Elli yaş ve üstündeki işçinin yıllık izin süreleri

50 yaş üstündeki işçinin yıllık izin hakkı

İşçiler için en önemli haklardan bir tanesi de yıllık ücretli izin olsa gerek. Bu hakkın önemi, hem işçinin çalışmadan ücretini alabilmesinden hem de çalışma hayatının yorgunluğunu üzerinden atabilmesinden kaynaklanır. Önce, yıllık izin sürelerine bir göz atalım.

Yıllık izin süreleri

İş Kanununa göre yıllık izin, işe başladığı tarihten itibaren işyerinde en az 1 yıldır çalışan işçiye verilir. Yıllık ücretli izin süreleri şu şekildedir:

 • 5 yıla kadar kıdemi olan işçiler için en az 14 iş günü
 • 5 yıldan çok 15 yıldan az olanlar için en az 20 iş günü
 • 15 yıldan (15 dahil) çok olan işçilere en az 26 iş günü

İşçinin kıdemi belirleyicidir

Gördüğünüz gibi yıllık ücretli iznin süresini belirleyen şey, işçinin o işyerindeki kıdemidir. Dolayısıyla işçinin 20 günlük izni hak edebilmesi için işyerinde fiilen 6 yıl çalışması gerekmektedir. İşçi, ilk yılından sonraki 5 yıl boyunca iznini 14 gün kullanabilmektedir. Ama bunun önemli bir istisnası vardır.

50 yaşının üstündeki işçi

elli yas yillik izin hakki

Ülkemiz şartları düşünüldüğünde 50 yaş üstü çalışanların yıpranmaya daha yakın olduğunu, emekliliklerine az kaldığını söyleyebiliriz. Hatta yavaş yavaş yaşlılık kategorisine girebilecek bu yaş grubu için İş Kanunu bir tür pozitif ayrımcılık yapmayı tercih etmiştir.

Buna göre; 50 yaş ve üstündeki bir işçinin işyerindeki izin süreleri en az 20 günden başlamaktadır. Elli yaş üstündeki bu işçiler, yıllık izin haklarına 14 günden değil de 20 günden adım atmaktadırlar. Böylece, işyerinde bir yılının dolduran 50 yaş ve üzerindeki bir işçi, ilk iznini 20 iş günü olarak kullanacaktır.

SONUÇ

Elli yaşında veya elli yaşını geçmiş olan bir işçi, işyerinde bir yılını doldurduktan sonra ilk yıllık ücretli iznini 14 değil 20 iş günü olarak kullanacak ve 15 yılı tamamlayıncaya kadar 20 iş günü olarak kullanmaya devam edecektir. 50 yaş ve üstündeki işçileri için getirilen bu pozitif ayrımcılık örneği uygulama, işverenlerin tercihine bırakılmamış olup bu yaştaki bir işçiye yıllık izninin en az 20 iş günü olarak kullandırılması bir zorunluluktur.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

34 Yorum

 1. Merhabalar; 50 yaş üstü 15 yıl çalışan bir işçiye kurum en fazla 20 gün izin kullanabileceğini belirtmekte , 53 mad. yanlış yorumlan mıs olabilir mi yoksa bir istisnası var mı?

  1. İrem hanım, galiba işveren tamamen yanlış anlamış. Kanun gayet açık, 20 gün bu işçiye verilebilecek asgari izin sayısıdır. Dolayısıyla asgari 20 gün olmak üzere; kıdemine göre işçiye gerekirse 26 gün izin de verilebilir.

 2. Yaşım 51 emekliyim ve aynen işime devam etmekteyim son yedi senedir aynı işyerinde çalışıyorum benim yıllık iznim kaç gün olmasıgerkir sizden ricam ısrarla bana 14gğn diyorlar işyerindeki yöneticiler

  1. Yusuf bey, yaşınız 50 üstü olduğu için size zaten her halukarda en az 20 iş günü izin verilmesi gerekir. Yani izniniz, kıdeminiz 15 yılın üstüne çıkana kadar, yılda 20 gün olarak uygulanmalıdır.

   1. s a bende emekliyim emekli olduktan sonra başka bir iş yerinde calişmaya başladım 2.5 yildir bu firmada calismaktayim yasim 51 bu 20 gun izin olayini is yerime söyledim ve böyle bir şeyi ilk defa duyduklarini söylediler eger böyle bir sey var ise bana bunun kanun numarasini verirmisiniz simdiden tesekkur ederim.

 3. 1 Ekim 2014’te işe başladım ve 13 Mart 1968 doğumluyum. Yani 50 yaşımdan bu sene 13 Mart’ta gün almaya başladım. 1 Ekim 2016 ila 1 Ekim 2017 arasındaki izin hakkım 14 gün mü yoksa 20 gün mü olarak uygulanmalıdır?

