Elden maaş ödenen işçi, bunu nasıl ispat edebilir?

Elden ödenen maaşın ispat edilmesi

Çalışma hayatındaki en önemli sorunlardan birisi de ücretin elden ödenmesidir. Bu genelde; maaşın bir kısmını elden vermek ya da fazla mesai, genel tatil gibi ücretleri elden ödemek şeklinde gerçekleşmektedir. Daha az vergi ve prim ödeme amacında olan işverenlerin bu davranışı, özellikle iş akdi sona eren işçi açısından bazı sorunları ortaya çıkarmaktadır. Peki dava aşamasında işçi, elden para aldığını nasıl ispatlayabilir?

Elden ödenen ücretin sonuçları

Daha önce de yazdığım üzere işyerinde 5 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenlerin, işçilerine her türlü ödemeyi banka aracılığıyla yapmaları gerekmektedir. Ancak banka aracılığıyla ücret ödendiğinde, bu ödeme kayıt altına alındığından işverenler bazen elden ödemeyi tercih etmektedir.

İşçinin maaşı asgari ücret üzerinden gösterilmekte, bu kadarlık miktarı bankaya yatırılmakta ve kalan kısım işçiye elden ödenmektedir. Ya da işçinin fazla mesai ücretleri elden ödenmekte ve bordrolarda gösterilmemektedir.

İşçiler de çoğu zaman, çalışmaya mecbur oldukları için bu duruma ses çıkarmamaktadır. Ancak iş sözleşmesi sona erdiğinde durum değişmektedir. Çünkü işçinin en temel haklarında olan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ücret alacağı, fazla mesai alacağı ya da izin ücreti resmi maaş üzerinden hesaplanmaktadır. Halbuki işçi bu resmi maaştan daha yüksek ücret almaktadır. Çoğu zaman çözüm mahkemede aranmaktadır.

İşçi elden maaş aldığını nasıl ispatlayabilir?

elden-odenen-ucret-ispati

Bunun ispatının çok zor olduğunu biliyoruz. Adından da anlaşılacağı üzere elden yapılan bir ödeme zaten kayıtsız bir ödemedir. Ancak Yargıtay içtihatlarına baktığımızda, elden ödemelerin ispat edilebildiğini görüyoruz. Anlaşılır olması bakımından bunlar maddeler halinde sıralayalım:

 • Tanık ifadeleri çok önemlidir. İşçinin elden para aldığına tanıklık edebilecek diğer çalışanlar işçiye avantaj sağlar.
 • İşçinin fiilen yaptığı görev de önem arz eder. Eğer işçinin yaptığı iş nitelikli bir iş ise, mahkeme emsal işçi ücretini araştırmakta, varsa işçinin bağlı olduğu meslek odasından ücret sormaktadır. Buradan gelecek yüksek bir rakam, elden maaş alındığına önemli bir delil olacaktır.
 • İşçiye daha önce, örneğin banka kredisine başvurması için verilmiş ve gerçek maaşını gösteren bir belge de delil kabul edilir.
 • Gerçek ücretleri gösteren ve işyeri onaylı listeler, evraklar da işçiyi fayda sağlayacaktır.

SONUÇ

Elden maaş aldığı için iş sözleşmesini fesheden işçi, bu durumu mahkemede kanıtlayabilir. Elden alınan ücretin kanıtlanması durumunda ise hem kıdem tazminatı alınabilecek hem de işçinin tüm alacakları gerçek maaşı üzerinden hesaplanacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

75 Yorum

 1. Merhaba,
  Özel bir mimarlık ofisinde mimar olarak çalısmaktayım. Maaslarımızın bir kısmı elden bir kısmı ise bankaya yatmakta. Elden verilen kısmı için tarafımıza hiçbir şekilde makbuz verilmemekte.

