Doğum sonrası yarı zamanlı çalışma nasıl olur?

Doğum sonrası yarı zamanlı çalışma

Doğum yapan kadın işçinin sahip olduğu haklardan birisi de yarı zamanlı çalışmadır. İş Kanunu kadın işçiye özel birçok hüküm getirdiği gibi, doğum yapan işçiyi özellikle koruma yolunu seçmiştir. Bu anlamda, yarı zamanla çalışma da 2016 yılında mevzuatımıza girmiştir.

Doğum sonrası kadın işçinin hakları

Önce genel olarak doğum yapan işçinin haklarından kısaca bahsetmek istiyorum. Gebe işçinin doğumdan önce 8 hafta ve sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli analık izni bulunmaktadır. İşçi isterse ve doktor da onay verirse, doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabilir ve kullanamadığı süreleri doğum sonrasına ekleyebilir.

Bunun dışında doğum yapan kadının günde 1,5 saatten az olmamak kaydıyla süt izni hakkı da vardır. Ayrıca anne ve babadan her hangi birine, şartları varsa, çocuk ilköğretim çağına gelene kadar kısmi süreli çalışma hakkı da verilmiştir.

Doğumdan sonraki yarı zamanlı çalışma nasıl olacak?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, burada bahsedilen yarı zamanlı çalışma bir tür ücretsiz izindir. Bunun şartları ise şöyledir:

 • Kadın işçi doğum yapmalıdır
 • Çocuk hayatta olmalıdır
 • 16 haftalık ücretli analık izni tamamlanmış olmalıdır

Ayrıca 3 yaşını doldurmamış çocuk evlat edinen erkek ya da kadın da bu haktan faydalanabilmektedir.

Yarı zamanlı çalışmanın esasları neler?

doğum sonrası yarım gün çalıma

İşçi yarı zamanlı çalışma isterse, haftalık normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışmaktadır. Burada net ve kesin bir oran belirtilmiştir. İşçinin seçimlik hakkı bulunmamaktadır. Örneğin işçinin haftalık çalışma süresi 45 saat ise, işçi 22,5 saat çalışacaktır. İşçinin bunun yerine 25 saat ya da 30 saat çalışmayı istemesi mümkün değildir.

İşçiye bu hak birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün ve üçüncü doğumda 180 gün boyunca tanınmaktadır. Dördüncü ve sonraki doğumlarda bu hak kullanılamamaktadır. Çoğul gebelik söz konusuysa bu sürelere 30 gün eklenmelidir. Ayrıca çocuk engelli olarak dünyaya gelmişse, her doğumda süre sabit bir şekilde 360 gün olarak uygulanacaktır.

SONUÇ

Doğum yapan işçi ücretli analık iznini tamamladıktan sonra isterse, yukarıda belirtilen süreler boyunca çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecektir. İşçi bu durumda, yarım maaş alacaktır. Bu hakkın kullanılması konusunda işverenin takdir yetkisi yoktur, işçinin bu konudaki talebinin muhakkak kabul edilmesi gerekir.

Yarı zamanlı çalışan işçiye, eksik kalan ücreti İŞKUR tarafından ödenmektedir. Yarım çalışma ödeneğini açıkladığımız bu yazıya da göz atmanızı öneririz.

 

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

23 Yorum

 1. Merhabalar,
  Sitemize gelen sorulardan biri olan emzirme izni ile ilgili soru soran bir üyemiz, sitenizde yer alan “Bunun dışında doğum yapan kadının günde 2 saatten az olmamak kaydıyla süt izni hakkı da vardır. ” cümlesini öne sürerek bir takım sorular sormuştur. Yukarıda belirtilen ve yorumumuzda da alıntılanan durumun düzeltilmesi gerekmektedir. süt izni konusu;
  “doğumdan sonra işçilere 1 yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde 1,5 saatlik süt izni verilir.” şeklinde düzeltilirse daha yararlı olacaktır.
  soru soran üyemiz vasıtası ile sitenizi kısaca inceledik. Emeklerinize ellerinize sağlık çok faydalı bir çalışma olmuş. Yazılarınızın ve başarınızın devamını dileriz.

  1. Evet, haklısınız. Gözümden kaçmış, doğrusu 1,5 saat olacak. Bu değerli katkınız ve iltifatınız için çok teşekkür ederim.

 2. dogum yapan anne ye cocuk okul cagına kadar yarı zaman lı çalışmak isterse nasıl bir yol izlenmeli
  annne parasını nerden alaçak

 3. Merhaba 2.cocukta 4 ay sure ile yarim gun calisip tam maas alacagi konusunda, bir sorum olacakti bu sure 8 haftalik rapor bitiminde baslayacak fakat, 6 ay ucretsiz izinden sonra bu 4 aylik hak olarak devam edilebilirmi acaba yoksa ucretsiz izin kullanmadanmi baslatmak gerekiyor teşekkürler

  1. Sorunuzun kesin bir cevabını vermek zor. Ancak kanun metninde “analık izninin bitiminden itibaren” demekte. Kanaatimce, 8 haftalık raporun bitiminin ardından ücretsiz izin kullanmadan yarı zamanlı çalışmaya geçmek gerekmektedir.

