Elden maaş ödenen işçi, bunu nasıl ispat edebilir?

Elden ödenen maaşın ispat edilmesi

Çalışma hayatındaki en önemli sorunlardan birisi de ücretin elden ödenmesidir. Bu genelde; maaşın bir kısmını elden vermek ya da fazla mesai, genel tatil gibi ücretleri elden ödemek şeklinde gerçekleşmektedir. Daha az vergi ve prim ödeme amacında olan işverenlerin bu davranışı, özellikle iş akdi sona eren işçi açısından bazı sorunları ortaya çıkarmaktadır. Peki dava aşamasında işçi, elden para aldığını nasıl ispatlayabilir?

Reklam

Elden ödenen ücretin sonuçları

Daha önce de yazdığım üzere işyerinde 5 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenlerin, işçilerine her türlü ödemeyi banka aracılığıyla yapmaları gerekmektedir. Ancak banka aracılığıyla ücret ödendiğinde, bu ödeme kayıt altına alındığından işverenler bazen elden ödemeyi tercih etmektedir.

İşçinin maaşı asgari ücret üzerinden gösterilmekte, bu kadarlık miktarı bankaya yatırılmakta ve kalan kısım işçiye elden ödenmektedir. Ya da işçinin fazla mesai ücretleri elden ödenmekte ve bordrolarda gösterilmemektedir.

İşçiler de çoğu zaman, çalışmaya mecbur oldukları için bu duruma ses çıkarmamaktadır. Ancak iş sözleşmesi sona erdiğinde durum değişmektedir. Çünkü işçinin en temel haklarında olan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ücret alacağı, fazla mesai alacağı ya da izin ücreti resmi maaş üzerinden hesaplanmaktadır. Halbuki işçi bu resmi maaştan daha yüksek ücret almaktadır. Çoğu zaman çözüm mahkemede aranmaktadır.

İşçi elden maaş aldığını nasıl ispatlayabilir?

elden-odenen-ucret-ispati

Bunun ispatının çok zor olduğunu biliyoruz. Adından da anlaşılacağı üzere elden yapılan bir ödeme zaten kayıtsız bir ödemedir. Ancak Yargıtay içtihatlarına baktığımızda, elden ödemelerin ispat edilebildiğini görüyoruz. Anlaşılır olması bakımından bunlar maddeler halinde sıralayalım:

 • Tanık ifadeleri çok önemlidir. İşçinin elden para aldığına tanıklık edebilecek diğer çalışanlar işçiye avantaj sağlar.
 • İşçinin fiilen yaptığı görev de önem arz eder. Eğer işçinin yaptığı iş nitelikli bir iş ise, mahkeme emsal işçi ücretini araştırmakta, varsa işçinin bağlı olduğu meslek odasından ücret sormaktadır. Buradan gelecek yüksek bir rakam, elden maaş alındığına önemli bir delil olacaktır.
 • İşçiye daha önce, örneğin banka kredisine başvurması için verilmiş ve gerçek maaşını gösteren bir belge de delil kabul edilir.
 • Gerçek ücretleri gösteren ve işyeri onaylı listeler, evraklar da işçiyi fayda sağlayacaktır.

SONUÇ

Elden maaş aldığı için iş sözleşmesini fesheden işçi, bu durumu mahkemede kanıtlayabilir. Elden alınan ücretin kanıtlanması durumunda ise hem kıdem tazminatı alınabilecek hem de işçinin tüm alacakları gerçek maaşı üzerinden hesaplanacaktır.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

30 Yorum

 1. merhabalar ben 13.10.2017 de bi işe basladım yılbasında sıgortadan cıkıs gırıs yaptılar habersız sonra bır toplantı yaptılar butun haklarınız mevcuttur cıkıs gırıs yapmamız bısey degıstırmedı dedıler halbukı tazmınat haklarımız dahıl bırcok konuda haklarımızın onunu kestıler ve bız calısmaya devam ettık mecbur oldugumuz ıcın ve 26.02.2018 de maaslarımızı gununde alamadıgımız ıcın tartıstık aynı zamanda fazla mesaı yaptırdıkları ıcın ve ogun ısten ayrıldım 15 gun onceden haber vermedıgım ıcın isveren 15 gunumu kesıceklerını ıddaa ettıler arastırdım devlet hakkı onlara saglıyor ıcerde 1 aylıgım bulunmakta ve calıstıgım bu sure ıcınde maasımı elden aldım banka yoluyla hıc almadım ban yardım olurmusunuz en azında bı yol gosterın hakkımı almak ıstıyorum

  1. Uğur bey, anlattıklarınıza göre işveren sizden 15 günlük ücretinizi kesemez. Çünkü siz haklı nedenle fesih yapmış durumdasınız. Keşke bu feshi, noter kanalıyla yapsaydınız. Bir an önce arabulucuya başvurarak hakkınızı aramanızı öneririm.

 2. Alınan prim veya ücret kağıta imza karşılığında teslim ediliyor bunun resmini çekip direk fesih edilirmi

  1. Merhaba. Bu önemli bir delil olur; ancak mahkemenin kesin kabul edeceğini ya da etmeyeceğini söylemem mümkün olmaz.

 3. merhabalar, birlik adı altında bir iş yerinde 14 aydır sigortasız ve aylık 1000 tl maaş ile günde 9 saat olmak üzere cumartesi günü de çalışmaktayım .. sgk ya şikayet ettim sigortamı geri aldım .. yalnız asgari ücretin altında ki maaşım ve mesai ücretimi nasıl alabilirim .. iş yerinde halen aynı şartlarda çalışmaktayım .. işe girerken maaşı 1000 tl kabul ederek girdim bunun benim için bir zararı olur mu ?

  1. Fatma hanım, öyle şey olmaz. İşçiye hiçbir şekilde asgari ücretin altında maaş ödenemez. Bunları almak için ise dava açmanız gerekir. Ya da işveren kendiliğinden öderse buna da gerek kalmaz.

   1. Merhaba ben suan calistigim yere 2002 de girdim ilk 2 yil sigortam yapilmamis ve o donem askere gidecegimden dolayi isten ayrildim ayrilmadan 1 ay once sigortam yapildi dondugumde tekrar ayni firmada calismaya basladim ve 7 yildir da yonetici olarak calisiyorum 2017 kasim ayindan sonra sigarta statusun de de yonetici olarak gorunuyorum daha oncesinde satis temsilcisi statusunde idim son 2 yildir aldigimiz maasin altinda bodrolara duzenli imza attim ancak oncesinde bodro imzasi yoktu ve calisma saatim sabah 9 aksam 9 dur hem fazla mesaimi hem fazla maasimi nasil ispatlarim ve sigorta statusunde yonetici olmamin bana artilari varmidir simdiden tesekkurler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.