  Şimdi ise ofisi küçültmek isteyen işveren ekim ayından itibaren çalışma saatini istanbul trafiğini bahane ederek 1 saat azaltacağını mail yoluyla bildirdi, ücretin bir kısmını elden aldıgımız için mail de hiçbir şekilde ücretin azalacağını bildirmedi fakat dün yapılan toplantıda ekim ayında ücretlerin aynı oranda azalacağını kasım ayında ve onu takip eden diğer aylarda hem ücret kesintisinin devam edeceğini hemde performansını beğenmediği insanları haftada 3 gün çalıstıracağını ve bunun yasal hakkı oldugunu söylüyor anlayacağınız insanlara tazminat vermeden mobing ile kendilerinin ayrılmasını istiyor.

  Bu konu hakkında neler yapabiliriz. hakkımızı nasıl arayabiliriz?

  İyi çalısmalar.

  1. Merhaba. Şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Hele ki resmiyetteki maaşınız azalmayacağına göre, işiniz daha da zor. Ancak ilerleyen zamanlarda işten çıkarılırsanız ya da ayrılrısanız, işte o zaman elden ödenen bu ücretleri gündeme getirebilirsiniz ve ispatlamaya çalışırsınız. Şu anda ise, eğer bu durumu kabul etmiyorsanız haklı fesih yapabilirsiniz; ancak dava aşamasında elden aldığınız ücretleri ispatlamanız gerektiğini unutmayın.

 2. Merhaba
  2 yıldır çalıştığım firma bu konuda sözlü anlaşmamıza rağmen maaşımı düşük göstererek gayri resmi tutarı elden ödüyor.Mimarım ve resmi gösterilen maaş Mimarlar Odası’nın belirlediği minimum tutarın da altında.
  25 gün sonra yaşım dolarak emekli maaşı almaya hak kazanacağım.Emekli olduktan sonra bir süre daha çalışmak zorundayım.İşvereni emekli olduktan bir süre sonra örneğin bir yıl sonra dava etme hakkım olabilir mi?.Ayrıca mahkemeyi kazanırsan bu emekli maaşıma olumlu yansır mı?
  Teşekkür ediyorum.

  1. Şule hanım merhaba. Emekli maaşınıza etkisinin olması için hem kıdem tazminatı vb. diğer alacaklarınız için ödenmeyen farkları tahsil etmek amacıyla dava açmanız hem de ayrıca hizmet tespiti için dava açmanız gerekir. Durumu mutlaka bir avukata danışmanızı öneririm.

 3. Merhaba;
  Yaklaşık 3 yıldır çalıştıgım firma maaşları düşük gösteriyor,.elden alınan parayı video kaydı yapsam,mahkemede delil olarak gösterebilirmiyim?Ayrıca şirket maiilinde müdürüm tarafından paylaşılan bankaya yatırılan ve elden verilen maaş tablosu var,bunları kullanmak benim açımdan suç teşkil eder mi ?

  1. Dursun bey, mail içeriğinin suç teşkil etmeyeceği kanaatindeyim. Ama video kaydı için bir şey diyemem, bir avukata danışmanızda yarar var.

 4. Merhaba,
  ben 1,5 senedir bir şirkette çalışıyorum. maaşımın bir kısmını elden bir kısmını ise banka yoluyla alıyorum. çünkü sigortam asgariden gösteriliyor. sigortam asgariden gösterildiği ve pek çok resmi tatillerde çalıştığımız gerekçesiyle fesih edersem tazminat ve işsizlik maaşı alabilir miyim? makalede yazdıklarınız gibi bu durumu ispat etme durumum yok. ama bilgisayar ile ilgili bir işte çalışıyorum ve çalıştığım iş için maaşın asgari olması gibi bir durum söz konusu değil. Teşekkür ederim.

  1. Ebru hanım, cevabı zaten kendiniz vermişsiniz. Mahkeme emsal işçi araştırması yapacak ve sizin gibi düşünürse, haklarınızı ödetecektir.

 5. bodro üzerinde maaşım asgari ücret gözüküyor kalan kısmını ise mesaiye kalmamama rağmen mesai ücreti olarak gösteriliyor ve banka aracılığı ile ödeniyor bu benim için bir sorun teşkil edermi iş sözleşmesini haklı nedene dayandırarak feshedebilir miyim kıdem tazminatımı ve oluşabilecek diğer haklarımı alabilir miyim
  Teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

  1. Şengül hanım bu sizin açınızdan 2 türlü sorun teşkil eder.
   1- İleride geriye dönük fazla mesai için dava açarsanız, işveren bunu zaten ödediğini iddia eder.
   2- Kıdem tazminatı hesabında bu mesailer dikkate alınmaz.