 4. Merhabalar ben dogum yaptim ve 6 aylik ucretsiz iznimi kullanmaktayim suanda calismama 2 ay kaldi suanda işe baslasam yarim gün calisip tam maas alma hakkindan yarralanabilirmiyim şimdiden teşekkürler

 5. Merhaba,kızım 11 aylık.izinlerim bitti ve ise başladım.okul cağına kadar yarim gün çalışma hakkından faydalanmak istiyorum.ben sskliyim,esim bağkur kendi isi var.bu izni almam mümkün mu,eşimde mı sskli olmalı.ve bu izinde haftalık çalışma saatinin yarısı olmak zorunda.

 6. MERHABALAR
  DOĞUM RAPORU BİTTİKEN SONRA HASTALIK RAPORU ALMAMIZ YADA ÜCRETSİZ İZİN ALDIĞIMIZ TAKDİKTE BU YARI ZAMANLI ÇALIŞMAYI TALEP EDEBİLİYORMUYUZ?
  İŞVEREN VE İŞÇİ KABUL ETTİKTEN SONRA TOPLU HALDE SÜT İZİNLERİNİ KULLANIRSA YADA ÜCRETLİ YILLIK İZİN KULLANDIKTAN SONRA TALEP EDEBİLLİYOR MU?
  ( BU DURUMLARI YARI ZAMANLI ÇALIŞMAYA UYMUYOR İSE BUNLARI YARI ZAMANLI ÇALIŞMADAN SONRA KULLANABİLİR Mİ?)
  1.ÇOCUKTAN SONRA 60 GÜN YAZILAN SÜRE NASIL HESAPLANIYOR?YANİ AYDAN 15 GÜNDEN TOPLAM 4 AY MI ÇALIŞALI YOKSA 2 AY İÇİNDE 15 GÜNLÜK MÜ ÇALIŞMALI?
  CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba. Analık izninin bitiminden itibaren 1 ay içinde başvurmanız gerekir. Ama sağlık raporu mücbir bir sebep olduğundan, rapor alınmışsa, bu sürenin sonuna da başvurulabilir. Mücbir bir sebebiniz yoksa, analık izninin bitiminden itibaren 1 ay içinde başvurmanız gerekir.

 7. 1.ÇOCUKTAN SONRA 60 GÜN YAZILAN SÜRE NASIL HESAPLANIYOR?YANİ AYDAN 15 GÜNDEN TOPLAM 4 AY MI ÇALIŞALI YOKSA 2 AY İÇİNDE 15 GÜNLÜK MÜ ÇALIŞMALI?
  CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Nazike hanım, 60 gün boyunca, çalışma süreniz neyse, onun yarısı kadar çalışmalısınız.

 8. Mrb. 2 farkli sorum olucak? Birincisi;Ben analik iznimi kullandim. Is yerimden 4 ay daha ucretsiz izin talep ettim suan ucretsiz iznimin bitmesine 35 gun kaldi. Bebegim henuz benden ayrilmaya hazir deil. Is yerinden daha bska nasil bi talepte bulunabilirim. (Sut izni haricinde)
  Ikincisi; is yerinde cikis alsak issizlik maasina basvursak dogum sonrasi kullandigim ucretsiz izin issizlik sartlarini etkiler mi?

 9. Merhaba doğum sonrası yarım gün çalışmaya başlayacağım ancak iş yeri beni işten çıkarttığında normal brüt maaşım üzerinden mi tazminatı mi öder yoksa yarim brüt maaş üzerinden mi öder konuya ilişkin bilgi ve görüşlerinizi rica ederi. Tşk. Syg.

  1. Ömür hanım, kıdem tazminatınızın normal aylık brüt ücretiniz üzerinden ödenmesi gerekir.

 10. Merhaba, doğum sonrasi yari zamanlı çalışıyorum, bu süre içerisinde işten çıkarılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim, sigorta primimin yarısını İŞKUR ödüyor çünkü. Yada bu süre bitince mi işten çıkarılmam gerekiyor ona göre idare etmelerini isteyebilirim

  1. Zeliha hanım kanaatimce almanız gerekir. Ama sigorta priminiz aylık kaç gün üzerinden yatırılıyor? En doğru bilgiyi ise İşkurdan alabilirsiniz.

 11. Merhabalar,
  Doğum yapılan süre sonrasındaki ücretli ve ücretsiz izinlerin kullanımının bitimine bir ay kala kısmi çalısma konusunda işverene verilen dilekçenin kabul edilmemesi durumunda şirketimin beni çıkarıldı yönünde fesih yapmasımı gerekir.
  Kısmı çalışma talebi sebebiyle tazminatsız olarak iş akdimi feshedebilirmi?

  Şimdiden Teşekkürler

  1. Merhaba. Siz kısmi süreli çalışma talebinde bulundunuz diye mi? Böyle bir gerekçeyle işveren haklı fesih yapamaz.

   1. Merhabalar,
    Evet. kısmi süreli çalışma talebini reddettiği için haklarımı kıdemimi bana ödemesi gerekiyormu? İşten çıkarılma gösterme durumunda Doğum iZni ve ücretsiz izin dönüşü olması sebebiyle işsizlik ödeneği alabilmem mümkün mü ?
    Şimdiden teşekkürler

    1. İzlemeniz gereken yolu tamamen yanlış anlamışsınız. Siz kısmi süreli çalışma talebinde bulunursanız ve işveren de hakkınız olmasına rağmen size bu hakkı vermezse, bu durumda haklı fesih yapma hakkı size ait olur. Kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Ancak işsizlik maaşı, işverenin SGK’ya bildireceği çıkış koduna bağlıdır ve bu konuda işveren farklı kod bildirirse, dava açarak işsizlik maaşınızı almanız ancak mümkün olabilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.