilekçe doğum sonrası ücretli izin dönüşü ile ilgili olup eğer işçi ücretsiz izne ayrılmış ve bunun ardından işe dönüyorsa, dilekçedeki “ücretli izin” kelimeleri yerine “ücretsiz izin” yazılarak yine bu dilekçe kullanılabilir.

Doğum sonrası işe dönüş dilekçesini inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

İşyeri çalışan memnuniyeti anketi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İndirmek için tıklayın.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.