Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alan tekrar çalışabilir mi?

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alan işçi başka işyerinde çalışabilir mi?

İşçinin normal şartlar altında istifa ettiğinde kıdem tazminatı hakkını kaybettiğini ama bunun üç istisnası olduğunu daha önce yazmıştım. Bu üç istisnayı burada kısaca tekrarlamam gerekirse bunlar;

Emeklilik nedeniyle işten ayrılma nedir?

İşçinin ilk sigorta tarihinden bu yana 15 yıl geçmiş olması, toplam prim gün sayısının en az 3600 gün olması ve işçinin ilk sigortalılık tarihinin 08/09/1999 tarihi ve öncesi olması halinde işçi kendisi ayrılsa bile kıdem tazminatını alabiliyordu. Bunun için SGK’dan alacağı bir yazıyı çalıştığı işyerine vererek kıdem tazminatını talep etmesi yeterliydi.

15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün primi olan işçi neden kıdem tazminatı alabiliyor?

Bunun nedeni aslında oldukça basit. Eski tarihli mevzuatlar gereğince; ilk sigortalılık tarihi 08/09/1999 tarihi veya öncesi olan bir işçinin ilk sigortalılık tarihi üzerinden 15 yıl geçmişse ve bu işçinin toplam primi 3600 gün olmuşsa kanun bu işçiye; isterse çalışmayıp yaşını doldurana kadar bekleme imkanını vermektedir. Bu durumda işçi de isterse, bu şartları kazandığında işverenine ben emekliye ayrılacağım ve yaşı bekleyeceğim deyip kıdem tazminatını alabiliyordu.

Bu durumda işçiye kıdem tazminatını ödemek işveren için bir tercih değil zorunluluk halini almaktadır. Yani burada işverenini seçme hakkı yoktur.

3600 15 yeniden calisma iscidunyasi

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alan işçi yeniden çalışmaya başlarsa!

İşte işverenlerin dikkat ettiği asıl nokta burasıdır. İşçi, yıukarıdaki şartları taşıdığından kıdem tazminatını almış ama başka bir işyerinde çalışmaya başlamışsa ne olacaktır?

Bu sorunun cevabını bir Yargıtay kararıyla verebiliriz. Yargıtay’ın 03/06/2015 tarihinde verdiği 2015/20326 esas sayılı kararına göre; 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının 5 numaralı bendinde yazdığı üzere, işçinin emeklilik konusunda yaş dışında diğer kriterleri taşıması halinde işçiye kendi isteğiyle işten ayrılması imkanı verilmiştir. Başka bir deyişle, sigortalılık süresini ve pirim gün sayısını tamamlayan işçi, yaş şartı nedeniyle emeklilik hakkını kazanamamış da olsa, anılan bent gerekçe gösterilerek işyerinden ayrılabilecek ve kıdem tazminatına hak kazanabilecektir. İşçinin işyerinde çalışmaktayken başka bir işyeriyle görüşmesi ve işyerinden ayrıldıktan sonra başka bir işyerinde çalışması hakkın kötü niyetli kullanılması olarak değerlendirilemez. İşçi, kanunun kendine verdiği yasal hakkı kullanmıştır.

SONUÇ

Yukarıdaki yeni tarihli Yargıtay kararı göz önüne alındığında, 3600 gün ve 15 yıl şartını taşıdığı için ve SGK’dan emeklilik yazısı temin ederek kıdem tazminatı alan işçi, daha sonra başka bir işte çalışabilecektir. İşçi her ne kadar emekli olacağını gerekçe göstererek kıdem tazminatını almış olsa da, aslında kanunda doğan bir hakkını kullanmıştır ve sonrasında yeniden çalışması hakkın kötü niyetli kullanılması olarak kabul edilmez.

56 Yorum

 1. mrb mustafa bey 18 04 2017 tarihinde sgk dan 3600 ile dilekce alarak isi biraktim muhasebeci hemen baska yerde ise baslama sorun olurdedi dogrumu hemen baska ise baslayamammi baslarsam sorunmu olur

 2. mustafa bey merhaba,
  01.01.1997 sgk girişliyim. şu an 4647 günüm mevcuttur. 3600 günden emeklilik için sgk ya başvuruda bulunabilir miyim. bulunduğum takdirde kıdem tazminatını anlatımınıza göre alabiliyorum. fakat aynı işyerinde çalışmak istiyorum. nasıl yol izlemeliyim.

  1. Bülent bey 15 yıl ve 3600 gün hakkınız var. Ama madem aynı işyerinde çalışmaya devam edeceksiniz neden böyle bir yola başvuruyorsunuz? İşveren kıdem tazminatınızı ödeyecekse ödesin ve siz yine çalışmaya devam edin.

 3. Merhaba Mustafa bey,
  1475 sayılı iş kanunu 14. maddesine göre işçi kıdemini alacak fakat ben işveren olarak tekrar çalışmaya devam etmesini istesem aynı maaştan mı çalıştırmalıyım yoksa farklı maaş girişi yapabilirmiyim?
  Bir de kıdem aldığı için çıktıktan sonra işsizlik maaşı alabilirmi?

  1. Elif hanım bu durumda işçinin maaşını düşüremezsiniz. Ama isterseniz artırabilirsiniz. İşçi hem kıdem tazminatını alacak hem de çalışmaya devame decekse zaten işsizlik maaşı almaması gerekir.

 4. mrh mustafa bey eşim 3600 gün emeklilik şartı ile işyerinden kıdem tazminatını almak için sgk dan dilekçe alıp işyerine verdi.Daha sonra başka bir işyerinde işe başlasa işveren bize dava açabilirmi?

 5. merhaba Mustafa bey
  mart ayı içinde dilekçe verip emekli olacağım nasipse..
  işveren temsilcisi ile görüştüm kıdem almam lazım diye..
  iş yerinde çalışmaya devam edeceğim (işverenin isteği ile)
  muhasebe elemanı kıdem almış biri prensip ve kanunen olmuyor diye
  resmiyette böyle bir şey varmı
  teşekkürler

  1. Halil İbrahim bey emeklilik nedeniyle işten ayrılan bir işçi, çalışmaya devam edebilir. Ama aynı işyerinde çalışılacaksa, işten ayrılmış olunmayacağı için kıdem tazminatı gündeme gelmez. Yine de işveren isterse ödeyebilir, bunun işverene zararı olmaz. Şu yazımda bu konuyu açıklamıştım.

 6. 15 yıl 3600 den tazminatımı aldım bir yıl sonra aynı iş yerine işe başlamamda yasal engel varmı?

   1. 15 yıl 3600 günle tazminatımı aldım. iki hafta sonra aynı iş yerinde tekrar işe başladım. 15 yıl 3600 den ikinci defa aynı iş yerinden kıdem tazminatımı alabilir miyim?

   2. merhaba mustafa bey ben 3600 günle işten ayrıldım bana başka yerde çalışamazsın diyorlar verilen tazminatı geri alırlar diyorlar yeniden çalışmak için belli bir süre varmı varsada kaç gün bilginize ihtiyacım var saygılarla

    1. Uğur bey, bu söylemleri dikkate almayın. İsterseniz ertesi gün başka işyerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir