Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alan tekrar çalışabilir mi?

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alan işçi başka işyerinde çalışabilir mi?

İşçinin normal şartlar altında istifa ettiğinde kıdem tazminatı hakkını kaybettiğini ama bunun üç istisnası olduğunu daha önce yazmıştım. Bu üç istisnayı burada kısaca tekrarlamam gerekirse bunlar;

Emeklilik nedeniyle işten ayrılma nedir?

İşçinin ilk sigorta tarihinden bu yana 15 yıl geçmiş olması, toplam prim gün sayısının en az 3600 gün olması ve işçinin ilk sigortalılık tarihinin 08/09/1999 tarihi ve öncesi olması halinde işçi kendisi ayrılsa bile kıdem tazminatını alabiliyordu. Bunun için SGK’dan alacağı bir yazıyı çalıştığı işyerine vererek kıdem tazminatını talep etmesi yeterliydi.

15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün primi olan işçi neden kıdem tazminatı alabiliyor?

Bunun nedeni aslında oldukça basit. Eski tarihli mevzuatlar gereğince; ilk sigortalılık tarihi 08/09/1999 tarihi veya öncesi olan bir işçinin ilk sigortalılık tarihi üzerinden 15 yıl geçmişse ve bu işçinin toplam primi 3600 gün olmuşsa kanun bu işçiye; isterse çalışmayıp yaşını doldurana kadar bekleme imkanını vermektedir. Bu durumda işçi de isterse, bu şartları kazandığında işverenine ben emekliye ayrılacağım ve yaşı bekleyeceğim deyip kıdem tazminatını alabiliyordu.

Bu durumda işçiye kıdem tazminatını ödemek işveren için bir tercih değil zorunluluk halini almaktadır. Yani burada işverenini seçme hakkı yoktur.

3600 15 yeniden calisma iscidunyasi

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alan işçi yeniden çalışmaya başlarsa!

İşte işverenlerin dikkat ettiği asıl nokta burasıdır. İşçi, yıukarıdaki şartları taşıdığından kıdem tazminatını almış ama başka bir işyerinde çalışmaya başlamışsa ne olacaktır?

Bu sorunun cevabını bir Yargıtay kararıyla verebiliriz. Yargıtay’ın 03/06/2015 tarihinde verdiği 2015/20326 esas sayılı kararına göre; 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının 5 numaralı bendinde yazdığı üzere, işçinin emeklilik konusunda yaş dışında diğer kriterleri taşıması halinde işçiye kendi isteğiyle işten ayrılması imkanı verilmiştir. Başka bir deyişle, sigortalılık süresini ve pirim gün sayısını tamamlayan işçi, yaş şartı nedeniyle emeklilik hakkını kazanamamış da olsa, anılan bent gerekçe gösterilerek işyerinden ayrılabilecek ve kıdem tazminatına hak kazanabilecektir. İşçinin işyerinde çalışmaktayken başka bir işyeriyle görüşmesi ve işyerinden ayrıldıktan sonra başka bir işyerinde çalışması hakkın kötü niyetli kullanılması olarak değerlendirilemez. İşçi, kanunun kendine verdiği yasal hakkı kullanmıştır.

SONUÇ

Yukarıdaki yeni tarihli Yargıtay kararı göz önüne alındığında, 3600 gün ve 15 yıl şartını taşıdığı için ve SGK’dan emeklilik yazısı temin ederek kıdem tazminatı alan işçi, daha sonra başka bir işte çalışabilecektir. İşçi her ne kadar emekli olacağını gerekçe göstererek kıdem tazminatını almış olsa da, aslında kanunda doğan bir hakkını kullanmıştır ve sonrasında yeniden çalışması hakkın kötü niyetli kullanılması olarak kabul edilmez.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

82 Yorum

 1. Mustafa bey merhaba
  Eşimin 16.12.1999 sgk başlangıcı var. 4985 gün 4A, 11 ay 10 gün 4B hizmeti var. Bu arada 18 ay yedek subay askerlik yapmış. 10 yıldan fazla aynı iş yerinde çalışıyor. İstifa edip ayrılsa kidem tazminatını alabilir mi? Teşekkür ederim.

  1. Esra hanım, eşinizin yedek subaylığı, ilk sigortalılığından sonra ise, ne yazık ki 25 yıl ve 4500 güne tabidir ve istifa ederse kıdem tazminatı alamaz.

   1. Mustafa bey teşekkür ederim cevap için. Ama şunu anlamadım 4985 gün sigorta yaklaşık 340 gün de bagkur hizmeti var ve bu durumda 4500 den fazla olduğundan istifa ettiğinde kidem tazminatı almaya hak kazanmaz mı? Kidem tazminatı almak için işten çıkartılması durumu dışında ne olması lazım. Şimdiden teşekkür ederim.