   Haklı fesih yapabilirsiniz; ancak gerçekten de fazla mesai yapmadığınızı mahkemede ispatlamanız gerekir.

   1. belirsiz süreli iş sözleşmesinde haftalık çalışma süresi 45 aylık çalışma süresi 225 saat , işçinin aylık net ücreti 1.720 tl dir ibaresi var bodroda kazanç 1.400 mesai 20 saat gösterilip toplam 1.586.67 gözüküyor toplam kazancım 2.359.67 kesintilerden sonra net ödenecek 1.719.98 gözüküyor
    bu durumda ne yapmalıyım hangi yolu izleye bilirim iş sözlemi fes edip kıdem tazminatımı alabilir miyim çok teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

    1. Bunun cevabını zaten vermiştim. Dediğim gibi, fazla mesai yapmadığınızı ispatlamanız gerecektir.

 6. merhaba ben bır konu hakkında bilgi almak istıyorum özel eğitim rehabilitasyon merkezinde 6 yıl çalıştım sözleşmelerim hep asgarı ücretten gösterildi maaş asgarısı bankaya kalanı elden alıyordum bu durumdan ötürü işten çıktım tazmınatım asgarıden verıldı elımde imzalı kaşelı gerçek maaşımı gösteren belge bulunmaktadır bu belgeyle iş mahkemesıne başvurup tazmınatımı hak ettığım mıktarda alabılırmıyım

  1. Merhaba. Bunu bilmemiz mümkün değil; ancak böyle bir belge elbette davada lehinize olacaktır.

 7. merhaba. ben bir firmada 5 yıldır muhasabeci olarak çalışıyorum.bordromuzda asgari ücret gösteriliyor,geri kalanı elden alıyorum.resmi tatillerde çalışıyoruz fakat mesai yazılmıyor.işten ayrılmak istiyorum sistemden gerçek maaşlarımız gözüküyor.sadece bilgisayar çıktısı almam yeterli mi ispat için yoksa şirkete ait kaşe gereklimi.tazminat haklarımı alabilir miyim

  1. Hülya hanım, bu durumda haklı fesih yapabilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Gerçek ücretin tespitinde bilgisayar çıktıları işe yarayabilir; almanız yararınıza olacaktır.

 8. Merhaba 4 yıldır bir şirkette çalışıyorum askari ücret bankaya gerisini elden alıyorum elden aldığım ispat için resmini çeksem kabul olurmu çünkü işten ayrilacagim

  1. Merhaba ben savaş 20 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ama asgari ücret üzerinden alıyoz maaş nasıl şikayet ediliyor

 9. Zeynel Bey Merhaba
  Ben 4 yıldır bir yemek şirketinde çalışıyorum. Asgari ücretle çalışan bir işçiyim ve 4 yıldır vardiya değişimi olmadan gece çalışıyorum. Benim ücretimin asgari ücret tutarı bankaya yatırılıyor. Gece çalışma primim ve yapmış olduğum mesai ücretleri elden veriliyor. Bu diğer çalışma arkadaşlarım içinde böyle. Ben iş hakkımı fes edebilir miyim ve tazminat alabilir miyim.

  1. Halim bey, elbette bu bir haklı fesih sebebidir. Ama önemli olan, bu durumun ispat edilebilmesidir.

 10. Merhaba kolay gelsin ben özel bir firmada 26 aydır çalışıyorum, haftalık toplam çalışma saatim 48 saat bordroda toplam 30 gün 225 saat olarak gözüküyor, asıl merak ettiğim konu şu ben 2050₺ maaş alıyorum 1404₺ bankaya, 646₺ elden alıyorum ( elden aldığımı şahitler aracılığıyla kanıtlayabilirim.) bordromda net ücret asgari ücret olarak gözükmektedir. Elden aldığım parayı işveren prim,mesai v.b şeyler için veriyorum deyip Ben işten çıktığım zaman tazminat hakkım varsa elimden alabilir mi ve tazminat hakkım var mı ? Cevaplarınız için teşekkür ederim

  1. Elden ödeme hangi sebepten yapılırsa yapılsın, işçi için bir haklı fesih nedenidir. Önemli olan dava aşamasında bunu ispat edebilmenizdir.

