Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alan tekrar çalışabilir mi?

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alan işçi başka işyerinde çalışabilir mi?

İşçinin normal şartlar altında istifa ettiğinde kıdem tazminatı hakkını kaybettiğini ama bunun üç istisnası olduğunu daha önce yazmıştım. Bu üç istisnayı burada kısaca tekrarlamam gerekirse bunlar;

Reklam

Emeklilik nedeniyle işten ayrılma nedir?

İşçinin ilk sigorta tarihinden bu yana 15 yıl geçmiş olması, toplam prim gün sayısının en az 3600 gün olması ve işçinin ilk sigortalılık tarihinin 08/09/1999 tarihi ve öncesi olması halinde işçi kendisi ayrılsa bile kıdem tazminatını alabiliyordu. Bunun için SGK’dan alacağı bir yazıyı çalıştığı işyerine vererek kıdem tazminatını talep etmesi yeterliydi.

15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün primi olan işçi neden kıdem tazminatı alabiliyor?

Bunun nedeni aslında oldukça basit. Eski tarihli mevzuatlar gereğince; ilk sigortalılık tarihi 08/09/1999 tarihi veya öncesi olan bir işçinin ilk sigortalılık tarihi üzerinden 15 yıl geçmişse ve bu işçinin toplam primi 3600 gün olmuşsa kanun bu işçiye; isterse çalışmayıp yaşını doldurana kadar bekleme imkanını vermektedir. Bu durumda işçi de isterse, bu şartları kazandığında işverenine ben emekliye ayrılacağım ve yaşı bekleyeceğim deyip kıdem tazminatını alabiliyordu.

Bu durumda işçiye kıdem tazminatını ödemek işveren için bir tercih değil zorunluluk halini almaktadır. Yani burada işverenini seçme hakkı yoktur.

3600 15 yeniden calisma iscidunyasi

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alan işçi yeniden çalışmaya başlarsa!

İşte işverenlerin dikkat ettiği asıl nokta burasıdır. İşçi, yıukarıdaki şartları taşıdığından kıdem tazminatını almış ama başka bir işyerinde çalışmaya başlamışsa ne olacaktır?

Bu sorunun cevabını bir Yargıtay kararıyla verebiliriz. Yargıtay’ın 03/06/2015 tarihinde verdiği 2015/20326 esas sayılı kararına göre; 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının 5 numaralı bendinde yazdığı üzere, işçinin emeklilik konusunda yaş dışında diğer kriterleri taşıması halinde işçiye kendi isteğiyle işten ayrılması imkanı verilmiştir. Başka bir deyişle, sigortalılık süresini ve pirim gün sayısını tamamlayan işçi, yaş şartı nedeniyle emeklilik hakkını kazanamamış da olsa, anılan bent gerekçe gösterilerek işyerinden ayrılabilecek ve kıdem tazminatına hak kazanabilecektir. İşçinin işyerinde çalışmaktayken başka bir işyeriyle görüşmesi ve işyerinden ayrıldıktan sonra başka bir işyerinde çalışması hakkın kötü niyetli kullanılması olarak değerlendirilemez. İşçi, kanunun kendine verdiği yasal hakkı kullanmıştır.

SONUÇ

Yukarıdaki yeni tarihli Yargıtay kararı göz önüne alındığında, 3600 gün ve 15 yıl şartını taşıdığı için ve SGK’dan emeklilik yazısı temin ederek kıdem tazminatı alan işçi, daha sonra başka bir işte çalışabilecektir. İşçi her ne kadar emekli olacağını gerekçe göstererek kıdem tazminatını almış olsa da, aslında kanunda doğan bir hakkını kullanmıştır ve sonrasında yeniden çalışması hakkın kötü niyetli kullanılması olarak kabul edilmez.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

100 Yorum

  1. Merhaba mustafa bey 15 yıl 3600 ile dilekçemizi alıcaz fakat 1.1.1996 girişli ve 4500 günüm var ve 1974 doğumluyum ben sonra başka bir işte sigortalı çalışırsam ben zamanı geldiğinde maaş hesaplamamsı 3600 üzerindenmi yoksa kaç günle olmuş isem onunlamı hesaplanacak şuhanda normal şartlarda 53 yaşında emeklilik şartım var buda uzarmı ?
    teşekkürler

  2. Slm bbm ssk girişim 17.02.1997 şu an 5955 primim var yani emeklilik için istenen primi doldurdum ama daha 19 yıl bekliycem dilekçe verip işten ayrılcam minibüs almayı düşünyrm bbm ssk ödemem gerekirmi veya minibüsü emekli birinin üzerine alsam bn çalışsam bana ssk ödemesi gerekirmi bnm primim yeterli fazla yapmak istemiyorum şu an ne kadar çok prim o kadar az emekli maaşı diyorlar

    1. Zeki bey minibüs çalıştıracaksanız Bağkurlu olarak prim ödemeniz gerekir. Bir başkası alacaksa da bu kez SSK’lı olarak çalışmanız gerekir. Kayıt dışı çalışılması hiçbir şekilde mümkün değildir.

  3. Merhaba iyi çalışmalar ben 15 mart ta emeklilik için başvuracagım işten çıkış yazısını alıp sgk verdikten sonra ne kadar zaman sonra aynı iş yerinde çalışmaya başlıyabilirim ve kıdem tazminatımı da daha sonra alabilirmiyim

  4. merhaba hocam bir sorum olacaktı 15 yıl 3600 günü doldurup kıdemini alan bir çalışan aynı işyerinde tekrar çalışmaya başlayıp belli bir süre sonra 3 yıl örneğin tekrar kıdem alabilir mi ve tekrar işe girişi yapılabilir mi bu sekilde işten çıkıp tekrar girmesinde herhangi bir engel var mıdır?

  5. Emeklilige ayrilmis ve kidem tazminatini almis birisi, tekrar eski calisma kosullari ile ayni firmada calismaya devam edebilir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  6. Mrb hocam 1996 ssk girişliyim bugün 3600 günüm doldu yarın bağlı oldugum sgk dan kıdem tazminatı hakkım ı almak için belgemi alıcam 1.tazminatım brüt üzerinden mi hesaplanacak 2.hak ettigim bu tazminat ücreti ne zaman elime geçer 3. Istanbul ettikten kaç gün sonra tekrar başka bi güvenlik şirketinde işe başlayabilirim saygılar

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.