 2. merhaba mustafa bey,eşim 15 yıl 3600 den işinden ayrıldı malum kendisi ayrıldığından işsizlik maaşı hakketmedi.ayrıldığı tarihten itibaren tekrar mevsimlik işe başlayıp 4 ay (120 gün)çalıştıktan sonra işyeri çıkışını verirse önceki 800 günlük prim sayılıp işsizlik maaşı hak kazanırmı?

  1. Emin bey, bunun önünde bir engel yoktur. İşten çıkış nedeni ya da diğer gün şartları tuttuktan sonra maaş bağlanacaktır.

 3. UGUR BEY MERHABA,

  3600 GÜNDEN İŞTEN AYRILIP KIDEM TAZMİNATIMI ALDIM. FARKLI BİR İŞYERİNDE TEKRAR İŞE BAŞLADIM. YAŞ BEKLİYORUM 54 YAŞINDA EMEKLİ OLUCAM BU TARİHE KADAR ÇALIŞTIĞIMI DÜŞÜNÜRSEM EMEKLİ OLACAĞIM ZAMAN (NORMAL ŞARTLARLA 54 YAŞ 5750 GÜN ÜZERİNDEN) TAZMİNAT HAKKI OLURMU SON ÇALIŞTĞIM İŞYERİNDEN

  1. Murat bey merhaba. Siz 15 yıl ve 3600 gün hakkına sahip olduğunuza göre, bundan böyle isterseniz 5 işyeri daha değiştirin, bir yıllık kıdem şartını sağlamak kaydıyla, tamamından da kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 4. Sayın Mustafa bey iş yerimde 3600 günden ayrılarak kıdem tazminatını almak istiyorum fakat bağlı bulunduğum SGK müdürlüğü halkla ilişkiler bölümüne sorduğumda ,hemen başka bir işyerinde çalışmaya basliyabilirmiyim diye sorduğumda iş veren sizi mahkemeye verip tazminatı geri alır diye söylendiler.

 5. Sayın Mustafa bey iş yerimde SGK maaş bildirimini aldığım ücretden iş veren bildirmiyor ve askari geçim (agi) ücretlerini 3 ay 4ay biriktiyor yıllık izinleri kendi kafasına göre kullandırıyor hatta kullandirmiyor içerde birikiyor.
  7 yıllık elemanım 3600 şartinida hak kazanmış durumdayım .siz olsanız hangi yolu izlersiniz verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  1. Merhaba. 15 yıl 3600 güne hak kazandıysanız, risk almadan bu nedenle fesih yapabilir ve kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Diğer tüm alacaklarınız için ayrıca dava açmanızın önünde bir engel yoktur.

 6. İyi günler benim sorum şu alacak 3600 günden kıdem tazminatı yazısı getirdiğimde iş veren tazminat ödemesi yaparken ,Hesaplamada resmi olarak bizi askeri ücretle gösteriyor fakat aldığımız maaş bunun üzerinde defalarca uyarmalı zaman rağmen bu şekilde gösteriyor bizi bunun için ne yapılabilir.
  Diğer sorumda iş yerinden 3600 kıdem tazminatı aldıktan sonra başka bir iş yerinde çalışmaya başlarsan yıllar sonra emekli olduğumda prosüdür nasıl olur iyi çalismalar

  1. Mert bey, işveren siz asgari ücret üzerinden ödemek isterse bırakın ödesin. Aradaki fark için ayrıca dava açabilirsiniz. 15 yıl ve 3600 gün ile alınacak kıdem tazminatının, yıllar sonraki emekliliğinize hiçbir etkisi olmayacaktır.

 7. Mustafa bey sgk dan dilekce verip 3600 den emekliligimi istemeyi dusunuyorum dilekceyi verince calistigim is yerinden hemen ayrilabilirmiyim

  1. Merhaba. Hangi dilekçeden bahsediyorsunuz? SGK’ya dilekçe verince, oradan bir yazı alacaksınız. O yazıyı, bir dilekçe ekinde işyerine verdiğinizde, işi hemen bırakabilirsiniz.

 8. Merhaba Mustafa Bey,
  3600 gün şartlarını taşıyorum, ilgili dilekçeyi SGK’dan aldıktan sonra bu dilekçenin geçerlilik süresi ne kadardır acaba? Yani yazıyı bugün aldığımda en geç ne kadar süre sonra işyerine vermem lazım. Birde haketmiş olduğum yıllık izin ücretini de bu 3600 gün tazminatıyla alabilir miyim?
  Teşekkürler, saygılar

  1. Özkan bey, bir geçerlilik süresi yoktur. Kullanmadığınız yıllık izniniz varsa, elbette bunların ücretinin de ödenmesi gerekir.