 11. merhabalar, birlik adı altında bir iş yerinde 14 aydır sigortasız ve aylık 1000 tl maaş ile günde 9 saat olmak üzere cumartesi günü de çalışmaktayım .. sgk ya şikayet ettim sigortamı geri aldım .. yalnız asgari ücretin altında ki maaşım ve mesai ücretimi nasıl alabilirim .. iş yerinde halen aynı şartlarda çalışmaktayım .. işe girerken maaşı 1000 tl kabul ederek girdim bunun benim için bir zararı olur mu ?

  1. Fatma hanım, öyle şey olmaz. İşçiye hiçbir şekilde asgari ücretin altında maaş ödenemez. Bunları almak için ise dava açmanız gerekir. Ya da işveren kendiliğinden öderse buna da gerek kalmaz.

   1. Merhaba ben suan calistigim yere 2002 de girdim ilk 2 yil sigortam yapilmamis ve o donem askere gidecegimden dolayi isten ayrildim ayrilmadan 1 ay once sigortam yapildi dondugumde tekrar ayni firmada calismaya basladim ve 7 yildir da yonetici olarak calisiyorum 2017 kasim ayindan sonra sigarta statusun de de yonetici olarak gorunuyorum daha oncesinde satis temsilcisi statusunde idim son 2 yildir aldigimiz maasin altinda bodrolara duzenli imza attim ancak oncesinde bodro imzasi yoktu ve calisma saatim sabah 9 aksam 9 dur hem fazla mesaimi hem fazla maasimi nasil ispatlarim ve sigorta statusunde yonetici olmamin bana artilari varmidir simdiden tesekkurler

 12. Alınan prim veya ücret kağıta imza karşılığında teslim ediliyor bunun resmini çekip direk fesih edilirmi

  1. Merhaba. Bu önemli bir delil olur; ancak mahkemenin kesin kabul edeceğini ya da etmeyeceğini söylemem mümkün olmaz.

 13. merhabalar ben 13.10.2017 de bi işe basladım yılbasında sıgortadan cıkıs gırıs yaptılar habersız sonra bır toplantı yaptılar butun haklarınız mevcuttur cıkıs gırıs yapmamız bısey degıstırmedı dedıler halbukı tazmınat haklarımız dahıl bırcok konuda haklarımızın onunu kestıler ve bız calısmaya devam ettık mecbur oldugumuz ıcın ve 26.02.2018 de maaslarımızı gununde alamadıgımız ıcın tartıstık aynı zamanda fazla mesaı yaptırdıkları ıcın ve ogun ısten ayrıldım 15 gun onceden haber vermedıgım ıcın isveren 15 gunumu kesıceklerını ıddaa ettıler arastırdım devlet hakkı onlara saglıyor ıcerde 1 aylıgım bulunmakta ve calıstıgım bu sure ıcınde maasımı elden aldım banka yoluyla hıc almadım ban yardım olurmusunuz en azında bı yol gosterın hakkımı almak ıstıyorum

  1. Uğur bey, anlattıklarınıza göre işveren sizden 15 günlük ücretinizi kesemez. Çünkü siz haklı nedenle fesih yapmış durumdasınız. Keşke bu feshi, noter kanalıyla yapsaydınız. Bir an önce arabulucuya başvurarak hakkınızı aramanızı öneririm.

