Elli yaş ve üstündeki işçinin yıllık izin süreleri

50 yaş üstündeki işçinin yıllık izin hakkı

İşçiler için en önemli haklardan bir tanesi de yıllık ücretli izin olsa gerek. Bu hakkın önemi, hem işçinin çalışmadan ücretini alabilmesinden hem de çalışma hayatının yorgunluğunu üzerinden atabilmesinden kaynaklanır. Önce, yıllık izin sürelerine bir göz atalım.

Yıllık izin süreleri

İş Kanununa göre yıllık izin, işe başladığı tarihten itibaren işyerinde en az 1 yıldır çalışan işçiye verilir. Yıllık ücretli izin süreleri şu şekildedir:

  • 5 yıla kadar kıdemi olan işçiler için en az 14 iş günü
  • 5 yıldan çok 15 yıldan az olanlar için en az 20 iş günü
  • 15 yıldan (15 dahil) çok olan işçilere en az 26 iş günü

İşçinin kıdemi belirleyicidir

Gördüğünüz gibi yıllık ücretli iznin süresini belirleyen şey, işçinin o işyerindeki kıdemidir. Dolayısıyla işçinin 20 günlük izni hak edebilmesi için işyerinde fiilen 6 yıl çalışması gerekmektedir. İşçi, ilk yılından sonraki 5 yıl boyunca iznini 14 gün kullanabilmektedir. Ama bunun önemli bir istisnası vardır.

50 yaşının üstündeki işçi

elli yas yillik izin hakki

Ülkemiz şartları düşünüldüğünde 50 yaş üstü çalışanların yıpranmaya daha yakın olduğunu, emekliliklerine az kaldığını söyleyebiliriz. Hatta yavaş yavaş yaşlılık kategorisine girebilecek bu yaş grubu için İş Kanunu bir tür pozitif ayrımcılık yapmayı tercih etmiştir.

Buna göre; 50 yaş ve üstündeki bir işçinin işyerindeki izin süreleri en az 20 günden başlamaktadır. Elli yaş üstündeki bu işçiler, yıllık izin haklarına 14 günden değil de 20 günden adım atmaktadırlar. Böylece, işyerinde bir yılının dolduran 50 yaş ve üzerindeki bir işçi, ilk iznini 20 iş günü olarak kullanacaktır.

SONUÇ

Elli yaşında veya elli yaşını geçmiş olan bir işçi, işyerinde bir yılını doldurduktan sonra ilk yıllık ücretli iznini 14 değil 20 iş günü olarak kullanacak ve 15 yılı tamamlayıncaya kadar 20 iş günü olarak kullanmaya devam edecektir. 50 yaş ve üstündeki işçileri için getirilen bu pozitif ayrımcılık örneği uygulama, işverenlerin tercihine bırakılmamış olup bu yaştaki bir işçiye yıllık izninin en az 20 iş günü olarak kullandırılması bir zorunluluktur.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir