Elden maaş ödenen işçi, bunu nasıl ispat edebilir?

Elden ödenen maaşın ispat edilmesi

Çalışma hayatındaki en önemli sorunlardan birisi de ücretin elden ödenmesidir. Bu genelde; maaşın bir kısmını elden vermek ya da fazla mesai, genel tatil gibi ücretleri elden ödemek şeklinde gerçekleşmektedir. Daha az vergi ve prim ödeme amacında olan işverenlerin bu davranışı, özellikle iş akdi sona eren işçi açısından bazı sorunları ortaya çıkarmaktadır. Peki dava aşamasında işçi, elden para aldığını nasıl ispatlayabilir?

Elden ödenen ücretin sonuçları

Daha önce de yazdığım üzere işyerinde 5 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenlerin, işçilerine her türlü ödemeyi banka aracılığıyla yapmaları gerekmektedir. Ancak banka aracılığıyla ücret ödendiğinde, bu ödeme kayıt altına alındığından işverenler bazen elden ödemeyi tercih etmektedir.

İşçinin maaşı asgari ücret üzerinden gösterilmekte, bu kadarlık miktarı bankaya yatırılmakta ve kalan kısım işçiye elden ödenmektedir. Ya da işçinin fazla mesai ücretleri elden ödenmekte ve bordrolarda gösterilmemektedir.

İşçiler de çoğu zaman, çalışmaya mecbur oldukları için bu duruma ses çıkarmamaktadır. Ancak iş sözleşmesi sona erdiğinde durum değişmektedir. Çünkü işçinin en temel haklarında olan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ücret alacağı, fazla mesai alacağı ya da izin ücreti resmi maaş üzerinden hesaplanmaktadır. Halbuki işçi bu resmi maaştan daha yüksek ücret almaktadır. Çoğu zaman çözüm mahkemede aranmaktadır.

Maktu ücret nedir? Günlük ücret nedir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İşçi elden maaş aldığını nasıl ispatlayabilir?

elden-odenen-ucret-ispati

Bunun ispatının çok zor olduğunu biliyoruz. Adından da anlaşılacağı üzere elden yapılan bir ödeme zaten kayıtsız bir ödemedir. Ancak Yargıtay içtihatlarına baktığımızda, elden ödemelerin ispat edilebildiğini görüyoruz. Anlaşılır olması bakımından bunlar maddeler halinde sıralayalım:

 • Tanık ifadeleri çok önemlidir. İşçinin elden para aldığına tanıklık edebilecek diğer çalışanlar işçiye avantaj sağlar.
 • İşçinin fiilen yaptığı görev de önem arz eder. Eğer işçinin yaptığı iş nitelikli bir iş ise, mahkeme emsal işçi ücretini araştırmakta, varsa işçinin bağlı olduğu meslek odasından ücret sormaktadır. Buradan gelecek yüksek bir rakam, elden maaş alındığına önemli bir delil olacaktır.
 • İşçiye daha önce, örneğin banka kredisine başvurması için verilmiş ve gerçek maaşını gösteren bir belge de delil kabul edilir.
 • Gerçek ücretleri gösteren ve işyeri onaylı listeler, evraklar da işçiyi fayda sağlayacaktır.

SONUÇ

Elden maaş aldığı için iş sözleşmesini fesheden işçi, bu durumu mahkemede kanıtlayabilir. Elden alınan ücretin kanıtlanması durumunda ise hem kıdem tazminatı alınabilecek hem de işçinin tüm alacakları gerçek maaşı üzerinden hesaplanacaktır.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Merhaba,
  Özel bir mimarlık ofisinde mimar olarak çalısmaktayım. Maaslarımızın bir kısmı elden bir kısmı ise bankaya yatmakta. Elden verilen kısmı için tarafımıza hiçbir şekilde makbuz verilmemekte.

  Şimdi ise ofisi küçültmek isteyen işveren ekim ayından itibaren çalışma saatini istanbul trafiğini bahane ederek 1 saat azaltacağını mail yoluyla bildirdi, ücretin bir kısmını elden aldıgımız için mail de hiçbir şekilde ücretin azalacağını bildirmedi fakat dün yapılan toplantıda ekim ayında ücretlerin aynı oranda azalacağını kasım ayında ve onu takip eden diğer aylarda hem ücret kesintisinin devam edeceğini hemde performansını beğenmediği insanları haftada 3 gün çalıstıracağını ve bunun yasal hakkı oldugunu söylüyor anlayacağınız insanlara tazminat vermeden mobing ile kendilerinin ayrılmasını istiyor.

  Bu konu hakkında neler yapabiliriz. hakkımızı nasıl arayabiliriz?

  İyi çalısmalar.

  1. Merhaba. Şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Hele ki resmiyetteki maaşınız azalmayacağına göre, işiniz daha da zor. Ancak ilerleyen zamanlarda işten çıkarılırsanız ya da ayrılrısanız, işte o zaman elden ödenen bu ücretleri gündeme getirebilirsiniz ve ispatlamaya çalışırsınız. Şu anda ise, eğer bu durumu kabul etmiyorsanız haklı fesih yapabilirsiniz; ancak dava aşamasında elden aldığınız ücretleri ispatlamanız gerektiğini unutmayın.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.