 14. 4.5 yıldır bir iş yerinde çalışıyorum son 2 yıl maaşlara zam yapılmadığı için işten çıkmak istiyorum. Tabi ki tazminatı mı almak istiyorum. Şirket maaş haricinde yaptığımız satış için elden prim ödemesi yapıyor. 50 den fazla çalışan var. Bu sebepten haklı fesih yapabilir miyim. [primi elden aldığımı kanıtlayan gizli kamera görüntüsü ve tanıklık yapabilecek işten daha önce ayrılmış çalışanlar var]

 15. 48 aydır bir işyerinde sigortam asgari ücret üzerinden yatmaktadır. Fakat çalıştığım işyeri maaşımı elden 1000TL olarak vermekte ve her ay asgari ücret ödediğine dair imza almaktadır. İşyerimde ben dahil toplam 4 sgk lı vardır. İşverene asgari ücretimden ödeme yapmadığı tutarlar için dava açsam kazanabilir miyim?

  1. Mert bey, elbette dava açabilirsiniz. Ama bunu nasıl ispat etmeyi düşünüyorsunuz?

 16. Ben bir şirkette 1 aydır çalışıyorum biz 12kişi çalışıyoruz hatta.bize sigortaniz baslanilacak dendi ve baslanmadi..üstüne bir banka hesabı değil maaşlar elden ödenecek dendi..sonra da 1 aylık maaş içerde kalicak 2.ay vericez dediler..biz hem 12 kişi 1 aydır sigortasiz çalışıyoruz hemde bir maaş almadık..ne yapmamız gerekiyor?

 17. 6 yıldır tekstilde çalışıyorum son 2 yıldır mesai ücretlerini elden veriyorlar ben de elden verdiklerini ispatlayan belgeler var tazminatımı alabilirmiyim fes edip

 18. Merhabalar maasimin bir kismini sirket hesabi uzerinden asgari ucretin biraz ustu diger kismini yine bankaya sahsi hesabindan yatiriyor. Bu etkili bir kanit olurmu. Ayrica icmimar olarak kayitliyim.

  1. Halime hanım, hesabınıza gelen para yine şirketten gönderiliyorsa, elbette önemli bir delil olacaktır.

 19. Merhaba 14 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum işveren 3 aydır maaş yaptırmadığı için işe gidemedik ve kendisine de sözlü olarak ilettik bu süreçte evden destek verdik. Su anda iş bittiği için çıkış yapacak fakat nisan ayı eksik çalışma puantaj yapmak Mayıs ayında çıkış gösterip Nisan’da birkaç gün çalışmış göstermek istiyor, ayrıca ikinci bir konu altı ay önce maaş zammı yaptı fakat bunu hiç bordroda göstermedi en azından son ay zamlı olarak göstermesini tazminatında buna göre hesaplanmasını talep ediyoruz fakat son ay neden zamlı gösterildiği hakkında sorarlar işsizlik maaşı için anlaşmış derler şeklinde önümüze bir sebep sunmaktadır.

  1. Ali bey, işsizlik maaşı son 4 ayın maaş ortalamasına göre hesaplanır. Dolayısıyla, bu konuda işverenin yaklaşımı doğru değildir. Ama unutmayın, işsizlik maaşı için son 120 gün kesintisiz sigortalı olmanız gerekir. Bu şartı sağlamanız sizin için daha önemlidir.

 20. Merhaba ben 3 senedir magasımın bi kısmını elden alııyorum ve calıştıgım yerde sadece ben alıyorum bu şekilde kanıtlamam için vatsap yazışmamız delil sayılırmı ve pırım de elden veriliyor bu da elden alın dıgı için iş akti fes edebilirmiyim ?

  1. Gülşen hanım, whatsapp mesajlarına kesin bir cevap vermek mümkün değil. Bu konuda dava açarsanız, delil olarak kabul edilebilir. Ama aksi de mümkündür.

 21. Merhabalar ben 6 aydır bir iş yerinde çalışıyordum 1500 TL ye ne yemek ne yok parası verdiler sigortam yapılmadı iş yeride uzağa taşınınca ayrıldım 1 aylık maaşımı her hafta bugün yatırıcaz deyip yatırmıyorlar şikayet etmek istiyorum neler yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

 22. Ben 3 yıldır bir mağaza çalışanıydım. 2 kişi çalışıyorduk. Geçen hafta kendim ayrıldım. İş verende işe gelmedim diye 3 gün tutanak tutmuş. Sanırım kıdem + tazminat alamıyorum. Ama ben maaşlarımı hep elden aldım ve aylık aldığıma dair bir belge imzalamadım. İş vereni bu konuda mahkemeye verebilirmiyim? Mahkeme durumu nasıl sonuçlanır?

