Dünya Bankası temsilcilerinden SGK’ya ziyaret

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, Dünya Bankası Sosyal İçerme Program Lideri Heba Elgazzar başkanlığındaki heyeti Ankara’da kabul etti.

SGK Başkanı Bağlı sosyal güvenlik reformunu anlattı

SGK Başkanı Bağlı, Dünya Bankası heyetiyle heyetle yaptığı toplantıda, 1980’den bu yana Sosyal Güvenlik Reformunun Türkiye’de her zaman gündemde olduğunu belirtti.

Sosyal Güvenlik Reformu sürecini başarılı olarak tamamladıklarını söyleyen SGK Başkanı Bağlı, “Reformla gelen başarının devam ettirilmesi çok daha önemli. Sosyal güvenlik sisteminin aktüeryal dengelerinin de korunması ve mali sürdürülebilirliğinin gerçekleştirilmesi gerekir” dedi.

Bağlı, Dünya Bankası ve Uluslararası Çalışma Örgütü (UÇO) gibi uluslararası kuruluşların eleştirilerinin kendileri için önemli olduğunu belirtti.

sgk dünya bankası

Elgazzar SGK’dan destek istedi

Heba Elgazzar, Dünya Bankası’nın (DB) ortak çalışma yürüttüğü ülkelerde 4 yıllık dönemler ile Ülke Ortaklık Strateji Belgesi hazırladığını ve Türkiye Ortaklık Strateji Belgesinin hazırlanmasında SGK’nın desteklerini beklediklerini ifade etti.

İleriye dönük ortak çalışmalar gerçekleştirmek istediklerini belirten Elgazzar, Sağlıkta Dönüşüm Reformunun yanında Türkiye’nin Sosyal Güvenlik Reformunu başarıyla gerçekleştirdiğini, Dünya Bankası olarak benzer reformlar planlayan ülkelere SGK reformunu örnek olarak sunduklarını da vurguladı.

SGK ve Dünya Bankası işbirliği

Toplantıda ayrıca Dünya Bankası tarafından düzenlenecek olan ve 15 ayrı ülkeden uzmanların katılacağı teknik seminerde, SGK’nın sosyal güvenlik reformu hakkında sunum yapması kararı alındı. Uzun vadede reformun sonuçları, mali sürdürülebilirlik ve aktüeryal duruma dair birlikte çalışmalar yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.