Elli yaş ve üstündeki işçinin yıllık izin süreleri

50 yaş üstündeki işçinin yıllık izin hakkı

İşçiler için en önemli haklardan bir tanesi de yıllık ücretli izin olsa gerek. Bu hakkın önemi, hem işçinin çalışmadan ücretini alabilmesinden hem de çalışma hayatının yorgunluğunu üzerinden atabilmesinden kaynaklanır. Önce, yıllık izin sürelerine bir göz atalım.

Yıllık izin süreleri

İş Kanununa göre yıllık izin, işe başladığı tarihten itibaren işyerinde en az 1 yıldır çalışan işçiye verilir. Yıllık ücretli izin süreleri şu şekildedir:

 • 5 yıla kadar kıdemi olan işçiler için en az 14 iş günü
 • 5 yıldan çok 15 yıldan az olanlar için en az 20 iş günü
 • 15 yıldan (15 dahil) çok olan işçilere en az 26 iş günü

İşçinin kıdemi belirleyicidir

Gördüğünüz gibi yıllık ücretli iznin süresini belirleyen şey, işçinin o işyerindeki kıdemidir. Dolayısıyla işçinin 20 günlük izni hak edebilmesi için işyerinde fiilen 6 yıl çalışması gerekmektedir. İşçi, ilk yılından sonraki 5 yıl boyunca iznini 14 gün kullanabilmektedir. Ama bunun önemli bir istisnası vardır.

50 yaşının üstündeki işçi

elli yas yillik izin hakki

Ülkemiz şartları düşünüldüğünde 50 yaş üstü çalışanların yıpranmaya daha yakın olduğunu, emekliliklerine az kaldığını söyleyebiliriz. Hatta yavaş yavaş yaşlılık kategorisine girebilecek bu yaş grubu için İş Kanunu bir tür pozitif ayrımcılık yapmayı tercih etmiştir.

Buna göre; 50 yaş ve üstündeki bir işçinin işyerindeki izin süreleri en az 20 günden başlamaktadır. Elli yaş üstündeki bu işçiler, yıllık izin haklarına 14 günden değil de 20 günden adım atmaktadırlar. Böylece, işyerinde bir yılının dolduran 50 yaş ve üzerindeki bir işçi, ilk iznini 20 iş günü olarak kullanacaktır.

SONUÇ

Elli yaşında veya elli yaşını geçmiş olan bir işçi, işyerinde bir yılını doldurduktan sonra ilk yıllık ücretli iznini 14 değil 20 iş günü olarak kullanacak ve 15 yılı tamamlayıncaya kadar 20 iş günü olarak kullanmaya devam edecektir. 50 yaş ve üstündeki işçileri için getirilen bu pozitif ayrımcılık örneği uygulama, işverenlerin tercihine bırakılmamış olup bu yaştaki bir işçiye yıllık izninin en az 20 iş günü olarak kullandırılması bir zorunluluktur.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

15 Yorum

 1. 3’5 yildir çaliştigim firmada yillik izinlerim 14 olarak verildi istifa etsem tazminatimi alabilirmiyim

 2. Kidem tazminati nsl hsplanir 1700 tl maas ile 7 senedir calismakayim yasim 58 senelik izin kullanmadim 7 carpi 20=140 gun ediyor degilmi simdiden tskler

 3. 1 Ekim 2014’te işe başladım ve 13 Mart 1968 doğumluyum. Yani 50 yaşımdan bu sene 13 Mart’ta gün almaya başladım. 1 Ekim 2016 ila 1 Ekim 2017 arasındaki izin hakkım 14 gün mü yoksa 20 gün mü olarak uygulanmalıdır?

  1. Levent bey merhaba. En az 20 gün yıllık ücretli izin, İş Kanununun 53. maddesinden de görüleceği üzere 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere tanınmış bir haktır. 13 mart 1968 doğumlu olduğunuza göre 50 yaşınızdan gün almışsınız demektir. Çünkü bu durumda 49 yaşınızı doldurmuş ve 50 yaşınızdan gün almış alıyorsunuz. Size verilecek iznin bundan böyle en az 20 iş günü olması gerekir.

 4. Yaşım 51 emekliyim ve aynen işime devam etmekteyim son yedi senedir aynı işyerinde çalışıyorum benim yıllık iznim kaç gün olmasıgerkir sizden ricam ısrarla bana 14gğn diyorlar işyerindeki yöneticiler

  1. Yusuf bey, yaşınız 50 üstü olduğu için size zaten her halukarda en az 20 iş günü izin verilmesi gerekir. Yani izniniz, kıdeminiz 15 yılın üstüne çıkana kadar, yılda 20 gün olarak uygulanmalıdır.

   1. s a bende emekliyim emekli olduktan sonra başka bir iş yerinde calişmaya başladım 2.5 yildir bu firmada calismaktayim yasim 51 bu 20 gun izin olayini is yerime söyledim ve böyle bir şeyi ilk defa duyduklarini söylediler eger böyle bir sey var ise bana bunun kanun numarasini verirmisiniz simdiden tesekkur ederim.

 5. Merhabalar; 50 yaş üstü 15 yıl çalışan bir işçiye kurum en fazla 20 gün izin kullanabileceğini belirtmekte , 53 mad. yanlış yorumlan mıs olabilir mi yoksa bir istisnası var mı?

  1. İrem hanım, galiba işveren tamamen yanlış anlamış. Kanun gayet açık, 20 gün bu işçiye verilebilecek asgari izin sayısıdır. Dolayısıyla asgari 20 gün olmak üzere; kıdemine göre işçiye gerekirse 26 gün izin de verilebilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.