  1. Büşra hanım, arabulucuya başvurmalısınız. Öncesinde bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 23. Merhabalar,
  Bir internet sitesinde çalışmaktayım sabah 08:30 dan aksam çıkış saati normalde 18.00 fakat genelde yediyi buluyor malesef cumartesi günleri ise akşam 5 normalde çıkış fakat 5 buçuk 6 yi buluyor. Mesai ucreti ise malesef vermiyorlar. Maasim asgeri ucret gorteriliyor fakat daha yuksek aliyorum bu durum hakli fehs olayina girer mi bir de tazminat davasi açsam delil nasil kazanabilirim .İş yerinde sürekli adres değişikliği söz konusu ve bu durum beni artık çok yıprattı

  1. Cansu hanım, elbette bahsettiğiniz hususlar haklı fesih nedenidir. Fesih işlemini noterden ihtarname göndererek yapın ve gerekçelerinizi güzelce sıralayın.

 24. Merhablar. Eşim yarı özel yarı meb’e bağlı bir özel anaokulunda eylül ayından beri çalışıyor. Maaşı 1000 tl ve elden alıyor. Sigortası da tam olarak yatıyor. Meb’e öğretmen olarak ataması da var. Kanunen elden para vermek ve asgari ücretin altında para vermek yasal değil. Biz alo 170i de aradığımız halde hiç bir şey değişmedi. Nereye hangi mahkemeye başvuru yapmamız gerekiyor. Şimdiden teşekkürler

  1. Sinan bey, nereye başvurursanız başvurun büyük ihtimalle sonuç değişmeyecektir. Hangi kurum inceleme yaparsa yapsın, elden ücret ödendiği nasıl ortaya çıkabilir sizce?

 25. Ben iki sene bir sirket aracıligiyla engiller okulunda servis hostesligi yaptım maaslarımız elden verildi ve halk egitim tarafından devletin ödedigi asgari ustu maaaslarımizin yarısını veriyodular.Bir senedir işten ayrılmış durumdayımSimdi mahkeme yoluyla ben verilmeyem eksik parayı ve tazminat seklinde bir maddi kazanç elde edebilirmiyim..

 26. Merhaba ben bir mağazada 21 ay çalıştım ama 12. Ay girdi çıktı yaptım sonraki 10 ay yine elden para aldım ve şuanda başka bit işe başladım işten çıkalı 2 hafta olucak işverenden tazminat talep ettim git kime şikayet ediyosan et 1 yılını doldurmamışsın dedi bu durumda bi hakkım olurmu ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim ?

  1. Sedat bey, böyle durumlarda hakkınızı aramanızı öneririm. Öncelikle arabulucuya başvurmanız gerekiyor. Sonrasında ise gerekirse dava açarak hakkınızı arayın.

 27. Merhaba,
  Elden alınan maaş ödemesi durumu bende de var. Durumu videoya da çektim, ayrıcı yüksek mühendislik gerektiren bir işim var ve maaşım neredeyse asgari ücrete yakın gösteriliyor.
  Ben noter onaylı haklı fesih ihbarımı çektikten sonra işten ayrılıp yoluma devam edebilir miyim?
  Karşıyla herhangi bir dava sürecine girmeden, ihbar süremi tamamlamadan noter onaylı istifa ihbarı yeterli olacak mıdır? Karşı taraf daha sonra bana dava açabilir mi? İhbar süremi tamamlamadığım, ya da sözleşmemde yer alan bir maddenin ihlalini gerçekleştirdiğimi iddaa ederek.

  İlerde böyle bir dava ile karşılaşırsam haklı fesih ihbarımın ve kanıtlarımın kopyasını saklamam gerekir mi ?