 9. MRB MUSTAFA BEY ÇALIŞANKLARIMIZDAN 3600 VE 15 YIL EMEKLİ DİLEKÇESİ GETİRDİ EMEKLİLİK TAZMİNATINI VERİRNCE TEKRARDAN SİGORTALI ÇALIŞTIRABİLİRMİYİZ VE İŞE GİRDİĞİ ZAMAN HAKLARIN İLK İŞW GİRİŞ TARİHİNDEN İTİBAREN Mİ GEÇERLİ

 10. merhaba Mustafa Bey 15 sene ve 3600 günle sgk dan yazı alıp iş yerinden ayrıldıktan sonra yaşı bekleyene kadar malum başka yerlerde sigortalı çalışmaya devam edeceğiz.
  benim sorum şu : gelecekte yaş şartını da sağladığımızda emeklilik maaşı bağlanacak bu maaş tutarı belirlenirken sgk dan ayrılabilir yazısını aldığımız tarih itibariyle olan prim mi esas alınacak ? yoksa tazminat alıp ayrıldıktan sonraki sigortalı çalışma prim gün sayıları da ayrılış tarihindeki primlere ilave olup maaşa etki edecek mi ?

  1. Merhaba, sonrasında çalıştığınız sürelerin primleri elbette ki toplam prime eklenecektir. Bu konuda tereddüt etmenize gerek yok.

 11. Merhaba,

  2013 yılında 3600 ile emekli olup kıdem tazminatımı aldığım işyerinde 15 gün sonra tekrardan aynı işyerinde işe başladım tekrardan 3600 ile emekli olabilir miyim

  1. Mümkün değildir. Zira SGK’ya zaten emekli olmak adına başvuruda bulunduğunuzdan 1 kereliğine bu hak tanınmıştır.

 12. mrb mustafa bey 18 04 2017 tarihinde sgk dan 3600 ile dilekce alarak isi biraktim muhasebeci hemen baska yerde ise baslama sorun olurdedi dogrumu hemen baska ise baslayamammi baslarsam sorunmu olur

 13. mustafa bey merhaba,
  01.01.1997 sgk girişliyim. şu an 4647 günüm mevcuttur. 3600 günden emeklilik için sgk ya başvuruda bulunabilir miyim. bulunduğum takdirde kıdem tazminatını anlatımınıza göre alabiliyorum. fakat aynı işyerinde çalışmak istiyorum. nasıl yol izlemeliyim.

  1. Bülent bey 15 yıl ve 3600 gün hakkınız var. Ama madem aynı işyerinde çalışmaya devam edeceksiniz neden böyle bir yola başvuruyorsunuz? İşveren kıdem tazminatınızı ödeyecekse ödesin ve siz yine çalışmaya devam edin.

 14. Merhaba Mustafa bey,
  1475 sayılı iş kanunu 14. maddesine göre işçi kıdemini alacak fakat ben işveren olarak tekrar çalışmaya devam etmesini istesem aynı maaştan mı çalıştırmalıyım yoksa farklı maaş girişi yapabilirmiyim?
  Bir de kıdem aldığı için çıktıktan sonra işsizlik maaşı alabilirmi?

  1. Elif hanım bu durumda işçinin maaşını düşüremezsiniz. Ama isterseniz artırabilirsiniz. İşçi hem kıdem tazminatını alacak hem de çalışmaya devame decekse zaten işsizlik maaşı almaması gerekir.

 15. mrh mustafa bey eşim 3600 gün emeklilik şartı ile işyerinden kıdem tazminatını almak için sgk dan dilekçe alıp işyerine verdi.Daha sonra başka bir işyerinde işe başlasa işveren bize dava açabilirmi?

 16. merhaba Mustafa bey
  mart ayı içinde dilekçe verip emekli olacağım nasipse..
  işveren temsilcisi ile görüştüm kıdem almam lazım diye..
  iş yerinde çalışmaya devam edeceğim (işverenin isteği ile)
  muhasebe elemanı kıdem almış biri prensip ve kanunen olmuyor diye
  resmiyette böyle bir şey varmı
  teşekkürler

  1. Halil İbrahim bey emeklilik nedeniyle işten ayrılan bir işçi, çalışmaya devam edebilir. Ama aynı işyerinde çalışılacaksa, işten ayrılmış olunmayacağı için kıdem tazminatı gündeme gelmez. Yine de işveren isterse ödeyebilir, bunun işverene zararı olmaz. Şu yazımda bu konuyu açıklamıştım.

 17. 15 yıl 3600 den tazminatımı aldım bir yıl sonra aynı iş yerine işe başlamamda yasal engel varmı?

   1. 15 yıl 3600 günle tazminatımı aldım. iki hafta sonra aynı iş yerinde tekrar işe başladım. 15 yıl 3600 den ikinci defa aynı iş yerinden kıdem tazminatımı alabilir miyim?

   2. merhaba mustafa bey ben 3600 günle işten ayrıldım bana başka yerde çalışamazsın diyorlar verilen tazminatı geri alırlar diyorlar yeniden çalışmak için belli bir süre varmı varsada kaç gün bilginize ihtiyacım var saygılarla

    1. Uğur bey, bu söylemleri dikkate almayın. İsterseniz ertesi gün başka işyerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.