Doğum yapan işçinin analık izni

Kadın işçinin doğum izni hakkı

Hamile ya da bir başka deyişle gebe işçi, her şeyden önce hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı bakımından korunması gereken çalışanlardandır. İş Kanunu da bu fikirde olduğundan, gebe işçilere yönelik ve onların lehine bir takım düzenlemelere yer vermiştir. Bunlardan biri de hamile işçinin ücretli izin hakkıdır.

Gebe işçi kimdir?

Gebeliğin ne olduğunu elbette herkes bilmektedir. Ancak konumuz bakımından gebe işçi, gebeliği doktor raporuyla sabit olan işçi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla hamile olduğu anlaşılan bir kadın işçi, bu durumu işyerine bildirdiği andan itibaren artık gebe işçi muamelesi görecek ve lehine yapılan düzenlemelerin tamamından faydalanacaktır.

Burada önemli olan nokta, işçinin hamile olduğunu işyerine yazılı olarak bildirmiş olması ya da işverenliğin bu durumun farkında olduğunun kanıtlanabilecek olmasıdır. Aksi takdirde, ne işverenin gebelikten haberdar olduğu ne de işçinin gebeliğini işyerine bildirmediği bir durumda; işverenliğin hamile işçilere özel düzenlemeleri işçiye uygulaması beklenemez. O nedenle, hamile işçilerin bu durumu mümkünse bir yazıyla işverenliklerine bildirmelerinde fayda bulunmaktadır.

Hamile işçinin analık izni kaç hafta?

İşçilerin refakat izni hakkı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bu sorunun cevabı iki seçeneklidir. İşçinin tekil ya da çoğul gebelik durumuna göre cevap değişecektir. Şöyle ki; 4857 sayılı İş Kanununun 74üncü maddesine göre;

  • Kadın işçinin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır.
  • Çoğul gebelik durumunda doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir.

Ayrıca, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktor onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabilir. Bu durumda, işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. işçinin erken doğum yapması durumunda ise doğumdan önce kullanamadığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenerek kullandırılır. Doğumda ya da doğum sonrasında annenin ölmesi halinde, doğum sonrası kullanılamayan bu süreler baba tarafından kullanılır. 3 yaşını doldurmamış olan çocuğu evlat edinen eşlerden birisine ya da evlat edinene çocuğun aileye fiilen teslim edildiği tarihten geçerli olmak üzere 8 hafta analık hali izni kullandırılır.

Analık izni ücretli mi?

işçi ücretli bebek izni

Analık izni İş Kanunundaki ücretli izinlerden değildir. Yani, işçinin izne ayrıldığı ama maaşını işverenden almaya devam ettiği izinlerden değildir. Ancak buna rağmen işçi ücretinin bir kısmını alacaktır. İşçinin analık iznine ayrıldığı bu döneme ait ücreti SGK tarafından karşılanmaktadır. (İşçinin ücretinin 2/3’ü yani üçte ikisi SGK tarafından işçiye ödenir.)

SONUÇ

Doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta boyunca kadın işçi analık izni kullanma hakkına sahiptir. Eğer ikiz / üçüz gibi çoğul gebelik haller söz konusu ise doğum öncesi izin süresi 10 hafta olarak uygulanacaktır.

Belirlenen bu süreler boyunca doktor raporuyla çalışmayan işçinin ücretinin 2/3’ü ise SGK tarafından işçiye ayrıca ödenecektir. Bu sürelerde işveren tarafından işçisine ücret ödenmesi gerekmemektedir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. ozaman sgk dan ücret alınıcaktır bu acıdan gebe çalışan insan birçok hakkı var da peki çalıştığım yer bana ne belge vericek onu anlamadım ne istemeliyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.