  Çok teşekkürler

 28. Merhaba iyi günler.Resmi tatillerde çalıştım ve fazla mesai yapıyordum.Ayrica prim sistemi var.Primleri elden alıyorduk ben haklı fesih gerceklestirdim.arabuluca da görüştüm hiç bir ücreti kabul etmediğini söylediler.resmi bayram ve tatillerde çalıştığımi ispatlayabiliyorum ama prim elden alışımızı ve fazla mesai sahit bulmam gerekiyor en az kaç sahit bulmalıyım ve davayı kazanabilir miyim?

  1. Fuat bey, şahit için bir rakam vermek mümkün olmaz. Ama bulabildiğiniz kadar bulmanız yararınıza olacaktır. Gerisi mahkemenin takdirine kalacaktır.

 29. Elden aldığım maaşımı kanıtlamak için şahit yazabilecegim sigortalı işçi arkadaşım yok kayıt dışı çalışan Pakistanlı iki eleman ve bir kayıt dışı emekli bı çalışan var nasıl ispat edebilirim teşekkür

 30. Ben 4 yıldır bir taşıma şirketinde çalışıyorum maaşım bankaya hiç yatmadı ve eldende alamadım bana başka vaatler işe Ümit verdiler ve şuna yerine getirmiyorlar 4 yıllık bankaya yatmayan maaşımı alabilir miyim

 31. Merhaba
  Bir gıda işletmesinede 5996 sayılı kanun kapsamında istihdamı zorunlu personelim.Gıda mühendisiyim.İşverenle noter onaylı sözleşmem mevcut.Fakat mevcut bulunduğum gıda mühendisleri odasının belirlediği taban ücret direkt olarak bankaya yatmıyor daha düşük bir ücret bankaya yatıyor kalanı da elden veriliyor, sgk primim de dolayısıyla daha düşük gösterilmektedir.İşvereni sözlü ve yazılı olarak çoğu kez uyardım.Konu hakkında nasıl hareket edebilirim.Durum 4 yıldır bu şekildedir.

  1. Melih bey, tam olarak yapmak istediğiniz nedir? Ona göre yönlendirmem daha doğru olacaktır.

 32. merhaba. agır sanayide faliyet gösteren taşarön bi firmada calışıyorum 9 aydır çalışıyorum maşımızın yarısı elden yarısı bankadan veriliyor bunu sebeb gösterip 9 aylık tazminak hakım olurmu

 33. merhaba
  15 yıl ve 3600 günden kıdem tazminatı almak istiyorum.Bütün şartlar uygun.kıdem tazminatı alır yazısını elden mi vereyim yoksa noter vasıtasıyla mı vereyim.Teşekkür ederin

  1. Ali bey işyerine güveniyorsanız elden verin. Ama güven sorunu varsa, noterden göndermek her zaman daha doğrusudur.

 34. 9 aydır bi şantiyede elektrikçi olarak çalışmaktayım maaşım 2500 tl ama bankaya asgari ücret yatıyo şimdi hakkımız olan pazar tatillerinde de çalışmamızı istiyorlar ve çalışmadıgımız zaman 4 günümüzü kesiyorlar elden verdiği paradan ne tapabilirim teşekkür ler.

  1. Mehmet bey ne yazık ki yapabileceğiniz tek şey haklı fesih yaparak işten ayrılmak ve hakkınızı yasal yollardan aramaktan ibarettir.

 35. Merhaba
  Sigorta sektorunde satış danışmanı olarak çalışıyorum. Hakedişimin asgari ücret kadar olan tutari bankaya yatıyor geri kalan yuksek meblag elden veriliyor. Şirket yetkilisi her ay mail ile o ayki hakedişimizi mailde çizelge ile gonderiyor.

  Sorum: Şirket yetkilisinden gelen hakediş mailleri ücreti elden aldıgımızı mahkemede ıspata yarar mı?

  1. Kemal bey büyük ihtimalle işe yarar. Büyük ihtimalle diyorum çünkü; böyle bir durumda hakim bilirkişiye başvuracaktır ve bilirkişi de mail hesabının işverene ait olduğunu onaylarsa, karar lehinize çıkacaktır.

 36. Ben bi işyerinde çalıştım parayı elden veriyorlardı ama geç veriyorlarmış sonra dan öğrendim çalıştığım gün ve mesaileri nasıl alabilirim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.