  1. Levent bey merhaba. En az 20 gün yıllık ücretli izin, İş Kanununun 53. maddesinden de görüleceği üzere 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere tanınmış bir haktır. 13 mart 1968 doğumlu olduğunuza göre 50 yaşınızdan gün almışsınız demektir. Çünkü bu durumda 49 yaşınızı doldurmuş ve 50 yaşınızdan gün almış alıyorsunuz. Size verilecek iznin bundan böyle en az 20 iş günü olması gerekir.

 4. Kidem tazminati nsl hsplanir 1700 tl maas ile 7 senedir calismakayim yasim 58 senelik izin kullanmadim 7 carpi 20=140 gun ediyor degilmi simdiden tskler

 5. 3’5 yildir çaliştigim firmada yillik izinlerim 14 olarak verildi istifa etsem tazminatimi alabilirmiyim

 6. 18 yıldır üniversitede taşeron isçi olarak çalışyorum. aynı zamanda emekliyim. 53 yaşındayım. Emekli olduğum için son günlerde basında sıkça yer alan kadro hakkından yararlanamadım. Ancak tazminatımı verdiler ve Üniversitenin güçlendirme vakfından maaş ödemeye başladılar. geçen yıl izin zamanı geldiğinde bir yılım dolmadığı gerekçesiyle izin vermediler. Oysa 18 yıldır maaşım nereden ödenirse ödensin aynı işi yapıyorum. Bu yıl ne kadar izin kullanma hakkım var?

  1. Sevinç hanım, normalde yıllık izin hakkınızın aynen devam etmesi gerekir. Ama taşerondan anladığım kadarıyla başka bir birime geçmiş durumdasınız. Bu durum işleri karıştıracaktır. Yine de kanaatim, asıl işvereniniz değişmediği için, yıllık izin hakkınızın da sıfırlanmaması gerektiği şeklindedir.

 7. Selamünaleyküm ben 08.10.2012 tarihinde işe başladım bu sene yıllık iznimi 20 gün olarak istetebilirmiyim kolay gelsin

 8. Sayın Zeynel Abidin Özkale, cevabınızdaki ismimi de silerseniz çok memnun olurum. Duyarlılığınız için çok teşekkürler.

 9. 49 yaşında olan biri 04.05.2018 tarihinde yıllık izne çıkmak istiyor. Bu işçi 16.05.2018 tarihinde de 50 yaşına giriyor. İşveren işçisine kaç gün yıllık izin kullandırmalıdır.

  1. Recep bey, işçi yıllık izne çıkacağı tarih itibariyle 49 yaşındaysa, o halde normal sisteme göre yıllık izni hak edecektir.

  1. Recep bey, 50 yaşından gün alan işçi 49 yaşını tamamlamış ve 50 yaşın içindedir. O halde bu işçi de kanunun tanıdığı bu haktan yararlanmalıdır.

 10. 50 yaşındaki insana pozitif ayrıcalık tanıyan bu kanun maddesi 20 gün izin kullandırıyor özürlü kişilere böyle bir kanun maddesi 14 gün izin hakı veriyor bunu anlamak manidar haksızlık zaten 1 yılı doldursan bile 14 gün izni var özürlü veya özürsüz çalışanın bu insanlar vücutlarının %45veya60 oranında kaybı var.

 11. 1966 doggumluyum.emekliyim.28 ay bir benzin istsyonunda çaliştım.iş satinin fazla oluşundan dolayı kendi istegımle işten ayrıldım.tazminat alma hakkım varmı.Kullanamadıgın ızın süremın ücretini alabilirmiyim.haftalık izin kullandırılmadı günlük 12 saat çalıştım haklarımı alabilirmiyim.

  1. Kadir bey elbette alabilirsiniz. Ama arabulucuya başvurmanız gerekir. Arabulucu sizi uzlaştıramazsa bu kez dava açmanız ve haklı nedenle fesih yaptığınızı, ödenmeyen alacaklarınızın varlığını ortaya koymanız gerekir.

 12. emekli assubayım 2006 dan beri bir işyerinde çalışıyorum. 57 yaşındayım izinlerimi 14 gun veriyorlar.bizde işverenle aramız bozulmasın diye maalesef ıtiraz edemiyoruz.mecburuz çalışmaya yalnız 5..6 senedir sigortalayım. benim sorum işi ben birakirsam.tazminat ve izin parası alabilir miyim. tesekurler

 13. 50 yaşın üstündeyim çalışırken emekli oldum 8senedir devam ediyorum önceki haklarımı aldım ama yıllık izin için 23 gün veriyolar ama ben toplam 17 sene mi doldurdum

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.