Doğum yapan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Doğum yapan işçinin kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı alma şartlarını daha önceki bir yazımda ayrıntılı olarak anlatmıştım. Bu yazıdan da görüleceği üzere; işçinin kıdem tazminatı alması her durumda mümkün değildir. Bu, ancak belli şartların bir araya gelmesiyle mümkün olur. O halde; işçinin doğum yapması da, kıdem tazminatı alabileceği hallerden birisi midir?

Reklam

Kıdem tazminatı alma şartları

Öncelikle kıdem tazminatının hangi hallerde alınabileceğini kısaca açıklamak isterim. Bunun ilk ve en önemli şartı, işçinin işyerindeki kıdeminin en az bir yıl olmasıdır. Bunun dışında; işçinin iş akdinin, kıdem tazminatını alabilecek şekilde sona ermesi gerekmektedir. Bu halleri bu yazıda tek tek sayamamakla birlikte, işçinin doğum yapması konusunu detaylı olarak inceleyebiliriz.

Doğum yapan işçi

Doğum yapan işçinin birçok hakkı vardır. Bunların başında doğumdan önce ve sonra alabileceği ücretli doğum izinleri vardır. Ayrıca bu sürelerini bitimini müteakip işçi, altı aya kadar ücretsiz izin de alabilecektir. Yine bebek bir yaşına gelen kadar, annenin günde bir buçuk saat süt izni de bulunmaktadır. Hatta yapılan son değişikliklerle birlikte; doğumdan sonra kullanılan ücretli ve ücretsiz izinlerin bitiminden itibaren, ebeveynlerin çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar kısmi süreli çalışma hakları da vardır.

Evlilik halinde kıdem tazminatı

İşçilerin, doğum sonrası kıdem tazminatı alabileceklerini düşünmelerinin ana nedeni evlilik nedeniyle alınan kıdem tazminatıdır. Bildiğiniz üzere kadın işçi evlendikten sonraki 1 yıl içerisinde işten ayrılırsa, kıdem tazminatını alma hakkına sahiptir. Bu konuda aranan tek şart, kadın işçinin o işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır.

Doğum sonrası kıdem tazminatı yok

isci dogum yaparsa kidem tazminati alabilir mi

Ancak İş Kanununda, doğum yapan işçiye tanınmış bir kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır. Yani işçi, sadece doğum yaptığı için işten ayrılırsa kıdem tazminatı hakkını yitirecektir. Doğum yapmanın ancak dolaylı olarak kıdem tazminatı alınmasına katkısı olabilir. Şöyle ki; işçinin doğum yapması sonucunda “ işin yapılmasının, işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli oluşturduğu” sağlık raporuyla kanıtlanabilirse; işçi İş Kanununun 24/1-a maddesi gereğince işten ayrılarak kıdem tazminatını talep edebilir.

SONUÇ

Kadın işçinin doğum yapması tek başına, işçinin kıdem tazminatı alması için bir neden değildir. Ancak doğum sonrası oluşan özel bir durum nedeniyle; yapılan işin işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlike oluşturduğu sağlık raporuyla belgelenebilirse, bu durumda kıdem tazminatı alınabilecektir.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

18 Yorum

 1. Mustafa bey 4 sene 1 ay 1 gun bir firmada calistim bu seneler icinde 2 dogum yaptim analik izni yani rapor kullandim bunlar kidem tazminatindan dusulur mu bir de ne kadar tazminat alabilirim bunu kime hesaplattirabilirim

  1. Merhaba. Bu konuda ne yazık ki bir görüş birliği yok. Ama sizin durumunuzda 6 hafta artı + 6 hafta yani 12 haftaya kadar rapor sürelerinin kıdem tazminatına dahil edilmesi, bunun üzerindekilerin dahil edilmemesi gerektiği genel olarak kabul edilmektedir.

 2. Merhaba, bir firmada 2 senedir çalışıyorum 21 eylül 2017de evlendim ve 13 ağustosta bebeğim doğucak. Doğumdan sonra çalışmak istemiyorum ama kıdem tazminatı alabilmem için 1 yıl içinde işten ayrılmam gerekmekte. Sizce doğumdan sonra eylüldemi işi bırakırsan daha karlı olurum yoksa doğum izni süt izni 6 ay ücretsiz izinlerimden sonra ayrılırsammı benim için ücret anlamında daha karlı olur şimdiden teşekkürler.

  1. Ceren hanım fazla seçeneğiniz olduğunu zannetmiyorum. En geç 20 Eylül 2018 tarihine kadar ayrılmazsanız, bu hakkınız yanacaktır.

 3. Mustafa bey merhaba ; 5 senedir bir şirkette çalışıyorum ,ve hiçbir hakkımı almadım. 2 ay önce doğum raporum bitti ve doğum raporum bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin hakkımı kullanmak istedim kabul etmediler , ve hakkımda 3 gün üst üste işe gelmedi diye tutanak tutmuşlar , bende bi süre önce bimer üzerinden şikayet ettim, ancak hala ssk çıkışımın yapılmadığını öğrendim , ve şuanda şirket le hiçbir bağım bulunmamaktadır, bana neler yapmam gerektiğini söyleyebilirmisiniz.

  1. Merve hanım, bana kalırsa bir an önce ihtarname gönderin ve işe neden gitmediğinizi açıkça belirterek haklarınızı talep edin. Aslında, bu işlemi daha önce yapmalıydınız. Yine de geç kalmış sayılmazsınız.

 4. merhaba 6 yıldır bı fırmada calısmaktayım ve dogum nedeni ile işten ayrılacagımı beyan ettim bu mayıs da doktor raporu ıle işten ayrılacagım bu durumda iş yerınden tazmınat veya dogum parası alabılecekmıyım acaba

  1. Merhaba. Doğum nedeniyle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Doğum parası almak içinse analık iznine ayrılmayı beklemelisiniz. Analık iznine ayrılmadan işten ayrılırsanız, geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası da alamazsınız.

   1. ihbar tazminatı alabılıyormuyum bırde içeride yıllık izin hakkım bulunmaktadır izine cıkmadan doktor raporunu alır ıs yerıme verırısem ızın ücretini alabiliyormuyum acaaba

    1. Yıldız hanım ihbar tazminatı da alamazsınız. İçeride biriken yıllık izin ücretlerinizin ise ödenmesi gerekir. Eğer işten ayrılmadan doğum öncesi 8 haftalık raporu alabilir ve başlatırsanız evet, rapor parası alabilirsiniz.

 5. Merhaba ben 20 temmuz 2016 evlendim hamileyim şuan doğum iznim 10 temmuz da bitiyor 6 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım doğum iznim biter bitmez işden ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim ??

 6. Merhabalar ben 5 aydir doğum yaptim yanlız bebeğim huzursuz olduğu için işten ayrilmak zorundayım yaklaşık 3 yıldır çalışmaktayım aynı magazada bu durumda Tanzimat alabilirmiyim işten ayrılırsam

 7. Merhabalar kurumsal bi mağazada satis danismani olarak çalışmaktayim calisma saatlerim 09.30 18.00 ve 13.30 22.00 olarak vardiyali bi sekilde calisyorum suan 6 aylik hamileyim ve isyerinde bana karsi mobing uygulaniyor ve agir iste calistiriliyorum iki kere 10 gun izin kullanmadan calistirildim kendi istegimle istifa edip mahkemeye versem tazminat alabilirmiyim.

  1. Tazminat konusu mahkemenin takdiri olacaktır. Mobbing elbette bir haklı fesih nedenidir; ancak ispat edilmesi gerekir. Takdir sizin.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.